Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Κάποιες φώτο μετά το restart μετά απο 2-3 χρόνια απλής συντήρησης,τα κοράλλια είναι σε κακή κατάσταση λόγω του όλου σκηνικού αλλά θα ανοίξουν πάλι σύντομα θέλω να πιστεύω.. Από μετρήσεις είμαι καλα σάββατο κατεβαίνω και Αθήνα θα δω τι μπορώ να κάνω κι απο ψώνια.

Το ενυδρείο βρίσκεται σε κακή κατάσταση το γνωρίζω αλλά είπαμε τώρα ξεκινάει το restart..

Μη με θεωρήσετε κακό χομπίστα λόγω της κατάστασης που βρίσκεται το ενυδρείο. ;( ;(.έχουν υπάρξει καλές μέρες και θα υπάρξουν και καλύτερες θέλω να πιστεύω.

Οι φωτό είναι απο κινητό δεν είναι και ότι καλύτερο και το τζάμι θολό σε κάποια σημεία διότι δε θέλω να βάλω χέρι ακόμα μέσα μετά τα όσα προκάλεσα στα ζωντανά με το restart.Ελπίζω σε καλύτερες μέρες..Πρώτος μου στόχος να επανέλθει το blue tang στα χρώματα του.Θέλω να πιστεύω ότι έχω τις βασικές γνώσεις και μαζί με τη βοήθειά σας να επαναφέρω το αγαπημένο μου ενυδρείο έτσι όπως θέλω να το βλέπω.. Λοιπόν και κάπως έτσι ξεκινάμ..Μην κράξετε ... :P:P 

IMG_20170306_183318.jpgIMG_20170306_183244.jpg

Καταρχην εδω μεσα δεν κραζει κανεις,ειμαστε ολοι χομπιστες με κοινο σκοπο το χομπι και την εξελιξη του.Θελω να σου πω οτι μου αρεσει @Skoti οτι μου αρεσει η 3d προσεγγιση που εχεις δωσει με τα βραχια μαζεμενα πισω.Ομως θεωρω οτι θα εχεις προβλημα με detritus και τυφλα σημεια λογο ελλειπεις ροης.Δεν ξερω εαν εχεις κυκλοφορια στο πισω μερος αλλα καλο θα ηταν να εβαζες?θα βοηθουσε πολυ.Το blue tang απο οτι μπορω να καταλαβω απο την φωτο εχει χασει την ζωηραδα του στα χρωματα του λογο της κακης ποιοτητας νερου.Θεωρω οτι οταν επαναφερεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες στο συστημα μαζι με την προσθηκη βακτηριων το αποτελεσμα θα αλλαζε ριζικα μαζι με βιταμινη στην τροφη του πολυ συντομα θα γινει οπως πριν.Επισεις θα ηθελα να σου πω οτι μια αναβαθμιση στο σκιμερ σιγουρα χρειαζεσε και τον φωτισμο θα τον προτιμουσα ποιο πολυ μπλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, niknik said:

Καταρχην εδω μεσα δεν κραζει κανεις,ειμαστε ολοι χομπιστες με κοινο σκοπο το χομπι και την εξελιξη του.Θελω να σου πω οτι μου αρεσει @Skoti οτι μου αρεσει η 3d προσεγγιση που εχεις δωσει με τα βραχια μαζεμενα πισω.Ομως θεωρω οτι θα εχεις προβλημα με detritus και τυφλα σημεια λογο ελλειπεις ροης.Δεν ξερω εαν εχεις κυκλοφορια στο πισω μερος αλλα καλο θα ηταν να εβαζες?θα βοηθουσε πολυ.Το blue tang απο οτι μπορω να καταλαβω απο την φωτο εχει χασει την ζωηραδα του στα χρωματα του λογο της κακης ποιοτητας νερου.Θεωρω οτι οταν επαναφερεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες στο συστημα μαζι με την προσθηκη βακτηριων το αποτελεσμα θα αλλαζε ριζικα μαζι με βιταμινη στην τροφη του πολυ συντομα θα γινει οπως πριν.Επισεις θα ηθελα να σου πω οτι μια αναβαθμιση στο σκιμερ σιγουρα χρειαζεσε και τον φωτισμο θα τον προτιμουσα ποιο πολυ μπλε.

