Jump to content

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια στα φίλτρα μας


georgerocks

Recommended Posts

Οχι αυτο. Δες το βιντεο καπου στο 1:27 με 1:32 θα δεις μολις βγαλει τον ανθρακα απο το καλαθι εχει αυτο το pad που σου λεω.

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjzh6e4zf_TAhVkI8AKHZUODNoQo7QBCBowAA&url=https%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D3dvWk3fIzjU&usg=AFQjCNEE41MWkAv3BSJSUPXz77jbz-RRyg&sig2=m6RQQ0nAcCZ8eaAVwnhbNA

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμαμαι το 406 παρολο που το εχω πιασει στα χερια μου και το εχω κανει συντηρηση...

Για το fx5 ειμαι σιγουρος οτι δεν χρησιμοποιει τετοια σφουγγαρια και κραταω μια αμφιβολια για το 405 γιατι πανε χρονια που δεν το χρησιμοποιω...

Οπως και να εχει παντως ουτε ενυδρειακο βαμβακι τα λες και ουτε για αρχικο σταδιο φιλτρανσης τα προτεινει η εταιρεια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαμβακι εχει το 406, πριν την εξοδο

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2017-5-19 at 8:57 ΜΜ, το μέλος Sturm έγραψε:


Ξεφευγουμε σαν θεμα αλλα τις λυσεις τις ξερεις. Βγαζεις την πλαστικουρα και δωστα στο παιδι να παιξει και διαχωριζεις τι θες να εχεις, ψαρια μαλακου η σκληρου νερου! Απλα τα πραγματα!

Greetings from the dark side!
 

Οντως ξεφεύγει , πως/ποιος θα μπορούσε να τα μεταφέρει στο θέμα που είχα ανοίξει από παλιά παρακαλώ; Εκτός αν οι mod κρίνουν ότι συμβάλει και αυτή η κουβέντα εδώ.

Τώρα για την αφαίρεση των τεχνιτών, η πλαστικούρα έχει ήδη φύγει και δεν την δίνω ούτε στο παιδί :) Αυτά που έμειναν μέσα πως βγαίνουν; Το ένα είναι χαλικάκι ενυδρειακό μεν αλλά χρωματισμένο και σκόρπιο μέσα στο κανονικό χαλίκι. Σπυρί σπυρί το βγάζω σε κάθε αλλαγή, σε μερικά χρόνια θα τελειώσει που θα πάει! Υπαρχει ευκολότερος τρόπος σε γεμάτο ενυδρείο; Σκούπα βυθού ίσως; Δεν ξέρω πως λειτουργεί και αν θα βοηθούσε... :(

 

Link to comment
Share on other sites

 

On 2017-5-19 at 9:56 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Αν και εκτιμω την juwel για την ποιοτητα υλικων της το φιλτρο παντα μου καθωταν παντα καπως αναποδα......το οτι χρησιμοποιει πρωτα το filter wool το ασπρο μαλλι που λεμε εχει αποτελεσμα να μαζευει ολη την μακα με αποτελεσμα να πετσιαζει απο επανω δημιουργωντας μια αδιαβροχη σχεδον στρωσει οπου μετα δεν αφηνει να περασει το νερο. Οσο για τον ανθρακα απο την μια βαζεις τυρφη και απο την αλλη ρουφας με τον ανθρακα. Συνηθως σε αναλογες περιπτωσεις κανουμε χρηση ενα απο τα δυο οχι μαζι. Πιστευω πως εαν βαλεις τελικος τα φιλτρα οπως λεει και ο θωδορης δεν θα σου μπουκωνει τοσο ευκολα το μαλλι.

Αυτή την εικόνα με την αδιάβροχη στρώση έχω ακριβώς όπως το λες.

Παιδιά όπως είπα για την τύρφη πειραματίζομαι με σκοπό απλά να πάω το PH και τη σκληρότητα λίγο κάτω ώστε να είναι το νερό φιλικό για όλα τα ψάρια. Στο 8 που βγάζει η βρύση τα neon δεν θα ήταν καλά. Είχα σκοπό να πάω προς 7-7,5 και είμαι στο 7,6. Ξέρω για την αλληλεπίδραση άνθρακα τύρφης, αλλά εκ του αποτελέσματος φαίνεται αυτό που λέει και ο φίλος stathis, η τύρφη λειτουργεί και χάνεται το blackwater effect. Δεν ξέρω βγάζοντας τον άνθρακα αν θα μαλακώσει κι άλλο το νερό αλλά τώρα είναι σε μια ισορροπία. Δεν έβαλα τυχαία πάντως πρώτα στη ροή τον άνθρακα και μετά την τύρφη. θεώρησα ότι έτσι θα χάνω λιγότερο.

