FotisAthanasiadis

Αφρικανικό με κιχλίδες 200λτ

276 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Πηγαινε στην Αθηνάς-Μοναστηρακι σε ειδη ποτισματως και παρε μια φλαντζα, ειναι φθηνες.

Παρε τεφλον και τυλιξε το γυρω γυρω απο τον καδο του φιλτρου αρκετες φορες, αν συνεχισει να τρεχει . Βαλε το φιλτρο σε λειτουργια και δες. Αν τρεχει βαλε και αλλο και πιεσε λιγο το καπακι να σφηξει καλα. Δοκιμασε το μερικες φορες. Εγω στο fluval ετσι το εκανα αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει και για σενα. 

1 person likes this

Φίλε μου μένω Κιλκίς(λίγο πάνω από την Θεσσαλονίκη)

Ίσως παραγγείλω αν δεν βρω εδώ....

Μονο το λαστιχο του θα κρατησει το φιλτρο χωρις να χανει Φωτη...

Οτιδηποτε αλλο δεν κανει...

Φαντασου οτι ακομα και το δικο του λαστιχο αν ειναι "φαγωμενο" το φιλτρο χανει νερο...

1 person likes this

Μήπως μπορώ να πάρω ανταλλακτικά από κάπου σε περίπτωση που δεν βρω το λάστιχο?

πριν 13 λεπτά, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Φίλε μου μένω Κιλκίς(λίγο πάνω από την Θεσσαλονίκη)

Ίσως παραγγείλω αν δεν βρω εδώ....

Φιλε μου σορρυ δεν το ειδα:phone:.

Δεν νομιζω παντως να μην βρεις τετοιο πραγμα, Ανταλλακτικα παντως πιο δυσκολο μου φενεται

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
1 person likes this

Αν θες πηγενε και το φιλτρο να το δουν μηπως σε βοηθησουν καλυτερα

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
1 person likes this

Οκ.Θα δω κατ' αρχήν αν μπορεί να μου το στείλει το κανονικό λαστιχάκι του φίλτρου αυτός που μου το έδωσε και θα δω μετά.:)

Οι επιλογές σου είναι 2

1η. Μαθαίνεις τον αντιπρόσωπο της Sacem και μιλάς μαζί του για το ανταλλακτικό. Πράγμα λίγο δύσκολο τα ανταλλακτικά για Sacem.

2η. Παίρνεις όλο το φίλτρο και πας σε ένα κατάστημα με φλάντζες και είδη στεγανοποίησης και σου λέω όλο το φίλτρο γιατί δεν έχεις δείγμα από την φλάντζα για να δούνε το πάχος.

Αν είχες έστω και ένα κομμάτι δείγμα θα πήγαινες μόνο με την κεφαλή για να βρούνε την διάμετρο. Πας λοιπόν με όλο το φίλτρο να βρούνε μια φλάντζα που να εφαρμόζει σωστά κουμπώνοντας την κεφαλή. Πάντως να ξέρεις πως και τα 2 κλιπς που λείπουν είναι θέμα. Και την φλάντζα να βρεις που σίγουρα θα την βρεις πάλι μπορεί το φίλτρο να δακρύζει.   

2 people like this

Θα την βρουμε την ακρη μην αγχωνεσαι.Και αυτοπου λεει ο @stathis spithas σωστο ειναι γιατι και αυτα οταν παλιωνουν σκληραινουν και χανουν, επισης σωστο αυτο που λεει ο ο @Oresths_S το παιρνεις μαζι και ψαχνεις σε υδραυλικα,γεωπονικα και οικοδομικα.Σιγουρα κατι θα βρεις και στο κιλκις.Να δεις τι Φ ειναι τα σωληνακια και αν εφαρμοζουν σωστα, και αν οχι με την βοηθεια του τεφλον και σφιγκτηρων θα γινει.

