Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

Just now, Skoti said:

IMG_20170507_193725.thumb.jpg.9e6b81b2ac7d9b4d43a5cea16eaa0fb2.jpg

sry για την κακή ποιότητα αλλά πρέπει να προμηθευτώ μια καλή φωτογραφική μηχανή κάποια στιγμή!! Δυστυχώς το τζάμι είναι γρατζουνισμένο σε κάποια σημεία λόγω φυσιολογικής φθοράς μετά από 13 χρόνια!! Βασικός λόγος που πάω σε κάτι μεγαλύτερο πρώτα ο Θεός!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον @mixalis1708,καλοριζικα,παρακολουθα τις αντιδρασεις τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελα να παίρνει χρώμα σιγά -σιγά!!  :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάμε Γιωργαρε δυνατά !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα, να σου ζήσουν. Πολύ όμορφα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2017 at 8:17 PM, niknik said:

Μπραβο στον @mixalis1708,καλοριζικα,παρακολουθα τις αντιδρασεις τους.

 

20 hours ago, pan_Oz said:

ελα να παίρνει χρώμα σιγά -σιγά!!  :jig:

 

16 hours ago, fishbone! said:

Πάμε Γιωργαρε δυνατά !!!

 

10 hours ago, Loukas Agelopoulos said:

Καλορίζικα, να σου ζήσουν. Πολύ όμορφα!

Σας ευχαριστώ παιδιά..Πιστεύω η υπομονή που έκανα να φέρω το ενυδρειάκι στη κατάσταση που ήθελα θα με βοηθήσει και θα μειώσει τις πιθανότητες προβλημάτων..Θέλω απόψεις για δύο θεματάκια..1ον το πρωι 6 η ώρα που ξύπνησα να πάω στη δουλειά είδα θερμοκρασία στο κλιματιστικό 24 κοιτάω θερμοστάτη δεν δούλευε κοιτάω το εξωτερικό θερμόμετρο έγραφε 29 παίρνω το ψηφιακό θερμόμετρο που έχω για να μετράω θερμοκρασία και αλατότητα στο ενυδρείο μου δείχνει 28,9 και χωρίς να πειράξω το κλιματιστικό (που έκανα ένα τσεκ την αντλία για να δω αν περνάει νερό βλέπω όλα οκ) άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία και σε 10 λεπτά πήγε 28 και πήρε μπρος για να το κατεβάσει 26,5 που το χω ρυθμισμένο, και ρωτάω εκτός από κάποια διακοπή ρεύματος που μπορεί να υπήρχε μέχρι εκείνη τη στιγμή που σηκώθηκα που δικαιολογεί τη θερμοκρασία του νερου μέσα στο κλιματιστικό να πέσει αν δεν ανακυκλώνεται χωρίς ρεύμα τί άλλο μπορεί να φταίει..Κλιματιστικό έχω το teco 10..Και 2ον σήμερα έχω σκοπό να βάλω ένα wrasse για να απαλαγώ από τα nudis (αν έχουν μείνει δε βλέπω κάτι με γυμνό μάτι αλλά μπορεί να υπάρχουν ακόμη αυγα) θέλω να μου πείτε απόψεις ποιό να βάλω με τις μικρότερες πιθανότητες να μου πειράξει τα trochus  και την γαρίδα μου..Είμαι ανάμεσα σε μελανούρο και chrysus..Οποιαδήποτε άλλη πρόταση εννοειται είναι δεκτή άλλωστε γιαυτό ρωτάω!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι μέχρι σήμερα δεν είχα δει κάτι περίεργο στη λειτουργία του κλιματιστικού!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ελπίζω να ήταν τυχαίο γεγονός αυτό με το ψυκτικό και να μην αντιμετωπίσεις άλλο πρόβλημα. Οι διακυμάνσεις που ανέφερες είναι μεγάλες, παρατήρησες στρεσάρισμα στα ζωντανά?

