Jump to content

Danonano Reef Boyu Tl450


dano23

Recommended Posts

Τι θα γινει θα εχουμε κανα νεο εδω?

Δυστηχώς 2 προβλήματα που συνέβησαν το καλοκαίρι στο ενυδρείο το πήγαν αρκετά πίσω,είχα απώλειες κοραλιών και τώρα σιγά σιγά κάτι πάει να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε Γιώργο?

Το καλοκαίρι δεν υπολογίστηκαν σωστά τα λίτρα της αναπλήρωσης όταν πήγα διακοπές και μόλις γύρισα είδα ότι είχε τουμπάρει το σύστημα,αλατότητα στον θεό,νιτρικά επίσης αρκετά ανεβασμένα,το σκίμμερ δεν λειτουργούσε...ε λογικό μετά να χαθούν κοράλια...από κάθε στραβή μαθαίνουμε...τώρα έχω φέρςι τις τιμές εκεί που πρέπει,τα νιτρικά σε πολύ καλό επίπεδο και δείχνει να σταθεροποιείται η κατάσταση...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν άτυχος. Απλα υπομονή....και αφού σταθεροποιούνται οι τιμές, πιστεύω οτι πλησιάζεις σιγά σιγα στο τέλος της καταστροφής. 

Link to comment
Share on other sites

κρίμα ρε συ Γιώργο :(

 

και γώ το καλοκαίρι τσίμα-τσίμα έφτασε το νερό της αναπλήρωσης στις διακοπές..

τι έκανες για να επαναφέρεις τη κατάσταση με νιτρικά? Ζωντανά έχεις βάλει?

 

ε, αντε να δούμε και καμία φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω 40 λιτρα σε 10 μερες τον Αυγουστο, προλαβα στο τσακ

Ψυκτικο η καλυτερη λυση μακραν

Link to comment
Share on other sites

Μια καμερουλα νομιζω οτι ειναι χρησιμη για παρακολουθηση εξ'αποστασεως.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα ρε συ Γιώργο :(

 

και γώ το καλοκαίρι τσίμα-τσίμα έφτασε το νερό της αναπλήρωσης στις διακοπές..

τι έκανες για να επαναφέρεις τη κατάσταση με νιτρικά? Ζωντανά έχεις βάλει?

 

ε, αντε να δούμε και καμία φωτο :)

 

ξεκίνησα prodibio biodigest με bioptim Πάνο μαζί με λίγο νόποξ,πείνασα αρκετά τα ψάρια μου,ξεκίνησα σκούπα βυθού,κλασσικά εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 15% των λίτρων μου και τα αποτελέσματα πλέον στην μέτρηση αλλά και στα τζάμια μου είναι καλά..τώρα μείωσα νόποξ και συνεχίζω τα άλλα...από ζωντανά έχω 6 μικρόψαρα,τούρμπο σαλιγκάρια και από κοράλια 2-3 ακρόπορες άντεξαν και δείχνουν να ανακάμπτουν,κάποιες μοντιπόρες,1-2 σεριατοπόρες2-3 lps και λίγα ζωανθάκια...

Link to comment
Share on other sites

κρίμα ρε συ Γιώργο :(

 

και γώ το καλοκαίρι τσίμα-τσίμα έφτασε το νερό της αναπλήρωσης στις διακοπές..

τι έκανες για να επαναφέρεις τη κατάσταση με νιτρικά? Ζωντανά έχεις βάλει?