2 people like this

Λοιπόν,

Πριν λίγο ήρθαν αυτά που είχα παραγγείλει(δύο τροφές, θερμοστάτης 300Watt, 10 κιλά άσπρη άμμος ψιλή, τεστ NH4, NO2, NO3, δύο φυτά και βιταμίνες).

Το φίλτρο ελπίζω να μπορέσω να το ''φτιάξω''. Προς το παρόν περιμένω τηλ. από τον άνθρωπο που μου το έδωσε για το αν έχει το λαστιχάκι!

Το μόνο που δεν έχω είναι οι πέτρες. Δεν μπορώ να πάω να μαζέψω λόγω χιονιού και κρύου.

Μπορώ να βάλω την άμμο πριν βάλω τις πέτρες?

Χρειάζομαι και κάτι άλλο εκτός από αυτά που πήρα?

Θα πρότεινα να βάλεις πρώτα τις πέτρες και μετά την άμμο. Μιλάμε για πολλά κιλά πέτρες που σκοπεύεις να τοποθετήσεις ; 

1 person likes this

Σκέφτομαι να βάλω 2-3 στοίβες από πέτρες. Γύρω στα 30-40 κιλά συνολικά. Είναι εντάξει?

Εγώ θα περίμενα για την άμμο πρώτα. :)

1 person likes this

πριν 3 ώρες, το μέλος dpap έγραψε:

Εγώ θα περίμενα για την άμμο πρώτα. :)

Δηλαδή θα έβαζες την άμμο πρώτα?:blush:

Εγώ νομίζω πως πάνε πρώτα οι πέτρες και μετά η άμμος... :blink:

1 person likes this

χαχα , καλά τα λέτε , νόμιζα ότι είχε τις πέτρες και περίμενε να παραλάβει την άμμο.

Πρώτα πέτρες και μετά άμμος , πολύ σωστά :)

2 people like this

Γιατί δεν βλέπω να παίρνω τις πέτρες σύντομα, θα βάλω μια αγγελία στο φόρουμ.

Τι ακριβώς είδος πέτρας να ζητήσω?

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis

Τυχαίνει ένας φίλος να στήνει ενυδρείο αυτές τις μέρες και γιατί δεν είχε τεστ προσφέρθηκα να του κάνω μετρήσεις εγώ.

Τα τεστ (NO2+NH4/NH3 salifert, NO3 sera) τα είχα παραλάβει πριν 2-3 ημέρες και δεν τα είχα χρησιμοποιήσει.

Αφού όμως έκανα τις μετρήσεις, βρήκα αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά ~10 σε νερό που δεν ήταν από στρωμένο ενυδρείο.

Παραξενεύτηκα και δοκίμασα να κάνω τεστ αμμωνίας σε νερό που είχα προσθέσει εγώ μεγάλη ποσότητα αμμωνίας για να δω αν το τεστ δουλεύει. Μαντέψτε... Μου έδειξε 0!!

Μπορεί να είναι δικό μου λάθος αλλά ακολούθησα τις οδηγίες βήμα-βήμα.

Τι μπορώ να κάνω?:blush:

Κάποιος?

Ποσα λιτρα με ποσα ψαρια μεσα φωτη;;

1 person likes this

200λτ με 4-5 ψάρια.

Μικρα-μεγαλα;

Τι ειδος;

Φυτα;

Αλλαγες νερου;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
2 people like this

Λαμπίντο 3-4εκ νομίζω.

Ειναι αμελητεα η ποσοτητα αμμωνιας που παραγουν(κατα την γνωμη μου) για να μπορει να ειναι μετρησημη σε αυτα τα λιτρα...

Παιζει βεβαια ρολο και το πως ειναι στημενο το ενυδρειο και ποσα ταισματα γινονται την ημερα και ποσες σε συχνοτητα και ποσοτητα αλλαγες νερου και αρκετα αλλα...