Το γνωρίζω οτι δεν κράζει κανείς, χαριτολογώντας το πα..σκιμμερ ,αλλαγή φωτισμού σε led (μαλλον) είναι οι δυο πρώτες προτεραιότητές μου για σκιμμερ ίσως και την παρασκευή-σαβατο που θα είμαι Αθήνα..για τον φωτισμό θέλω να το ψάξω λιγάκι γιαυτό ρώτησα και τις απόψεις σας παραπάνω για τον LED φωτισμό. Κυκλοφορία υπάρχει καλή σχεδόν σε όλο το ενυδρείο και ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω με τα νεκρά μου σημεία... Επίσης σκέφτομαι να αφαιρέσω λίγο βράχο...Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Το γνωρίζω οτι δεν κράζει κανείς, χαριτολογώντας το πα..σκιμμερ ,αλλαγή φωτισμού σε led (μαλλον) είναι οι δυο πρώτες προτεραιότητές μου για σκιμμερ ίσως και την παρασκευή-σαβατο που θα είμαι Αθήνα..για τον φωτισμό θέλω να το ψάξω λιγάκι γιαυτό ρώτησα και τις απόψεις σας παραπάνω για τον LED φωτισμό. Κυκλοφορία υπάρχει καλή σχεδόν σε όλο το ενυδρείο και ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω με τα νεκρά μου σημεία... Επίσης σκέφτομαι να αφαιρέσω λίγο βράχο...Τι λέτε?

Εδω με προλαβες ναι η αφαιρεση μονο πρακτικο ωφελος θα ειχες και φυσικα λειτουργικο.Τωρα για τα λεντ  εγω δουλευα το vertex sr 900 νομιζω οτι το ξερεις....αλλα εσυ που θες να φτιαξεις εφοσον ποιανουν και τα χερια σου τα παιδια @Spy74@fishbone! θα σε βοηθησουν ,και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, niknik said:

Εδω με προλαβες ναι η αφαιρεση μονο πρακτικο ωφελος θα ειχες και φυσικα λειτουργικο.Τωρα για τα λεντ  εγω δουλευα το vertex sr 900 νομιζω οτι το ξερεις....αλλα εσυ που θες να φτιαξεις εφοσον ποιανουν και τα χερια σου τα παιδια @Spy74@fishbone! θα σε βοηθησουν ,και οχι μονο.

Σε ευχαριστώ πολύ.. Ναι έχω διαβάσει και για αυτό και απότι βλέπω εσύ έχεις πολύ καλά αποτελέσματα και μπράβο σου για το πανέμορφο ενυδρείο σου.. Ελπίζω να τα καταφέρω να έρθω και το Σάββατο στη μάζωξη να σας γνωρίσω κι απο κοντά.. :) Και σαφώς θα χρειαστώ τα φώτα σας καθώς πολύ αργά και σταθερά καθώς ξέρω πλέον τι σημαίνει αυτο θα αρχίσω να ασχολούμε με lps κατα κύριο λόγο που δεν γνωρίζω και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Ναι έχω διαβάσει και για αυτό και απότι βλέπω εσύ έχεις πολύ καλά αποτελέσματα και μπράβο σου για το πανέμορφο ενυδρείο σου.. Ελπίζω να τα καταφέρω να έρθω και το Σάββατο στη μάζωξη να σας γνωρίσω κι απο κοντά.. :) Και σαφώς θα χρειαστώ τα φώτα σας καθώς πολύ αργά και σταθερά καθώς ξέρω πλέον τι σημαίνει αυτο θα αρχίσω να ασχολούμε με lps κατα κύριο λόγο που δεν γνωρίζω και πολλά.

