Jump to content

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια στα φίλτρα μας


georgerocks

Recommended Posts

Εδω το pad εκει το pad που ειναι το pad;;; Ελεος παιδια εχει καταντησει σηριαλ αυτο το pad! Στην δημοσιευση 76 υπαρχει το βιντεο, ο καθε ενας ας κρινει απο μονος του. Δεν μπορουμε να ασχολουμαστε συνεχεια με αυτο στο ολο θεμα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gtm έγραψε:


Είσαι ο άνθρωπός μου. Λέω να πάρω ένα 2202 για το 60λιτρο με γκαπυ και 30% φυτεμενο. Ποση ποσότητα sipoeax χρειάζεται και αν γνωρίζεις τι κόστος εχει

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καταρχην θα σου προτεινα το 2208.Εχει 15 ευρω διαφορα αλλα στο μελλον θα χρειστεις τον ενα επιπλεον καδο.

Το 2208 εχει τρεις καδους,στον πρωτο εγω βαζω το σφουγγαρι που εχει μαζι με το ενυδρειακο βαμβακι που δινει και στους αλλους δυο βιολογικο υλικο.Με επιφυλαξη,γιατι εχει περασει καιρος και δεν θυμαμαι ακριβως ποσο χωραει,νομιζω δυο λιτρα σιποραξ.Αν παρεις το 2202 εχει ιδιες διαστασεις αλλα ενα λιγοτερο καδο,οποτε με ενα λιτρο σιποραξ θα ειναι οκ.Βεβαια και το 2208 να παρεις,για το ενυδρειο που σκεφτεσαι θα ειναι μια χαρα απο βιολογια.Απλα σου προτεινω το λιγο μεγαλυτερο γιατι εγω για παραδειγμα οταν πηγα σε λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο μετα απο καιρο επρεπε να παρω αλλο φιλτρο.Απο προσωπικη εμπειρια θα ελεγα οτι το 2208 ειναι οτι πρεπει για ενυδρειο απο 60 εως 100 λιτρα  ενω το 2202 καλυπτει αξιοπρεπως ενα ενυδρειο 40-60 λιτρα.

Για το κοστος που ρωτας ειναι αναλογα το μαγαζι,σε γενικες γραμμες το 2202 εχει 40 ευρω,το 2208 55 ευρω και το σιποραξ περιπου 17 ευρω το λιτρο.

 

Αυτα απο'μενα,αν θελεις να ρωτησεις κατι αλλο και μπορω να σε βοηθησω ευχαριστηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Sturm το βαμβακι στο 406 ειναι πριν την εξοδο, μην ξαναλεμε το ιδιο.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk



Ημαρτον ρε φιλε ημαρτον!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Sturm said:


Ημαρτον ρε φιλε ημαρτον!

Greetings from the dark side!
 

Φίλε sorry, νόμιζα είχες διαφορετική άποψη, αν συμφωνείς οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sorry, νόμιζα είχες διαφορετική άποψη, αν συμφωνείς οκ. 

Κωστα, εχει αλλο υλικο που λειτουργει ως βαμβακι για να συλλεγει τα μικροτερα σωματιδια πριν πανε στην βιολογια. Το μαυρο σφουγγαρι. Το νοημα ειναι να προστατευσεις την βιολογια.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει μαύρο σφουγγάρι κάτω κάτω και μετά έχει την βιολογία, όπως όλα τα φίλτρα που έχω δει τουλάχιστον εγώ. Στο τέλος πριν την έξοδο είναι το βαμβάκι ή polishing pad όπως το λέει η Fluval. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας λύσω το πρόβλημα χρόνια τώρα έχω ενυδρεία και το νερό είναι κρύσταλλο, η βιολογία άψογη,και η φροντίδα του φίλτρου πολύ περιστασιακή μια φορά στους 8-10 μήνες καμιά φορά και ποιο αργά. Το μυστικό είναι ότι 30 χρόνια τώρα δεν χρησιμοποιώ ''βαμβάκι'' ή άλλου είδους υλικό που κάνει την δουλειά του ''βαμβακιού''.

