Jump to content

Recommended Posts

έχω 6 ασημένια δολάρια και έχουν άσπρα στίγματα στα πτερύγια τους και λίγα στο σώμα τους,προσπάθησα για φωτό από το κινητό αλλα δεν φαίνεται τίποτα,τα έχω περίπου μια εβδομάδα τα ψαρια.είχα δει στα πτερύγια του ενός στην αρχή αλλα μέσα σε 3 μέρες είχαν και τα αλλα και τώρα πλέον και στο σώμα τους,όχι ότι είναι γεμάτα βεβαια.δεν τα έχω προσέξει να ξύνονται αλλα αναπνέουν πολύ γρήγορα...όρεξη για φαγητό έχουν πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κανε μια αντιγραφη επικκοληση εδω αυτη την φορμα διαγνωσης ασθενειας http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/  συμπληρωνοντας οσο περισσοτερα στοιχεια μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:270
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):fluval 305
- Ιστορικό 
- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 silver dollars,1 ancistrus albino
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φορες την ημερα τάισμα με sera vipagran

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,5
- KH:
- GH:14
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:31
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):όρεξη για φαγητό έχουν,γρηγορη αναπνοή
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

Link to comment
Share on other sites

Φωτο ειπες δεν μπορεις να βγαλεις....

Εστω οτι φαινεται...

Το οτι δυσχεραινονται στγν αναπνοη ειναι ενα σημαδι αλλα δεν φτανει χωρις εικονα...

Εκτος αν θες να ρισκαρεις για θεραπεια που σαν φαρμακο εγω προσωπικα θα σου προτεινα το exit της esha...

Παρολα αυτα κατι θα προκαλεσε αυτη την αντιδραση στα ψαρια και ισως θα επρεπε να ψαξεις τι....

Οτιδηποτε αλλες πληροφοριες και διαφορετικες αντιδρασεις ή αλλαγες που γιναν στο ενυδρειο θα ηταν ευπροσδεκτες σαν στοιχειο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλλαγή νερού δεν έχω προλάβει να κάνω από τότε που τα έβαλα μιας και όπως είπα δεν είναι καν βδομάδα που τα έχω...επίσης το 1 ψάρι πρέπει να είχε από την ώρα που μπήκε στο ενυδρείο τα στίγματα...το fluval είναι γεμάτο με βιολογικό υλικό και τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να ήρθε η αρρώστια με τα ψάρια. Η θερμοκρασία (31 βαθμοί) που έχεις ήδη, αν και δεν είναι κατάλληλη ως μόνιμη θερμοκρασία, είναι δυνατό να καταπολεμήσει την ασθένεια. Κάνε το κόπο και ρίξε μια ματιά κι εδώ(http://www.aquazone.gr/forums/topic/55372-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-ichthyophthirius-multifiliis/) για να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις. Η άλλη λύση είναι η φαρμακευτική αγωγή όπως αναφέρθηκε πιο πάνω κι απ' το Στάθη. Επειδή είναι επίσης πιθανό το πρόβλημα να δημιουργήθηκε αφού μπήκαν στο ενυδρείο, σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να βρούμε την αιτία του προβλήματος. Να ρωτήσω λοιπόν ακόμα δύο πράγματα. Το ενυδρείο και το φίλτρο πόσο καιρό τρέχουν; Είναι δυνατό να κάνεις μετρήσεις (αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά); Βάλε μια αεραντλία να δουλεύει. Μόνο καλό θα κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλλαγή νερού δεν έχω προλάβει να κάνω από τότε που τα έβαλα μιας και όπως είπα δεν είναι καν βδομάδα που τα έχω...επίσης το 1 ψάρι πρέπει να είχε από την ώρα που μπήκε στο ενυδρείο τα στίγματα...το fluval είναι γεμάτο με βιολογικό υλικό και τίποτα άλλο

Ειναι πιο συνηθες σε νεοσηστατο ενυδρειο και ψαρια...

Αυτο το πρωτο ψαρι παρατηρησες αν εβγαλε στιγματα πιο γρηγορα απο τα αλλα και αν βρισκεται σε "χειροτερη" κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα τα λευκα αυτα στιγματα ειναι stress spots....ασθενεια που μεταφερεται πολυ ευκολα απο νεο μελος μεσα στο ενυδρειο....

Ενας δευτερος λογος ειναι απο την θερμοκρασια σου.... η θεραπεια γινεται με  baktopur της sera και εχει 100% αποτελεσμα....

Απλα καντο γρηγορα γιατι μετα μπορει να το γυρισει σε cotton wool η ick καινα παθουν ασφυξια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα τα λευκα αυτα στιγματα ειναι stress spots....ασθενεια που μεταφερεται πολυ ευκολα απο νεο μελος μεσα στο ενυδρειο....

Ενας δευτερος λογος ειναι απο την θερμοκρασια σου.... η θεραπεια γινεται με baktopur της sera και εχει 100% αποτελεσμα....

