Jump to content

Recommended Posts

Κι εγώ 27-28 μετράω αυτές τις μέρες...

Είδα ότι σχεδιάζεις γυάλα 80*40*40. Με το 10άρι τζάμι μπορείς να πας και σε 80*50*50. Το κόστος δε νομίζω ν' ανέβει πολύ και το ύψος ίσως σου χρειαστεί για πιο "ψηλά" στησίματα και ψάρια στο μέλλον. Το σημαντικότερο είναι ότι κερδίζεις αρκετά λίτρα, φτάνοντας τα 200. Το βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Κι εγώ 27-28 μετράω αυτές τις μέρες...

Είδα ότι σχεδιάζεις γυάλα 80*40*40. Με το 10άρι τζάμι μπορείς να πας και σε 80*50*50. Το κόστος δε νομίζω ν' ανέβει πολύ και το ύψος ίσως σου χρειαστεί για πιο "ψηλά" στησίματα και ψάρια στο μέλλον. Το σημαντικότερο είναι ότι κερδίζεις αρκετά λίτρα, φτάνοντας τα 200. Το βλέπεις...

τα εχω παραγγειλει ιδη δεν μπορω να τα αλλαξω.... παντος στο μελον θα φιαξω αν οχι ενα ιδιο ενα ποιο μεγαλο!!! για την ωρα ειναι παρα πολυ καλο!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδεια εχω μια απορια ο βυθος δεν γινεται να μπολιασει δηλαδη αν παρω το μπολι απο το φιλτρο γινεται να το ριξω στην αμμο που θα παρω? και αν ναι θα παρει λιγοτερο απο 2 μηνες? γιατι θελω να βαλω κορυ και διαβασα οτι πρεπει να εχω στρομενο βυθο.... το ξερω ειναι νωρις αλλα θελω να ξερω.... 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

παιδεια εχω μια απορια ο βυθος δεν γινεται να μπολιασει δηλαδη αν παρω το μπολι απο το φιλτρο γινεται να το ριξω στην αμμο που θα παρω? και αν ναι θα παρει λιγοτερο απο 2 μηνες? γιατι θελω να βαλω κορυ και διαβασα οτι πρεπει να εχω στρομενο βυθο.... το ξερω ειναι νωρις αλλα θελω να ξερω.... 

Δεν γίνεται με αυτό τον τρόπο το μπόλιασμα του βυθού.

Παίρνεις απλά ένα μέρος άμμο από το στρωμένο ενυδρείο και την αναμειγνύεις με την νέα στο φρέσκο ενυδρείο.

Ετσι όμως ρισκάρεις να μεταφέρεις διάφορα από το παλιο ενυδρείο.

Η συμβουλή μου είναι να μην βιάζεσαι, και άσε να στρώσει το ενυδρείο και ο βυθός με την ησυχία του.

Είναι και αυτή η διαδικασία όμορφη, και ας γίνεται αργά.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν γίνεται με αυτό τον τρόπο το μπόλιασμα του βυθού.

Παίρνεις απλά ένα μέρος άμμο από το στρωμένο ενυδρείο και την αναμειγνύεις με την νέα στο φρέσκο ενυδρείο.

Ετσι όμως ρισκάρεις να μεταφέρεις διάφορα από το παλιο ενυδρείο.

Η συμβουλή μου είναι να μην βιάζεσαι, και άσε να στρώσει το ενυδρείο και ο βυθός με την ησυχία του.

Είναι και αυτή η διαδικασία όμορφη, και ας γίνεται αργά.:)

 

Ναι αμα το αφισω ετσι θα βαλω ψαρια το φθινοπωρο!!!! θα βαλω σιποραξ καινουργιο και απο το παλιο οποτε με  μετρισεις σε μια εβδομαδα θα ειναι ετοιμο σωστα? γινεται να το αφισω 2 εβδομαδες και να βαλω πρωτα τους καρδιναλιους , μετα ραμιρεζι και απο μηνα και πανω τα κορυ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ναι αμα το αφισω ετσι θα βαλω ψαρια το φθινοπωρο!!!! θα βαλω σιποραξ καινουργιο και απο το παλιο οποτε με  μετρισεις σε μια εβδομαδα θα ειναι ετοιμο σωστα? γινεται να το αφισω 2 εβδομαδες και να βαλω πρωτα τους καρδιναλιους , μετα ραμιρεζι και απο μηνα και πανω τα κορυ? 

Το αν είναι έτοιμο όπως έχουμε ξαναπεί θα στο δείξουν οι μετρήσεις.

Τώρα που η εποχή έχει ανεβασμένες θερμοκρασίες επιταχύνεται και η διαδικασία.

Το σημαντικό όμως είναι να μην έχεις ασθένειες και να ευχαριστιέσαι με το χόμπυ, και όχι να μπλέκεις με θεραπείες φάρμακα κλπ που μας χαλάνε γενικά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το αν είναι έτοιμο όπως έχουμε ξαναπεί θα στο δείξουν οι μετρήσεις.

