dpap

Aulonocara Rio 400 aquascape

82 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Για μένα μόνο μαύρο! Θα κάνει τρομερή αντίθεση με τα χρώματα των Peacock!

Και αν θες τη γνώμη μου, σαν το βάψιμο δεν έχει.

Συμφωνώ για το βάψιμο αλλά δεν παίζει να αδειάσω , να σπρώξω και να βάψω τώρα :)

Σχετικά με το στήσιμο, μπορείς να χώσεις τις 2 μεσαίες πέτρες λίγο πιο μέσα στην άμμο; Και ίσως την δεξιά από τις δυο να την τοποθετήσεις κάπως πιο όρθια και σαν να στηρίζεται λίγο προς την αριστερά. :P

1 minute ago, dpap said:

Συμφωνώ για το βάψιμο αλλά δεν παίζει να αδειάσω , να σπρώξω και να βάψω τώρα :)

Ναι, αν δεν έχεις χώρο το ξεχνάς, έπρεπε να είχε γίνει πριν το στήσιμο. 

1 person likes this

Η πλάτη έχει να κάνει με τον φωτισμό. Αν βάλεις λευκό φωτισμό πιστεύω ότι ανοιχτόχρωμο φόντο δείχνει καλύτερα. Όπως μπλε ή ανοιχτό γκρι, ακόμα και άσπρο με αμμοβολή.

Sent from my Pixel C using Tapatalk

1 person likes this

πριν 55 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Η πλάτη έχει να κάνει με τον φωτισμό. Αν βάλεις λευκό φωτισμό πιστεύω ότι ανοιχτόχρωμο φόντο δείχνει καλύτερα. Όπως μπλε ή ανοιχτό γκρι, ακόμα και άσπρο με αμμοβολή.

Sent from my Pixel C using Tapatalk

Στάθη , ο φωτισμός θα μείνει ως έχει , ο εργοστασιακός. Θα πάρω κανα 2 χαρτόνια και θα δοκιμάσουμε. ;)

Θα προτεινα μαυρο χαρτονι για φοντο.

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Θα προτεινα μαυρο χαρτονι για φοντο.

Θα παρω 2 να δοκιμάσω. ;)

Μαυρο ε ; 

IMG-1486056886782-V.jpg

2 people like this

Μαύρο.... στο Μαυρογιαλούρο...(όπως έλεγε και η ελληνική ταινία).

Απλά φρόντισε αυτό που θα βάλεις να είναι ένα κομμάτι και όχι περισσότερα.

Στο λέω γιατί χαρτόνι σε τέτοιες διαστάσεις δεν ξέρω αν έχουν...

Εγώ στο δικό μου είχα πάρει μαύρη ματ αφίσα βινυλίου, όπως μου είχαν προτείνει εδώ στο φορουμ και έκατσε πολύ ωραία... μονοκόμματο.

Και το μπλε είναι ωραίο αλλά μαύρο θα βάλεις!

Οι αποψεις τιιστανται :)

Λεμε να δοκιμασουμε και ενα ανοιχτο γαλαζιο προς τυρκουαζ.

Και γιατι οχι και ενα blueblack....:thumbup:

Που αλλαζει αναλογα με τον φωτισμο...

1 person likes this

Κλεινω προς το γαλαζιο..

1 person likes this

με αρρωσταινουν οι πετρες σου...θα ερθω το βραδυ οταν κοιμασε με ενα τσουβαλακι να τις παρω...

:hehe

1 person likes this

εγώ κλείνω πάντοτε προς το φυσικό. Μπορεί το μαύρο να σου δώσει μεγάλη αντίθεση αλλά το αποτέλεσμα θα είναι αφύσικο, όπως και το μπλε το μονόχρωμο.

Αν δεις στην φύση το χρώμα που επικρατή είναι η αποχρώσεις του γαλάζιου, κάτω λιγότερο γαλάζιο και πάνω περισσότερο. Δες μερικά βίντεο στο φυσικό περιβάλουν και θα καταλάβεις.

Ιδανικά σου προτείνω να βάψεις ένα χαρτόνι και να το κολλήσεις απο πίσω ή να βάψεις απο πίσω το τσάμι (δεν χρειάζεται να ξεστίσεις τίποτα)

Εγώ θα έβαζα το μαύρο ! Πολύ ωραία τα κοτρώνια!

