Jump to content

Aiptasia Killer


FotisGt

Recommended Posts

Ανεμώνες ναι μπορεί να είναι... αλλά εσύ θα έβαζες στο ενυδρείο σου τόσες πολλές μαζεμένες?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32238&view=findpost&p=277626

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζωγράφισες Βαγγέλη!!! Θα με κάνεις να κλειστώ στο υπόγειο για πειράματα!Προς το παρόν ψάχνω στο e-bay για ουράνιο..... Χαχαχαχαχαχα

:ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα κάνεις Φώτη (εκτός από τα μπάνια του λαού που κάνεις τώρα), αλλά περιμένω εξελίξεις από σένα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι το τύπο τον φάγαμε λάχανο !!!

http://reefbuilders.com/2012/09/29/aiptazer/

αχ και να ζούσα σε άλλη χώρα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χαλαρά...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

λεω να φτιαξω και γω ενα για μερικες απταισιες που εχω μπας και κανει δουλεια .

το θεμα ειναι αν κατα την εισοδο στο νερο παει κανα εριεργο ζωντανο και δαγκωσει τον πολο θα δει τα ραδικια αναποδα ?

π.χ. αν βαλω χερι μεσα ερχετε ο γιατρος και μου το τσιμπαει, και πολλες φορες και τα κλοουνακια απο περιεργια !!

τοεχει δοκιμασει κανεις τελικα τοσο καιρο, εχει αποτελεσμα ?

Και για τα πισω δυσκολα σημεια αν εχω σαν πολο ενα συρμα το οποιο θα μπορω να του δινω κληση κι να το γυριζω οπου θελω υπαρχει κανα προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα και μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

το εφτιαξα με 15v τροφοδοτικο , οι φυσαλιδες που βγαζουν οι πολλοι μεσα στο νερο ειναι βλαβερες ... ??

Παντως στις 10 απταισιες που χτυπησα οι δυο τρεις παπαλα , οι αλλες ξαναβγηκαν !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδια μιας και εχω παλι θεμα στα ενυδρεια μου με απταιζιες , μπορει να ισχύει αυτο:

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω δοκιμάσει αλλα εχω δει αρκετα βιντεο δεν νομίζω οτι μπορει να κανει κατι παραπάνω απο τα σκευάσματα οπως και τις συνέπειες μετα την χρηση του

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος απο αυτα που λέει ο Λυκουργος, μήπως η απταίσια απλα στρεσαρετε λόγο έντωνης πήγης φωτός και απλά μαζευεται? ,και μετα απο 1-2 μερες ξανα βγει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:bigemo_harabe_net-117:

Θα την βάλεις την αγγελία, χαλάρωσε και μη μας μουρλαίνεις στα σπαμ.......

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

'Εκανα και εγώ την δική μου DIY προσπάθεια και έφτιαξα το παρακάτω. Όμως έγινε κάτι όχι καλό. Το δουλεύω στα 12v όπως φαίνεται και στις φωτό αλλά ενώ το δούλευα για λίγο στο νερό και έιχα κάψει δυο τρεις απταίζιες παρατήρησα ότι οι πολύποδες από όλα τα SPS είχαν κλείσει ενώ και lps είχαν περίεργη συμπεριφορά καθώς είχαν φουσκώσει πάρα πολύ, Κάτι μανιτάρια μίκρυναν πολύ ενώ και τα clam έκλεισαν. Πανικόβλητος το έβγαλα αμέσως.  Το εργαλείο δεν ακούμπησε πάνω σε κανένα κοράλι. Τα sps ειδικά αυτά που ήταν πιο κοντά στις απταίζιες που έκαψα έχασαν το χρώμα τους. Έχουν βγάλει βλένα και τα sps και τα lps. Έχει κάνεις άλλος εμπειρία απο κάτι ανάλογο? Δύο ώρες μετά δεν έχουν συνέλθει. Λέτε να τα σκότωσα? Είναι δυνατόν 12v να κάνει τέτοια μεγάλη ζημιά??

Αυτή είναι η κατασκευή. Φωτό απο τα κοράλια θα προσπαθήσω να βγάλω αυριο.

 

post-59162-0-82831400-1442422044_thumb.jpg

post-59162-0-65520800-1442422058_thumb.jpg

post-59162-0-18461700-1442422074_thumb.jpg

post-59162-0-23129300-1442422087_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει σε παλιότερο ενυδρείο κι εγώ το ίδιο με τα ίδια αποτελέσματα.

Το πρόβλημα είναι στο τροφοδοτικό όπου εάν δεν έχει πλήρη απομόνωση από τη γη και έχεις κάπου μια διαρροή

η τάση δεν μεταξύ των πόλων  μπορεί να είναι 12 αλλά μεταξύ διαρροής και καλωδίου μπορεί να φτάσει και τα 100 βολτ.

Εμένα είχαν κάνει δυο μέρες τα κοράλλια να έρθουν στα ίσια τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισιώσουν γιατί πάω να τρελαθώ. Τα sps έχουν χάσει το χρώμα τους, βγάζουν βλένα από τους πολύποδες και νομίζω ότι θαμπώνει το νερό. Άμαρτια να χαθούν όλα από το τίποτα... :waaa: 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ανθρακα και κανε αλλαγη νερου και βαλε κα βακτηρια.Ευχομαι να πανε ολα καλα.Τι το ηθελες ρε Λουκα τελος παντων εγινε τωρα.Βαλε 6,7 pepermint να γλυτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε Νικόλα την πάτησα!! Έχω pepermint  αλλά είχε σταματήσει να τις κουρεύει εδώ και καιρό και το είδα καλή ιδέα το συγκεκριμένο. Που να ήξερα... Άνθρακα πάντος τρέχω συνέχεια στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

 

Κρίνοντας από την τιμή του καταλαβαίνω γιατί εγώ έπαθα ότι έπαθα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...