Jump to content

ροη φιλτρου


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Δεν χρειάζεται πολλά το φυτό. Μια χαρά θα είναι ο μονομάχος.

 

Έχεις ρίξει μια ματιά στο προφίλ που έχουμε εδώ στο φόρουμ ;

Συνειδητοποίησα οτι μολις κλεισω τα φωτα στο ενυδρειο ο μονομαχος ειναι ποιο ενεργητικος

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι ο μονομάχος στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Πόσο καιρό είναι ο μονομάχος στο ενυδρείο;

ειναι η δευτερη μερα του στο ενυδρειο ειναι πολυ ενεργητικος γενικα απλα οταν σβηνει το φως παρατιρισα οτι κολιμπαει γρηγορα μερικες φορες

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Πόσο καιρό είναι ο μονομάχος στο ενυδρείο;

οταν τον κοιταω παει στο τζαμι και με κοιταει και αυτος και μετα κοιταει την τροφη :bigemo_harabe_net-66:

προτι φορα το βλεπω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Άφησέ τον λίγο να ηρεμήσει στο νέο του περιβάλλον.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι συνέχεια μπροστά από το ενυδρείο, χρειάζεται χρόνος. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dpap έγραψε:

Άφησέ τον λίγο να ηρεμήσει στο νέο του περιβάλλον.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι συνέχεια μπροστά από το ενυδρείο, χρειάζεται χρόνος. :)

το ξερω απλα επιδη ειχα καιρο που εστρονα το ενυδρειο και ειχα μονο ραμσχορν εχω τον ενθουσιασμο προσπαθο να μην ειμαι πανο απο το κεφαλη του ολη μερα αλλα ειναι οσο νανε δυσκολο :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Μολις προσαρμοστεί θα κάθεται να τον χαϊδεύεις κι ολας με τα δάχτυλα, απλα θέλει χρόνο και τροπο για να γινει αυτο. Με υπομονη θα γίνουν ολα, οχι απότομες κινήσεις και μην βάζεις συνεχεια τα χέρια μεσα στο ενυδρείο μεχρι να το συνηθίσει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Vogias έγραψε:

Μολις προσαρμοστεί θα κάθεται να τον χαϊδεύεις κι ολας με τα δάχτυλα, απλα θέλει χρόνο και τροπο για να γινει αυτο. Με υπομονη θα γίνουν ολα, οχι απότομες κινήσεις και μην βάζεις συνεχεια τα χέρια μεσα στο ενυδρείο μεχρι να το συνηθίσει. :)

ειχα βαλει το χερι μου μεσα να μετακινισω ενα φυτο και δεν φοβοταν αντιθετος ερχοταν στο χερι μου !!! τορα τον βλεπω σκαλιζει το χαλικι και καθετε!!!! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο βρισκω ενα κομματη τις ριζας τις βαλισνεριας ξεθαμενο!!! δεν ξερω αλλα συνεχεια την ξεθαβει παρολο που εχει 3-4 ποντους χαλικι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πετάει οδηγό η valisneria; Δηλαδη ενα σαν ριζίδιο για να βγάλει καινούριο φυτό; δες πως βγάζει καινούριο φυτό απο το υπάρχον και θα καταλάβεις τι εννοω. Ψάξ'το λιγο στο ιντερνετ ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vogias έγραψε:

Μηπως πετάει οδηγό η valisneria; Δηλαδη ενα σαν ριζίδιο για να βγάλει καινούριο φυτό; δες πως βγάζει καινούριο φυτό απο το υπάρχον και θα καταλάβεις τι εννοω. Ψάξ'το λιγο στο ιντερνετ ;)

Ξερω τι ενοεις και εχει βγαλει αλλα τον βλεπω και παει και την σκαλιζει!!!! κιολας η ριζα που βγενει δεν εχει οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vogias έγραψε:

Μηπως πετάει οδηγό η valisneria; Δηλαδη ενα σαν ριζίδιο για να βγάλει καινούριο φυτό; δες πως βγάζει καινούριο φυτό απο το υπάρχον και θα καταλάβεις τι εννοω. Ψάξ'το λιγο στο ιντερνετ ;)

Ειναι και ευκολο γιατι το χαλικι ειναι 3 ποντους και ποιο περα 2-1,5 οποτε θα παω να παρω αλλο χαλικακι εχετε να προτινεται κανενα εγω σκεφτομαι μαυρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εχω μια απορια αν παρω μια μονομαχινα μολις τελιοσο με τα φυτεματα λετε να τα πανε καλα?

Πάρα πολύ δύσκολα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

οποτε να μην το σκεφτομαι?

Δεν υπάρχει πιθανότητα να δεχτεί άλλο ψάρι στο χώρο του (πέραν της εποχής της αναπαραγωγής και μετά από ειδική προετοιμασία).

Οπότε μην το σκέφτεσαι.:)

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ για να μη γράφω κατεβατό.https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#comment-323429

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν υπάρχει πιθανότητα να δεχτεί άλλο ψάρι στο χώρο του (πέραν της εποχής της αναπαραγωγής και μετά από ειδική προετοιμασία).