Βασιλης

Μαύρο και από μένα Δημήτριε, παρ`όλο που δημιουργεί έντονη αντίθεση.:)

Το μαύρο έχει το καλό ότι είναι σαν να μην έχεις βάλει τίποτα, δεν χτυπάει στο μάτι, κάνει αντίθεση με τα χρώματα των ψαριών ανώ δίνει και μια αίσθηση του άπειρου, ότι συνεχίζει το ενυδρείο προς τα πίσω. 

πριν 4 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Το μαύρο έχει το καλό ότι είναι σαν να μην έχεις βάλει τίποτα, δεν χτυπάει στο μάτι, κάνει αντίθεση με τα χρώματα των ψαριών ανώ δίνει και μια αίσθηση του άπειρου, ότι συνεχίζει το ενυδρείο προς τα πίσω. 

Σωστα.Να πουμε ομως και το αρνητικο,οταν ειναι σβηστα τα φωτα δεν βλεπεις τιποτα.

Ειχα μερικες ατυχιες με τον εξοπλισμο. Χαρτονι ακομα δεν μπηκε , θα παμε προς αποχρωσεις γαλαζιου οπως το βλεπω ;). Θα γραψω αναλυτικα στην σωστη παρουσιαση του ενυδρειου , τα ψαρακια μεταφερθηκαν την Παρασκευη το απογευμα. Τελειωσα με ολες τις δουλειες γυρω στις 2 το πρωι , ειχα μερικα θεματα με τα φιλτρα :)

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια και τις ιδεες παιδια !!!

2 people like this

Γαλάζιο.

1 person likes this

Γεια σας :)

20170215_221057.jpg

20170215_221053.jpg

20170215_221039.jpg

3 people like this

Πολύ ωραία τα ψάρια σου φίλε μου.

Καμία πανοραμική του ενυδρείου δεν θα δούμε;:P

Φυσικά , θα ετοιμάσω κανονική παρουσίαση :)

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από AQUASCAPE.GR
      Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 40x 40 x 45
      Συνολικά Λίτρα:72L
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά: Monte Carlo,Cryptocoryne Nevelli,Stringy moss, marimo moss ball
      Ψάρια:-
      Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:-
      Πέτρες: , Ryuoh stones
      Ξύλα:Bonsai wood
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Prodibio AquaGrowth soil
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): HQL 6.500K
      Διάρκεια φωτισμού: 5ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Eheim 2217
      Θέρμανση/ Ψύξη: 100w
      Λίπανση: Seachem potassium, nitrogen,phosforus,flourish
      Παροχή CO2: 30φυσ./λεπτό
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:

Παράμετροι
      pH: 6.00-6.5
      Γενική σκληρότητα (GH): 
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):15
      Φωσφορικά (PΟ4):0,3
      Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:κάθε εβδομάδα 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
    • Από adlib
      Set up(ιδέες στησίματος) Αφρικάνικων ενυδρείων

Μιας και το θέμα με τον διάκοσμο των αφρικάνικων ενυδρείων δεν υπάρχει πλέον, λέω να φτιάξουμε ένα καινούριο.

Σκοπός του θέματος είναι να δίνει ιδέες και να βοηθάει τα νέα μέλη στο στήσιμο του νταμαριού τους.
      Όποιο μέλος θέλει μπορεί να ανεβάσει σε αυτό το θέμα, μια FTS(Full Tank Shot) από το/α ενυδρείο/α του, ώστε να μείνει σαν αρχείο/οδηγός του φόρουμ.