Τσάμπα τρώγεστε για το βαμβάκι.

 

Και τέλος θα αναφέρω τα εξής, εκτός ενυδρείων τα οποία περιέχουν ψάρια που λερώνουν πολύ το νερό στα περισσότερα ενυδρεία τα υλικά που έχουμε είναι υπερβολικά πολλά. Ρωτήστε και λίγο τους παλιούς που όταν ήμασταν φτωχούλιδες συντηρούσαμε μεγάλα και μικρά ενυδρεία με λίγα ή πολλά φυτά και καμιά φορά και καθόλου φυτά με ένα απλό ταπεινό φίλτρο Αμβούργου. Δηλαδή αυτό πως τα έβγαζε πέρα χωρίς σπιροβλαξ και τα συναφή υλικά που γουστάρουμε να τα αγοράζουμε κατά κόρον.

Το γνωρίζετε πως με αρέσουν η εκ βαθέων συζητήσεις αλλά πέρα απο αυτά κάποια πράγματα είναι πολύ πολύ ποιο απλά απο ότι τα περιπλέκουμε.

 

Φίλη μου πρώτα απο όλα θα πρέπει να μάθουμε να κρατάμε το σωστό αριθμό ψαριών στο ενυδρείο μας και μετά μας κάνει δουλειά και το ποιο ταπεινό φίλτρο με τα ποιο ταπεινά και απλά υλικά.

 

Αλλά ο εγωισμός μας και το αχόρταγο μάτι μας θέλει ενυδρεία κονσέρβες και για αυτό φλομώνουμε τα φίλτρα με χίλια μύρια καλούδια.

 

Υ.Γ. για τους περίεργους.

Όπως πείρα το φίλτρο JBL προτού την φτερωτή είχε το βαμβάκι δηλαδή, έμπαινε το νερό περνούσε όλα τα υλικά και σαν τελευταίο υλικό προτού την έξοδο ήταν το βαμβάκι  -->  φτερωτή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αναφέρουμε πως είναι η διάταξη από τις ίδιες τις εταιρίες που παράγουν τα φίλτρα που λογικά ξέρουν καλύτερα. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. 

 

Προφανώς για να υπάρχει το βαμβάκι κάτι θα κάνει. Η κουβέντα περί αχόρταγων ματιών μάλλον για άλλο θέμα είναι αλλά πολύ ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Tην περασμενη βδομαδα αγορασα ενα 406.Η διαταξη των υλικων που ειχε σαν καινουργιο σφραγγισμενο ηταν στο κατω καλαθι 2 μαυρα σφουγγαρια,ενα χοντρο και το αλλο πιο λεπτο.Στο ακριβως πιο πανω μαυρα σακουλακια(μαλλον ανθρακας-δεν τα ανοιξα).Στο τριτο ειχε κατω το λευκο pad και το μακαρονι και τελος παλι σακουλακια με ανθρακα.Δηλαδη το pad πριν το βιολογικο.

Δεν παιρνω θεση ουτε ξερω το πιο σωστο.Απλα εγραψα τι ειδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο,ξερεις ποσο πολυ σε εκτιμω και σε σεβομαι,μερικες φορες ομως δεν εχεις τον τροπο να συμπεριφερθεις σωστα και σεβομενος τους συνομιλητες σου,ισως σε εχουν κουρασει οι ιδιες συζητησεις εδω και τοσα χρονια,δεν ξερω.

 

Και εγω μερικες φορες αισθανομαι οτι δεν πρεπει να γραψω γιατι αυτο που θα πω ειναι μεν σωστο αλλα για αλλους λογους περαν της ουσιας,δεν θα το πω σωστα ή θα προσβαλω καποιον.Καπως ετσι ξεκινανε και οι προσωπικες διαμαχες και διαστρευλωνουν την ορθη αντιληψη μας,την κριση μας και κατα συνεπεια την συμπεριφορα μας.Πολλες φορες δημιουργουνται και "πλευρες" που θελοντας ή οχι απαντοντας καποια παιδια "αναγκαζονται" να παρουν το μερος μιας πλευρας,ή τουλαχιστον ετσι θα φανει.Οπως και τα ασχετα μερικες φορες like τα οποια ειναι μια μικρη ικανοποιηση και ευχαριστηση προς το ατομο και οχι προς τα γραφωμενα.