Τώρα που η εποχή έχει ανεβασμένες θερμοκρασίες επιταχύνεται και η διαδικασία.

Το σημαντικό όμως είναι να μην έχεις ασθένειες και να ευχαριστιέσαι με το χόμπυ, και όχι να μπλέκεις με θεραπείες φάρμακα κλπ που μας χαλάνε γενικά.

 

 

εχεις δικιο... απλα επιδη ειναι το πρωτο "μεγαλο" ενυδρειο εχω πολυ αγωνια και ανυπομονεσια.....

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξεκινανε τα κολληματα.....:buttrock:    :wootwoot:

 

 

το ενα τζαμι το εχω ποιο περα και δεν φενεται

IMG_20170513_154240.jpg μου εφυγε η μεση 40 κιλα

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mr.Angelos said:

ξεκινανε τα κολληματα.....:buttrock:    :wootwoot:

 

 

το ενα τζαμι το εχω ποιο περα και δεν φενεται

IMG_20170513_154240.jpg μου εφυγε η μεση 40 κιλα

Υπομονή και μεγάλη προσοχή για να κάνεις καλά τη δουλειά!!!Μη βιάζεσαι!!Να είσαι σίγουρος για κάθε κίνηση που κάνεις!! Καλά κολλήματα!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ξεκινανε τα κολληματα.....:buttrock:    :wootwoot:

 

 

το ενα τζαμι το εχω ποιο περα και δεν φενεται

IMG_20170513_154240.jpg μου εφυγε η μεση 40 κιλα

καντο σια σιγα φιλε μου σου ευχομαι να σου βγει τουμπανο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω το σκεφτομαι μια εβδομαδα εχω μετρισει ακριβος μονο ο τζαμας σε καποια τα εκοψε αποτομα λιγο.... :bigemo_harabe_net-166:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ευχαριστω το σκεφτομαι μια εβδομαδα εχω μετρισει ακριβος μονο ο τζαμας σε καποια τα εκοψε αποτομα λιγο.... :bigemo_harabe_net-166:

πιστευω να μην εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

θα το βαλω προς τα πανω να μην εχω θεμα 1-2 χιλιοστα λακουβιτσα να το πω..... τορα θα μου πεις βαζω ποιο πολυ σιλικονη και ειμαι οκ.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

θα το βαλω προς τα πανω να μην εχω θεμα 1-2 χιλιοστα λακουβιτσα να το πω..... τορα θα μου πεις βαζω ποιο πολυ σιλικονη και ειμαι οκ.... 

βαλτο απο πανω μην ανησυχεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδεια ασχετο την γκαπυνα που εχω να την βαλω σε γεννηστρα γιατι ειναι ετοιμη να γεννησει και τα αλλα γκαππυ αρσενικος και θυλικια την τσιμπανε και την κυνηγανε.... 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Mr.Angelos said:

παιδεια ασχετο την γκαπυνα που εχω να την βαλω σε γεννηστρα γιατι ειναι ετοιμη να γεννησει και τα αλλα γκαππυ αρσενικος και θυλικια την τσιμπανε και την κυνηγανε.... 

Ναι απομονωσέ την να μην την ενοχλούν

Link to comment
Share on other sites

Πως σου φάνηκε η ολη διαδικασία, καθαρισε και καμια σιλικόνη!

Αντε μεγιες μεγιες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Πως σου φάνηκε η ολη διαδικασία, καθαρισε και καμια σιλικόνη!

Αντε μεγιες μεγιες!!!

ευχαριστω!!!! την σιλικονη θα την ξισω αυριο γιατι τορα οσο το καθαριζω πασαλιβεται

ευκολο ηταν σχετικα.... 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο ξύσιμο πρόσεχε μην κάνεις γρατζουνιες. και με γεια να το κάνεις έτσι όπως επιθυμείς 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κοιταξα τορα και η σιλικονη που περισεψε εχει στεγνωσει ιδη αυριο θα ξισω οσο μπορω..... 

Link to comment
Share on other sites

Άντε και τώρα καλογέμιστο.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Άντε και τώρα καλογέμιστο.:D

Η σιλικονη δειχνει να εχει στεγνωσει εχει κανει την κρουστα οποτε ειμαστε σε καλο δρομο!!!! την αλλη κυριακη! θα το γεμισω!!!! 
σε δυο σημεια εχει λιγες φουσκαλιτσες πολυ μικρες αλλα ειναι στο δυπλο πατο οποτε δεν θα εχω θεμα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Η σιλικονη δειχνει να εχει στεγνωσει εχει κανει την κρουστα οποτε ειμαστε σε καλο δρομο!!!! την αλλη κυριακη! θα το γεμισω!!!! 
σε δυο σημεια εχει λιγες φουσκαλιτσες πολυ μικρες αλλα ειναι στο δυπλο πατο οποτε δεν θα εχω θεμα....

Και εγώ έτσι πιστεύω, αλλά καλό είναι να το τεστάρεις σε εξωτερκό χώρο, για κάθε ενδεχόμενο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...