Οσο για τα ψάρια, μεχρι να το γυρίσω σε bare bottom είχα μέσα ένα chrysus και δεν είχε ποτέ θέμα με σαλιγκάρια και γαρίδες. Για το τι δουλειά κάνει με τα nudis δεν ξέρω να σου πώ γιατι δεν ετυχε να αντιμετωπίσω ποτε.    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω stand by τη μητέρα μου στο σπίτι ο΄ποτε όσο λείπω σήμερα θα έχω ενημέρωση ελπίζω να μην έχουν θέμα τα ζωντανά και θα φανεί μόλις γυρίσω,έχω βγάλει εκτός το φωτιστικό για να μην ανεβάσει θερμοκρασία σε περίπτωση που δεν δουλεύει σωστά το κλιματιστικό και το μεσημέρι που θα γυρίσω αν δω οτι δεν έχει κάποοιο θέμα το κλιματιστικό ξανακουμπώνω τις λάμπες!!Ο Θεός βοηθός να μην έχω θέμα με το κλιμνατιστικό γιατί θα ανοίξω άλλα προβλήματα και είναι κρίμα τώρα που αρχίζει να στοκάρεται ξανα το ενυδρείο!!Είδωμεν!! Ευχαριστώ Πάνο!!ΕΊχα και γω παλιά chrysus και δεν είχα θέμα με ασπόνδυλα αλλά όσες περισσότερες εμπειρίες από χομπίστες μαζεύεις τόσο καλύτερο είναι!!Έχω διαβάσει οτι αυτά τα δύο wrasse κάνουν πάρτυ με τα nudis!! 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και εμένα μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας που παίρνει μπρος. Μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά έχε το νου σου μήπως βγάλει και καμιά ένδειξη error. Από τα δύο ψαράκια ψηφίζω chrysus απλά γιατί μου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

melanurus δαγκωτο, ειχα τα ιδια παρασιτα και δεν αφησε τιποτα ολη μερα εψαχνε το βραχο να τα βρει.. Γιατι δε βαλεις και τα 2 ειναι πολυ ομορφα ψαρια.. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Loukas Agelopoulos said:

Γιώργο και εμένα μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας που παίρνει μπρος. Μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά έχε το νου σου μήπως βγάλει και καμιά ένδειξη error. Από τα δύο ψαράκια ψηφίζω chrysus απλά γιατί μου αρέσει περισσότερο.

Λοιπόν το κλιματιστικό το έχω ρυθμισμένο στους 26,5 με ενάμιση βαθμό απόκλιση δηλαδή μόλις πιάσει θερμοκρασία 28 ξεκινάει να δουλεύει για να πάει πάλι την θερμοκρασία του ενυδρείου στους 26,5.Άρα το ενυδρείο έχει σταθερά θερμοκρασία 26,5-28 το καλοκαίρι και έναν βαθμό κατα μέσο όρο λιγότερο το χειμώνα που δουλεύει ο θερμοστάτης..Το 24 που έγραψα δεν ήταν η θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου αλλά η θερμοκρασία του νερού που είχε εγκλωβιστεί μέσα στο ψυκτικό..Η πραγματική θερμοκρασία του ενυδρείου ήταν 28,9 που το μέτρησα με ψηφιακό θερμόμετρο που έχω για το ενυδρείο..Μέχρι όμως να δω τι φταίει η θερμοκρασία του κλιματιστικού άρχισε να ανεβαίνει που σημαίνει οτι άρχισε να περνάει νερό ενυδρείου από μέσα και μόλις έφτασε 28 άρχισε να δουλεύει πάλι..Η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν μεταβλήθηκε πολύ παρα μόνο 0,9 βαθμούς οπότε δεν θεωρώ οτι θα βγάλουν πρόβλημα τα ζωντανά διότι αυτή τη στιγμή η μητέρα μου που το παρακολουθει μου είπε οτι η θερμοκρασία του ενυδρείου τώρα είναι έχει επανέλθει στους 27,5..Το θέμα είναι οτι έγινε ένα από τα τρία...ή έβγαλε πρόβλημα το κλιματιστικό(μακάρι να μην είναι αυτό) ή έγινε διακοπή και επανήλθε το ρεύμα λίγο πριν ξυπνήσω και έπιασε ξανά το κλιματιστικό ή λόγω κάποιων εργασιών που έκανα χθες εκεί στο ενυδρείο πειράχτηκε η αντλία επιστροφής που την είχα τοποθετημμένη έτσι ώστε να μην έχει προβλημα γιατί παλιότερα μου δημιουργούσε τέτοια προβλήματα αλλά ήξερα οτι ήταν αυτό..Το μεσημέρι που θα γυρίσω θα βγάλω τα συμπεράσματά μου διότι το πρωί δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο.