Οπότε μην το σκέφτεσαι.:)

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ για να μη γράφω κατεβατό.https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#comment-323429

το προφιλ το εχω διαβασει εκατο φορες... αλλο λιγο και το εμαθα απεξω ποιηματακι :bigemo_harabe_net-66:

απλα ρωτισα γιατι ειδα καποιους πους τους εχουν μονιμα μαζι σε φουλ φυτεμενα και σκεφτικα αν γινεται αλλα καλητερα να κοιταξω γαριδες και αυτες με επιφυλαξη

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν ρόλο και τα λίτρα. Αυτοί που μπορεί να φιλοξενούν ως μόνιμους κάτοικους και αρσενικό και θηλυκά σίγουρα δεν τα έχουν σε 20, αλλά σε πολλαπλάσια λίτρα. Για γαρίδες θα σου έλεγα να προσπαθήσεις με amano και πάλι στην αρχή θέλει αυξημένη προσοχή.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Παίζουν ρόλο και τα λίτρα. Αυτοί που μπορεί να φιλοξενούν ως μόνιμους κάτοικους και αρσενικό και θηλυκά σίγουρα δεν τα έχουν σε 20, αλλά σε πολλαπλάσια λίτρα. Για γαρίδες θα σου έλεγα να προσπαθήσεις με amano και πάλι στην αρχή θέλει αυξημένη προσοχή.:)

Εγω σκεφτομαι να παρω ρεντ τσερι γιατι εχω μοςς και θα βαλω πολλα φυτα. 

Τορα αμανο δεν πολυσκεφτομαι γιατι ειναι πολυ ποιο ακριβες,δεν αναπαραγωνται σε γλυκο νερο και ειναι λιγο δυσευρετες για εμενα

ΥΓ.Επισης ειχα ρεντ τσερι και μαρεσουν πολυ και ειναι πανευκολες

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω σκεφτομαι να παρω ρεντ τσερι γιατι εχω μοςς και θα βαλω πολλα φυτα.

Τορα αμανο δεν πολυσκεφτομαι γιατι ειναι πολυ ποιο ακριβες,δεν αναπαραγωνται σε γλυκο νερο και ειναι λιγο δυσευρετες για εμενα

Το κάθε είδος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Οι cherry μπορεί να αναπαράγονται αλλά ο γόνος τους δεν είναι σίγουρο ότι θα επιζεί, αν υποθέσουμε ότι ο μονομάχος σου θα επιτρέψει τη παρουσία τους γενικά.

Οι amano μπορεί να είναι πιο ακριβές λίγο, αλλά με 1-2 γαρίδες θα φαίνεται γεμάτο το ενυδρείο γιατί κόβουν βόλτες συνεχώς, δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Αντίθετα οι cherry αν κυνηγηθούν θα είναι μόνιμα κρυμμένες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το κάθε είδος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Οι cherry μπορεί να αναπαράγονται αλλά ο γόνος τους δεν είναι σίγουρο ότι θα επιζεί, αν υποθέσουμε ότι ο μονομάχος σου θα επιτρέψει τη παρουσία τους γενικά.

Οι amano μπορεί να είναι πιο ακριβές λίγο, αλλά με 1-2 γαρίδες θα φαίνεται γεμάτο το ενυδρείο γιατί κόβουν βόλτες συνεχώς, δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Αντίθετα οι cherry αν κυνηγηθούν θα είναι μόνιμα κρυμμένες.

οποτε να ψαξω 2-3 αμανο ? εχω ακουσει οτι η αμανο δεν παθενουν τιποτα απο επιθεσεις του μονομαχου και κατι τετοια :geek:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα να βάλω μια. Ανάλογα λοιπόν με τις ενδείξεις που θα έπαιρνα θα αποφάσιζα για τη συνέχεια.

Είχα μονομάχο τόσο ήρεμο που οι cherry έκοβαν βόλτες μπροστά του και δεν τις πείραζε, αλλά και μονομάχο που χτύπαγε ακόμα και σαλιγκάρια.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα με σιγουριά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα να βάλω μια. Ανάλογα λοιπόν με τις ενδείξεις που θα έπαιρνα θα αποφάσιζα για τη συνέχεια.

Είχα μονομάχο τόσο ήρεμο που οι cherry έκοβαν βόλτες μπροστά του και δεν τις πείραζε, αλλά και μονομάχο που χτύπαγε ακόμα και σαλιγκάρια.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα με σιγουριά.:)

Ευχαριστω πολυ!!! περιμενο τορα την pistia statiotes και θα παρω αλλο ενα φυτο και σκουρο υποστρωμα μετα απο ολα αυτα θα δοκιμασω (μολις περασει λιγος καιρος).

Μια απορια, αυριο θα μετακινισω το ενυδρειο τι πρεπει να κανω?

βαζω καπου το μονομαχο κραταω το νερο του ενυδρειου οπως ειναι και το ξαναγεμιζω και βαζω το ψαρι σωστα? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μετακινήσω τι εννοείς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Όταν λες μετακινήσω τι εννοείς?

θα το παω ποιο περα γιατι ειναι διπλα απο θερμαντικο σωμα και πανο του εχει παραθυρο!!!. Βραβειο για την χειροτερη θεση :hehe

επισης το επιπλο που το εχω εχει συρταρια που χρησιμοποιω καθε μερα με αποτελεσμα να γινεται κουραστικο για το ψαρι το ανοιξε κλεισε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...