Αλλαζω τονο φωνης και λεω το εξης:ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.ΟΚ?Αλλαγη τονου φωνης και λιγα sps μην φοβασαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Ναι έχω διαβάσει και για αυτό και απότι βλέπω εσύ έχεις πολύ καλά αποτελέσματα και μπράβο σου για το πανέμορφο ενυδρείο σου.. Ελπίζω να τα καταφέρω να έρθω και το Σάββατο στη μάζωξη να σας γνωρίσω κι απο κοντά.. :) Και σαφώς θα χρειαστώ τα φώτα σας καθώς πολύ αργά και σταθερά καθώς ξέρω πλέον τι σημαίνει αυτο θα αρχίσω να ασχολούμε με lps κατα κύριο λόγο που δεν γνωρίζω και πολλά.

Τωρα βεβαια εαν διαβασες εχω Τ5 για αλλους λογους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, niknik said:

Αλλαζω τονο φωνης και λεω το εξης:ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.ΟΚ?Αλλαγη τονου φωνης και λιγα sps μην φοβασαι.

Κατα πάσα πιθανότητα θα σκάσω μύτη...εκτός απροόπτου.

4 minutes ago, niknik said:

Τωρα βεβαια εαν διαβασες εχω Τ5 για αλλους λογους.

Ναι ναι το είδα... Γούστα είναι αυτά... ααα και κάποια κοραλλάκια που χωρίς αυτα δεν μπορούμε :p...όπως και να χει respect στις Τ5 :bow:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο φαίνεται στις φωτο να εχει περάσει δόξες, εύχομαι σύντομα να βρει το δρόμο του και να γινει ακόμη καλυτερο! 

 

Προσπάθησε  να έρθεις το Σάββατο στη συνάντηση αφού θα εισαι αθηνα. Θα χαρούμε να σε δούμε :) 

 

Τωρα για το ενυδρειο το πρώτο βήμα οπως είπαν τα παιδιά θελει αναβάθμιση το σκιμερ. 

 

Για φωτιστικο αν πας για μεχρι LPS καλα κανεις και σκέφτεσαι led. 

 

Απο θρεπτικά αυτη τη στιγμή πως ειναι το ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Κατα πάσα πιθανότητα θα σκάσω μύτη...εκτός απροόπτου.

Ναι ναι το είδα... Γούστα είναι αυτά... ααα και κάποια κοραλλάκια που χωρίς αυτα δεν μπορούμε :p...όπως και να χει respect στις Τ5 :bow:

Θα χαρω πολυ να τα πουμε:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pan_Oz said:

Το ενυδρειο φαίνεται στις φωτο να εχει περάσει δόξες, εύχομαι σύντομα να βρει το δρόμο του και να γινει ακόμη καλυτερο! 

 

Προσπάθησε  να έρθεις το Σάββατο στη συνάντηση αφού θα εισαι αθηνα. Θα χαρούμε να σε δούμε :) 

 

Τωρα για το ενυδρειο το πρώτο βήμα οπως είπαν τα παιδιά θελει αναβάθμιση το σκιμερ. 

 

Για φωτιστικο αν πας για μεχρι LPS καλα κανεις και σκέφτεσαι led. 

 

Απο θρεπτικά αυτη τη στιγμή πως ειναι το ενυδρειο ;

ph : 8,1

νιτρώδη : 0,1

ασβεστιο : 390( ισως και παραπάνω λόγω ανακατέματως του αραγωνίτη)

phosphat : 0

αλατοτητα : 1023-1024

kh : 8,1

θερμοκρασια : 25,5 - 26,5

νιτρικά : 0,2

μαγνήσιο : 1210

Δεν μετράω κάιτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να μετράω και ιώδιο αν ασχοληθώ με LPS σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

ph : 8,1

νιτρώδη : 0,1

ασβεστιο : 390( ισως και παραπάνω λόγω ανακατέματως του αραγωνίτη)

phosphat : 0

αλατοτητα : 1023-1024

kh : 8,1

θερμοκρασια : 25,5 - 26,5

νιτρικά : 0,2

μαγνήσιο : 1210

Δεν μετράω κάιτι άλλο.