Αυτό που χάνω σίγουρα με τον άνθρακα είναι λιπάσματα αν και τα φυτά μου είναι εύκολα ορισμένα έχουν προβληματάκια.

On 2017-5-20 at 0:53 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εχω την εντυπωση οτι το νερο μπαινει απο τα πλαγια κατω σε αυτο το φιλτρο και μετα απο πανω(απο οσο θυμσμαι στο δικο μου)οποτε σαν διαταξη θα επρεπε απο κατω προς τα επανω κατα την γνωμη μου να ειναι εξης..

Σφουγγαρι..Βιολογικο υλικο..Τυρφη-ανθρακας-ενυδρειακο βαμβακι...

Ετσι τα ειχα και εγω απο οσο θυμαμαι και μαλιστα και εγω επλενα το βαμβακι αντι να το αλλαζω...

Ο ανθρακας τραβαει τον χρωματισμο αλλα οι ιδιοτητες της τυρφης δεν χανονται...

Και εγω πιστευω οτι ειναι ασκοπη η χρηση του σε αυτο το ενυδρειο....

 

On 2017-5-20 at 1:51 ΠΜ, το μέλος Sturm έγραψε:


Aν μπαινει απο κατω προς τα πανω, ειναι αχρηστο το βαμβακι ετσι οπως το ειπες Σταθη. Το βαμβακι εχει τον ρολο να προστατευει το βιολογικο απο οτι περναει απο το σφουγγαρι. Την ψιλαδουρα. Αν ειναι πανω πανω δωρο αδωρο.

Greetings from the dark side!
 

 

Ως προς τη ροή είμαι βέβαιος ότι είναι από πάνω, όχι μόνο γιατί το λέει η juwel αλλά και εκ του αποτελέσματος που είναι όπως λέει κι  ο @Rik μια σχεδόν αδιάβροχη στρώση στο πάνω μαλλί. Η εισαγωγή που έχει χαμηλά νομίζω ότι φέρνει και πάλι από πάνω το νερό τελικά. Η κατασκευή είναι αρκετά ιδιόμορφη αλλά μόνο έτσι βγάζει νόημα αυτό που βλέπω.

Το σφουγγάρι που λέτε όλοι πάντως να ξαναπροσθέσω τι προτείνετε να είναι; Το μπλε λεπτότρυπο της juwel, το πράσινο (που υποτίθεται κάνει απονιτροποίηση) ή άλλο; Τώρα δεν έχω κανένα.

Συνολικά σαν εικόνα το νερό είναι κρύσταλλο μέσα στο ενυδρείο, δεν έχω δει πρόβλημα ακόμα και όταν η ροή μειώνεται.

 

Edit: Αργότερα διάβασα και την απάντηση του @Rik (νομίζω) ότι μειώνεται και η ικανότητα της τύρφης να μαλακώνει το νερό. Ενδιαφέρον αν μη τι άλλο, με προβληματίζει. 

Όσο για το δεύτερο τεχνητό διακοσμητικό που ξέζχασα να αναφέρω παραπάνω στην απάντηση στον @Sturm είναι μάλλον γύψος ή ότι υλικό βάζουν για αυτά τα βραχοειδή. Πάντως για πλαστικό δεν μου δείχνει. Και θα το έβγαζα κι αυτό αν ήξερα πως να σώσω τα φυτά που έχουν ριζώσει πάνω ένα χρόνο τώρα (ανούμπιες φτέρη).

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Excellent filtering using the bipolar current principle

 

JUWEL Bioflow filter system's unique bipolar current principle makes it possible to achieve different flow velocities, which helps to create the extraordinarily high filtering performance of the Bioflow system. For mechanical and chemical filtering in the upper part of the filter, a relatively fast flow velocity is particularly useful. A slower flow velocity, on the other hand, is useful in the lower part of the filter, to ensure optimum development of anaerobic bacteria, which are vital for biological filtering.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Excellent filtering using the bipolar current principle

 

JUWEL Bioflow filter system's unique bipolar current principle makes it possible to achieve different flow velocities, which helps to create the extraordinarily high filtering performance of the Bioflow system. For mechanical and chemical filtering in the upper part of the filter, a relatively fast flow velocity is particularly useful. A slower flow velocity, on the other hand, is useful in the lower part of the filter, to ensure optimum development of anaerobic bacteria, which are vital for biological filtering.

