Jump to content

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια στα φίλτρα μας


georgerocks

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Θοδωρη μην μενεις μονο στο τι γινεται μεσα στο φιλτρο και ποσο καθαρο ειναι το νερο μεχρι να φτασει στην βιολογια..

Καθαρο θα ειναι!!

Αλλα για να το καταφερουμε θα πρεπει να βλεπουμε ολο τον κυκλο..

Το νερο πρεπει να φευγει απο το φιλτρο κρυσταλινο (αυτη ειναι η δουλεια του αλλωστε) γιαυτο και το ενυδρειακο βαμβακι στο τελος του κυκλου επιβαλεται για να γυρναει σε αυτο οσο πιο καθαρο γινεται ..

Σφουγγαρια υπαρχουν πολλων ειδων απο πολυ χοντρα μεχρι πολυ ψιλα για να προστατεψουν την βιολογια..

Αυτη την διαταξη σε αυτο το φιλτρο την ειχα ξαναλεω(σε φουλ φυτεμενο μαλιστα)ενυδρειο( χωρις τυρφη )και το νερο ηταν κρυσταλλο...

Στα δισκαδικα και πιο παλια στα αφρικανικα ακολουθουσα την ιδια λογικη (με τα φιλτρα που στηνοντουσαν ετσι )και παντα ημουν ικανοποιημενος με την ποιοτητα του νερου...

Βεβαια μεγαλη σημασια εχουν η "ηρεμια"στο συστημα και συντηρηση γιατι οπως και αν τοποθετηθουν η συντηρηση του φιλτρου δεν ειναι συχνη ή αν δημιουργουμε συνεχεια αναμπουμπουλες στο ενυδρειο τοτε ειναι δωρο αδωρο οπως και να τοποθετησει τα υλικα...

 

 

Σταθη η δουλεια του φιλτρου κατα κυριο λογο ειναι να φιλτραρει το νερο απο βλαβερες για τα ψαρια ουσιες. Εαν η βιολογια στουμπωσει και δεν φιλτραρει το νερο να το βρασω εγω το κρυσταλλινο. Γνωμονας μας πρεπει να ειναι πως θα διατηρησουμε την βιολογια καθαρη. Η βασικη μηχανικη φιλτρανση πρεπει να ειναι πριν την βιολογια. Ετσι κι αλλιως αν το νερο μπαινει καθαρο στην βιολογια θα βγει και καθαρο στο ενυδρειο. Ετσι οπως το περιγραφεις εσυ, απλα χρησιμοποιεις την βιολογια σαν μηχανικη φιλτρανση για να βγει το νερο καθαρο.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Εγώ έχω δουλέψει μόνο δύο φίλτρα της Eheim τα οποία είχαν και τα δύο την ίδια λογική.

Πάνω το μπλε σφουγγάρι στην είσοδο του νερού και μετά από κάτω προς τα πάνω στον κουβά, ένα κάδο με μηχανική φίλτρανση, μετά ένα ή δύο κάδους (ανάλογα το φίλτρο) με βιολογικό υλικό και μετά το βαμβάκι.

Η διάταξη είναι αυτή που προτείνει η εταιρεία και θεωρώ ότι είναι η πιο σωστή (για τα συγκεκριμένα φίλτρα), όπως επίσης θεωρώ ότι η εταιρεία δεν δίνει τυχαία αυτή την σειρά καθώς έχει προβεί στις απαραίτητες δοκιμές και έχει καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα για να δίνει τα φίλτρα της έτσι στημένα ή αν τα δίνει χωρίς υλικά, να κάνει κάποιες προτάσεις σχετικά με την σειρά που θα πρέπει να τοποθετηθούν τα υλικά.

 

Όταν πήρα το πρώτο μου εξωτερικό φίλτρο είχα διαβάσει σε κάποιες δημοσιεύσεις από φόρουμ ότι είναι καλύτερο να έχουμε περισσότερο βιολογικό υλικό στο φίλτρο μας σε αντικατάσταση του μηχανικού.  Έτσι λοιπόν, ακολούθησα αυτή την συμβουλή και έβγαλα από τον πρώτο κάδο τα υλικά της μηχανικής φίλτρανσης και πρόσθεσα βιολογικό υλικό.  Το αποτέλεσμα ήταν το νερό μου να μην είναι τόσο καθαρό και διαυγές μέσα στο ενυδρείο, οπότε μετά από καιρό τα αντικατέστησα πάλι με αυτά που έδινε ο κατασκευαστής και το αποτέλεσμα ήταν το νερό να καθαρίζει καλύτερα.

 

Σίγουρα όσα ειπώθηκαν παραπάνω περί ιχθυοφόρτωσης του ενυδρείου παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ποσότητα του βιολογικού υλικού.

