Jump to content

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Και εγώ έτσι πιστεύω, αλλά καλό είναι να το τεστάρεις σε εξωτερκό χώρο, για κάθε ενδεχόμενο.:)

θα βαλω χαρτονια και χαρτομαντιλα για να δω αν τρεχει νερο..... θα γινει στο μπαλκονη λογικα
παντος κατα 99% θα ειναι οκ!!!! :buttrock::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια!! ο μονομαχος εχει dropsy τι να κανω!?!?!?!? εχει φουσκοσει η κοιλια του.. το πρωι μια χαρα ηταν του εριξα λιγο φαι και τορα τον ειδα και ειναι τουμπανο!!!! αλλα εχει πολυ ορεξη ειναι καλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι ιός πρέπει να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού βελτιώνοντας τις συνθήκες διαβίωσης, και προσθέτοντας βιταμίνες και καλή τροφή.

Ίσως να βοηθούσε  αν είναι dropsy και η θεραπεία με eSHA 2000.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Επειδή είναι ιός πρέπει να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού βελτιώνοντας τις συνθήκες διαβίωσης, και προσθέτοντας βιταμίνες και καλή τροφή.

Ίσως να βοηθούσε  αν είναι dropsy και η θεραπεία με eSHA 2000.

 

 

ειχε εδω και καιρο λιγο φουσκομενη κοιλιτσα αλλα σημερα εγινε κοιλαρα.... του εδοσα αρακα βρασμενο και τον εκανε να.... τορα εχει για 3 μερες νηστεια μονο με αρακα σωστα? dropsy δεν ειναι το φουσκομα στην κοιλια? επιδη εφαγε αποτομα μπορει αυτο να φταιει? 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών, και να βγάλεις κανά δυο φωτογραφίες για να δούμε την κατάσταση του ψαριού.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε. φουσκομενη κοιλια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με σιποραξ και σφουγκαρη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):10 μηνες 2 μηνες με τον μονομαχο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχο ,3 γαριδες ρεντ τσερρυ, 3 νεριτε και ενα πλεκο (μεχρι να ετοιμαστει το 120ρι)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα δυο φορες την μερα, αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20-30% 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.8

- KH:10

- GH:7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):20

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:-

-Strips: Ναι

-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:betta

- Ιστορικό Ψαριού:Τον εχω ενα μηνα εχει περασει ick αλλα το κατατροπωσε!!!! 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ολα κανονικα απλα η κοιλια του εχει φουσκοσει... επισης εχει πολυ ορεξη και για φαγητο και γενικα!!! 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Ich πρην μερες (στο παρων θεμα)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:- 

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

Link to comment
Share on other sites

τον εχεις δει μερες ετσι; η σημερα μονο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gifil έγραψε:

τον εχεις δει μερες ετσι; η σημερα μονο;

σημερα.... πριν 4 ωρες εγινε ετσι.... πριν μερες ηταν πολυ λιγο 

Link to comment
Share on other sites

θες να σ πω μια αποψη; να σ πει βεβαια και ο Σωτηρης, εγω το βλεπω απο φαγητο το πρηξιμο.  για δες αυριο αν εχει φυγει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gifil έγραψε:

θες να σ πω μια αποψη; να σ πει βεβαια και ο Σωτηρης, εγω το βλεπω απο φαγητο το πρηξιμο.  για δες αυριο αν εχει φυγει....

λες.... γιατι τρωει πολυ λεμαργα..... :bigemo_harabe_net-112: να του κανω νηστεια 2-3 μερες μονο αρακα? 

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω παρατηρησει στα δικα μου, μια δυο φορες π ξεφυγα, 2-3 ειχαν φουσκωσει απο το φαι ετσι ακριβως. την αλλη μερα ειχαν ξεφουσκωσει. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gifil έγραψε:

επειδη το εχω παρατηρησει στα δικα μου, μια δυο φορες π ξεφυγα, 2-3 ειχαν φουσκωσει απο το φαει ετσι ακριβως. την αλλη μερα ειχαν ξεφουσκωσει. 

παιζει να μου ξεφυγε πολυ...... ευχαριστω παντος!!!!! θα του κανω και μια δυο μερες νηστεια και βλεπω.... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gifil έγραψε:

επειδη το εχω παρατηρησει στα δικα μου, μια δυο φορες π ξεφυγα, 2-3 ειχαν φουσκωσει απο το φαι ετσι ακριβως. την αλλη μερα ειχαν ξεφουσκωσει. 