Προς νέα μέλη:
      Οι ψαροσυνθέσεις στις φωτογραφίες να μην λαμβάνονται υπόψιν, διότι μπορεί να μην είναι σωστές. Το θέμα αφορά μόνο το στήσιμο του ενυδρείου.
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα σε όλο το Forum! Μετά από πάρα πολύ καιρό επιτέλους βρήκα το χρόνο να ασχοληθώ και να αλλάξω το Aquascape στο ενυδρείο μου. Αίτια της αλλαγής ήταν διάφορες άλγες που είχα αποκτήσει σε συνδυασμό με το ότι δεν με ικανοποίησε το προηγούμενο στήσιμο.
      http://www.aquazone.gr/forums/topic/103593-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/#entry1106269

Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να ξεστήσει και να στήσει κανείς ένα ενυδρείο που δουλεύει, σε μερικές μόνο ώρες. Θέλει οργάνωση και σχεδιασμό. Έτσι και εγώ ξεκίνησα κανα δύο μέρες πριν να πλένω το νέο βράχο και την άμμο. Απέφυγα να ταϊσω τα ψάρια μία μέρα πριν και την μέρα της αλλαγής ώστε να μην παράγουν πολύ "βρωμιά" στα ταπεράκια που μείνανε μέχρι να μεταφερθούν ξανά στο ενυδρείο.

Αφού αφαιρέσαμε όλα τα βράχια, τα ξεπλύναμε καλά καλά αδειάσαμε το νερό και τέλος διώξαμε όλη την άμμο, μέχρι και τον τελευταίο κόκκο. Πλύναμε το ενυδρείο, τον εξοπλισμό ακόμα και το Dow από τον πυθμένα.

Πλέον το ενυδρείο ήταν έτοιμο να στηθεί από την αρχή. Προσθέσαμε 22 kg μπεζ χαλαζία για υπόστρωμα [ψιλόκοκκο] και περίπου 20 kg μαύρη Λάβα για βράχο, αλλά μάλλον θα χρειαστώ περισσότερη Λάβα.

Εδώ πριν το μεγάλο εγχείρημα:

Μετά το καθάρισμα και με την νέα άμμο:

Απλό και λιτό:

Το ένα θηλυκό μου είναι μπουκωμένο!

Πολύ κούραση όμως ρε παιδιά....
      Πάλι καλά που με βοήθησε και η κοπέλα μου γιατί χωρίς την βοήθεια της θα ήμουν ακόμα στην μέση!
    • Από rastaman
      Ένας νέος διαγωνισμός φυτεμένου ενυδρείου πραγματοποιείται αυτόν τον μήνα.Πρόκειται για έναν online διαγωνισμό
      στον οποίο λαμβάνουν μέρος aquascapers από όλο τον κόσμο!!
      Άξιο αναφοράς λοιπόν για τον μήνα που διανύουμε είναι η συμμετοχή ενός δικού μας παιδιού.
      Φυσικά και αναφέρομαι στον κύριο nicpapa ο οποίος μας αφήνει άφωνους για ακόμη μια φορά με τις εξαιρετικές δημιουργίες του !!

Ας τον στηρίξουμε λοιπόν κάνοντας απλά like στον παρακάτω σύνδεσμο

https://www.aquascapeawards.com/scapes/roots-150805092817/
    • Από Aquabug
      Αν και λίγο καθηστερημένα είπα να κάνω μια παρουσίαση
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x40x45cm
      Συνολικά Λίτρα: 130
      Sump (λίτρα): 20

Οργανισμοί
      Φυτά: Vesicularia Dubyana "Christmas", Fissidens Fontanus, Microsorum Pteropus, Microsorum Pteropus "Narrow", Eleocharis Acicularis,
      Eleocharis Vivipara, Hydrocotyle Leucocephala, Hydrocotyle Verticillata, Cryptocoryne Wendtii "Red", Cabomba Piauhyensis, 2 Dracaena Sanderiana, 2 Dracaena Variegatus
      Ψάρια: 7 Hemigrammus Bleheri "Rhodostomus", 6 Paracheirodon Axelrodi "Cardinal Tetra", 1 Otocinclus Affinis, 1 S.A.E.
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: -
      Πέτρες: Black Lava Rock
      Ξύλα: Redmoor
      Άλλα διακοσμητικά : -
      Υπόστρωμα: Μακαρόνι Sera, Ολιβίνης
      Βυθός: Άσπρη χαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x55W Τ5 Power Compact 4000-6500 °K
      Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Red Sea Circulation Pump 550 lph, Μακαρόνι Sera, Αστεράκι, Σφουγγάρι ψιλότρυπο-χοντρότρυπο,
      Θέρμανση/ Ψύξη: Jagger 150W
      Λίπανση: NPK TNC Complete, Trace Seachem, Potassium Seachem
      Παροχή CO2: PH Controlled
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: Tetra Pro Colour, Spiroulina Flakes

