Jump to content

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια στα φίλτρα μας


georgerocks

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Χρηστο,ξερεις ποσο πολυ σε εκτιμω και σε σεβομαι,μερικες φορες ομως δεν εχεις τον τροπο να συμπεριφερθεις σωστα και σεβομενος τους συνομιλητες σου,ισως σε εχουν κουρασει οι ιδιες συζητησεις εδω και τοσα χρονια,δεν ξερω.

 

Και εγω μερικες φορες αισθανομαι οτι δεν πρεπει να γραψω γιατι αυτο που θα πω ειναι μεν σωστο αλλα για αλλους λογους περαν της ουσιας,δεν θα το πω σωστα ή θα προσβαλω καποιον.Καπως ετσι ξεκινανε και οι προσωπικες διαμαχες και διαστρευλωνουν την ορθη αντιληψη μας,την κριση μας και κατα συνεπεια την συμπεριφορα μας.Πολλες φορες δημιουργουνται και "πλευρες" που θελοντας ή οχι απαντοντας καποια παιδια "αναγκαζονται" να παρουν το μερος μιας πλευρας,ή τουλαχιστον ετσι θα φανει.Οπως και τα ασχετα μερικες φορες like τα οποια ειναι μια μικρη ικανοποιηση και ευχαριστηση προς το ατομο και οχι προς τα γραφωμενα.

 

Για να μην πω αλλα,το μονο που θα πω ειναι οτι προσωπικα προσπαθω να βλεπω σφαιρικα τα πραγματα και μερικες φορες αφηνω να εξελιχθουν οπως πρεπει και με την σειρα που πρεπει,και ας εχει ψιλολαθακια..Με το περασμα του χρονου και με την εμπειρια που αποκτα ο καθε ενας μπορει να καταλαβει πραγματα και να εξελιχθει,αν μπορει,αλλιως δεν εχει νοημα ετσι κι αλλιως.

 

Συνφωνω απολυτα μαζι σου σχετικα με την βιολογια και το κρυσταλινο νερο,εχω κοψει το βαμβακι εδω και πολυ καιρο γιατι θεωρω οτι ειναι προτιμοτερα να μην ανοιγω τα φιλτρα καθε 15 μερες ή καθε μηνα.

Σε εναν καινουριο ομως που θα αγορασει ενα φιλτρο δεν θα του πω να πεταξει το βαμβακι που δινει η εταιρια.Αν μπορει θα το καταλαβει μονος του.Και φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις και συστηματα που βοηθα σε αλλα πραγματα το βαμβακι.Αρα λοιπον για συστηματα που δεν ειχα στην κατοχη μου,θα ειμαι μετρημενος και θα συμμετεχω λεγοντας την γνωμη μου οσο πιο ομορφα και κομψα μπορω.(οπως πχ για ενα φιλτρο fluval,που δεν εχω δουλεψει ποτε,σε συζητηση που ειχα με τον Γιωργο,γιατι απο εκει ξεκινησε αυτη η κουβεντα)

 

Αυτο περι ζαρβαβατικων ομως δεν ηταν καθολου ωραια,και αν ημουν στην θεση σου,θα προσπαθουσα να μην εγραφα οταν αισθανομαι ετσι.

Οτι σου εγραψα ειναι εντελως φιλικα με βαθυτατο σεβασμο σαν χομπιστα και σαν ανθρωπο! :)

 

 

Μετά απο 10 χρόνια στο φόρουμ δεν νομίζω να χρειάζεται μαθήματα συμπεριφοράς ο Χρήστος ......... !

 

πριν 5 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν θερωρω οτι πρεπει να σβηστει ή οτι θυγει καποιον.Θεωρω οτι δινει μια λανθασμενη εντυπωση για τον χαρακτηρα σου ενω δεν σου αξιζει.

Εξαλου δεν εχω καταλαβει καν προς τα που πηγαιναν τα αγγουρια,εκτος και αν πηγαιναν προς ολους αλλα ας μην το αναλυσουμε αλλο αυτο.