Κανε μας μια μεταφραση γιατι δεν το καταλαβα γιατι δεν τα παω πολυ καλα με τα αγγλικα και πρεπει να μεταφρασω τουλαχιστον τρεις φορες για να καταλαβω ακριβως τι λεει...:notfair:

Τιμωρια απο την φυση για να τα μαθαινω καλα...:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Excellent filtering using the bipolar current principle

 

JUWEL Bioflow filter system's unique bipolar current principle makes it possible to achieve different flow velocities, which helps to create the extraordinarily high filtering performance of the Bioflow system. For mechanical and chemical filtering in the upper part of the filter, a relatively fast flow velocity is particularly useful. A slower flow velocity, on the other hand, is useful in the lower part of the filter, to ensure optimum development of anaerobic bacteria, which are vital for biological filtering.

@stathis spithas Είναι κομμάτι που έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει απόταν πήρα το ενυδρείο μου :) Θα επιχειρήσω μια μετάφραση στο πόδι...

 

Η μοναδική αρχή του διπολικού ρεύματος στo σύστημα φίλτρου JUWEL Bioflow, καθιστά εφικτό να επιτύχουμε διαφορετικές ταχύτητες ροής, πράγμα που βοηθάει στη δημιουργία της εξαιρετικά υψηλής απόδοσης φιλτραρίσματος του συστήματος BIOFLOW. Μια σχετικά υψηλή ταχύτητα ροής είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για μηχανικό και χημικό φιλτράρισμα στο πάνω μέρος του φίλτρου. Μια πιο αργή ταχύτητα ροής, από την άλλη πλευρά, είναι χρήσιμη στο κάτω μέρος του φίλτρου, για να εξασφαλίσει βέλτιση ανάπτυξη αναερόβιων βακτηρίων, που είναι ζωτικής σημασίας για το βιολογικό φιλτράρισμα.

 

Κάθε διόρθωση ευπρόσδεκτη! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2017 at 3:51 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

στο φιλτρο υπαρχουν τρεις παραμετροι..

Η βιολογικη..

Η μηχανικη.

Και η χημικη φιλτρανση..

Οσο βιολογια και να εχεις αν τα υπολοιπα ειναι σε ελειψη δεν γινεται τπτ..

Η δουλεια του φιλτρου ειναι να ικανοποιει και τις τρεις παραμετρους χωρις καμμια να "ποναει"...

Οταν μιλαμε για επαρκη ροη παντα!!

Για πραγματικα καθαρο βιολογικο υλικο (με σωστη και επαρκης ροη) χρειαζεται σωστη συντηρηση των φιλτρων και οχι αναμπουμπουλες μεγαλες στο ενυδρειο και ολα θα δουλευουν ρολοι...

 

 

Μαλιστα...

Ενα τετοιο πραγμα δλδ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fg_juwel_aquarium_bioflow_doppelstrom(11Εν ολιγης οπως βλεπουμε το φιλτρο μπαινει το νερο απο πανω με το μεγαλο βελος περναει την μηχανικη φιλτρανση και μετα πριν το βιολογικο εχει μια τρυπα οπου σπαει η ροη σε δυο κατευθυνσεις ετσι ωστε να περναει με μικροτερη ταχυτητα απο το βιολογικο για μια θεωριτικα καλυτερη νιτροποιηση εως παλι θεωριτικα απονιτροποιηση. Οπως και να εχει το πανω κομματι της μηχ. φιλτρανσης δημιουργει προβλημα, απο προσωπικη εμπειρια μια που με μια τετοια διαταξει οπως ειπαμε βουλωνει ευκολα το μαλλι. Εγω θα εβαζα πρωτα το πρασινο μετα το μπλε μετα το ασπρο και μετα το καρβουνο. Οσο νανε το μαλλι θα μπουκωνει ποιο δυσκολα μια που τα σφουγγαρια θα μαζευουν τα χοντρα πρωτα και στο κατω κατω η φιλτρανση στην τελικη δεν θα εχει καποια διαφορα σαν αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Θοδωρης εχει δικιο παιδια...

Αφου,με οποια σειρα και να βαλουμε τα υλικα στο φιλτρο,απ'τη στιγμη που ειναι σωστα σε αναλογιες,το αποτελεσμα θα ειναι καθαρο νερο,τοτε,γιατι να μην εχουμε και καθαρο βιολογικο με την σειρα σφουγγαρι,βαμβακι,βιολογικο?

Το βιολογικο στο τελος προτεινει και η fluval και η juwel(αν καταλαβα καλα, ειχα juwel...δεν ειχα καταλαβει τι γινεται οποτε δεν πειραξα την σειρα των υλικων και ηταν μια χαρα...)

