Jump to content

Danonano Reef Boyu Tl450


dano23

Recommended Posts

πανεμορφο!! 

 

Να ρωτήσω.... ειναι κολημένο  στο βραχάκι?  χρησιμοποίησες κόλα? ή μόνο του κόλησε? 

 

Είχα και εγω παλια και του την έπεσαν σκουλήκια (bristle).

Και κάπου είχα διαβάσει οτι μπορεί κάποιος να το προστατεύσει με κόλα για κοράλλια, φτιάχνοντας κάτι σαν φωλίτσα για να μπεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο. Να σου ζήσει!

  

σ ευχαριστώ πολύ..

πανεμορφο!! 

 

Να ρωτήσω.... ειναι κολημένο  στο βραχάκι?  χρησιμοποίησες κόλα? ή μόνο του κόλησε? 

 

Είχα και εγω παλια και του την έπεσαν σκουλήκια (bristle).

Και κάπου είχα διαβάσει οτι μπορεί κάποιος να το προστατεύσει με κόλα για κοράλλια, φτιάχνοντας κάτι σαν φωλίτσα για να μπεί μέσα.

ευχαριστώ ευγένειε...ήταν έτοιμο πάνω στο βραχάκι αυτό...το άλλο που έχω είναι χύμα αλλά ευτυχώς δεν έχω δει κάτι να το ενοχλεί και να μαζεύει..βέβαια έχω έναν μελανούρο μέσα που κάνει περιπολία το ενυδρείο όλη μέρα...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο melanuros ειναι εγγύηση τελικά.

πραγματικά αξίζει τα λεφτά του...δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου...κάνει πολύ δουλειά...να ναι καλά ο petran halen που με έπρηξε να τον πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο ρε παιδια??? Τελειο!!!

σ ευχαριστώ φίλε μου..clam λέγεται και για την ακρίβεια είναι tridacna derasa

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με φοβiζει στον melanuro ειναι μην μου χτυπήσει τα tube worms. αλιως θα τον έπαιρνα.

αυτό δεν το γνωρίζω για να σου πω με σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για πάμε ένα ωραίο update...αλλαγή αραγωνίτη και aquascape με την βοήθεια του φίλου πετράν που τον ευχαριστώ πολύ....IMG_20160125_211021_zpspp32gdvx.jpgIMG_20160125_211033_zpswv5tzys0.jpgIMG_20160125_211001_zpsdyn6ii76.jpgIMG_20160125_210918_zpsc4ly5jh8.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γιωργαρε εχει γίνει κουκλί το ενυδρείο σου !!!

σ ευχαριστώ διονύση..προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο και πάνω απ όλα να το ευχαριστιέμαι...βάλαμε και ντίζες οπότε πιστεύω ότι βγήκε καλό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, είναι πανέμορφο!!

  

Πανεμορφο και καθαρο! Ευγε!

σας ευχαριστώ παιδιά...χαίρομαι που το οπτικό αποτέλεσμα σας αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου με άλλο aquascape :)

Πολύ όμορφο το έχεις κάνει!! :thumbsu:

να σαι καλά ευγένειε...ευχαριστώ...και το δικό σου όμως έχει γίνει απίστευτο...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Πετρο,Γιωργο πολυ καλο διαφορα τεραστια,να το χαρεις.

αυτό θα κάνω από εδώ και πέρα νίκο...η διαφορά όντως είναι μεγάλη με πριν...επόμενος στόχος να μπορέσουν να αντέχουν ακροπόρες στο σύστημα και σ αυτό το κομμάτι θα πέσει πολύ κουβέντα από κοντά βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το ενυδρειο σου ειναι στα καλυτερα του φιλε! Μ αρεσει πολυ το aquascape! Πολλα μπράβο στον Πετραν για την βοήθεια του! Τα ωραια του χόμπι μας :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το ενυδρειο σου ειναι στα καλυτερα του φιλε! Μ αρεσει πολυ το aquascape! Πολλα μπράβο στον Πετραν για την βοήθεια του! Τα ωραια του χόμπι μας :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

να σαι καλά Πάνο...αν το δικό μου είναι όπως λες τι να πούμε και για το δικό σου??με αυτά που βλέπω μόλις άλλαξες φωτιστικό με έχεις βάλει σε σκέψεις να δοκιμάσω κάποια στιγμή τ5 μιας και έχω μικρό ενυδρείο αλλά όλα αυτά είναι σκέψεις...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα! Για μπες στο τριπάκι! :) παντως το φωτιστικο σου εχει δείξει και σε αλλα ενυδρεία οτι παει καλα, πες την αλήθεια, σε πριζωσε και ο Πέτρος, ε;; :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα! Για μπες στο τριπάκι! :) παντως το φωτιστικο σου εχει δείξει και σε αλλα ενυδρεία οτι παει καλα, πες την αλήθεια, σε πριζωσε και ο Πέτρος, ε;; :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

χαχαχα...όχι ρε φίλε απλά έχει ένα μειονέκτημα θεωρώ μεγάλο το συγκεκριμένο...δεν κάνει καλή διασπορά του φωτός γιατί είναι όλα μαζεμένα και τα κοράλια δεν τα χτυπάει φως απ όλες τις μεριές...άμα ήταν το μεγαλύτερο αδερφάκι του θα είχε καλύτερα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πολλα μπραβο!! Το ενυδρειο παει τρενο!!!

Για τον φωτισμο, το οτι δεν κανει οση διασπορα χρειαζεσαι ειναι λογο των φακων, αναλογα τις μοιρες που εχουν δηλαδη, το "μεγαλητερο αδερφακι" μπορει να εκανε δουλεια λογο μεγαλητερου φαρδους και οχι για καποιον λογο, λογικα τους ιδιους φακους εχουν.

Καλη λυση η Τ5 αλλα τωρα θα μπεις στο τρυπακι να αλλαξεις ολο το φωτισηκο. Μια καλη λυση ειναι να βαλεις 2 Τ5, μια μπρος και πισω απ το φωτιστηκο, για ενυσχησει και διασπορα.

Κατι τετοιο εχει κανει ο Νικνικ, εκεινος θα στα πει καλητερα.

Μετα απο ενα χρονο πς σου φενεται το φωτιστηκο;; Ποσο το δουλευεις(%);; Βλεπεις να εχει πεσει η ισχυς του;;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα για να πω την αλήθεια απ το φωτιστικό δεν έχω παράπονο..τα περισσότερα κοράλια πάνε μια χαρά...απλά πρόσθεσα 3 10βατα (2 μπλε 1 λευκο)με έναν driver για περισσότερη ένταση..θεωρώ πάντως ότι δεν φταίνε τα λεντ που κάποιες ακροπόρες δεν μου πήγαν απλά...κάτι μπορεί να έκανα λάθος...στο θέμα της διασποράς αυτό που θα θελα θα ήταν πιο πλατύ φωτιστικό..αυτό που έχω είναι 30 φαντάσου και το πλάτος του ενυδρείου 50 οπότε λογικό να υπάρχουν κάποια νεκρά σημεία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...