Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

12 minutes ago, dimtsok said:

Με το καλο να γινουν δασος!!!!

Μακάρι Δημήτρη πρόσθεσα και μια επιπλέον λάμπα blue sky με πατέντα στο πίσω μέρος που την ανάβω για 5-6 ώρες πάνω από τα spsάκια αλλά είναι λευκή και λέω να την αλλάξω με μια ακτινική μπλε deep blue..Λες να είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Μακάρι Δημήτρη πρόσθεσα και μια επιπλέον λάμπα blue sky με πατέντα στο πίσω μέρος που την ανάβω για 5-6 ώρες πάνω από τα spsάκια αλλά είναι λευκή και λέω να την αλλάξω με μια ακτινική μπλε deep blue..Λες να είναι καλύτερα?

Καλυτερα ως προς τι; Αν εννοεις ως προς την αναπτυξη, οχι δεν θα ειναι καλυτερα. Γενικα η αναπτυξη των sps ειναι πιο γρηγορη σε φασματα κατω απο 10000k και μαλιστα γυρω στα 6000k. Τωρα το οτι εμεις δεν χρησιμοποιουμε αυτες τις λαμπες γιατι δεν μας καθεται καλα στο ματι, ειναι αλλο θεμα. Αν απο την αλλη εννοεις τα χρωματα των κοραλλιων σιγουρα η ακτινικη θα σου δωσει το κατι παραπανω. Αν θες τη γνωμη μου, θα αφηνα τη λευκη, τουλαχιστον για τωρα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimtsok said:

Καλυτερα ως προς τι; Αν εννοεις ως προς την αναπτυξη, οχι δεν θα ειναι καλυτερα. Γενικα η αναπτυξη των sps ειναι πιο γρηγορη σε φασματα κατω απο 10000k και μαλιστα γυρω στα 6000k. Τωρα το οτι εμεις δεν χρησιμοποιουμε αυτες τις λαμπες γιατι δεν μας καθεται καλα στο ματι, ειναι αλλο θεμα. Αν απο την αλλη εννοεις τα χρωματα των κοραλλιων σιγουρα η ακτινικη θα σου δωσει το κατι παραπανω. Αν θες τη γνωμη μου, θα αφηνα τη λευκη, τουλαχιστον για τωρα!

Με κάλυψες!!Ευχαριστώ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο είπες ότι έχασες τα ψάρια απο την υποαλατοτητα ή κατάλαβα λάθος ;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fishbone! said:

Γιώργο είπες ότι έχασες τα ψάρια απο την υποαλατοτητα ή κατάλαβα λάθος ;

όχι όχι Διονύση εννοώ οτι έχασα τα ψάρια αλλά όχι λόγω υποαλατότητας αλλά ίσως επειδή ήταν πολύ προχωρημένο το στάδιο και κυρίως λόγω απειρίας!! :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

όχι όχι Διονύση εννοώ οτι έχασα τα ψάρια αλλά όχι λόγω υποαλατότητας αλλά ίσως επειδή ήταν πολύ προχωρημένο το στάδιο και κυρίως λόγω απειρίας!! :(

Απο το ικ ;

Δεν το πρόλαβες ;

ποσο κατέβασες αλατοτητα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από το ικ..Μάλλον δε το πρόλαβα Διονύση!! Ανα 1 μέρα 3 βαθμους μέχρι που έφτασα 1010 και το άφησα εκεί..Την 4η μέρα έχασα τον nigricans , 5η το blue και 7-8 τους δύο κλοουν..Ενώ μου έδειξαν την 3η μέρα στοιχεία ανάκαμψης μετά ραγδαία επιδείνωση..Θερμοκρασία στους 27 και νιτρικά τα κρατούσα μέχρι 15-20..Η αλήθεια είναι οτι στενοχωρήθηκα για τα ψαράκια αλλά τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές όμορφες φωτογραφίες μετά από καιρό!!Ευχαριστώ τον αδερφό μου γιατί δε το χω!!!IMG_20170511_175942.thumb.jpg.d95303772bcfad9e06a51b68a377565a.jpgIMG_20170511_180129.thumb.jpg.ef0d7a9463c08d38f1de7cfde7d914b7.jpgIMG_20170511_180214.thumb.jpg.4c8f12e198bf931ea830767b54c5be63.jpgIMG_20170511_180444.thumb.jpg.214424c067cb14cd9fa65297086da61f.jpgIMG_20170511_180538.thumb.jpg.01769f555c1e155a63fb34358ae43b9a.jpgIMG_20170511_180700.thumb.jpg.bcc592e6f161680a8829847432bfc637.jpgIMG_20170511_180712.thumb.jpg.39a56f4d998c7cbfa431869051f03686.jpgIMG_20170511_180828.thumb.jpg.f6482902c3feec3cb69af2928a9430e0.jpgIMG0_180735.thumb.jpg.265f70e95cc1f77f311bb0b1582fb485.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον αδερφό σου !