Γνώμη μου είναι πως αν δεν μας καλύπτει το βιολογικό υλικό που έχουμε στο φίλτρο μας λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτωσης ίσως θα ήταν καλύτερο να είχαμε επιλέξει ένα φίλτρο με μεγαλύτερη χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό και να μην προβαίνουμε σε μεγάλες παρεμβάσεις σε σχέση με αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής.  

Μια άλλη λύση θα ήταν να προσθέσουμε ένα δεύτερο φίλτρο στο ενυδρείο, πάλι με μεγαλύτερο κάδο για βιολογικό υλικό.

 

Επίσης να αναφέρω πως όσο καιρό χρησιμοποιούσα χύμα ενυδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο μου (ecco pro 200) όταν είχα το φυτεμένο, έπεφτε σημαντικά η ροή του φίλτρου μετά από λίγες ημέρες καθώς στούμπωνε πιο εύκολα σε σχέση με το υλικό που έδινε η εταιρεία.  Το υλικό που δίνει η εταιρεία με ένα καλό πλύσιμο σε κάθε καθαρισμό του φίλτρου ήταν εντάξει για να τοποθετηθεί πάλι και να λειτουργήσει το φίλτρο σε αντίθεση με το ένυδρειακό βαμβάκι το οποίο ναι μεν μπορούσε να πλυθεί και να ξαναμπεί αλλά είχε πολύ μικρότερη διάρκεια.

Αυτή την στιγμή στο φίλτρο που χρησιμοποιώ (2080) πλένω αυτό το υλικό (filter wool) που δίνει η εταιρεία και το επανατοποθετώ πάλι.  Αυτό που δίνει η εταιρεία το άλλαξα περίπου στο 7μηνο και μπορώ να πω ότι άντεχε και άλλο, οπότε πλέον έχω καταργήσει το ενυδρειακό βαμβάκι και χρησιμοποιώ μόνο αυτό που δίνει η εταιρεία.  

 

Αυτά ισχύουν μόνο για τα φίλτρα που έχω δουλέψει της eheim καθώς φίλτρα άλλων εταιρειών δεν έχω χρησιμοποιήσει και δεν γνωρίζω την λογική της λειτουργίας τους, αν και θεωρώ πως πάνω κάτω θα είναι ίδια.

 

Μακη με μπερδεψες με αυτα τα πανω κατω στην αρχη. Εγω ξερω οτι το νερο στα eheim μπαινει απο κατω με φορα προς τα πανω.

Τελοσπαντων η eheim ορθως βαζει το βαμβακι της ετσι το οποιο ειναι διαφορετικα απ τα υπολοιπα βαμβακια για να προστατεψει την φτερωτη του μηχανηματος. Ειτε απο ινες βαμβακιου ειτε απο το βιολογικο της το οποιο θρυμματιζεται ευκολα.

Αν το νερο σου ηταν βρωμικο σημαινει πως κατι δεν εκανες σωστα. Κι αν η ροη επεφτε γρηγορα γιατι μπουκωνε το βαμβακι σημαινει οτι μαζευε μπιχλα αρα εκανε την δουλεια του. Ισως το συγκεκριμενο βαμβακι που χρησιμοποιει η eheim να ειναι καλυτερο απο τα αλλα, αλλα το θεμα ειναι πως ειτε το ενα ειτε το αλλο θα επρεπε να υπαρχει οποτε και κακως το αφαιρεσες

Η βασικη μηχανικη φιλτρανση ειναι σφουγγαρι και βαμβακι. Το ενα πιανει τα χοντρα και το αλλο τα ψιλα ωστε το νερο να πηγαινει καθαρο στην βιολογια. Οτι αλλο εξτρα σφουγγαρι μπαινει ειναι αυτο ακριβως, εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Σταθη η δουλεια του φιλτρου κατα κυριο λογο ειναι να φιλτραρει το νερο απο βλαβερες για τα ψαρια ουσιες. Εαν η βιολογια στουμπωσει και δεν φιλτραρει το νερο να το βρασω εγω το κρυσταλλινο. Γνωμονας μας πρεπει να ειναι πως θα διατηρησουμε την βιολογια καθαρη. Η βασικη μηχανικη φιλτρανση πρεπει να ειναι πριν την βιολογια. Ετσι κι αλλιως αν το νερο μπαινει καθαρο στην βιολογια θα βγει και καθαρο στο ενυδρειο. Ετσι οπως το περιγραφεις εσυ, απλα χρησιμοποιεις την βιολογια σαν μηχανικη φιλτρανση για να βγει το νερο καθαρο

Θοδωρη στο φιλτρο υπαρχουν τρεις παραμετροι..

Η βιολογικη..

Η μηχανικη.

Και η χημικη φιλτρανση..