Απλα καντο γρηγορα γιατι μετα μπορει να το γυρισει σε cotton wool η ick καινα παθουν ασφυξια....

Καλησπέρα.Μπορεις να μου δικαιολογήσεις τα παραπάνω;Εχεις καποιο λίνκ που τα αναφέρει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα τα λευκα αυτα στιγματα ειναι stress spots....ασθενεια που μεταφερεται πολυ ευκολα απο νεο μελος μεσα στο ενυδρειο....

Ενας δευτερος λογος ειναι απο την θερμοκρασια σου.... η θεραπεια γινεται με baktopur της sera και εχει 100% αποτελεσμα....

Απλα καντο γρηγορα γιατι μετα μπορει να το γυρισει σε cotton wool η ick καινα παθουν ασφυξια....

Και μέχρι να βρείς τα λίνκ δέν μπορώ να μήν απαντήσω

1ον το "stress spots" που αναφέρεις δέν δηλώνει ποιά ασθένια είναι και απλά είναι μιά περιγραφή των οπτικών συμπτωμάτων.Οι περισσότερες αναφορές στο ίντερνετ παραπεμπουν το "stress spots" σε Ichthyophthirius multifiliis (ick) όπου πολυ σωστά ανέφεραν προυγουμένος οι υπόλοιποι αλλά και ο τίτλος του θέματος.

2ον Η μεγάλη θερμοκρασία όχι απλά δεν εμφανίζει το ick αλλά βοηθά στην θεραπεία του μιας και μειώνει την διάρκεια του κύκλου αναπτυξης του.

3ον Το ick είναι προτόζωο δηλαδή παράσιτο και η θεραπεία του γίνετε με άλλα φάρμακα/ουσίες όπως χαλκός,πράσινο του μαλαχίτη,ηπερμαγγανικό κάλλιο και άλλα.Σε καμία περίπτωση δέν θα βοηθήσει το bactopur που προτείνεις το οποιό μπορεί να του δημιουργήσει άλλα προβλήματα...

4ον θα ήθελα να μου εξηγήσεις την "αλυσίδα" που περιέγραψες.... "Stress spots"-->"cotton wool"-->"ick"

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι να βρείς τα λίνκ δέν μπορώ να μήν απαντήσω

1ον το "stress spots" που αναφέρεις δέν δηλώνει ποιά ασθένια είναι και απλά είναι μιά περιγραφή των οπτικών συμπτωμάτων.Οι περισσότερες αναφορές στο ίντερνετ παραπεμπουν το "stress spots" σε Ichthyophthirius multifiliis (ick) όπου πολυ σωστά ανέφεραν προυγουμένος οι υπόλοιποι αλλά και ο τίτλος του θέματος.

2ον Η μεγάλη θερμοκρασία όχι απλά δεν εμφανίζει το ick αλλά βοηθά στην θεραπεία του μιας και μειώνει την διάρκεια του κύκλου αναπτυξης του.

3ον Το ick είναι προτόζωο δηλαδή παράσιτο και η θεραπεία του γίνετε με άλλα φάρμακα/ουσίες όπως χαλκός,πράσινο του μαλαχίτη,ηπερμαγγανικό κάλλιο και άλλα.Σε καμία περίπτωση δέν θα βοηθήσει το bactopur που προτείνεις το οποιό μπορεί να του δημιουργήσει άλλα προβλήματα...

4ον θα ήθελα να μου εξηγήσεις την "αλυσίδα" που περιέγραψες.... "Stress spots"-->"cotton wool"-->"ick"

Sent from my iPhone using Tapatalk

:thumbup:

 

Με 31 βαθμούς θερμοκρασία πράγματι ΔΕΝ υπάρχει Ick και μια φωτογραφία απλά θα μας επιβεβαίωνε οτι έχουμε να κάνουμε με Odinium .

Omnipur λοιπόν για να λύσουμε το πρόβλημά μας , το συντομότερο , διότι θα μας εξελιχθεί ( αν δεν έχει γίνει ) και σε άλλα πράγματα που σίγουρα θα μας μπερδέψουν .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο συνηθες σε νεοσηστατο ενυδρειο και ψαρια...

Αυτο το πρωτο ψαρι παρατηρησες αν εβγαλε στιγματα πιο γρηγορα απο τα αλλα και αν βρισκεται σε "χειροτερη" κατασταση?

το ενυδρείο έτρεχε δυο χρονια,έκανα 2 αλλαγές,σχεδόν όλο το νερό και 10 μέρες μετά μπήκαν τα ψαρια...τα προηγούμενα ψαρια ήταν malawi και δόθηκαν χωρίς να είχαν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που το είδε απ το πρώτο ψάρι , με το που το έβαλε μέσα , σημαίνει οτι η ασθένεια ήρθε δεν δημιουργήθηκε στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία από την ημερα που μπήκαν τα ψαρια είναι σταθερά στους 30 με 31 και μέρα με την ημερα τα ψαρια αργά αλλα σταθερά βγάζουν και αλλα "στιγματακια"...πάντως και τώρα που τα τάισα έφαγαν με πολύ όρεξη

Link to comment
Share on other sites

Είναι επείγον το Omnipur να μπεί χθές στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Είναι επείγον το Omnipur να μπεί χθές στο ενυδρείο .