 

ε, αντε να δούμε και καμία φωτο :)

ξεκίνησα prodibio biodigest με bioptim Πάνο μαζί με λίγο νόποξ,πείνασα αρκετά τα ψάρια μου,ξεκίνησα σκούπα βυθού,κλασσικά εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 15% των λίτρων μου και τα αποτελέσματα πλέον στην μέτρηση αλλά και στα τζάμια μου είναι καλά..τώρα μείωσα νόποξ και συνεχίζω τα άλλα...από ζωντανά έχω 6 μικρόψαρα,τούρμπο σαλιγκάρια και από κοράλια 2-3 ακρόπορες άντεξαν και δείχνουν να ανακάμπτουν,κάποιες μοντιπόρες,1-2 σεριατοπόρες2-3 lps και λίγα ζωανθάκια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ χαίρο που παίρνει πάλι τον δρόμο του. Οπως το γράφεις φίλε.. μείωσε σταδιακα το nopox και προχώρα με prodibio.. καλό είναι να μη αναμιγνύουμε μεθόδους .. ;)

 

αντε να δούμε καμια φώτο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ένα μικρό photo update...να σημειώσω ότι εδώ και κανένα 2μηνο παίζω με prodibio biodigest,optim,coral vits,reef booster...επίσης από αλάτι ξαναγύρισα σε tropic marin αντί του aquaforest....

 

20161015_182703-2_zpsnf6b4e0h.jpg

20161128_195734-1_zpsr5tsqu4k.jpg

20161128_195639-1_zpsl60o1xeo.jpg

20161128_195632-1_zpss2czwipw.jpg

20161105_153535-1_zpsdv3qznlv.jpg

20161128_195607-1_zpsqlvdiktd.jpg

20161128_195710-2_zpsbkhnki6u.jpg

20161121_201913-1_zpsygmmmed0.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ζωντανά σου φίλε μου. Αυτό το 2μηνο έχεις δει διαφορά με τα Prodibio?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Πανέμορφα τα ζωντανά σου φίλε μου. Αυτό το 2μηνο έχεις δει διαφορά με τα Prodibio?

να σαι καλά φίλε μου....κοίτα κρατάω τα νιτρικά αρκετά χαμηλά και μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει στα περισσότερα κοράλια καλύτερη υγεία και έκταση στους πολύποδες....μπορεί να είναι και ιδέα μου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μην είναι η ιδέα σου. Πολλά παιδιά είναι ευχαριστημένα από τα Prodibio και εκεί τώρα στρέφομαι και εγώ. Γιαυτό σε ρώτησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ ωραίες οι φώτο φίλε. Το 2μηνο είναι λίγο αλλα σίγουρα βλέπεις και θα δεις αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Γιώργο πολύ ωραίες οι φώτο φίλε. Το 2μηνο είναι λίγο αλλα σίγουρα βλέπεις και θα δεις αλλαγές.

Να σαι καλά Πάνο...το ξέρω ότι ένα δίμηνο είναι πολύ λίγο και γι αυτό λέω ότι μπορεί να ναι ιδέα μου οτι βλέπω μία μικρή βελτίωση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιώργο παρα πολυ ωραία όλα !!!

Σ ευχαριστώ Διονύση...δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί κάπως το σύστημα και να αντέχει ακρόπορες...ελπίζω να μείνει και το χρώμα τους...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απο όλα η σταθερότητα , μετα η ανάπτυξη και θα έρθει και το χρώμα !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα κοράλια σου είναι υπέροχα. Πολύ όμορφα χρώματα. Παίζω και εγώ 2-3 μήνες με prodibio digest/optim και coralvits. Booster ακόμα δεν έχω ρίξει γιατί έχω λίγο κυανό σε κάποια σημεία που δεν έχει υποχωρίσει ακόμα. Όντος είναι νωρίς για να πω με σιγουριά για τη Prodibio όμως από σχεδόν 50 νιτρικά που είχαν φτάσει μετά τη διακοπή του NoPox τώρα είμαι στο 1. Φωσφορικά δεν μετράω. Δεν έχω hanna. Για ακροπόρες δεν μπορώ να πω αφού τις έχασα το καλοκαίρι και μάλλον δεν θα ξαναδοκιμάσω. Όμως σε γενικές γραμμές το ενυδρείο δείχνει να έχει καλή εικόνα και προπαντός σταθερότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Τα κοράλια σου είναι υπέροχα. Πολύ όμορφα χρώματα. Παίζω και εγώ 2-3 μήνες με prodibio digest/optim και coralvits. Booster ακόμα δεν έχω ρίξει γιατί έχω λίγο κυανό σε κάποια σημεία που δεν έχει υποχωρίσει ακόμα. Όντος είναι νωρίς για να πω με σιγουριά για τη Prodibio όμως από σχεδόν 50 νιτρικά που είχαν φτάσει μετά τη διακοπή του NoPox τώρα είμαι στο 1. Φωσφορικά δεν μετράω. Δεν έχω hanna. Για ακροπόρες δεν μπορώ να πω αφού τις έχασα το καλοκαίρι και μάλλον δεν θα ξαναδοκιμάσω. Όμως σε γενικές γραμμές το ενυδρείο δείχνει να έχει καλή εικόνα και προπαντός σταθερότητα.