Οσο βιολογια και να εχεις αν τα υπολοιπα ειναι σε ελειψη δεν γινεται τπτ..

Η δουλεια του φιλτρου ειναι να ικανοποιει και τις τρεις παραμετρους χωρις καμμια να "ποναει"...

Οταν μιλαμε για επαρκη ροη παντα!!

Γιαυτο και λεγεται φιλτρο και οχι "κουβας βιολογικου υλικου" ή κατι τετοιο..

Με τον τροπο που σου ειπα αυτη η ισορροπια υπαρχει (τουλαχιστον στα δικα μου ενυδρεια)...

Και σου ξαναλεω..

Για πραγματικα καθαρο βιολογικο υλικο (με σωστη και επαρκης ροη) χρειαζεται σωστη συντηρηση των φιλτρων και οχι αναμπουμπουλες μεγαλες στο ενυδρειο και ολα θα δουλευουν ρολοι...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη στο φιλτρο υπαρχουν τρεις παραμετροι..
Η βιολογικη..
Η μηχανικη.
Και η χημικη φιλτρανση..
Οσο βιολογια και να εχεις αν τα υπολοιπα ειναι σε ελειψη δεν γινεται τπτ..
Η δουλεια του φιλτρου ειναι να ικανοποιει και τις τρεις παραμετρους χωρις καμμια να "ποναει"...
Οταν μιλαμε για επαρκη ροη παντα!!
Γιαυτο και λεγεται φιλτρο και οχι "κουβας βιολογικου υλικου" ή κατι τετοιο..
Με τον τροπο που σου ειπα αυτη η ισορροπια υπαρχει (τουλαχιστον στα δικα μου ενυδρεια)...
Και σου ξαναλεω..
Για πραγματικα καθαρο βιολογικο υλικο (με σωστη και επαρκης ροη) χρειαζεται σωστη συντηρηση των φιλτρων και οχι αναμπουμπουλες μεγαλες στο ενυδρειο και ολα θα δουλευουν ρολοι...
 
 

Και σου ξαναλεω, η μηχανικη φιλτρανση υπαρχει για να προστατευει την βιολογια και ισως τον μηχανισμο του φιλτρου. Συντηρειται σωστα και εχουμε και καλη ροη και καλη φιλτρανση. Η χημικη ειναι εξτρα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:


Και σου ξαναλεω, η μηχανικη φιλτρανση υπαρχει για να προστατευει την βιολογια και ισως τον μηχανισμο του φιλτρου. Συντηρειται σωστα και εχουμε και καλη ροη και καλη φιλτρανση. Η χημικη ειναι εξτρα.

Greetings from the dark side!
 

Ε τοτε ρε θοδωρη να μην χρησιμοποιουμε φιλτρα και σφουγγαρια...

Να βαλουμε την βιολογια μεσα στο ενυδρειο σε ενα ψιλο τουλι για να ειναι προστατευμενη να την χτυπαει ενας κυκλοφορητης και θα ειναι ολα καλα και με ενυδρειο κρυσταλλο...

Να δω μετα πως θα καθαριζει το ενυδρειο απο τα υπολειματα τροφων-αποβλητων-φυτων κ.τ.λ...

Ασε που η ιδια η αποικιση των βακτηριων προκαλει "λασποειδης αποικιες"...

Αυτες εχετε την εντυπωση οτι δεν "μπουκωνουν" το βιολογικο υλικο ή δεν δημιουγουνται νεκρες αποικιες λογο ελλειψης οξυγονωσης;;

Την γνωμη μου την ειπα νομιζω..

Πανω απο ολα χρειαζεται σωστη συντηρηση το ενυδρειο!!

 

Οσον αφορα την χημικη φιλτρανση εμεις την εχουμε βαλει σε δευτερη μοιρα...

Και οταν λεω εμεις δεν μιλαω μονο για αυτους που δεν χρησιμοποιουν ανθρακα..

Αλλα και τυρφη-αντιφωσφορο-ζεολιθο ή ακομα σκευασματα που βοηθουν στην μειωση νιτρικων-αμμωνιας κτλ..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε ρε θοδωρη να μην χρησιμοποιουμε φιλτρα και σφουγγαρια...
Να βαλουμε την βιολογια μεσα στο ενυδρειο σε ενα ψιλο τουλι για να ειναι προστατευμενη να την χτυπαει ενας κυκλοφορητης και θα ειναι ολα καλα και με ενυδρειο κρυσταλλο...
Να δω μετα πως θα καθαριζει το ενυδρειο απο τα υπολειματα τροφων-αποβλητων-φυτων κ.τ.λ...
Ασε που η ιδια η αποικιση των βακτηριων προκαλει "λασποειδης αποικιες"...
Αυτες εχετε την εντυπωση οτι δεν "μπουκωνουν" το βιολογικο υλικο ή δεν δημιουγουνται νεκρες αποικιες λογο ελλειψης οξυγονωσης;;
Την γνωμη μου την ειπα νομιζω..
Πανω απο ολα χρειαζεται σωστη συντηρηση το ενυδρειο!!
 