 

26 minutes ago, mixalis1708 said:

melanurus δαγκωτο, ειχα τα ιδια παρασιτα και δεν αφησε τιποτα ολη μερα εψαχνε το βραχο να τα βρει.. Γιατι δε βαλεις και τα 2 ειναι πολυ ομορφα ψαρια.. 

Αν μπορούν να κάνουν μαζί θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά γιατί κι εμένα μου αρέσουν πολύ!! Απλά φοβάμαι λιγάκι τα ασπόνδυλα γιατί τα wrasse εχουν περίεργους χαρακτήρες!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο παλιότερα είχα το κλιματιστικό μόνο του και έπαιζε απο 26 έως 28 βαθμούς !

Αυτο εμένα δεν μου άρεσε και το έβαλα στο stc 1000 ! Όποτε δουλεύει στον 0,5 !

Θα το δοκιμάζες ;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Λοιπόν το κλιματιστικό το έχω ρυθμισμένο στους 26,5 με ενάμιση βαθμό απόκλιση δηλαδή μόλις πιάσει θερμοκρασία 28 ξεκινάει να δουλεύει για να πάει πάλι την θερμοκρασία του ενυδρείου στους 26,5.Άρα το ενυδρείο έχει σταθερά θερμοκρασία 26,5-28 το καλοκαίρι και έναν βαθμό κατα μέσο όρο λιγότερο το χειμώνα που δουλεύει ο θερμοστάτης..Το 24 που έγραψα δεν ήταν η θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου αλλά η θερμοκρασία του νερού που είχε εγκλωβιστεί μέσα στο ψυκτικό..Η πραγματική θερμοκρασία του ενυδρείου ήταν 28,9 που το μέτρησα με ψηφιακό θερμόμετρο που έχω για το ενυδρείο..Μέχρι όμως να δω τι φταίει η θερμοκρασία του κλιματιστικού άρχισε να ανεβαίνει που σημαίνει οτι άρχισε να περνάει νερό ενυδρείου από μέσα και μόλις έφτασε 28 άρχισε να δουλεύει πάλι..Η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν μεταβλήθηκε πολύ παρα μόνο 0,9 βαθμούς οπότε δεν θεωρώ οτι θα βγάλουν πρόβλημα τα ζωντανά διότι αυτή τη στιγμή η μητέρα μου που το παρακολουθει μου είπε οτι η θερμοκρασία του ενυδρείου τώρα είναι έχει επανέλθει στους 27,5..Το θέμα είναι οτι έγινε ένα από τα τρία...ή έβγαλε πρόβλημα το κλιματιστικό(μακάρι να μην είναι αυτό) ή έγινε διακοπή και επανήλθε το ρεύμα λίγο πριν ξυπνήσω και έπιασε ξανά το κλιματιστικό ή λόγω κάποιων εργασιών που έκανα χθες εκεί στο ενυδρείο πειράχτηκε η αντλία επιστροφής που την είχα τοποθετημμένη έτσι ώστε να μην έχει προβλημα γιατί παλιότερα μου δημιουργούσε τέτοια προβλήματα αλλά ήξερα οτι ήταν αυτό..Το μεσημέρι που θα γυρίσω θα βγάλω τα συμπεράσματά μου διότι το πρωί δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο.