Διαφωνο Λουκα στο να μην ξαναδοκιμασεις.Ειχες 50 και τωρα 1 ?σε ποσο καιρο?θεωρεις οτι ωφειλετε σε αυτα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Διαφωνο Λουκα στο να μην ξαναδοκιμασεις.Ειχες 50 και τωρα 1 ?σε ποσο καιρο?θεωρεις οτι ωφειλετε σε αυτα;

Νίκο τα νιτρικά αφού χτύπησαν πενηντάρα μετά το κόψιμο του NoPox έπεσαν στο 1  μέσα σε περίπου 3 μήνες. Θεωρώ ότι βοήθησαν τα digest/optim αφού όλα τα υπόλοιπα τα έκανα όπως πριν. (εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 10%, αλάτι aquaforest reef salt). Άλλη μέθοδο προσθήκης άνθρακα δεν χρησιμοποιώ πλέων. Για ακροπόρες δεν ξέρω ακόμα. Απλά δεν μπορώ να πηγαίνουν όλα καλά και σε μια εβδομάδα απουσίας να χάνω τα πάντα. Και τα λίγα που γλίτωσαν δεν έχουν ανακάμψει. Τα χάλια τους έχουν. Αν τα prodibio αποδειχθούν σταθερά σε βάθος χρόνου, μπορεί να ξαναδοκιμάσω. Αλλιώς lps και Άγιος ο Θεός!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Νίκο τα νιτρικά αφού χτύπησαν πενηντάρα μετά το κόψιμο του NoPox έπεσαν στο 1  μέσα σε περίπου 3 μήνες. Θεωρώ ότι βοήθησαν τα digest/optim αφού όλα τα υπόλοιπα τα έκανα όπως πριν. (εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 10%, αλάτι aquaforest reef salt). Άλλη μέθοδο προσθήκης άνθρακα δεν χρησιμοποιώ πλέων. Για ακροπόρες δεν ξέρω ακόμα. Απλά δεν μπορώ να πηγαίνουν όλα καλά και σε μια εβδομάδα απουσίας να χάνω τα πάντα. Και τα λίγα που γλίτωσαν δεν έχουν ανακάμψει. Τα χάλια τους έχουν. Αν τα prodibio αποδειχθούν σταθερά σε βάθος χρόνου, μπορεί να ξαναδοκιμάσω. Αλλιώς lps και Άγιος ο Θεός!

Λουκά επειδή έπαθα το ίδιο πράγμα το καλοκαίρι και σε νιώθω απόλυτα για μένα ξαναδοκίμασε μόλις νιώθεις ότι είναι έτοιμο το σύστημα σου...κάθε κοράλι έχει την χάρη του....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους...

20161226_141632-1_zpsyifc1pm7.jpg

20161226_141646-1_zpsqgsmu2zb.jpg

20161228_133510-1_zpsbdorecf7.jpg

Η πρώτη είναι περισσότερο καιρό μέσα και άρχισε να φέρνει το χρώμα της....οι άλλες 2 μπήκαν την τελευταία εβδομάδα και ευελπιστώ σε ανάλογα αποτελέσματα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...