Οσον αφορα την χημικη φιλτρανση εμεις την εχουμε βαλει σε δευτερη μοιρα...
Και οταν λεω εμεις δεν μιλαω μονο για αυτους που δεν χρησιμοποιουν ανθρακα..
Αλλα και τυρφη-αντιφωσφορο-ζεολιθο ή ακομα σκευασματα που βοηθουν στην μειωση νιτρικων-αμμωνιας κτλ..


Ε μα αυτο λεω. Ολα αυτα που λες, υπολλειματα τροφων, φυτων κτλ τα εχει αναλαβει η μηχανικη, δηλαδη βαμβακι και σφουγγαρι και καποια αλλα υλικα για να προστατεψει το βιολογικο.
Αν την βαλεις σε ψιλο τουλι, το μονο που κανεις ειναι να στουμπωσει το τουλι και η βιολογια.
Η χημικη ειναι σε "δευτερη μοιρα" γιατι κανει το κατι παραπανω αλλα δεν ειναι αναγκαια για ολα τα ενυδρεια.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

 


Ε μα αυτο λεω. Ολα αυτα που λες, υπολλειματα τροφων, φυτων κτλ τα εχει αναλαβει η μηχανικη, δηλαδη βαμβακι και σφουγγαρι και καποια αλλα υλικα για να προστατεψει το βιολογικο.
Αν την βαλεις σε ψιλο τουλι, το μονο που κανεις ειναι να στουμπωσει το τουλι και η βιολογια.
Η χημικη ειναι σε "δευτερη μοιρα" γιατι κανει το κατι παραπανω αλλα δεν ειναι αναγκαια για ολα τα ενυδρεια.

Greetings from the dark side!
 

 

Βρε συ κοιτα την σειρα που εχω βαλει...

Το σφουγγαρι κραταει κατω κατω οτι δεν πρεπει να παει στο βιολογικο υλικο...

Και το ενυδρειακο βαμβακι στελνει παλι το νερο στο ενυδρειο καθαρο χωρις καθολου υπολλειματα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχιιιιιιιιιι! Το σφουγγαρι κραταει τα χοντρα. Τα ψιλα που θα πανε; στη βιολογια αφου ειναι μετα απ το σφουγγαρι. Ε μετα κατσε και κοιτα το κρυσταλινο νερο και η βιολογια να υπολειτουργει.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κ χρόνια τα δουλεύω όπως μου έδειξε ο sturm (Θοδωρής)!

Κ δουλεύουν άψογα!
Κ το νερό κρυστάλλινο!

Οπότε δεν έχω λόγο να τον αμφισβητώ! 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή @Sturm,

 

Αυτό που αναφέρεις για τα eheim νομίζω ότι ισχύει για την σειρά classic, η οποία έχει την είσοδο κάτω χαμηλά.

Δεν την έχω δουλέψει ποτέ και δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, αλλά τα φίλτρα που έχω δουλέψει (Professional 3 2080  & ecco pro 200), το νερό μπαίνει ψηλά στην κεφαλή ακριβώς δίπλα από εκεί που βγαίνει για την έξοδο του νερού.

H μηχανική φίλτρανση εκτός από σφουγγάρι και βαμβάκι που αναφέρεις και εσύ πιο πάνω περιλαμβάνει και τα κάτωθι:

https://www.eheim.com/en_GB/products/filter-media/mechanical/mechpro

Εγώ είχα βγάλει από το κάτω καλάθι τα υλικά μηχανικής φίλτρανσης (συγκεκριμένα mech pro) και είχα βάλει βιολογικό υλικό, δεν είχα βγάλει σφουγγάρια και βαμβάκι.

 

Πλέον κατέληξα πως όταν το φίλτρο λειτουργεί με τα υλικά σωστά τοποθετημένα ακριβώς όπως λέει ο κατασκευαστής όλα μου δουλεύουν άψογα.  Υπάρχει σωστή αποίκιση στη βιολογία και το νερό είναι καθαρό.  

 

Αγάπη @AGAPI7,

Εγώ δεν αμφισβητώ τον Θοδωρή, μπορεί ο τρόπος που λέει να είναι πιο σωστός ή πιο λάθος δεν γνωρίζω...

Μπορεί στο δικό του φίλτρο που είναι fluval (ή ενυδρείο) να δουλεύει καλύτερα με αυτό τον τρόπο...ενώ στο δικό μου που είναι eheim να μην δουλεύει καλά με αυτό τον τρόπο...