 

Για να μην πω αλλα,το μονο που θα πω ειναι οτι προσωπικα προσπαθω να βλεπω σφαιρικα τα πραγματα και μερικες φορες αφηνω να εξελιχθουν οπως πρεπει και με την σειρα που πρεπει,και ας εχει ψιλολαθακια..Με το περασμα του χρονου και με την εμπειρια που αποκτα ο καθε ενας μπορει να καταλαβει πραγματα και να εξελιχθει,αν μπορει,αλλιως δεν εχει νοημα ετσι κι αλλιως.

 

Συνφωνω απολυτα μαζι σου σχετικα με την βιολογια και το κρυσταλινο νερο,εχω κοψει το βαμβακι εδω και πολυ καιρο γιατι θεωρω οτι ειναι προτιμοτερα να μην ανοιγω τα φιλτρα καθε 15 μερες ή καθε μηνα.

Σε εναν καινουριο ομως που θα αγορασει ενα φιλτρο δεν θα του πω να πεταξει το βαμβακι που δινει η εταιρια.Αν μπορει θα το καταλαβει μονος του.Και φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις και συστηματα που βοηθα σε αλλα πραγματα το βαμβακι.Αρα λοιπον για συστηματα που δεν ειχα στην κατοχη μου,θα ειμαι μετρημενος και θα συμμετεχω λεγοντας την γνωμη μου οσο πιο ομορφα και κομψα μπορω.(οπως πχ για ενα φιλτρο fluval,που δεν εχω δουλεψει ποτε,σε συζητηση που ειχα με τον Γιωργο,γιατι απο εκει ξεκινησε αυτη η κουβεντα)

 

Αυτο περι ζαρβαβατικων ομως δεν ηταν καθολου ωραια,και αν ημουν στην θεση σου,θα προσπαθουσα να μην εγραφα οταν αισθανομαι ετσι.

Οτι σου εγραψα ειναι εντελως φιλικα με βαθυτατο σεβασμο σαν χομπιστα και σαν ανθρωπο! :)

 

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Tην περασμενη βδομαδα αγορασα ενα 406.Η διαταξη των υλικων που ειχε σαν καινουργιο σφραγγισμενο ηταν στο κατω καλαθι 2 μαυρα σφουγγαρια,ενα χοντρο και το αλλο πιο λεπτο.Στο ακριβως πιο πανω μαυρα σακουλακια(μαλλον ανθρακας-δεν τα ανοιξα).Στο τριτο ειχε κατω το λευκο pad και το μακαρονι και τελος παλι σακουλακια με ανθρακα.Δηλαδη το pad πριν το βιολογικο.

Δεν παιρνω θεση ουτε ξερω το πιο σωστο.Απλα εγραψα τι ειδα

Δλδ απο κατω προς τα επανω που ηταν το pad @kosmas;

Οεεεεεοοο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Απο κατω προς τα πανω στο τριτο καλαθακι χαμηλα και απο πανω το μακαρονι στο ιδιο καλαθι

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kosmas έγραψε:

Απο κατω προς τα πανω στο τριτο καλαθακι χαμηλα και απο πανω το μακαρονι στο ιδιο καλαθι

Κωσμα πριν η μετα την βιολογια;;

Απο κατω προς τα πανω;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν Σταθακο:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και το βιβλιαράκι Κοσμά, η εταιρεία το δίνει μετά το βιολογικό, πριν την έξοδο νερού, μαζί με άνθρακα. 