Αμμωνια το ενυδρειο εχει παντα απλα τις περισοτερες φορες αν ολα δουλευουν σωστα απλα δεν ειναι μετρησιμη-επιληψιμη...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
2 people like this

Για τις πέτρες και τα τεστ?

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Bman47
      Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;
    • Από Andreas_Kouv
      7 labidochromis caeruleus είναι 2.5 μηνών.
      Περιοχή δυτικη Θεσσαλονίκη. 10€ όλα μαζί
    • Από Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 
      Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

Γνώμες;;

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 
    • Από CosmoZoo
      Αγαπητοί φίλοι σας παραθέτουμε τα είδη που παραλάβαμε...

neolamprologus leleupii 15.40E
      Neolamprologus brichardi 6.95E
      Neolamprologus tretocephalus 20E
      Cyphotilapia frontosa 17E
      Altolamprologus calvus 20E
      Julidochromis regani  14.9E
      lamprologus multifasciatus 20E

• Από dpap
      Για πάμε , μετά από κάνα 2μηνο ...

Γενική κατηγορία ενυδρείου
       Αφρική Μαλάουι και λίιιιγο Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 151 Χ 50 X 60
      Συνολικά Λίτρα: 450
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: -
      Ψάρια aulonocara baenschi benga , και 2 αρσενικά άλλου είδους
      Άλλα είδη: Μια μοναχική Καλβίνα από το προηγούμενο setup.

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μπλέ χαρτόνι
      Πέτρες: Μαύρες με λευκά νερά
      Ξύλα: -
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: Άμμος μπεζ

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Εργοστασιακός φωτισμός , μόνο το ένα σετ
      Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Εσωτερικό του Rio και ένα Fluval 305
      Θέρμανση/ Ψύξη: Εργοστασιακός θερμαντήρας
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
      Διατροφή: Διάφορες tetra και tropical

Παράμετροι
      pH: -
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 25
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 1 φορά στις 3 εβδομάδες το 1/3
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

Βίντεο: - 
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • Από argy1
      Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική Λίμνη Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60x30x30
      Συνολικά Λίτρα:54
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:Στην αρχη υπηρχαν βαλισνεριες,αυτη τη στιγμη τιποτα
      Ψάρια:Neolamprologus similis
      Άλλα είδη:Melanoides trubeculata,δυο physa (τα θελω γιατι τρωνε τα αυγα τους απο το τζαμι,μεζεδακι)

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:Μαυρο αυτοκολητο
      Πέτρες:
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά : 100 (ακριβως) αδεια κελυφη απο helix aspersa maxima
      Υπόστρωμα:
      Βυθός:Αμμο θαλασσης

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Μια t8 sylvania grolux 15watt
      Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:Astro 2208 700lt/h,σφουγγαρι,βαμβακι και τρια λιτρα σιποραξ
      Θέρμανση/ Ψύξη:θερμαντηρας 100watt και ανεμησταρας ελεγχομενος απο stc-1000
      Λίπανση:Οχι
      Παροχή CO2:Οχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:ocean nutricion omni flakes,tropical tanganyika flakes, νεοεκκολαφθεισα artemia,νεογεννητα σαλιγκαρια physa.

Παράμετροι
      pH:8
      Γενική σκληρότητα (GH):8
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
      Αμμωνία (ΝΗ3):
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):23 (χειμωνα) 28 (καλοκαιρι)

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:Καθε εβδομαδα 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Προετοιμασια σε βαρελι,παιρνω νερο απο φιλτρο κεντρικης παροχης και προσθετω cichlid lake salt.Το αλατι δεν το βαζω για να πειραξω τις σκληροτητες αλλα κυριως για να μην λειψει καποιο ιχνοστοιχειο απο το νερο οποτε μπαινει και σε μικροτερη δοσολογια απο την συνηστωμενη.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμος φιλτρου και σκουπα οταν χρειαζεται αλλα σκουπα θελει πολυ σπανια.