 

Αν μπορούν να κάνουν μαζί θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά γιατί κι εμένα μου αρέσουν πολύ!! Απλά φοβάμαι λιγάκι τα ασπόνδυλα γιατί τα wrasse εχουν περίεργους χαρακτήρες!!

 

Να κανω μια χαζη ερώτηση, παιζει για τον χαρακτήρα των αγαπητων σε ολους wrasses   να φταει ο τοπος προέλευσης?? Δηλαδή απο Fiji να πειράζουν κοραλία  αλλα απο Maldives οχι...??? 

Γιατι ο χαρακτήρας των ψαριων εχει να κανει με τον βιότοπο που τρέφεται όποτε  λεω μήπως και αν εχει καποιος παρατηρήσει κατι τέτοιο... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Γιώργο παλιότερα είχα το κλιματιστικό μόνο του και έπαιζε απο 26 έως 28 βαθμούς !

Αυτο εμένα δεν μου άρεσε και το έβαλα στο stc 1000 ! Όποτε δουλεύει στον 0,5 !

Θα το δοκιμάζες ;;;

Δεν ειν κακό δεν ειν κακό!! Απλά ποτέ δε μπήκα σε αυτή τη διαδικασία να το ψάξω γιατί δεν είχα προβλήματα με τις θερμοκρασίες το καλοκαιράκι!!Thanks Διονύση!!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Irakles said:

 

Να κανω μια χαζη ερώτηση, παιζει για τον χαρακτήρα των αγαπητων σε ολους wrasses   να φταει ο τοπος προέλευσης?? Δηλαδή απο Fiji να πειράζουν κοραλία  αλλα απο Maldives οχι...??? 

Γιατι ο χαρακτήρας των ψαριων εχει να κανει με τον βιότοπο που τρέφεται όποτε  λεω μήπως και αν εχει καποιος παρατηρήσει κατι τέτοιο... 

Είναι μεγάλη η πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά επειδή έχουν παρατηρηθεί και επιθέσεις από wrasse σε άλλες ήσυχες οικογένεις ψαριών και όχι μόνο(έχω και προσωπική πρόσφατη εμπειρία) ίσως να παίζει και αυτό που λες το ρόλο του μέχρι ένα σημείο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός wrasse αλλά κατά τη δική μου άποψη έχει να κάνει και με το ψάρι!! Προσωπικά δεν το χω ψάξει αυτό που λες αλλά μου ακούγεται πολύ λογικό και καθόλου βλακεία!! ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιώργο παλιότερα είχα το κλιματιστικό μόνο του και έπαιζε απο 26 έως 28 βαθμούς !

Αυτο εμένα δεν μου άρεσε και το έβαλα στο stc 1000 ! Όποτε δουλεύει στον 0,5 !

Θα το δοκιμάζες ;;;

Διονύση δηλαδή έβαλες τη πρίζα του ψυκτικού στον stc με ανοικτό τον διακόπτη (του ψυκτικού) και κάθε φορά που έπιανε διαφορά 0,5 βαθμούς άνοιγε το ψυκτικό και μετά το έκλεινε τελείως αν κατάλαβα καλά. Δεν είναι επίφοβο μην πάθει ζημιά έτσι το μηχάνημα από το άνοιξε κλείσε; Πάντος εξακολουθώ να πιστεύω ότι η διαφορά είναι μεγάλη. Να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία 26,5 και να πέρνει μπρος στους 28 μάλλον δεν είναι ότι καλύτερο. Άσε που θα ζορίζεται το μηχάνημα να κατεβάζει κάθε τόσο 1.5 βαθμό. Εγώ πάντος που τεστάρω εδώ και λίγο καιρό ένα TR15, πέρνει μπρος με 0,5 βαθμό διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Διονύση δηλαδή έβαλες τη πρίζα του ψυκτικού στον stc με ανοικτό τον διακόπτη (του ψυκτικού) και κάθε φορά που έπιανε διαφορά 0,5 βαθμούς άνοιγε το ψυκτικό και μετά το έκλεινε τελείως αν κατάλαβα καλά. Δεν είναι επίφοβο μην πάθει ζημιά έτσι το μηχάνημα από το άνοιξε κλείσε; Πάντος εξακολουθώ να πιστεύω ότι η διαφορά είναι μεγάλη. Να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία 26,5 και να πέρνει μπρος στους 28 μάλλον δεν είναι ότι καλύτερο. Άσε που θα ζορίζεται το μηχάνημα να κατεβάζει κάθε τόσο 1.5 βαθμό. Εγώ πάντος που τεστάρω εδώ και λίγο καιρό ένα TR15, πέρνει μπρος με 0,5 βαθμό διαφορά.