 

Εγώ απλά ανέφερα ότι όταν κάποτε έκανα μια παρέμβαση στο φίλτρο (την οποία δεν μου είχε προτείνει ο Θοδωρής) είδα μια μικρή διαφορά στην απόδοσή του σε ότι αφορά την καθαρότητα του νερού, οπότε θεώρησα πιο σωστό να ακολουθήσω τις οδηγίες του κατασκευαστή.

 

Σε ότι αφορά το πρόβλημα του Γιώργου @georgerocks τώρα, νομίζω ότι το πιο ορθό είναι να κάνει δοκιμές σύμφωνα με το τι έχουν πει όλα τα παιδιά παραπάνω, μπορεί να ακολουθήσει και τις οδηγίες του κατασκευαστή, δηλαδή να τοποθετήσει σφουγγάρια, βιολογικά, βαμβάκια κλπ.... σύμφωνα με το ότι λέει η fluval και όχι με την λογική βγάζω τα σφουγγάρια και βάζω βιολογικό υλικό γιατί αυτό χρειάζομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι θεμα αμφισβητησης. Ειναι θεμα πρακτικο και ορθοτητας.

Μακη τωρα θυμηθηκα ποιο εχεις. Δεν εχει να κανει ομως. Οποιο κι αν εχεις η σειρα ειναι ιδια. Αν δηλαδη το νερο μπαινει απο πανω τοτε παει σφουγγαρι και μετα βαμβακι. Τωρα αν το βαμβακι της eheim ειναι καλυτερο απο τα αλλα βαλε της eheim εννοειται!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Και η eheim και η fluval εχουν σαν σειρα σφουγγαρια βιολογικο filter wool pad. Το φιλτρο της juwel ειναι καπως μπερδεμα και δεν το εχω κατανοησει καλα.....

Σταθη ο ανθρακας δεν αποροφα μονο τανινες αλλα και οργανικα οξεα. Οταν βαζουμε τυρφη επιδιοκουμε να κατεβασουμε το ph εχοντας ομως και ανθρακα ταυτοχρονα μειωνουμε την αποδοση της τυρφης με αποτελεσμα να εχουμε λιγοτερο καλα αποτελεσματα μειωσεις του ph.

guide_fresh_water_filtration.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Rik said:

Και η eheim και η fluval εχουν σαν σειρα σφουγγαρια βιολογικο filter wool pad. Το φιλτρο της juwel ειναι καπως μπερδεμα και δεν το εχω κατανοησει καλα.....

Σταθη ο ανθρακας δεν αποροφα μονο τανινες αλλα και οργανικα οξεα. Οταν βαζουμε τυρφη επιδιοκουμε να κατεβασουμε το ph εχοντας ομως και ανθρακα ταυτοχρονα μειωνουμε την αποδοση της τυρφης με αποτελεσμα να εχουμε λιγοτερο καλα αποτελεσματα μειωσεις του ph.

guide_fresh_water_filtration.jpeg

Μια τέτοια ακριβώς φωτογραφία έψαχνα και εγώ να βρω.  Ευχαριστώ @Rik

 

O Θοδωρής @Sturmανέφερε πιο πάνω στον φίλο ότι η σωστή σειρά είναι:

σφουγγάρι, βαμβάκι, βιολογικό.

 

Όπως βλέπουμε το φίλτρο στη φωτογραφία τα υλικά είναι έτσι ακριβώς τοποθετημένα...

Αλλά... δεν πρέπει να κοιτάμε την φωτογραφία μόνο με τα υλικά αλλά με την ροή του νερού, η οποία είναι αυτή που μας δείχνουν τα βελάκια.

Αν δούμε λοιπόν τα βελάκια καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η σωστή σειρά είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω, δηλαδή:

σφουγγάρι, βιολογικό, βαμβάκι.

 

Επίσης ο Θοδωρής @Sturm αναφέρει ότι το νερό πρέπει να περάσει από το βαμβάκι πρώτα και μετά να πάει στο βιολογικό μας υλικό για να είναι πιο καθαρό, πράγμα το οποίο δεν ξέρω αν το θέλουμε να γίνεται για τη βιολογία μας.  Δηλαδή θεωρώ πιο σωστό αυτό που λέει η εταιρεία το σφουγγάρι και η μηχανική φίλτρανση να κρατάει τα πολλά, λίγη χρήσιμη μπίχλα να καταλήγει στη βιολογία και μετά από το βαμβάκι για να κρατάει τα ψιλά και να βγαίνει πιο καθαρό το νερό.

 

Δεν ξέρω αν ο Θοδωρής τα έχει μπερδέψει στο μυαλό του βλέποντας μια τέτοια σειρά τοποθέτησης στο fluval και λέει στον φίλο παραπάνω ότι πρέπει έτσι να μπει, αδιαφορώντας για την ροή του νερού.