Νιτρωδη γιατι?μια καλη αλλαγη και βακτηρια θα βοηθαγε ,επισεις ανεβασε την αλατοτητα στο 1025,1026,και το  μαγνησιο στο 1320,1350.Ιωδιο εγω δεν μετραω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, niknik said:

Νιτρωδη γιατι?μια καλη αλλαγη και βακτηρια θα βοηθαγε ,επισεις ανεβασε την αλατοτητα στο 1025,1026,και το  μαγνησιο στο 1320,1350.Ιωδιο εγω δεν μετραω.

Ναι μόλις γυρίσω απο Αθήνα έχει αλλαγή καμια 40αρια λίτρα να πέσουν εντελώς και θα βάλω λίγο αλατακι παραπάνω να ανέβει λιγακι και η αλατότητα ( λέω να βάλω ΚΑΛΛΑΣ... :P )  και θα προμηθευτώ και απο Αθήνα  οτι χρειάζομαι να ανεβασω λιγάκι το μαγνήσιο μου και να πάρω και κανένα βακτήριο..Με το reef crystal πάντως είμαι αρκετά ικανοποιημένος αν κάποιος ψάχνεται για αλάτια..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλγες τωρα; φωσφορικα  με τι μετράς ;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pan_Oz said:

Εχεις αλγες τωρα; φωσφορικα  με τι μετράς ;

Όχι άλγες δεν έχω, δεν σταμάτησε να τρέχει εντελώς το ενυδρείο ,απλά έκανα δυο πολύ μεγάλες αλλαγές αλλα δε μου δείχνει οτι πάει για άλγη το ενυδρείο, κάνουν και δουλίτσα τα δύο τανγ βέβαια αλλά τριχοειδή όχι δεν έχω. Φωσφορικά με δύο test της salifert και της sera.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τοτε, ξεκινα με το σκιμερ και τα υπόλοιπα αργα και σταθερά :) 

 

ιωδιο μη μπλέκεις, η οποια κατανάλωση καλύπτεται απο τις αλλαγές 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη φωτο από το ενυδρείο στα καλά του.. μιας και βρήκα φωτο και το χαζεύαμε να τις μοιραστώ και μαζί σας :)

SPM_A0045.jpg

SPM_A0046.jpg

SPM_A0044.jpg

SPM_A0030.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο φίλε skoti!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, fishbone! said:

Καλή επάνοδο φίλε skoti!

Ευχαριστώ πολύ!! Θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ γιατί όπως λες κι εσύ  IF YOU GO SALT   YOU NEVER GO BACK  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Skotiενα πραγμα μονο δεν μου αρεσε οτι ειχε μονο καφε χρωμα,τωρα ομως ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ισορροπημένο έδειχνε με τον Xantho ομως να κλέβει την παράσταση...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, niknik said:

@Skotiενα πραγμα μονο δεν μου αρεσε οτι ειχε μονο καφε χρωμα,τωρα ομως ....

Ηταν το πρόβλημα που με ανησυχούσε πριν πάθω την ζημιά και σκεφτόμουν και αλλαγή φωτισμού για να πάρει λίγο χρώμα αλλά δεν πρόλαβα δυστυχώς.

Τώρα θα προσπαθήσω για άλλα πράγματα και καλύτερα αποτελέσματα.. :)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, TAN said:

Πολύ ισορροπημένο έδειχνε με τον Xantho ομως να κλέβει την παράσταση...

 

Συνήθως το ξανθό κλέβει την παράσταση.. ;)  ;) Πέρα απο την πλάκα και γω θεωρούσα οτι ήταν σε καλή κατάσταση!  :) Έδειχναν ευχαριστημένα! :) Οπότε ήμουν και γω χαρούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

έχω ένα garlic guard πολλά χρόνια αλλα δεν το ει΄χα ανοίξει ποτέ, είναι ακόμα με το προστατευτικό του απο πάνω.. Δεν γραφει πουθενα ημερομηνία ληξης και τέτοια...Είναι για πέταμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...