Δυστηχως Λουκά αυτό παίρνει ανα 2. Βαθμούς !

Το οποίο δεν το θεωρω καθόλου καλό !

Γι αυτό το έβαλα στο stc !

Βέβαια ειναι μικρό το ψυκτικό και δεν εχει μεγάλο φορτίο !

Ασε που βάζω και ανεμιστηράκια και αιρ-κοντίσιον !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!!Το είχα με 1,5 βαθμούς απόκλιση αλλά μπορούσα να το βάλω και στον έναν αλλά όχι στο 0,5 χωρίς controller..Το πήγα χθες στο ένα και δοκίμασα και το κλιματιστικό καθάρισα φίλτρα άνοιξα φτερωτή να δω μην είχε τίποτα μουσγα και δε δουλευε καλά το δοκίμασα σε γλυκό νερό και δούλευε άψογα!!Καλά τα νέα λοιπόν από πλευράς κλιματιστικού γιατί το είχα ένα αγχος μεχρι να πάω σπίτι χθες!!

Ήρθαν και τα πρώτα ψαράκια διότι δυστυχώς η απόπειρα καραντίνας με υποαλατότητα δεν έπιασε και έχασα τα ψαράκια(προφανώς λόγω απειρίας),κρίμα για τα ψαράκια και ειδικά για τους κλοουν που τους είχα 12 χρονια!!(εκεί με έπιασε η ψυχή μου όταν τα έβγαλα) Ο μεγαλύτερος όλων σε ηλικία έσβησε και τελευταίος δικαιωματικά!!Καλό ψαροπαράδεισο να έχουν!!Ελπίζω να έκαναν μια καλή ζωή και πιστεύω οτι προσπάθησα μέχρι τέλους και ευχαριστώ και τα παιδιά εδώ για τις συμβουλές!!Τέλος πάντων συνεχίζουμε!!

Μετά από ακριβώς 1 μήνα fishless χθες μπήκαν 2 πολύ μικρά κλοουνάκια (τρελό γέλιο) ένα green wrasse διότι δεν βρήκα ούτε μελανούρο ουτε Chrysus αλλα η αλήθεια είναι οτι το ερωτέυτηκα κιόλας μόλις το είδα και θα μπει και ένας μελανούρος ή ένας κίτρινος όταν βρω και ένα orange spotted goby ( http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+195&pcatid=195)..Το wrasse άρχισε να καθαρίζει από χθες κιόλας τα ζωανθάκια και τα κοραλλάκια από παράσιτα και χάρηκα πολύ γιατί δεν ήμουν σίγουρος αν θα κάνει δουλειά!!