 

Αν κάποιος έχει φίλτρο με διαφορετική ροή στο νερό, για παράδειγμα το νερό μπαίνει από κάτω και βγαίνει από πάνω, τότε το μπλε σφουγγάρι που είναι πάνω θα πρέπει να πάει στον πάτο και τα υπόλοιπα να μείνουν ως έχουν.  Με την λογική που το γράφει ο Θοδωρής εγώ καταλαβαίνω ότι θα πάει κάτω το μπλε σφουγγάρι, μετά το βαμβάκι και μετά το βιολογικό υλικό, κάτι το οποίο θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να γίνεται γιατί είναι κάτι αντίθετο σε αυτά που αναφέρει ο κατασκευαστής του φίλτρου.

 

@Rik

Αυτό με τα εσωτερικά της Juwel δεν το έχω καταλάβει και εγώ... που τοποθετεί πρώτο το βαμβάκι πάνω πάνω...όπου είναι και το ένα σημείο εισόδου του νερού...

Ίσως να το κάνει για λόγους ευκολίας στον καθαρισμό και στην αλλαγή του.  Να μην χρειάζεται δηλαδή να βγάζουμε όλα τα υλικά από το καλάθι για να πιάσουμε το βαμβάκι και να το αλλάξουμε ή να το ξεπλύνουμε.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Μακη σου εξηγησα και πιο πανω πως το βαμβακι της eheim ειναι διαφορετικο και σκοπο εχει να προστατεψει και την φτερωτη. Τιποτα δεν ειναι μπερδεμενο στο μυαλο μου και ξερω πολυ καλα τι λεω. Τα βακτηρια δεν ευννοουνται απο την μπιχλα που θα στουμπωσει τις τρυπες του βιολογικου. Ευννοουνται απο την αμμωνια που φερει το νερο.

Στην εν λογω φωτο θα δεις οτι κατω κατω εχει κι αλλη μηχανικη φιλτρανση μεχρι να φτασει στην βιολογια. Δεν χρησιμοποιουμε την βιολογια μας σαν μηχανικη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ο ανθρακας τραβαει τον χρωματισμο αλλα οι ιδιοτητες της τυρφης δεν χανονται...

Και εγω πιστευω οτι ειναι ασκοπη η χρηση του σε αυτο το ενυδρειο....

@Rik το ιδιο πραγμα εγραψα και εγω απλα δεν νομιζω οτι οι ιδιοτητες της τυρφης χανονται σε μεγαλο βαθμο...

Σε αυτο το συμπερασμα εχω φτασει μιλωντας με παιδια που χρησιμοποιουν και τα δυο υλικα μαζι...

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Και η eheim και η fluval εχουν σαν σειρα σφουγγαρια βιολογικο filter wool pad. Το φιλτρο της juwel ειναι καπως μπερδεμα και δεν το εχω κατανοησει καλα.....

guide_fresh_water_filtration.jpeg

Οποτε και οι εταιριες δουλευουν τα φιλτρα με την λογικη που αναφερουν εγω ο Μακης και εσυ!!

πριν 27 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Στην εν λογω φωτο θα δεις οτι κατω κατω εχει κι αλλη μηχανικη φιλτρανση μεχρι να φτασει στην βιολογια. Δεν χρησιμοποιουμε την βιολογια μας σαν μηχανικη. 

Παντως βαμβακι δεν εχει για να κρατιεται το βιολογικο υλικο καθαρο..

Επισης η συγκεκριμενη μηχανικη φιλτρανση ειναι εκει γιατι βοηθαει και στην βιολογια ενισχυοντας την αεροβια βιολογια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sturm said:

Μακη σου εξηγησα και πιο πανω πως το βαμβακι της eheim ειναι διαφορετικο και σκοπο εχει να προστατεψει και την φτερωτη. Τιποτα δεν ειναι μπερδεμενο στο μυαλο μου και ξερω πολυ καλα τι λεω. Τα βακτηρια δεν ευννοουνται απο την μπιχλα που θα στουμπωσει τις τρυπες του βιολογικου. Ευννοουνται απο την αμμωνια που φερει το νερο.

Στην εν λογω φωτο θα δεις οτι κατω κατω εχει κι αλλη μηχανικη φιλτρανση μεχρι να φτασει στην βιολογια. Δεν χρησιμοποιουμε την βιολογια μας σαν μηχανικη. 

Στο συγκεκριμένο φίλτρο η φτερωτή δεν προστατεύεται από το βαμβάκι της Eheim, γιατί είναι κλεισμένη μέσα στην κεφαλή.  Έχει ένα πλαστικό καπάκι που την προστατεύει.