 

Σχετικα με τα καφε και τις συναντησεις,δεν λεγεται τιποτα κρυφο αλλα ουτε "βρωμικα".Και εκει καθαρα μιλαμε και μαλιστα επειδη ηταν ενα αρκετα ομορφο και σοβαρο θεμα (τουλαχιστον ετσι ξεκινησε) γιάυτο ακριβως τον λογο ο @georgerocks ειπε να το συνεχισουμε και εδω.

 

Φυσικα ο καθε ενας εχει την αποψη του την οποια θα πει με ωραιο τροπο,και απο εκει και περα οποιος θελει την ακουει.Οποιος δεν θελει κατι το δικο του,που στην τελικη δεν ξερουμε καν αν ειναι πιο σωστο απο το δικο μας.Η Αινσταιν ειχε πει οτι αν δεν καναμε βλακειες τιποτα εξυπνο δεν θα ειχε συμβει ποτε!Δεν ειναι κακο να δοκιμαζουμε καινουρια πραγματα,να κανουμε λαθη και να ειμαστε ανοιχτομυαλοι.Το οτι γραφτηκαν καποια αρθρα εξαιρετικα στο παρελθον δεν σημαινει οτι ακολουθουμε μονο αυτα και σφραγιζουμε το φορουμ για οποιαδηποτε διαφορετικη γνωμη.Και σχετικα με εσενα και το γεγονος οτι κουραστηκες θελω να σου πω οτι (επειδη σε θεωρω δασκαλο) ενας δασκαλος πρεπει πανω απ'ολα να εχει υπομονη.Μονο ετσι θα μπορεσει να μεταλαμπαδευσει τις γνωσεις του.

 

Απο υπομονή ο Χρήστος την έχει και αρκετή μάλιστα , γι αυτό και εξακολουθεί να γράφει .

Αλήθεια όμως σκέφτηκες μήπως υπάρχει λόγος που ( ο "δάσκαλος" ) τα έγραψε όλα αυτά ;

Μήπως ξέρει κάτι παρα πάνω που τον αναγκάζει να χρησιμοποιήσει ποιό σκληρή γλώσσα ;

 

Σε ενα "δάσκαλο" ενα απλό π.μ. φτάνει ..... και ίσως να μάθαινες και περισσότερα . ;)

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το θέμα , περιορίστηκα στις απαντήσεις σου argy1 που μου έκαναν εντύπωση .

Μόλις τα διαβάσω θα τοποθετηθώ και επι της ουσίας του θέματος .

 

ΥΓ. Συμβουλή , διέγραψε όλα αυτά τα πόστ μαζί με το δικό μου .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου κανει εντυπωση...

Πλεον διαβαζω μονο εξωτερικα φορουμ, για εναν και απλο λογο ...

Τα ελληνικα φορουμ δυστηχως ειναι χρονια πισω...

Και δεν το λεω για κακια, αλλα ρε παιδια , με την φιλτρανση ασχολουμαστε ακομη ?

Οπως ειπε και ο Χρηστος η φιλτρανση ειναι υπερεκτιμημένη...

Στο εξωτερικο οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν μονο αεροφιλτρα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πμ ειναι για προσωπικα θεματα και προσωπικα δεν εχω με κανεναν.

 

Λυπαμαι αν σε στεναχωρω Σταματη και εσενα αλλα τα 10 χρονια δεν δικαιολογουν κανενα αγγουρι!

 

Επισης αναρωτιεμαι πως γινεται να διαβασες μονο τις δικες απαντησεις παρακαμπτωντας τοσα ενδιαμεσα ποστ που εχουν ενδιαφερον.Σε ευχαριστω!

 

Δεν υπαρχει λογος να διαγραφει κατι.Οταν υπαρχουν διαφορετικες αποψεις,τοτε εχουμε συζητηση,αλλιως εχουμε μονολογο.Δεν παραβαινουμε κανενα κανονα οποτε ολα καλα.

