Jump to content

Aiptasia Killer


FotisGt

Recommended Posts

Spam on?

Οποίος νομίζει ότι το να διατηρεί καλλιέργεια με απταιζιες για να ταιζει τα berghia είναι εύκολο, είναι πολυ γελασμενος... Τα είχα γύρω στους 8 μήνες εώς ότου κουράστηκα να ψάχνω βραχακια με απταιζιες. Είχα δώσει πάνω απο 20. Τρώνε αποκλειστικά και μόνο υδροζωα.

Spam off

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Spam on?

Οποίος νομίζει ότι το να διατηρεί καλλιέργεια με απταιζιες για να ταιζει τα berghia είναι εύκολο, είναι πολυ γελασμενος... Τα είχα γύρω στους 8 μήνες εώς ότου κουράστηκα να ψάχνω βραχακια με απταιζιες. Είχα δώσει πάνω απο 20. Τρώνε αποκλειστικά και μόνο υδροζωα.

Spam off

Sent from my iPhone

Μετά απο 3 μήνες σχεδόν και αφού σταμάτησα εδώ και ένα μήνα κάθε κατεψυγμένη τροφή άρχισε να της μαδάει η pepermint...θέλουν εκπαίδευση τελικά και υπομονή αλλά βλέπω το ριφάκι μου απτέσια φρί επιτέλους μετά απο πολύμηνο πόλεμο με διάφορα χημικά με σύριγγες... ήρθε ο καιρός να κολλήσω τους ζοάνθους στο βράχο..έγινε το θαύμα...

Η berghia είναι αποτελεσματικότερες? γενικά έχω διαβάσει οτι δεν επιβιώνουν όλα αυτά σε συνθήκες ενυδρείου και είναι ο λόγος που δεν τα κοιτάω κάν σε μαγαζιά και λίστες...

Link to comment
Share on other sites

Τα ενήλικα θέλουν 1-2 την ημέρα, αρκεί να μην υπάρχει ρασακι της οικογένειας χαλίχοερες

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Τα ενήλικα θέλουν 1-2 την ημέρα, αρκεί να μην υπάρχει ρασακι της οικογένειας χαλίχοερες

Sent from my iPhone

Johanus να σε βλέπουμε πιο συχνά... Έχουμε να μάθουμε πολλά απο φύλακα 1 τόνου reef με fish room και εμπειρία που λίγοι έχουν στην χώρα μας.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Όπου πιστεύω ότι μπορω να συνεισφέρω με εμπειρία και όχι ανάγνωση το κάνω.., κάποιος θα μπορούσε να πει πέρα του αναμενόμενου... ;-)

Sent from my iPhone

Έγινε επεξεργασία - Johanus
Link to comment
Share on other sites

Όπου πιστεύω ότι μπορω να συνεισφέρω με εμπειρία και όχι ανάγνωση το κάνω.., κάποιος θα μπορούσε να πει πέρα του αναμενόμενου... ;-)

Sent from my iPhone

Την ανάγνωση την κάνει και η γιαγιά μου. Αν τη συνδιάσουμε με εμπειρίες ξεπερνάμε κάθε όριο.

Αυτό θέλουμε και είναι αρκετοί αυτοί που μπορούν να βοηθήσουν αλλά δεν γράφουν όλοι.....

Link to comment
Share on other sites

Με τι διαδικασία του ηλεκτροσόκ θα παρατηρήσετε ότι διάφορα αμφίποδα και κοπίποδα, να τρέχουν αλλόφρονα έξω από τις τρύπες των βράχων, κάποια πιθανόν να νεκρώνονται όπως και η βιολογία του βράχου σ εκείνα τα σημεία, 5-6 εκατοστά περιμετρικά του σημείου 0.

Η χρήση βακτηρίων μετά το ολοκαύτωμα νομίζω ότι κρίνεται απαραίτητη.

Ποια βακτήρια πρεοτείνεις Αιολε? Θα με ενδιεφερε ένα συμπλήρωμα που να βοηθάει επίσης και στην αντιμετώπιση των νιτρικών/ διατομικής/ κυανού.

Έχω ακουσει για το special blend ότι ενδείκνυται για όλα τα παραπάνω.