Αφου το εχει πες του να κάνει και εκείνος ενα ρεεφακι :hehe!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραίος!!

αλήθεια, δεν το ενεις ψήσει ακόμα? :hehe

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pan_Oz έγραψε:

ωραίος!!

αλήθεια, δεν το ενεις ψήσει ακόμα? :hehe

 

πριν 11 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μπράβο στον αδερφό σου !

Αφου το εχει πες του να κάνει και εκείνος ενα ρεεφακι :hehe!!!

Ακομα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τον βαλω στο κόλπο αλλά αντιστέκεται   (ακόμα)...:hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωί οποίος δεν έχει δουλειά 9-12 θα είμαι Πειραιά και θα έχω χρόνο για καφεδάκι..Ας στείλει πμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον...Βασικά καλημέρα σας!!! :)

ph : 8,3

αμμωνία : 0

ασβεστιο : 480

phosphat : 0 (με τεστ της sera) πρεπει να μετρησω με hanna μόλις βρω ευκαιρία

αλατοτητα :1024

kh : 8

θερμοκρασια : 26,5 - 27,5

νιτρικά : 25-30(ελαφρύ τάισμα 1 φορά τη μέρα, προσθήκη βακτηρίων μια φορά τη βδομάδα και συχνότερες αλλαγές νερού)

μαγνήσιο : Τελείωσε το test

 

Το ενυδρειάκι  δείχνει να πηγαίνει καλά (δόξα το Θεό, φτου φτου).Χθες μπήκαν και τα τελευταία ψαράκια και έκλεισε και η ιχθυοφόρτιση!!

Έχουμε και λέμε!

Κοραλλάκια:

1) star polyps 

2) ricordeas yuma

3) hairy μανιτάρια 

4)Γοργονία (η μαμά και δύο fragakia δικά της)

5)4 είδη  zoanthus

6)Σαρκόφυτο

7)hammer coral (στα χρώματα της εφύλιας

8)μανιτάρια πράσινα

9)hystrix pink

10) green digitata

αυτά προς το παρων για να τα παρακολουθώ

Ασπόνδυλα:

1) 1 cleaner schrimp

2) 2 trochus snails

3) 3 turbo snails

Ψάρια: 

1) 4 ocellaris(κλοουνάκια)(tiny)

2) orange spotted goby(small)

3) 1 chloropterus (green wrasse)(medium)

4) 1 blue tang (tiny-small)

5) 1 yellow tang (small-medium)

Αυτά τα ολίγα!! Φωτογραφικό υλικό μόλις βρει χρόνο ο αδερφός μου :P:P 

Παρεπιπτόντως τα 2 sps έχουν τόσο γρήγορη ανάπτυξη σε γεννικές γραμμές ή εγώ νομίζω οτι μεγαλώνουν? Μέσα σε δυο βδομάδες εχω δει και από τα δύο να βγάζουν από δύο επιπλέον κερατάκια!!

Κάθε άποψη και κριτική φυσικά δεκτή!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Γιώργο !!!

Αμα μπλέξεις με sps ....κόλλησες :) !!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαρακι τα ψαρακια δειχνουν σαν να επαιζαν paintball χαχαχαχα ειχες καυγαδες?Το νου σου στον cloroptero,μεγαλωνει πολυ και αγριευει.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, niknik said:

Ρε φιλαρακι τα ψαρακια δειχνουν σαν να επαιζαν paintball χαχαχαχα ειχες καυγαδες?Το νου σου στον cloroptero,μεγαλωνει πολυ και αγριευει.