 

Επισης δεν ειμαι τροχονομος και ουτε η δουλεια μου ειναι συντονιστης.Η δουλεια μου ειναι αλλη και εδω μιλαω απλα σαν χομπιστας.Φιλικα ειπα κατι στον Χρηστο γιατι οπως ξαναειπα τον εκτιμω.Διαφορετικα δεν θα ειχα ασχοληθει καν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Πραγματικα μου κανει εντυπωση...

Πλεον διαβαζω μονο εξωτερικα φορουμ, για εναν και απλο λογο ...

Τα ελληνικα φορουμ δυστηχως ειναι χρονια πισω...

Και δεν το λεω για κακια, αλλα ρε παιδια , με την φιλτρανση ασχολουμαστε ακομη ?

Οπως ειπε και ο Χρηστος η φιλτρανση ειναι υπερεκτιμημένη...

Στο εξωτερικο οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν μονο αεροφιλτρα...

 

 

Δηλαδη κρατανε θηρευτες με αεροφιλτρα;;;

Link to comment
Share on other sites

@Rik σίγουρα ο Νίκος δεν εννοεί ακραίες περιπτώσεις αλλά εμείς εδώ (Ελλάδα) έχουμε το εξής προνόμιο, κολλάμε σε ανούσιες λεπτομέρειες και καμιά φορά ''τρωγόμαστε'', και της ουσιώδες λεπτομέρειες της προσπερνούμε και τις αγνοούμε ως περιττές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@Rik σίγουρα ο Νίκος δεν εννοεί ακραίες περιπτώσεις αλλά εμείς εδώ (Ελλάδα) έχουμε το εξής προνόμιο, κολλάμε σε ανούσιες λεπτομέρειες και καμιά φορά ''τρωγόμαστε'', και της ουσιώδες λεπτομέρειες της προσπερνούμε και τις αγνοούμε ως περιττές γνώσεις.

Φιλε Χρηστο ξερω πως σαν παλιος στο σπορ διαβαζεις καποια πραγματα απο αρχαριους και σου σηκωνετε η τριχα αλλα πανω απο ολα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι και εμεις ειμασταν καποτε αρχαριοι και λεγαμε και πολλες μπουρδες. Το θεμα ειναι πως εαν θελοΥμε  να βοηθησουμε πρεπει να εχουμε υπομονη στο να εξηγουμε καποια πραγματα αλλιως αλλιως καλυτερα να μην ασχοληθουμε καθολου. Δυσκολα θεματα μην περιμενουμε απο αρχαριους αλλα απο εσενα και αλλους που ειναι ποιο μπροστα στο ολο χομπυ ναι. Ο φιλος που ανοιξε το θεμα ηθελε καποιες αποψεις περι του θεματος και ετσι εξελιχτηκε το πλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Δηλαδη κρατανε θηρευτες με αεροφιλτρα;;;

Εσυ Νικο εφοσν εισαι τοσο μπροστα, και το γνωριζουμε και το εννοω δεν σε χλεβαζω αντι να μας δειχνεις μονο τα ομορφα μποστανια σου Γιατι δεν ανοιγεις ενα ωραιο θεμα. Σου ειχα ζητηση να μας κανεις ενα ωραιο σεμιναριο αλλα εσυ με εκλασες φιλε.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε δεν περιμένω θαύματα και όταν γράφω κάτι που φαίνεται εξτρέμ δεν το αναφέρω απλά αλλά προσπαθώ όσο μπορώ με αναλύσεις και με αποδείξεις που προέρχονται απο τον χώρο της φυσικής, της χημείας, της βιολογίας να το πιστοποιήσω αλλά πάλι εκλαμβάνω ένα ''χμ.... δεν ξέρω''.

