Jump to content

Recommended Posts

Εν όψει των Χριστουγέννων και το γεγονός ότι η σελίδα μου στο Instagram έφτασε τους χίλιους ακόλουθους, θα ηθελα να γιορτάσω μαζι σας και να σας ευχαριστώ για την υποστήριξη με την πραγματοποίηση ενός GIVEAWAY.

Τα προϊόντα που θα δωθουν στον τυχερο της κλήρωσης ειναι ευγενική χορηγία του Aquariumhouse  ❤️🎄

Ένας τυχερός θα πάρει και τα 4 ακόλουθα δώρα που θα φανουν απαραίτητα στο στήσιμο καθε συστήματος διοξειδίου του άνθρακα κάθε φυτεμένου ενυδρείου ή scape.

1)In-Tank Bazzoka Flux CO2(διαχυτης)🎁
2)CO2 Drop checker kit (μετρητής) 🎁
3)CO2 Résistant Aquarium Tubing (σωληνώσεις) 🎁
4)U-Bend Glass Tubing (γυάλινη σωληνωση για την κορυφή του ενυδρείου) 🎁
(ολα τα προϊόντα ειναι της Co2Art

⚠️ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ⚠️

1) Ακολουθήστε την σελιδα μου στο Instagram http://www.instagram.com/petrichor_gm
2)Ακολουθήστε την σελιδα του AquariumHouse  στο Instagram http://www.instagram.com/aquariumhouse.gr
3)Κάντε tag 3 φίλους(δικαίωμα 3 σχολίων στο σύνολό) 
4)Κάντε share το post στα story σας(προαιρετικά)

Ο διαγωνισμός θα διαρκέσει μέχρι 31/12 και ο τυχερός θα ανακοινωθεί 1/1🥇

🙏🏼ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ🙏🏼

• Like 2
  • love 3

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Aquatic Talklive
      Καλώς ήρθατε σε ακόμα μια κλήρωση του aquatic talk live. Αυτή η κλήρωση έχει προκύψει από την συνεργασία μας με την Waterwaves.gr. www.waterwaves.gr

Καλή τύχη σε όλους !!!
    • By adlib
      Set up(ιδέες στησίματος) Αφρικάνικων ενυδρείων

Μιας και το θέμα με τον διάκοσμο των αφρικάνικων ενυδρείων δεν υπάρχει πλέον, λέω να φτιάξουμε ένα καινούριο.

Σκοπός του θέματος είναι να δίνει ιδέες και να βοηθάει τα νέα μέλη στο στήσιμο του νταμαριού τους.
      Όποιο μέλος θέλει μπορεί να ανεβάσει σε αυτό το θέμα, μια FTS(Full Tank Shot) από το/α ενυδρείο/α του, ώστε να μείνει σαν αρχείο/οδηγός του φόρουμ.

Προς νέα μέλη:
      Οι ψαροσυνθέσεις στις φωτογραφίες να μην λαμβάνονται υπόψιν, διότι μπορεί να μην είναι σωστές. Το θέμα αφορά μόνο το στήσιμο του ενυδρείου.
    • By Insomniac
      Καλησπέρα με κάτι καινούριο!
      Ένα project σε συνεργασία με την Άβυσσο. 

Είμαι σε φάση συλλογής εξοπλισμού και hardscape και ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ξεκινήσω το στήσιμο, το οποιο θα παρουσιαστεί βήμα βήμα εδώ.

Το ενυδρείο:
      - Διαστάσεις: 75x45x45
      - Γυαλί: 10mm, extra clear
      - Xωρητικότητα: 140 λίτρα
      - Κατασκευή: https://www.abyssos.gr/

• By Aquatic Talklive
      Με 3ης απλές κινήσεις παίρνεται μέρος στην κλήρωση του Dennerle Nano Scapers μαζί με τον εξοπλισμό του.
      Λεπτομέρειες στο βίντεο που υπάρχει από κάτω!
      Καλή επιτυχία σε όλους!

Στα παρακάτω βίντεο θα δείτε και πως το τρέξαμε:

• By Eos
      Αναλυτικα θα σας τα πω συντομα! Ειναι αργα τωρα  

Kαλο βραδυ

• By Insomniac
      Καλησπέρα με ένα νέο Project.
      Τα προϊόντα για την κατασκευή του scape είναι χορηγία της Amtra!