Τι εννοείς paintball? όχι μπήκαν όλα μαζί εκτός από τον χλωρόπτερο και 1 κλοουνάκι οπότε δεν υπάρχουν αψυμαχίες..Τα υπόλοιπα είναι 3 ημερών..Έτσι ήρθαν θα στρώσουν όλα... ;)

Το γνωρίζω για τον χλωρόπτερο και τον έχω υπό στενή παρακολούθηση..Το καλό είναι οτι όλα τα ζωανθάκια επανήλθαν που σημαίνει οτι κάνει δουλειά με τα nudis..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Τι εννοείς paintball? όχι μπήκαν όλα μαζί εκτός από τον χλωρόπτερο και 1 κλοουνάκι οπότε δεν υπάρχουν αψυμαχίες..Τα υπόλοιπα είναι 3 ημερών..Έτσι ήρθαν θα στρώσουν όλα... ;)

Το γνωρίζω για τον χλωρόπτερο και τον έχω υπό στενή παρακολούθηση..Το καλό είναι οτι όλα τα ζωανθάκια επανήλθαν που σημαίνει οτι κάνει δουλειά με τα nudis..

Ναι για πλακα τα καθαριζει,μεγειες λοιπον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα. Πολύ όμορφα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ Γιώργο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ολο και ομορφοτερο το ενυδρειο και τα ψαρακια τρομερα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2017 at 8:10 PM, Loukas Agelopoulos said:

Καλορίζικα. Πολύ όμορφα!

 

On 5/20/2017 at 9:48 PM, fishbone! said:

Σούπερ Γιώργο !!!

 

29 minutes ago, mixalis1708 said:

Γιωργο ολο και ομορφοτερο το ενυδρειο και τα ψαρακια τρομερα... 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!Κάνω ότι καλύτερο μπορώ και προσπαθώ να βρίσκω χρόνο για διάβασμα για κοράλλια που έχω σκοπό να βάλω και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ αν όλα πάνε καλά και δεν έχω προβλήματα!!Προς το παρών όλα δείχνουν ευχαριστημένα και κάτι που μου έκανε εντύπωση και δικαιολογεί την κατάσταση που ήρθαν τα ψάρια είναι ότι από το μαγαζί που τα προμηθεύτηκα οι συνθήκες του νερού που ήρθαν τα ψάρια μέσα στις σακούλες ήταν πάρα πολύ καλές μετά από μετρήσεις που έκανα για να δω τί περίοδο προσαρμογής θα χρειαστούνε και αλατότητα  1011 προφανώς για να απολυμανθούνε τα ψάρια από τυχόν παράσιτα,προσωπικά μου έκανε εντύπωση διότι δεν το είχα ξανασυναντήσει και δόξα το Θεό τα ψαράκια είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ξεκίνησαν να τρώνε τα πάντα από την πρώτη κιόλας μέρα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας, βρέθηκε η πηγή του κακού που είχα μια υποψία οτι δε δουλεύει σωστά το κλιματίστικό..Μου χε δείξει τα πρώτα σημάδια του και σήμερα το πρωί είδα οτι είχε σταματήσει να δουλεύει αποβραδύς.Έυτυχώς είναι η αντλία που χρησιμοποιώ για να επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο από κάτω που έχω το κλιματιστικό και δεν φταιει το κλιματιστικό..Για πείτε μου λίγο επειδή η αντλία που έχω είναι της hydor και δε βλέπω κάπου σε Ελληνικά καταστήματα κάτι παρόμοιο..Πόσα λτ.ώρα να είναι περίπου?Το ύψος που πρέπει να ανεβάσει το νερό είναι γύρω στα 80 εκατοστά!! Έχετε καμιά πρόταση?Γύρω στα 2000-3000Lt/h είναι καλά?

Χαρακτηρηστικά κλιματιστικού εδώ!!

https://www.tecous.com/chillers/seachill-tr10/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...