τελικα εχεις δικιο!!!! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινετε και εμενα για dropsy. Εκτος εαν βλεπεις τα λεπια του ανασηκωμενα πραγμα που δεν αντιλαμβανομε απο τις φωτο. Μποτεις να ριξεις λιγο σκορδοζουμο σε λιγη τροφη. Μπορει να μην του αρεσει ιδιαιτερα αλλα θα του κανει σιγουρα καλο. Μην του δεινεις αρακα για την ωρα. Δεν ξερω μην του προκαλει αυτο ιδιαιτερο φουσκωμα. Καντου λιγο διαιτα αυτες τις μερες.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Δεν μου φαινετε και εμενα για dropsy. Εκτος εαν βλεπεις τα λεπια του ανασηκωμενα πραγμα που δεν αντιλαμβανομε απο τις φωτο. Μποτεις να ριξεις λιγο σκορδοζουμο σε λιγη τροφη. Μπορει να μην του αρεσει ιδιαιτερα αλλα θα του κανει σιγουρα καλο. Μην του δεινεις αρακα για την ωρα. Δεν ξερω μην του προκαλει αυτο ιδιαιτερο φουσκωμα. Καντου λιγο διαιτα αυτες τις μερες.

αφοδευσε και αρχιζει να ξεφουσκονει.... θα του κανω νηστεια 2 μερες εχει γινει χοντρουλης.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα ο ψάρης?

Link to comment
Share on other sites

παιδεια παρατιρισα οτι η μια μονομαχινα εχει ενα τραυμα στο στομα σαν να λειπει ενα μερος απο το πανω μερος του στοματος τις..... φωτο δεν μπορω να βγαλω γιατι κουνιετε συνεχεια..... εχει κανονικη συμπεριφορα

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με σιποραξ και σφουγκαρη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):10 μηνες 2 μηνες με τον μονομαχο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχο ,3 γαριδες ρεντ τσερρυ, 3 νεριτε και ενα πλεκο (μεχρι να ετοιμαστει το 120ρι)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα δυο φορες την μερα, αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20-30% 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.8

- KH:10

- GH:7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):20

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:-

-Strips: Ναι

-Ηλεκτρονικά:-

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με σιποραξ και σφουγκαρη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):10 μηνες 2 μηνες με τον μονομαχο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχο ,3 γαριδες ρεντ τσερρυ, 3 νεριτε και ενα πλεκο (μεχρι να ετοιμαστει το 120ρι)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα δυο φορες την μερα, αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20-30% 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:betta

- Ιστορικό Ψαριού: μια χαρα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ) ολα κανονικα!!

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

το ψαρι το εχει καιρο αυτο αλλα δεν το ειχα δει καλα σημερα το ειδα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

παιδεια παρατιρισα οτι η μια μονομαχινα εχει ενα τραυμα στο στομα σαν να λειπει ενα μερος απο το πανω μερος του στοματος τις..... φωτο δεν μπορω να βγαλω γιατι κουνιετε συνεχεια..... εχει κανονικη συμπεριφορα

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με σιποραξ και σφουγκαρη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρονο/ 4-5 μηνες ξανα στροσιμο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 μονομαχινες ,3 γαριδες ρεντ τσερρυ, 3 νεριτε και ενα πλεκο (μεχρι να ετοιμαστει το 120ρι)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα δυο φορες την μερα, αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20-30% 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.8

- KH:10

- GH:7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):20

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:-

-Strips: Ναι

-Ηλεκτρονικά:-

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με σιποραξ και σφουγκαρη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):10 μηνες 2 μηνες με τον μονομαχο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχο ,3 γαριδες ρεντ τσερρυ, 3 νεριτε και ενα πλεκο (μεχρι να ετοιμαστει το 120ρι)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα δυο φορες την μερα, αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20-30% 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:betta

- Ιστορικό Ψαριού: μια χαρα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ) ολα κανονικα!!

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

το ψαρι το εχει καιρο αυτο αλλα δεν το ειχα δει καλα σημερα το ειδα

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δαγκωθηκε στομα με στομα σε καποια φαση με τον μονομαχο σου και τραυματιστικε.....θα γινει καλα αλλα προσεχε να εχεις καθαρο νερο γιατι αν μολυνθει τοτε θα θες φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Λογικα δαγκωθηκε στομα με στομα σε καποια φαση με τον μονομαχο σου και τραυματιστικε.....θα γινει καλα αλλα προσεχε να εχεις καθαρο νερο γιατι αν μολυνθει τοτε θα θες φαρμακο.

με την αδελφη τις ειναι και η βλαμενη καμια φορα την δαγκωνη... 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακομη χειροτερα.... :) υπαρχει ανταγωνισμος οπως ολα τα θυλικα Αλλωστε. Απο την αλλη και δυο αρσενικα να ηταν μια απο τα ιδια θα ειχαμε για να ειμαι δικαιος.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ακομη χειροτερα.... :) υπαρχει ανταγωνισμος οπως ολα τα θυλικα Αλλωστε. Απο την αλλη και δυο αρσενικα να ηταν μια απο τα ιδια θα ειχαμε για να ειμαι δικαιος.

στο 120ρι σκεφτομαι να τις βαλω μαζι με αλλες 4 για να ειναι ποιο ηρεμα τα πραγματα.... ασχετο εχεις να προτινεις καποιο αλλο ειδος να βαλω? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...