Ενυδρείο: Amtra Nanoscaping 30 (30x30x30, 27lt)
      Φίλτρανση: Amtra Filpro ex500
      Φωτισμός: (x2) Amtra Vega Led Fresh 10.5W
      Υπόστρωμα: Amtra Mastersoil/ Lava Stones/ Amtra Large grain sand
      Διάκοσμος: Amtra Mystic Wood / Amtra Red Wood / Amtra Roccia Dragon Stone
      Co2: Amtra Co2 System
      Φυτά: Eleocharis acicularis 'Mini' (1-2 Grow), Eleocharis parvula (Pot), Micranthemum 'Monte Carlo'  (1-2 Grow) ,Marsilea hirsuta  (1-2 Grow), Hygrophila pinnatifida (1-2 Grow), Anubias 'Petite' (Pot), Bucephalandra sp. 'Red' (Pot), Bucephalandra 'Kedagang' (Pot), Bucephalandra 'Wavy Green' (Pot), Vesicularia ferriei 'Weeping' (Portion), Bolbitis heudelotii (Pot)
      (σε δεύτερη φάση θα προστεθούν και κάποια ακόμα φυτά)
      Πανίδα: Plakat Betta (Abyss Ornamental Fish), Amano Shrimps, Clithon Corona Snails

To hardscape αποτελείται από 10+ μεγάλα και μικρά κομμάτια ξύλου που έχω κολλήσει μεταξύ τους.
      Τα φυτά θα έρθουν στο επόμενο post. 

• By natateo
      Παιδιά! Σ΄αυτο το θέμα θα ήθελα να ποστάρετε τις φωτογραφίες και βίντεο με Ιδέες Και Τρόπους Στησίματος ενυδρείων, που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα, δεν εχουν σύστημα παροχής CO2 (διοξειδίου του άνθρακα ), πολυ φως , πολλα λιπασματα κτλ.
      Αν θα υπαρχει περιγραφή (οχι απαραιτητα αναλυτικη) ή και βιντειο step by step - ακομα καλυτερα!
    • By Kleis Gry
      Η σημεριμενη μου ερωτηση: αληθευουν οσα βλεπω στο youtube σχετικα με no filter no heater no co2 no ferts no no no; ενοοω γινεται να φτιαξω ενα ενυδρειο 16 λιτρα με καλο ενεργο υποστρωμα και απο πανω χαλικι να εχω μονο  πολυ καλο φωτισμο ( απο εξοπλισμο ) παρα πολλα φυτα διακοσμιση  και μεσα να εχω γαριδες;
    • By vazma
      Καλησπέρα,

Μια προσφορά νάνο ενυδρείου σε τοπικό κατάστημα ήταν αρκετή να μου δώσει αφορμή για νέο στήσιμο φυτεμένου (...φυσικά με συνολικα δεκαπλάσια έξοδα από την τιμή του ενυδρείου αρχικα). Αυτή τη φορά θα είναι βασισμένο πάνω σε natural style. 

Για το hardscape κλασσικά πετρά και riverwood και επειδή δεν βρήκα το ξύλο που ψάχνω ακριβώς είπα να χρησιμοποιήσω super-glue μαζί με φιλτρακια πηγή: βίντεο (μιας που έκοψα το κάπνισμα πρόσφατα τα εναπομείναντα φιλτρακια πιάσανε τόπο) και να δημιουργήσω το τοπίο που έχω στο μυαλό μου.. 

Στη φάση που είμαι τώρα τσεκάρω τις τελευταίες πινελιές για το hardscape και κάνω μια ερευνά στα φυτά που θέλω να βάλω.. (φυσικά με την βοήθεια του φόρουμ )..

• By bbetta
      Μπορεί να χρειάστηκε να αποχωριστώ τον ύφαλό μου αλλά και σχεδόν όλους τους εξοπλισμούς και ενυδρεία που είχα μαζέψει πάνω από μια δεκαετία που ασχολούμαι, το μικρόβιο όμως δεν φεύγει...
      Οι υποχρεώσεις, οι σπουδές και η συχνή απουσία από το σπίτι επέβαλαν ... επιστροφή στις ρίζες. 
      Ο κατάλληλος μονομάχος βρέθηκε (αναλυτικές πληροφορίες παρακάτω), το σύστημα στήθηκε με τέτοιο τρόπο που να έχει εντυπωσιακά χαμηλό κόστος και απαιτήσεις συντήρησης μηδενικές (γεγονός που μου δίνει την δυνατότητα να κρατάω το νερό σε απίστευτη καθαρότητα, περισσότερο από οποιοδήποτε σύστημα που είχα ποτέ). 