Η fluval δινει βαμβακι ''pad'' πλεον....το 406 εχει και μπαινει στο τελευταιο καλαθι κατω κατω πριν το βιολογικο....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος georgerocks έγραψε:

Ο Θοδωρης εχει δικιο παιδια...

Αφου,με οποια σειρα και να βαλουμε τα υλικα στο φιλτρο,απ'τη στιγμη που ειναι σωστα σε αναλογιες,το αποτελεσμα θα ειναι καθαρο νερο,τοτε,γιατι να μην εχουμε και καθαρο βιολογικο με την σειρα σφουγγαρι,βαμβακι,βιολογικο?

Το βιολογικο στο τελος προτεινει και η fluval και η juwel(αν καταλαβα καλα, ειχα juwel...δεν ειχα καταλαβει τι γινεται οποτε δεν πειραξα την σειρα των υλικων και ηταν μια χαρα...)

Η fluval δινει βαμβακι ''pad'' πλεον....το 406 εχει και μπαινει στο τελευταιο καλαθι κατω κατω πριν το βιολογικο....

 

 

 

Οχι φιλε μου, μην μπερδευεσε, το ασπρο pad το βαζουν στο τελος μετα το βιολογικο και πριν την χημικη φιλτρανση.......οπως και να εχει δεν ειμαστε εδω για να μαλλωσουμε ουτε για να συγκρινουμε ποιος την εχει ποιο μεγαλη...... την γνωση αλλα για να καταλαβουμε την φιλοσοφια του καθε κατασκευαστη. Απο εκει και περα ο καθε ενας τα βαζει σε οποια σειρα θελει στο τελος αρκει να υπαχουν οπως και να εχει μεσα γιατι παιζουν τον ρολο τους στην τελικη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος georgerocks έγραψε:

Ο Θοδωρης εχει δικιο παιδια...

Αφου,με οποια σειρα και να βαλουμε τα υλικα στο φιλτρο,απ'τη στιγμη που ειναι σωστα σε αναλογιες,το αποτελεσμα θα ειναι καθαρο νερο,τοτε,γιατι να μην εχουμε και καθαρο βιολογικο με την σειρα σφουγγαρι,βαμβακι,βιολογικο?

Το βιολογικο στο τελος προτεινει και η fluval και η juwel(αν καταλαβα καλα, ειχα juwel...δεν ειχα καταλαβει τι γινεται οποτε δεν πειραξα την σειρα των υλικων και ηταν μια χαρα...)

Η fluval δινει βαμβακι ''pad'' πλεον....το 406 εχει και μπαινει στο τελευταιο καλαθι κατω κατω πριν το βιολογικο....

 

 

 

Γιωργο..

Αντε πες πως το 406 ειναι ετσι στημενο..

Που αυτο παιζει κιολας..

Αλλα το fluval fx5 της ιδιας εταιρειας;;

Τα εχειμ;

Τα jbl;

Τα tetra;

Και καμμια δεκαρια ακομα εταιρειες που στανταρ εχουν τελειως διαφορετικη καταταξη τις καταργουμε για να εχει δικιο ο Θοδωρης;

Τεσπα δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα γιατι δεν μου αρεσει αυτο που βγαζω..

Ζητω συγνωμη αν καπου εγινα αποτομος..

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν πολυ να ακουω το ονομα μου και δεν μου πολυαρεσει!
Σταθη που κολλαει το fx5;
Γνωριζεις πραγματικα την φιλοσοφια της καθε εταιρεις που αναφερεις και τις επικαλεισαι;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Σταθη που κολλαει το fx5;
Γνωριζεις πραγματικα την φιλοσοφια της καθε εταιρεις που αναφερεις και τις επικαλεισαι;

Greetings from the dark side!
 

Δεν γνωριζω φιλοσοφια τα φιλτρα εχω δουλεψει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, georgerocks said:

 

Η fluval δινει βαμβακι ''pad'' πλεον....το 406 εχει και μπαινει στο τελευταιο καλαθι κατω κατω πριν το βιολογικο....

 

 

 

Όχι, το βαμβάκι είναι στο τέρμα πάνω καλάθι. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..........ηρεμα, μια κουβεντα κανουμε απο ενδιαφερων στο κατω κατω για να ανταλαξουμε τις αποψεις μας και τις εμπειριες μας. Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος georgerocks έγραψε:

Ο Θοδωρης εχει δικιο παιδια...

Αφου,με οποια σειρα και να βαλουμε τα υλικα στο φιλτρο,απ'τη στιγμη που ειναι σωστα σε αναλογιες,το αποτελεσμα θα ειναι καθαρο νερο,τοτε,γιατι να μην εχουμε και καθαρο βιολογικο με την σειρα σφουγγαρι,βαμβακι,βιολογικο?