Ρωτάω γιατί το ενυδρείο ειναι 3 μηνών και δεν έχει πέσει άλλο πρόσθετο μέσα, όμως τελευταία οι άλγες είναι σε έξαρση και έχω εντοπίσει και δυο μικρες απταισιες που τις εκτρέφω εδω και ένα μήνα τωρα, αλλα δεν εχω αποφασίσει αν θα επέμβω με 1) τοπικο κάψιμο, 2) με ενεση με λεμόνι/ξύδι ή σκεύασμα του εμπορίου, 3) με το ηλεκτροσοκ του παρόντος θέματος ή 4) με κάποια γαρίδα peppermint (αν βρω) / chelmon (αλήθεια τα berghia τα βρίσκουμε πουθενά; ) . Κάποια κατεύθυνση;

Έγινε επεξεργασία - madsk1llzz
Link to comment
Share on other sites

Το special blend είναι μια χαρά τη στιγμή που έχεις και κυανό.... έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά.

Για τις aiptasia δοκίμασε πρώτα τα "οικιακά" ξίδι, λεμόνι... και μάλιστα το συντομότερο πριν εξαπλωθούν....στη συνέχεια βλέπεις τι θα κάνεις αν δεν τα καταφέρεις.

Chelmon το ξεχνάς γενικός, είναι δύσκολο ψάρι και δεν θέλει καθόλου νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν περίπου 10 ημέρες από την τελευταία μου επιδρομή ως "ο παρανοϊκός με το ηλεκτροσόκ" στις aiptasia και ακόμη δεν εμφανίστηκε καμιά !!!

Μάλλον βαδίζουμε σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους γνώστες της ηλεκτρολογίας...

αν τα mA είναι παραπάνω από 1200 (που ήταν αυτό), θα έχει κάποια ουσιαστική διαφορά ως αποτέλεσμα ή δεν παίζουν ρόλο τα mA και έχει να κάνει μόνο με την τάση των volt?

Σίγουρα η παραπάνω ικανότητα τροφοδοσίας σε ένταση, θα έχει και ισχυρότερο αποτέλεσμα.

Το θαλασσινό νερό είναι θεωρητικά καλός αγωγός και θα περάσει όλο το διαθέσιμο ρεύμα.

Ο διακόπτης ενεργοποίησης της συσκευής κρίνετε απαραίτητος, ώστε να έχεις την δυνατοτητα επιλεκτικής περιοχής που στοχεύσεις και να μην κάνεις κακό στους υπόλοιπους οργανισμούς.

Ενα ακόμη σημείο που θέλει προσοχή είναι ότι οι ακροδέκτες θα πρέπει να μην μείνουν μεγάλο χρονικό διάστημα μέσα στο νερό και να είναι απο ανθεκτικό υλικό , γιατί έχουν την τάση να διαβρώνονται γρήγορα, λόγο ηλεκτρόλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Όντως Στάθη, αυτό με την ηλεκτρόλυση το παρατήρησα και εγώ, μετά από λίγο οι ακροδέκτες μαυρίζουν.

Πιο υλικό (μέταλλο) θεωρείς ότι είναι το καταλληλότερο, αλλά να είναι και εύκαμπτο παράλληλα?

Θα μπορούσε να είναι ίσως και κάποιο "ευγενές" μέταλλο? πχ ασήμι ή χρυσός?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο υλικό που να είναι σχετικά ανθεκτικό στην ηλεκτρόλυση, αγώγιμο και εύκαμπτο.

Σίγουρα θα απέφευγα τον χαλκό . Δηλαδή το νήμα καλωδίων.

Ενα καλό υλικό είναι το τιτάνιο, αλλά δεν είναι τόσο αγώγιμο όσο το ατσάλι.

Οπότε καμιά καλή ατσαλένια καρφίτσα είναι αυτό που ταιριάζει στην περίπτωση

Πάντως στο δικό μου reef με χρήση διάφορων ζουμιών (kalk και joes juice) , και επιμονή για κανά 6άμηνο με εβδομαδιές εξορμήσεις, τελικά εδώ και ένα χρόνο είμαι aptaisia free.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα 3-4 φορές που χρειάστηκε να αντιμετωπίσω τις απταισιες χρησιμοποίησα το ELIMI-AIPTAS της Tropic Marine και πραγματικά πάντα δεν ξανάβγηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι έφτασα στα όρια αλλά είμαι και λίγο.... κάφρος. :bigemo_harabe_net-74:

Ξύδι και ηλεκτροσόκ 2 σε 1! Δεν περιγράφω άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι έφτασα στα όρια αλλά είμαι και λίγο.... κάφρος. :bigemo_harabe_net-74:

Ξύδι και ηλεκτροσόκ 2 σε 1! Δεν περιγράφω άλλο.....

Ρουθούνι δεν θα μείνει!!! Χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φώτη, ξέρεις πιο είναι το επόμενο βήμα ε?