εάν όμως είναι ick και τα κάνω χειρότερα τα πράγματα?μοιάζουν και δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Ick πάνω απο 28 βαθμούς θερμοκρασία .

Χρόνια τώρα το φωνάζω ....!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει μονο να "μικρυνει"ο κυκλος του πρωτοζοου και ασε που δεν ξερουμε και ποτε ποσο απο 4-14 μερες περιπου..

Χωρις αλατι μπορει να μην εξαληφθει ποτε...

Νεοσυστατο ειναι το ενυδρειο που "μπολιαστηκε"και μετα απο δεκα μερες μπηκαν ψαρια γιατι ο παραγοντας στρες των ψαριων δεν κοιταει προιστορια...

Και ας ειχαμε την γιαλα 10 χρονια..

Τεσπα οπως και να εχει μαλλον οντως τα νεοσηστατα ψαρια εφεραν το πρωτοζωο αλλα και odinioum να ειναι θεραπευεται με exit...

Αυτα απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

πιο φάρμακο να πάρο τελικά?υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στον ancistrus η στα αλλα ψαρια η θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει μονο να "μικρυνει"ο κυκλος του πρωτοζοου και ασε που δεν ξερουμε και ποτε ποσο απο 4-14 μερες περιπου..

Χωρις αλατι μπορει να μην εξαληφθει ποτε...

Νεοσυστατο ειναι το ενυδρειο που "μπολιαστηκε"και μετα απο δεκα μερες μπηκαν ψαρια γιατι ο παραγοντας στρες των ψαριων δεν κοιταει προιστορια...

Και ας ειχαμε την γιαλα 10 χρονια..

Τεσπα οπως και να εχει μαλλον οντως τα νεοσηστατα ψαρια εφεραν το πρωτοζωο αλλα και odinioum να ειναι θεραπευεται με exit...

Αυτα απο μενα...

 

Σε ποιόν απαντάς σε εμένα ή στο Husky_Jim ;

Link to comment
Share on other sites

πιο φάρμακο να πάρο τελικά?υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στον ancistrus η στα αλλα ψαρια η θεραπεία?

 

Δεν έχω εμπειρία με το EXIT και δε ξέρω .... κάνε ότι είναι να κάνεις σύντομα μόνο .

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν απαντάς σε εμένα ή στο Husky_Jim ;

Απλα την γνωμη μου εκφερω....

Αν ηθελα να απαντησω σε καποιον συγκεκριμενα....

Θα χρησιμοποιουσα "παραθεση"οπως τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Αχχαχα εγω σας "γραφω" και τους δύο και λέω ότι το Esha Exit κανει και αυτό για την συγκεκριμένη ασθένεια! ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία για να σε ενημερώσω .

 

Δεν φτανει μονο να "μικρυνει"ο κυκλος του πρωτοζοου και ασε που δεν ξερουμε και ποτε ποσο απο 4-14 μερες περιπου..  Δεν υπάρχει καμία επιτάχυνση του κύκλου . Πάνω απο 28 βαθμούς θερμοκρασία και κάτω απο 14 το Ick δεν υπάρχει πεθαίνει .
Χωρις αλατι μπορει να μην εξαληφθει ποτε... Ούτε με το αλάτι , παρα μόνο με πλήρη αποστείρωση .
Νεοσυστατο ειναι το ενυδρειο που "μπολιαστηκε"και μετα απο δεκα μερες μπηκαν ψαρια γιατι ο παραγοντας στρες των ψαριων δεν κοιταει προιστορια... Αυτό δεν το κατάλαβα ... αφου το ψάρι μπήκε στο ενυδρείο με πρόβλημα . Τι σχέση έχει αν το ενυδρείο είναι νέο ή παλιό . Μήπως θέλεις να πείς οτι σε νέο ενυδρείο δεν διευκολύνετε η θεραπεία ; Συμφωνώ .
Και ας ειχαμε την γιαλα 10 χρονια..
Τεσπα οπως και να εχει μαλλον οντως τα νεοσηστατα ψαρια εφεραν το πρωτοζωο αλλα και odinioum να ειναι θεραπευεται με exit... Για το φάρμακο αυτό δεν γνωρίζω , αν είσαι σίγουρος ας βάλει αυτό δεν με απασχολεί .
Αυτα απο μενα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, δεν νομίζω ότι πεθαίνουν στους 28...η θερμοκρασία που αναφέρεται στις έρευνες είναι 90 βαθμοί φάρεναιτ δηλαδή 32.2 κελσίου...

Δείτε εδώ: http://edis.ifas.ufl.edu/m/#publication?id=FA006

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...