Παράμετροι
      pH: 6,6
      Γενική σκληρότητα (GH): 5,6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4,5
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0
      Φωσφορικά (PΟ4): 0
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 26° C

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 40% Εβδομαδιάια
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 80 % Αντίστροφη Όσμωση, 20 Βρύσης με Prime
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• Από mad23
      Ενα απο τα βασικοτερα αλλα και πιο ευχαριστα σταδια οταν ξεκιναμε το ενυδρειο μας,ειναι αυτο του στησιματος του βραχου-aquascape.
      Το πως θα τοποθετησουμε τον βραχο μεσα στο ενυδρειο μας παιζει πολυ πολυ σημαντικο ρολο
      οχι μονο στο αισθητικο κομματι αλλα και στο λειτουργικο(ανετη ροη,κρυψωνες για τα ψαρια,θεσεις για κοραλια κτλ)
      Ισως ειναι και η φαση του ενυδρειου που τραβαμε και τις πιο πολλες φωτογραφιες.
      Σε αυτο το θεμα μπορουμε να βαζουμε τις φωτογραφιες απο τις προσπαθειες μας στο κομματι αυτο
      ωστε να βοηθησουμε-εμπνευσουμε και τους υπολοιπους συνχομπυστες!
      Δεν χρειαζεται να ειναι υπερπαραγωγη η' κατι εντυπωσιακο παιδια...αλλωστε γουστα ειναι αυτα
      και η ουσια ειναι να μοιραστουμε τις εμπνευσεις μας
    • Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα στο φορουμ! Σαν Αφρικανος που ειμαι εριξα διαβασμα και κατεληξα να στησω ενα ενυδρειο Τανγκανικα για ξεκινημα, οταν βρω τον χωρο (σε παρα πολυ καιρο δηλαδη)... Δεν εχω ουτε ενυδρειο, ουτε εξοπλισμο, ουτε τιποτα, ανοιξα αυτο το θεμα απλα για να κανω ερωτησεις, ετσι ωστε οταν ερθει η μεγαλη στιγμη να εχω ετοιμες τις απαντησεις!
      Λοιπον μπαινω στο ψητο... Εχω στο μυαλο μου ενυδρειο 200-300 λιτρα (ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο), με μεγαλυτερη εμφαση στο μηκος. Aquascape με πετρες και βαλισνεριες τοποθετημενες ετσι ωστε να δημιουργουνται νοητες περιοχες μεταξυ των ψαριων.
      Λιγο ανοιχτος χωρος με σκετη αμμο για να φιλοξενηθει ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: Enantiopus melanogenys, Xenotilapia flavipinnis, X. papilio, ή X. spilopterus (ξερω, αυτο χρειαζεται και συγκροτημα με πετρες). Θα μου πειτε εσεις πιο απο ολα προτεινετε, σε σχεση με τους συγκατοικους τους.
      Φυσικα δεν μπορουν να μεινουν απ εξω τα Julidochromis, σκεφτομαι ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: J. transcriptus, J. ornatus, J. marlieri, ή J. regani. Ποιο ειναι το καταλληλοτερο?
      Και ενα ζευγαρι Altolamprologus. Ειτε A. calvus, ειτε A. compressiceps. Γνωριζω τον κινδυνο για τους γονους των αλλων ψαριων, οποτε θα φροντισω να στησω πολυ εξυπνα το aquascape...
      Τελος, εχω πολλα υποψηφια ειδη κοχυλοψαρων και σκεφτομαι ενα ζευγαρι η χαρεμακι (εξαρταται το ειδος) απο τα εξης: Neolamprologus meeli, N. brevis, N. ocellatus, N. similis, N. multifasciatus, Lamprologus ornatipinnis, L. meleagris, L. speciosus, ή L. callipterus (αυτο ειδικα μου αρεσει λογω μεγεθους του αρσενικου). Ειναι τοσα πολλα, που δεν μπορω να διαλεξω...
      Ηδη ειπα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα, οποτε δεν τολμαω να ρωτησω για Cyprichromis-Paracyprichromis, Brichardi ή Leleupi... Παρακαλω μια μια οι μουντζες! :P