Το βιολογικο στο τελος προτεινει και η fluval και η juwel(αν καταλαβα καλα, ειχα juwel...δεν ειχα καταλαβει τι γινεται οποτε δεν πειραξα την σειρα των υλικων και ηταν μια χαρα...)

Η fluval δινει βαμβακι ''pad'' πλεον....το 406 εχει και μπαινει στο τελευταιο καλαθι κατω κατω πριν το βιολογικο....

 

 

 

Γιωργο απο την στιγμη που εβαλες το σφουγγαρι εχεις κανει καμια γενικη μετρηση, ΝΟ2 εστω να δουμε εαν εχουμε καμια ασταθεια.......και ποιες ειναι οι παρατηρησεις σου απο τοτε που εβαλες το σφουγγαρι;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις θα με τρελλανετε. Εστω οτι η fluval βαζει αυτο το pad πανω πανω και το οποιο εξηγησα για ποιο λογο το βαζει, οπως και η eheim δεν βλεπετε την φωτο που βαλατε απο το 406 που το αμεσως δευτερο δοχειο που δεχετε το νερο εχει ενα υλικο που λεει "media that continues the mechanical capture of small particles/ purify water" και μετα εχει την βιολογια; δηλαδη πως αλλιως πρεπει να το πουμε; και μην μου πειτε ειναι σφουγαρι. Ναι ειναι κατι σαν σφουγαρι. Προχωρησε η τεχνολογια και αντι για βαμβακι βαζουν σφουγγαρι πια. Οταν ομως κορεστει η θα βαλεις αλλο τετοιο η βαμβακι σαν πιο φθηνη λυση.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι εικονες απο κουτια απο μερικα απο τα πιο γνωστα φιλτρα..

Σε οποιο φιλτρο βρειτε βαμβακι κατω κατω πριν την βιολογια μας λετε!!

Για να μην τρελαθουμε ουτε εμεις τελειως!!!

Αυτα απο μενα..

Αυτο το θεμα δεν το ξανακουμπαω..

Οποιος μου κανει παραθεση ειναι σαν να μην θελει απαντηση...

Καλη συνεχεια!!

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην 8 εχει σιγουρα πριν την βιολογια. Ξεχασες και το 406 που δεσποζει στην πρωτη σελιδα το οποιο δεν εχει βαμβακι αλλα εχει αλλο υλικο και το αναφερω επακριβως απο πανω και επισης ξεχασες το φιλτρο στο ποστ 85 του Ριχαρδου που ολη η μηχανικη φιλτρανση ειναι πριν την βιολογια.

Στις υπολοιπες δεν εχει βαμβακι καθολου Ουτε η fluval ουτε η sera. Εχει πολλα σφουγγαρια διαφορετικης διατρισης η απλα εσυ μπορεις να προσθεσεις λογω των πολλων κυτιων.

Στης jbl δεν γνωριζω την ροη της. Στην eheim εξηγησα επακριβως την διαταξη 3-4 φορες.

Οχι για να ξερουνε και τι λεμε.

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sturm το βαμβακι στο 406 ειναι πριν την εξοδο, μην ξαναλεμε το ιδιο.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω τρια φιλτρα της εταιριας,το 2208 σε ενα ενυδρειο 60 λιτρα που το εχω γεμισει με σιποραξ και το 2210 μαζι με το 2212 σε 240 λιτρα ενυδρειο στο ενα το μεγαλο εχω βαλει σιποραξ και στο αλλο το μικροτερο εχω βαλει λαβα για οικονομικους λογους αλλα σκοπευω να βαλω και εκει σιποραξ σιγα σιγα.
Η ελαφροπετρα ενα μεγαλο μειωνεκτημα ειναι οτι επιπλεει και σου πεσει καποιο κομματι στην τρυπα μεταξυ των καδων,μολις γεμισει θα παει στην φτερωτη,το εχω παθει και ετσι την εβγαλα.
Γενικα κοβει ροη γιατι κουμπωνει το ενα κομματι με τα διπλανα.Το μεγαλο θετικο στο μακαρονι ειναι η τρυπα που το κανει ιδανικο για κλειστα φιλτρα.

Είσαι ο άνθρωπός μου. Λέω να πάρω ένα 2202 για το 60λιτρο με γκαπυ και 30% φυτεμενο. Ποση ποσότητα sipoeax χρειάζεται και αν γνωρίζεις τι κόστος εχει

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...