Φωτογραφίες:
      Γενικα το ενυδρειο εχει περασει διαφορα οπως αλλαγη φωτισμου,μετακομηση,αφαιρεση φυτων (τα ψαρια το ηθελαν και το εκαναν μονα τους) Οποτε οι φωτογραφιες ειναι απο τις διαφορες φασεις που περασε στο παρελθον και κυριως οταν πρωτοστηθηκε.Υποσχομαι και μια φωτογραφια του ενυδρειου οπως ειναι αυτη τη στγιμη αλλα θα την ανεβασω λιγο αργοτερα.Θα δειτε την κατασταση του βυθου και θα εκπλαγειτε! Ειδικα αυτοι που ισχυριζονται οτι τα similis δεν σκαβουν οσο τα μουλτις
      Λοιπον στην πρωτη φωτο βλεπετε το ενα και μοναδικο ζευγαρι που καταφερα να βρω πριν απο δυο χρονια.Εμφανως ταλαιπωρημενα και με μονιμο προβλημμα στα πτερυγια (αφου συγκατοικουσαν με mbuna στον προηγουμενο ιδιοκτητη).Eυτυχως καταφεραν να επιζησουν και να δημιουργησουν μια τεραστια αποικια και να δωσω και σε συνχομπιστες ψαρια απο αυτα τα δυο.Ευτυχως οι απογονοι ειναι υγειεστατοι αφου τα γονιδια τους ειναι σωστα,απλως δεν προκειται να ξαναβγαλουν πτερυγια αλλα δεν με πειραζει καθολου.

Βίντεο:
      Εδω βλεπετε πως επεξεργαζονται την προσθηκη ενος ramshorn πριν το εκτελεσουν (αυτο δεν το τραβηξα)

Ωρα φαγητου

Υποσχομαι και ενα βιντεο ακομη την ωρα της αρτεμιας ;P
    • Από argy1
      Ενα ομορφο βιντεο απο την λιμνη.Ωραια ψαρια,ωραιες εικονες!

@kosmas εχει και βαλισνεριες και τελικα ισως εκανα λαθος,φαινεται να μοιαζουν με τις δικες σου.
    • Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα και καλη χρονια στην παρεα. Αν και ψιλοασχετος με ενυδρεια εχω στα υποψην μου ενα προτζεκτ (κοινωνικο τανγκανικα) για το μακρινο μελλον. Προς το παρον δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα αλλα επειδη με εχει φαει το σαρακι θα σας πρηξω λιγο.

Για αρχη προσπαθω να σκεφτω μια ψαροσυνθεση για 250-450 καθαρα λιτρα. Ενα ζευγαρι tretocephalus και leleupi, με ενα χαρεμακι shell dweller (callipterus, brevis ή ocellatus). Ως πιο επιθετικα ειδη φανταζομαι οτι χρειαζονται γυρω στα 300-350 λιτρα?
      Mια διαφορετικη ψαροσυνθεση με πιο ειρηνικα ψαρακια που σκεφτηκα ειναι ενα ζευγαρι julidochromis, eretmodus/spathodus/tanganicodus και ενα απο τα παραπανω shell dwellers ή ενα χαρεμακι enantiopus χρειαζονται περιπου 300 λιτρα? Βεβαια εδω με τις κιχλιδες goby τιθεται και το διατροφικο θεμα γιατι απο οσα ξερω ειναι φυτοφαγες.
      Και φυσικα σε καθε περιπτωση αν το επιτρεπουν τα λιτρα και μια ομαδουλα cyprichromis ή paracyprichromis?

Παρακαλω βοηθηστε, δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ  

• Από fachnar
      9 Κιχλιδες χαριζονται. Ειναι 4 αρσενικα και 5 θυληκα.
      Δεν μπορω μα τις συντηρησω και ειναι κριμα.
      Ειναι απο ενα ειδος  ολα τα μελη (δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα).
      Μονη προυποθεση να τα πιασετε εσεις.
      Μενω Π. Φαληρο