H ροή στο fluval απ' ότι βλέπω είναι ακριβώς ίδια με του eheim. Σε σχέση με την σειρά που μπαίνουν τα υλικά στο fluval δεν ξέρω, γιατί δεν βρίσκω κάποια φωτογραφία που να προτείνει τι να βάλεις και σε ποιο καλάθι.  

Εσύ που έχεις το φίλτρο ξέρεις καλύτερα, αλλά ο @Rik είδα ότι αναφέρει ότι οι δύο εταιρείες έχουν την ίδια σειρά στα προϊόντα τους.  Εσύ πάλι αναφέρεις άλλη σειρά από τον @Rik.  Κάποιος από τους δύο κάνει λάθος σε σχέση με την διάταξη των υλικών ή εσύ έχεις αλλάξει την σειρά των υλικών γιατί έτσι θεωρείς ότι είναι πιο σωστή.

 

81ByshiVkkL._SL1500_.jpg

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Παιδια δεν υπαρχει καποια διαφορα ως προς την νιτροποιηση εαν βαλουμε πριν η μετα το filter wool απο την βιολογια.

Στην τελικη εαν ειχαμε το filter wool πριν την βιολογια θα κρατουσαμε ποιο καθαρα τα κεραμικα απο την αλλη ομως οι κατασκευαστες μαλλον βαζουν στο τελος το μαλλι για να μην μπουκωνει γρηγορα το φιλτρο και χρειαζεται καθε λιγο και λιγακι καθαρισμα μια που και το βιολογικο υλικο κατακρατα και αυτο αρκετη ποσοτητα μακας.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Mαγκες πιαστε τα γεφυρια. Να το πω πιο απλα δεν γινεται ουτε να σας το βαλω στο κεφαλι. Αν εσεις γουσταρετε να κανετε το βιολογικο σας μηχανικο με γεια σας με χαρα σας.

Δεν θα συνεχισω αυτον τον ανουσιο διαλογο αν και με τρωει το χερι μου γιατι ο τροπος που μιλατε ειναι τουλαχιστον ερειστικος. Μαλλον γνωριζετε καλυτερα....

Α ετσι ενημερωτικα, στην τελευταια φωτο Μακη, το σφουγγαρι που εχει πριν μπει στα καλαθια το νερο κανει ακριβως την δουλεια του βαμβακιου!

 

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο @Sturm  εχει δικιο...

Σε ολα τα φιλτρα της eheim απο οσο εχω δει , πριν την φτερωτη τοποθετειται το βαμβάκι , για να μην τυχον περασει κατι στην φτερωτη...

Το υλικο ξεπλενεται ευκολα...

Αν εχεται ecco pro , θα δειτε οτι τα πλαστικα που βαζουνε στο κατω μερος ,μετα απο χρονια , διαλυονται και φτανουν στην φτερωτη σιγα σιγα...

Στα fluval ,δεν χρησιποποιω καθολου βαβμακι, εχω αφαιρεσει και τα σφουγγαρια που εχουν , μεσα τα αντικατεστησα με μεγαλυτερες τρυπες , και εχω βαλει προφιλτρο στην εισαγωγη, ειναι η μονη σωτηρια, αλλιως μπουκωνει στην εβδομαδα επάνω.

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ο @Sturm  εχει δικιο...

Σε ολα τα φιλτρα της eheim απο οσο εχω δει , πριν την φτερωτη τοποθετειται το βαμβάκι , για να μην τυχον περασει κατι στην φτερωτη...

Το υλικο ξεπλενεται ευκολα...

Αν εχεται ecco pro , θα δειτε οτι τα πλαστικα που βαζουνε στο κατω μερος ,μετα απο χρονια , διαλυονται και φτανουν στην φτερωτη σιγα σιγα...

Στα fluval ,δεν χρησιποποιω καθολου βαβμακι, εχω αφαιρεσει και τα σφουγγαρια που εχουν , μεσα τα αντικατεστησα με μεγαλυτερες τρυπες , και εχω βαλει προφιλτρο στην εισαγωγη, ειναι η μονη σωτηρια, αλλιως μπουκωνει στην εβδομαδα επάνω.

 

Ο θοδωρης υποστηριζει οτι το βαμβακι μπαινει πριν την βιολογια που και αυτη μετα απο καιρο αρχιζει να διαλυεται σαν υλικο οπως ολα τα υλικα στον πλανητη...

Η φτερωτες στα εχειμ ειναι στο πανω μερος του φιλτρου δλδ μετα απο ολα τα υλικα..

Γιαυτο και η εχειμ τοποθετει το ενυδρειακο βαμβακι τελευταιο...

πριν 47 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Mαγκες πιαστε τα γεφυρια. Να το πω πιο απλα δεν γινεται ουτε να σας το βαλω στο κεφαλι. Αν εσεις γουσταρετε να κανετε το βιολογικο σας μηχανικο με γεια σας με χαρα σας.