 

 

406_media.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλω,το εχω δει και μου εκανε εντυπωση.Εγω ειχα D-C-B-A-C. Eκτος αν ειχε ανοιχτει πριν και πειραχτει απο το petsupermarket

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι βιντεο και φωτο κυκλοφορει δειχνουν το pad μετα το βιολογικο (απο κατω προς τα πανω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι πιο νέα παρτίδα το δικό σου και να το έχουν αλλάξει διάταξη γι αυτό λέω αν μπορέσεις να δεις τι γράφει στο δικό σου manual αλλιώς σίγουρα έχει πειραχτεί στο μαγαζί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο παλια ειχα το 306 και ημουν πολυ ευχαριστημενος.Πηρα το 406 και ειναι χειροτερο ποιοτικα.Φοβαμαι να το ακουμπησω.Μυριζει κινεζια.Μπορει η συγκεκριμενη παρτιδα να ειναι απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σου προτεινα το 2208.Εχει 15 ευρω διαφορα αλλα στο μελλον θα χρειστεις τον ενα επιπλεον καδο.
Το 2208 εχει τρεις καδους,στον πρωτο εγω βαζω το σφουγγαρι που εχει μαζι με το ενυδρειακο βαμβακι που δινει και στους αλλους δυο βιολογικο υλικο.Με επιφυλαξη,γιατι εχει περασει καιρος και δεν θυμαμαι ακριβως ποσο χωραει,νομιζω δυο λιτρα σιποραξ.Αν παρεις το 2202 εχει ιδιες διαστασεις αλλα ενα λιγοτερο καδο,οποτε με ενα λιτρο σιποραξ θα ειναι οκ.Βεβαια και το 2208 να παρεις,για το ενυδρειο που σκεφτεσαι θα ειναι μια χαρα απο βιολογια.Απλα σου προτεινω το λιγο μεγαλυτερο γιατι εγω για παραδειγμα οταν πηγα σε λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο μετα απο καιρο επρεπε να παρω αλλο φιλτρο.Απο προσωπικη εμπειρια θα ελεγα οτι το 2208 ειναι οτι πρεπει για ενυδρειο απο 60 εως 100 λιτρα  ενω το 2202 καλυπτει αξιοπρεπως ενα ενυδρειο 40-60 λιτρα.
Για το κοστος που ρωτας ειναι αναλογα το μαγαζι,σε γενικες γραμμες το 2202 εχει 40 ευρω,το 2208 55 ευρω και το σιποραξ περιπου 17 ευρω το λιτρο.
 
Αυτα απο'μενα,αν θελεις να ρωτησεις κατι αλλο και μπορω να σε βοηθησω ευχαριστηση μου.

Πολύ χρήσιμα αυτά που είπες. Σε ευχαριστώ. Θα καταλήξω όπως προτείνεις μάλλον στο 2208. Να φανταστείς τώρα έχω ένα εσωτερικό hailea hl-bt400, και αφού το καθαρίσω μετά από 2 μέρες η ροή του πέφτει στο μισό. Βουλώνει πολύ γρήγορα. Για αυτό κοιτάζω να το αλλαξω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ταλαιπωρήστε παίδες! Εδώ σημαδεμένο το έχει ο άνθρωπος και πάλι το χάνουμε...:hehe

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gtm έγραψε:


Πολύ χρήσιμα αυτά που είπες. Σε ευχαριστώ. Θα καταλήξω όπως προτείνεις μάλλον στο 2208. Να φανταστείς τώρα έχω ένα εσωτερικό hailea hl-bt400, και αφού το καθαρίσω μετά από 2 μέρες η ροή του πέφτει στο μισό. Βουλώνει πολύ γρήγορα. Για αυτό κοιτάζω να το αλλαξω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τωρα που ξαναδιαβαζω αυτο που σου εγραψα,βλεπω οτι δεν τελειωσα μια προταση.Ηθελα να γραψω οτι και το 2208 να παρεις,δεν χρειαζεται να αγορασεις δυο λιτρα σιποραξ,απο θεμα βιολογιας και με ενα θα εισαι μια χαρα.Απλα να εχεις τον επιπλεον καδο στο μελλον ωστε αν πας σε μεγαλυτερη γυαλα να μην αγοραζεις αλλο φιλτρο ή αν χρειαστει να προσθεσεις καποιο αλλο υλικο πχ ανθρακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερεε πηγαμε για μαλλι και βγηκαμε κουρεμενοι...... :)

 

Παιδια εγω και βαμβακι εχω και pad και σφουγγαρια και το φιλτρο δεν μπουκωνει αλλα δεν βαζω σιγουρα πρωτα το μαλλι στην σειρα αλλα τελευταιο η προτελευταιο,αναλογα το φιλτρο, απλα τα πραγματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Χρηστο,ξερεις ποσο πολυ σε εκτιμω και σε σεβομαι,μερικες φορες ομως δεν εχεις τον τροπο να συμπεριφερθεις σωστα και σεβομενος τους συνομιλητες σου,ισως σε εχουν κουρασει οι ιδιες συζητησεις εδω και τοσα χρονια,δεν ξερω.