Κολλάμε αρκετές φορές σε λεπτομέρειες και αναλύουμε θέματα που δεν έχουν βαρύτητα στο χόμπι μα και ουσιαστική διαφορά (όχι ότι είναι κακό αυτό). Αντιθέτως θέματα που θα μπορούσαμε να εμβαθύνουμε τις γνώσεις μας πάνω στο χόμπι τα προσπερνάμε. Εν πάση περίπτωση όσο έχω ακόμη κέφι και υπομονή θα το παλεύω...., στο μέλλον βλέπουμε.

 

Ότι είχα να πω πάνω σε αυτό το θέμα το είπα τέλος.

 

Συγνώμη ρε φίλε που το θέμα σου το κάναμε αχταρμά και φύγαμε απο την ουσία του με της φιλοσοφικές μας σκέψης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Επισης δεν ειμαι τροχονομος και ουτε η δουλεια μου ειναι συντονιστης.Η δουλεια μου ειναι αλλη και εδω μιλαω απλα σαν χομπιστας.Φιλικα ειπα κατι στον Χρηστο γιατι οπως ξαναειπα τον εκτιμω.Διαφορετικα δεν θα ειχα ασχοληθει καν.

Δηλαδη Μιχαλη μου στους υπολοιπους(μαζι και εμενα μπορει) που δεν λες τπτ δεν τους εκτιμας;:)

Το οτι η "δουλεια σας δεν ειναι αυτη ειναι σιγουρο...

Αν ο καθενας μας δεν εχει αυτοελεγχο δεν παιζει να του βαλετε εσεις ορια..

 

Να πουμε δυο πραγματα παιδια μιας και το θεμα εγινε κουλουβαχατα...

Το θεμα με την συμπεριφορα πρεπει να αλλαξει!!

Τελος!!

Δεν μιλαω για τον χρηστο που στο φιναλε αλλους τους "δροσισε" και σε καποιους "ιδιαιτερους " μπορει να αρεσε κιολας(σε ενα ποστ μετα απο 10000 ποστ)....

Ασε που στο φιναλε συμφωνω με την ουσια των λεγομενων του...

Αλλα..

Δεν μπορει ο καθενας οποιος και να ειναι αυτος να μπαινει στο φορουμ και να κανει μπουλινγκ...

Εγω δεν βλεπω κανεναν πιο μαγκα ουτε απο μενα ουτε απο το παιδια μου που ειναι κατω απο 5 χρονων..

Αν ετσι θελει να του φερομαστε μπορουμε!!!

Γιατι...

Ειμαστε οι περισοτεροι εδω μεσα οικογενειαρχες( με καμποσα κουτσουβελα μερικοι) και δεν επιτρεπεται να πεταμε στον αλλον εκφρασουλες και να εχουμε συμπεριφορα λες και μιλαμε σε τπτ τσογλανακια στον δρομο και θα φοβησουμε τον αλλον!!!

Τα προβληματα του ο καθενας σπιτι του λοιπον αν μπορει γιατι ολοι εχουμε τις ιδιαιτεροτητες μας αλλα δεν θα κατσουμε και σαν κοτοπουλα καθε φορα που καποιος την εχει δει δεν ξερω και εγω πως!!

Να ειμαστε "κυριοι" οπως αρμοζει σε αρσενικους της ηλικιας μας που μπαινουν σε ενα χωρο που βρισκονται αναλογα ατομα αναλογης ή οχι ηλικιας...

Προσωπικα δεν θα ξαναεπιτρεψω κατι τετοιο και θα γινω οσο πιο καυστικος μπορω χωρις να ξεφευγω απο τους κανονες του φορουμ....

Οσον αφορα το θεμα της φιλτρανσης θα ηθελα και εγω μια παρουσιαση απο τον Νικο με φυτεμενα ενυδρεια..

Οπως και θα ηθελα να γνωριζω με ποιον τροπο ενυδρεια με μεγαλες ιχθυοφορτωσεις κρατιουνται με αεροφιλτρα(εκτος αν μιλαμε για μεγαλες και συνεχομενες αλλαγες)...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...