Πείτε μου λίγο όσοι έχετε εμπειρία με αυτό το goby( αν και παντού διαβάζω οτι έιναι εύκολο) με τί τρέφεται? έχω πελλετς φλεικς και αποξηρα΄μενη brine schrimp. Ειμαι καλυμένος ή θα χρειαστώ και κατεψυγμένη για το goby?Απλά προς το παρών το αποφεύγω για να παραμείνουν χαμηλά τα νιτρικά μου!!Είναι από αυτά που φιλτράρουν τον αραγωνίτη με το στόμα τους?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα ειχες 12 χρονια τα κλοουνακια; Κριμα ρε γμτ, εγω τα δικα μου τα εχω 9 μηνες και δε θελω να τα χασω. Να προσεχεις το green wrasse γιατι μπορει να σου βαραει κοραλλια κατα τα αλλα συμφωνω ειναι ομορφο ψαρι οπως και τα περισσοτερα wrasse. Eγω τα goby δεν τα συμπαθω καθολου, θεωρω οτι την δουλεια τους την κανει αψογα ενα αστεριας και καλο σιφωναρισμα με σκουπα βυθου :hehe και σαλιγκαρια.. Ολη την ωρα κανουν χαλια το ενυδρειο σκαβουν πετανε τον αραγωνιτη πανω στα κοραλλια κτλ, ξερω οτι ειναι τα αγαπημενα ψαρια πολλων αλλα εγω δεν τα συμπαθω.. Με το φαγητο τους εχουν θεμα, εγω εχω χασει 2 ψαρακια (για αυτο και δεν ξανα πηρα σε συνδιασμο με το χαμο που δημιουργουν στο ενυδρειο) δεν ετρωγαν σχεδον τιποτα και ειχα παρει ενα πολυ μικρο και ενα μεγαλυτερο σε μεγεθος σε διαφορετικες χρονικες περιοδους, κατεψυγμενη, flakes, pellets τιποτα.. Ενα απο τα ομορφοτερα και πιο εργατικα ψαρια με τις αλγες για μενα ειναι το salarias fasciatus για τσεκαρε το και το βρισκεις και ευκολα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε @mixalis1708 !!!! Ναι φίλε τα είχα 12 χρόνια, για την ακρίβεια 12 το αρσενικό και 11 το θηλυκό και μου είχαν κάνει και καμια δεκαρια γέννες κατα περιόδους και ναι στενοχωρήθηκα αρκετά!! Τέσπα πάμε γι άλλα.. Θα το χω υπό παρακολούθηση το wrasse γιατί γνωρίζω και γω για περίεργες συμπεριφορές..Το καλό είναι οτι κάνει βουτιές στον αραγωνίτη και πιάνετε εύκολα αν παρατηρήσω τίποτε περίεργο!! Το πήρα γιατί στο μαγαζί το είχε με κοράλλια κανένα μήνα και επειδή το παρακολουθούσε μου είπε οτι είναι ήρεμο βεβαια ποτέ δε ξέρεις..Το μόνο περίεργο που παρατήρησα ήταν το ντου που έκανε η cleaner σε όλα τα ψάρια γιατί εδώ κι ένα μήνα είναι μόνη της μέσα στο ενυδρείο και αποθρασύνθηκε τελείως..χαχα

Όσο για τα goby έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό που λες περι ανακατωσούρας  αλλά :mom:...

Επειδή το πήρα ήδη ελπίζω να είναι ήσυχος και βλέπουμε!!Αλλά τα κλοουνακια που είναι σαν το νύχι του μικρού δαχτύλου έχουν τρελό γέλιο πως προσπαθούνε να πάνε κόντρα στα ρεύματα!! Πήρα και μια εφύλια και θέλω να δω σήμερα πως θα είναι!!Τα υπόλοιπα κοραλλάκια(τα δικά σου) πάνε πάρα πολύ καλά και τα sps βλέπω οτί αρχίζουν ήδη και πέρνουν κλίση προς τα εκεί που θέλουν λόγω ροής και φωτισμού και τα πολυποδάκια τους τέρμα έξω!!Μακάρι να συνεχίσουν έτσι!!Πες μου λίγο εσύ τα τάιζες ζωοπλακτόν ή ότι έπαιρναν από τη στήλη του νερού και από ακαθαρσίες ψαριών?Και αν τα τάιζες τα τάιζες βραδυνές ώρες ή με φώτα ανοιχτά? Σρυ αλλά από sps είμαι εντελώς άσχετος!! :)

To salarias fasciatus το γνωρίζω οτι είναι φοβερός εργάτης και έυκολος στο φαγητό αλλά δυστυχώς δεν το βρήκα!!Αν βρω να πάρω ή θα χει αψυμαχίες με το άλλο goby?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να γινουν δασος!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...