 

Και εγω μερικες φορες αισθανομαι οτι δεν πρεπει να γραψω γιατι αυτο που θα πω ειναι μεν σωστο αλλα για αλλους λογους περαν της ουσιας,δεν θα το πω σωστα ή θα προσβαλω καποιον.Καπως ετσι ξεκινανε και οι προσωπικες διαμαχες και διαστρευλωνουν την ορθη αντιληψη μας,την κριση μας και κατα συνεπεια την συμπεριφορα μας.Πολλες φορες δημιουργουνται και "πλευρες" που θελοντας ή οχι απαντοντας καποια παιδια "αναγκαζονται" να παρουν το μερος μιας πλευρας,ή τουλαχιστον ετσι θα φανει.Οπως και τα ασχετα μερικες φορες like τα οποια ειναι μια μικρη ικανοποιηση και ευχαριστηση προς το ατομο και οχι προς τα γραφωμενα.

 

Για να μην πω αλλα,το μονο που θα πω ειναι οτι προσωπικα προσπαθω να βλεπω σφαιρικα τα πραγματα και μερικες φορες αφηνω να εξελιχθουν οπως πρεπει και με την σειρα που πρεπει,και ας εχει ψιλολαθακια..Με το περασμα του χρονου και με την εμπειρια που αποκτα ο καθε ενας μπορει να καταλαβει πραγματα και να εξελιχθει,αν μπορει,αλλιως δεν εχει νοημα ετσι κι αλλιως.

 

Συνφωνω απολυτα μαζι σου σχετικα με την βιολογια και το κρυσταλινο νερο,εχω κοψει το βαμβακι εδω και πολυ καιρο γιατι θεωρω οτι ειναι προτιμοτερα να μην ανοιγω τα φιλτρα καθε 15 μερες ή καθε μηνα.

Σε εναν καινουριο ομως που θα αγορασει ενα φιλτρο δεν θα του πω να πεταξει το βαμβακι που δινει η εταιρια.Αν μπορει θα το καταλαβει μονος του.Και φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις και συστηματα που βοηθα σε αλλα πραγματα το βαμβακι.Αρα λοιπον για συστηματα που δεν ειχα στην κατοχη μου,θα ειμαι μετρημενος και θα συμμετεχω λεγοντας την γνωμη μου οσο πιο ομορφα και κομψα μπορω.(οπως πχ για ενα φιλτρο fluval,που δεν εχω δουλεψει ποτε,σε συζητηση που ειχα με τον Γιωργο,γιατι απο εκει ξεκινησε αυτη η κουβεντα)

 

Αυτο περι ζαρβαβατικων ομως δεν ηταν καθολου ωραια,και αν ημουν στην θεση σου,θα προσπαθουσα να μην εγραφα οταν αισθανομαι ετσι.

Οτι σου εγραψα ειναι εντελως φιλικα με βαθυτατο σεβασμο σαν χομπιστα και σαν ανθρωπο! :)

 

Δουλεία σου είναι να αφαιρείς τα απρεπή ποστ όταν κρίνεις ότι δεν κάνει να διαβαστεί. Παλιότερα ήμουν μέσα στην ευγένεια και είχα τους ίδιους φίλους και τους ίδιους εχθρούς τώρα δεν μου βγαίνει η ευγένεια ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ απο την ημιμάθεια μας και δεν ξέρω τη άλλο μας δέρνει. Ξέρω ότι δεν είναι σωστό και δεν δικαιολογούμε, τουλάχιστον όμως τα λέω καθαρά και όχι σε κάποια καφέ και σε κάποιες συναντήσεις και γενικά όλα αυτά που λέγονται απο τους δε για τους μέν.