.....ακόμη ένα σωληνάκι δίπλα για ταυτόχρονη αναρρόφηση !!!

Είμαι στο στάδιο πειραματισμού. Και εγώ το έκανα αυτό με τη σύριγγα και το ξύδι (το 2 σε 1) και πάω τώρα για 3 σε 1.

Θα προσαρμόσω λοιπόν ένα σωληνάκι εκεί δίπλα (8/10mm) που θα καταλήγει σε μια μικρή αντλία που θα αναρροφά τα "απόβλητα" και θα τα πηγαίνει σε ένα μικρό κουτάκι με υαλοβάμβακα ως χρήση φίλτρου.

Έτσι θα περιοριστεί ακόμη πιο πολύ η πιθανότητα να παραμείνει στο ενυδρείο κάποιος ζωντανός ιστός από δαύτες !!!

Μάλιστα σκέφτομαι να προσαρμόσω και ένα led..... σαν όπλο από το Star Trek θα είναι....Freizer !!! (τσιούφ- τσιούφ) χα χα χα

Μάλιστα βρήκα και ένα ενδιαφέρον αδιάβροχο μπουτόν

http://www.diytrade...._and_cable.html

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι... δεν πρόκειται για κάποιο εμπορικό προϊόν (φωτογραφήθηκε εκεί για τη δημιουργία εντυπώσεων).

Το υπέρ-όπλο aiptasio-terminator. 24volt / 3A

Με μπουτόν ενεργοποίησης....

Με φωτισμό led για να μη ξεφεύγει τίποτα....

Και με σωλήνα αναρρόφησης για τα υπολείμματα των aiptasia.

Ο σωλήνας συνδέεται με προέκταση σε μια αντλία και μαζεύει τα περισσεύματα σε ένα μικρό δοχείο με ενυδρειακό βαμβάκι προσαρμοσμένο σ αυτήν. (Ο σωλήνας αποσπάται αν δεν θέλουμε να τον χρησιμοποιήσουμε).

Τελικά είχα πολύ όρεξη σήμερα για DIY!!!

post-13206-0-48729700-1346531769_thumb.jpg post-13206-0-32205900-1346531782_thumb.jpg post-13206-0-88312400-1346531792_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ρε έχετε καεί τελείως μιλάμε!

Εντάξει τρελός συναγωνισμός! Εγώ τώρα περιμένω κίνηση ματ από Φώτη!

Βεγγελη…respect!

Υ.Γ. Κάτσε να δεις που στο τέλος θα τα βγάλετε και στην παραγωγή αυτά τα μαραφέτια!

Link to comment
Share on other sites

Μη μας βάζεις ιδέες....

Προσοχή όμως στον στόχο... όχι τα τζάμια !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Μου ξεφυγε το θεμα!

Ναι ειναι καλυτερα οι ακροδεκτες να ειναι απο πλατινα ή χρυσο ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι... δεν πρόκειται για κάποιο εμπορικό προϊόν (φωτογραφήθηκε εκεί για τη δημιουργία εντυπώσεων).

Το υπέρ-όπλο aiptasio-terminator. 24volt / 3A

Με μπουτόν ενεργοποίησης....

Με φωτισμό led για να μη ξεφεύγει τίποτα....

Και με σωλήνα αναρρόφησης για τα υπολείμματα των aiptasia.

Ο σωλήνας συνδέεται με προέκταση σε μια αντλία και μαζεύει τα περισσεύματα σε ένα μικρό δοχείο με ενυδρειακό βαμβάκι προσαρμοσμένο σ αυτήν. (Ο σωλήνας αποσπάται αν δεν θέλουμε να τον χρησιμοποιήσουμε).

Τελικά είχα πολύ όρεξη σήμερα για DIY!!!

post-13206-0-48729700-1346531769_thumb.jpg post-13206-0-32205900-1346531782_thumb.jpg post-13206-0-88312400-1346531792_thumb.jpg

Εντάξει έγραψες... Πες μας τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Για να κάτσω να κάνω όλη αυτή τη κατασκευή πάει να πει ότι δοκιμάστηκε πιο πριν.. προφανώς με θετικά αποτελέσματα !!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πατέντα πάνω σε αυτό;;; βάζω ιδέες….

http://sclick.net/toys-gadgets-2/funny-toys-gadgets-swimline-rc-submarine-fun-gadgets-for-kids-gadgets-for-boys.html

Link to comment
Share on other sites

Οι αιπτασιες που ακριβώς κάνουν κακό, και για ποιό λόγο πρέπει να τις εξολοθρεύσουμε? Αφού στην ουσία ανεμώνες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...