Μετά από χρόνια ενασχόλησης ομολογώ πως ήταν ευπρόσδεκτο αυτό το διάλειμμα από την πίεση που ασκεί ένα πολύπλοκο σύστημα, κάτι που μου δίνει την δυνατότητα να χαρώ το χόμπι ακόμα περισσότερο και να επιστρέψω εν καιρώ ακόμα πιο δυναμικά. 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 25 * 24 * 27
      Συνολικά Λίτρα: 16.2 (15 καθαρά)

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias Nana, Java Moss, Ceratophyllum Demersum, Cladophora Aegagropila
      Ψάρια: Μονομάχος
      Άλλα είδη: 1 Red Cherry, 1 Clea Helena

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Χαρτόνι Ματ 
      Ξύλα: Mopani 
      Βυθός: 0.7-1.2 mm Βασάλτης και Eheim Substrat Pro 
      Διακοσμητικά: Catappa Leaves και Alder Cones προστίθενται και αλλάζουν συχνά για να δώσουν ένα πιο βιοτοπικό λουκ και τις απαραίτητες τανίνες. Για μένα δεν νοείται μονομαχοενυδρείο χωρίς φύλλο Catappa. 

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού: e27 5w 4000K 600lm
      Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: Aquael Fan Mini
      Θέρμανση: Dophin 25W
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -

Διατροφή: Ποικιλία Τροφών που αλλάζουν συχνά. Μερικά παραδείγματα:
      Ξηρές: Tropica Betta Granulat, Ocean Nutrition Prime Reef Flakes, Ocean Nutrition Formula One Pellets S, Sera Vipan
      Κατεψυγμένες: Mysis, Artemia, Bloodworms
      Ζωντανές: Grindal, Marine Amphipods

Παράμετροι
      pH: 6.9
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3-4
      Νιτρικά (ΝΟ3): <5
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 27.5°C

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο. Αλλάζει τουλάχιστον το 20% κάθε βδομάδα. Συχνά εκτελούνται μικρές αλλαγές της τάξεως του 5-10%. 
      Προετοιμασία νερού: Σχεδόν αποκλειστικά Α/Ο

Φωτογραφίες:

Προφίλ Μονομάχου “Jäger”
      Επιστημονική ονομασία: Betta Splendens (Domesticated Morph)
      Τύπος Ουράς: Halfmoon Plakat (HMPK)
      Χρωματισμός: Super/Solid Red
      Φύλο: Αρσενικό
      Χώρα Εκτροφής: Ελβετία 🇨🇭(Züri Betta) 
      Ημ. Γέννησης: 20/05/18
      Ημ. Απόκτησης: 12/10/18
      Γονείς:
      Αρσενικό: Super Orange HMPK από Tawinfarm, Thailand 🇹🇭 
      Θηλυκό: Super Red Double Tail Plakat (DTPK) από Pichet Plaisanguan/Siamplakad Farm, Thailand

Σημείωση:  Διατηρώ bettas για μια δεκαετία και ειδικές συνθήκες με οδήγησαν στο να περιοριστώ τόσο σε χώρο. Δεν προτείνω σε κανέναν αρχάριο ή σε οποιονδήποτε που δεν έχει ήδη ενυδρείο και θα προβεί σε αγορά νέου, να χρησιμοποιήσει γυάλα μικρότερη των 20-25 λίτρων. Συμφωνώ με την γραμμή του φόρουμ και το υπάρχον προφίλ, εφόσον τηρούνται ορισμένες προϋποθέσεις. 

Το παρόν θέμα έχει σκοπό να δώσει ένα παράδειγμα απλοϊκου scape αλλά πολύ περισσότερο να ακολουθήσει την πορεία αυτού του ψαριού για το οποίο όπως παρατηρείτε έχουμε πάρα πολλά δεδομένα για να δούμε την εξέλιξή του, αλλά και των απογόνων του. Εξαιρετικά σπάνια έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις την ακριβής ημερομηνία γέννησης και αναλυτικά τα χαρακτηριστικά των γονιών ενός μονομάχου. 
      Θα ανεβάσω μελλοντικά προγενέστερες φωτό για να δούμε ποσό έχει αλλάξει από τότε που ήρθε στην κατοχή μου.  

Βασίλης
  • Create New...