Χαζός δεν είμαι και ούτε οι υπόλοιποι είναι χαζή και δεν χρειάζεται να κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας. Η τυπική ευγένεια εδώ έχει αξία όταν υπάρχει και η ανάλογη εκτός φόρουμ. Παρόλο αυτά ζητώ συγνώμη αν νομίζεται ότι κάποιοι θίγονται ή θίχτηκαν αλλά μετά απο 10+ χρόνια στο φόρουμ έχω πλέον κουραστεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια αυτά ως προς πρώτο σκέλος.

 

όσο για το φίλτρο και το βαμβάκι ο κάθε ένας έχει τα πιστεύω του και ο κάθε ένας εναποθέτει τις απόψεις τις εμπειρίες και τις πράξεις του και οι υπόλοιποι κρίνουν και πράττουν.

Το σκεπτικό μου είναι ότι γιατί να αφήσω τον αρχάριο να παιδεύεται να μάθει κάτι μόνος του και να μην του το πω απο την αρχής. Με αυτήν την λογική τότε σε όλους τους αρχάριους θα πρέπει να λέμε ότι δεν κάνει να πειράξουν το φίλτρο τους τα υλικά την σειρά κτλ έως ότου αποκτήσουν εμπειρία και μετά να βάλουν της ελαφρόπετρες κτλ.

εγω κατέθεσα την εμπειρία μου στα τόσα χρόνια που είχα και έχω φίλτρα και την εμπειρία μου απο την συντήρηση που κάνω σε κάποια άλλα ενυδρεία με φίλτρα απο άλλες εταιρίες. Ο λόγος που έκοψα το βαμβάκι είναι αυτός που αναφέρεις είχα βαρεθεί να ανοίγω τρις και λίγο το ενυδρείο μόνο και μόνο γιατί βούλωνε το βαμβάκι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θερωρω οτι πρεπει να σβηστει ή οτι θυγει καποιον.Θεωρω οτι δινει μια λανθασμενη εντυπωση για τον χαρακτηρα σου ενω δεν σου αξιζει.

Εξαλου δεν εχω καταλαβει καν προς τα που πηγαιναν τα αγγουρια,εκτος και αν πηγαιναν προς ολους αλλα ας μην το αναλυσουμε αλλο αυτο.

 

Σχετικα με τα καφε και τις συναντησεις,δεν λεγεται τιποτα κρυφο αλλα ουτε "βρωμικα".Και εκει καθαρα μιλαμε και μαλιστα επειδη ηταν ενα αρκετα ομορφο και σοβαρο θεμα (τουλαχιστον ετσι ξεκινησε) γιάυτο ακριβως τον λογο ο @georgerocks ειπε να το συνεχισουμε και εδω.

 

Φυσικα ο καθε ενας εχει την αποψη του την οποια θα πει με ωραιο τροπο,και απο εκει και περα οποιος θελει την ακουει.Οποιος δεν θελει κατι το δικο του,που στην τελικη δεν ξερουμε καν αν ειναι πιο σωστο απο το δικο μας.Η Αινσταιν ειχε πει οτι αν δεν καναμε βλακειες τιποτα εξυπνο δεν θα ειχε συμβει ποτε!Δεν ειναι κακο να δοκιμαζουμε καινουρια πραγματα,να κανουμε λαθη και να ειμαστε ανοιχτομυαλοι.Το οτι γραφτηκαν καποια αρθρα εξαιρετικα στο παρελθον δεν σημαινει οτι ακολουθουμε μονο αυτα και σφραγιζουμε το φορουμ για οποιαδηποτε διαφορετικη γνωμη.Και σχετικα με εσενα και το γεγονος οτι κουραστηκες θελω να σου πω οτι (επειδη σε θεωρω δασκαλο) ενας δασκαλος πρεπει πανω απ'ολα να εχει υπομονη.Μονο ετσι θα μπορεσει να μεταλαμπαδευσει τις γνωσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...