Δεν θα συνεχισω αυτον τον ανουσιο διαλογο αν και με τρωει το χερι μου γιατι ο τροπος που μιλατε ειναι τουλαχιστον ερειστικος. Μαλλον γνωριζετε καλυτερα....

Α ετσι ενημερωτικα, στην τελευταια φωτο Μακη, το σφουγγαρι που εχει πριν μπει στα καλαθια το νερο κανει ακριβως την δουλεια του βαμβακιου!

 

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

Δεν γνωριζουμε εμεις καλυτερα ρε συ Θοδωρη...

Οι ιδιες οι εταιρειες εχουν στημενα τα φιλτρα τους ετσι μετα απο ερευνες που σιγουρα θα εχουν κανει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

ΙςMαγκες πιαστε τα γεφυρια. Να το πω πιο απλα δεν γινεται ουτε να σας το βαλω στο κεφαλι. Αν εσεις γουσταρετε να κανετε το βιολογικο σας μηχανικο με γεια σας με χαρα σας.

Δεν θα συνεχισω αυτον τον ανουσιο διαλογο αν και με τρωει το χερι μου γιατι ο τροπος που μιλατε ειναι τουλαχιστον ερειστικος. Μαλλον γνωριζετε καλυτερα....

Α ετσι ενημερωτικα, στην τελευταια φωτο Μακη, το σφουγγαρι που εχει πριν μπει στα καλαθια το νερο κανει ακριβως την δουλεια του βαμβακιου!

 

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

Εγω δεν γίνομαι ερειστικός....

Ουτε γνωρίζω καλύτερα....

Εγω έγραψα την άποψη μου στο θέμα του Γιώργου.... εσυ πηγές και μου απάντησες...

Εσυ γίνεσαι ερειστικός...

αλλα μάλλον γνωρίζεις καλύτερα απο την eheim και την κάθε eheim....

Στα fluval σου είπα ότι δεν γνωρίζω γιατί δεν εχω δει αλλα ότι αναφέρθηκε ότι η σειρά των υλικών ειναι αυτή που ανέφεραν και οι περισσότεροι.

Εγω δεν γουστάρω το βιολογικό μου να το κάνω μηχανικό...

Γουσταρω να τοποθετώ τα υλικά στο φιλτρο μου όπως λένε οι εταιρείες.

Αν εσυ θες να τα τοποθετείς όπως νομίζεις ειναι δικαίωμα σου.

Ουτε στο κεφάλι μου θέλω να το βάλεις, ούτε εγω στο δικό σου...

 

 

 

Νικο έχετε δίκιο για το θέμα του filter wool, δεν το είχα σκεφτεί αυτο, αλλα ο Θοδωρής αναφέρει τελείως άλλη σειρά για την τοποθέτηση των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Στα fluval σου είπα ότι δεν γνωρίζω γιατί δεν εχω δει αλλα ότι αναφέρθηκε ότι η σειρά των υλικών ειναι αυτή που ανέφεραν και οι περισσότεροι.

Τα fluval δεν εχουν καθολου ενυδρειακο βαμβακι!!

Τουλαχιστον απο οσο θυμαμαι απο 405 και απο οσο ειμαι σιγουρος απο fx5!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 406 εχει κατι ασπρα pad μετα το βιολογικο στο καλαθακι για την χημικη φιλτρανση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Το 406 εχει κατι ασπρα pad μετα το βιολογικο στο καλαθακι για την χημικη φιλτρανση. 

Ασπρα pad;

Δηλαδη τυπου σφουγγαριου ή ενυδρειακου βαμβακιου;;

Και μετα το βιολογικο!!!

Το fx5 παντως δεν εχει τπτ που να εχει σχεση με ενυδρειακο βαμβακι...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://ca-en.hagen.com/Aquatic/Media-Inserts/External/A244

Δεν ειναι σφουγγαρια. Ειναι ποιο πολυ σαν κομπακτ μαλλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

https://ca-en.hagen.com/Aquatic/Media-Inserts/External/A244

Δεν ειναι σφουγγαρια. Ειναι ποιο πολυ σαν κομπακτ μαλλι.

Απο οτι λεει η ιδια η εταιρεια χρησιμευουν οταν το νερο ειναι θολο και μετα απο συντηρηση...

Τα σφουγγαρια της που ειναι αυτα

https://ca-en.hagen.com/Aquatic/Media-Inserts/External/A222

απο οτι λεει η εταιρεια η ιδια μπαινουν στο πρωτο σταδιο και επιτηδες εχουν πιο μεγαλους πορους ετσι ωστε να κραταν τα μεγαλυτερα αποβλητα και να ειναι και πιο ευκολη η διοδος του νερου για να μην μπουκωνουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...