Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα! Προχθες αγορασα εναν πανεμορφο μονομαχο. Εχω ενα 20λιτρο ενυδρειο και το εχει ολο δικο του :P Ωστοσο, επειδη δεν ειμαι εντελως εξοικειωμενη με την φροντιδα των μονομαχων θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.. Αρχικα, τι θερμοστατη να παρω; Εκανα μια ερευνα και βρηκα θερμοστατη 25W αλλα και 50W, το θεμα μου ειναι οτι διαβασα πως πρεπει να ειναι λιγο παραπανω απο τα λιτρα που εχω για να ειναι πιο αποτελεσματικος τον χειμωνα, ομως δεν ξερω αν αυτο μπορει να δημιουργησει καποιο προβλημα στο ψαρακι και θα ηθελα βοηθεια απο καποιον που ξερει. Κατα δευτερον, ποια ειναι η ιδανική θερμοκρασια για τον μονομαχο το χειμωνα και το καλοκαιρι; Διαβασα οτι 25 βαθμοι το λιγοτερο ειναι οτι πρεπει, μα δεν ξερω τι πρεπει να κανω τον χειμωνα. Τελος, ειδα σε ενα σχετικο βιντεο πως η ροη του φιλτρου δεν πρεπει να ειναι μεγαλη γιατι δεν ειναι εξαιρετοι κολυμβητες και ως εκ τουτου μπορει να το κουραζει ή να τραυματιστει, και η αληθεια ειναι πως η ουριτσα του νομιζω πως εχει φθαρει λιγο, αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια γιατι δυστυχως ειχε φθορα απο οταν τον πηρα απο το καταστημα. Αν ομως ισχυει αυτο, μιας και δεν μπορω να ρυθμισω την ροη, εχετε να μου προτεινετε καποια λυση χωρις να χρειαστει να παρω ενα αλλο φιλτρο; :/  Σκεφτηκα να αγορασω ενα μεγαλο (σχετικα) διακοσμητικο και να το βαλω κατω απο την εξοδο του φιλτρου μπας και μειωθει η ροη. Αυτες ειναι οι ανησυχιες μου, ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

  • Τα 25W θα σε καλύψουν, δίαλεξε κάποιο compact θερμοστάτη για να μην πιανει πολύ χώρο.
  • Για μένα 26-27 βαθμοί είναι το καλύτερο για χειμώνα.
  • Αν βλέπεις να παρασέρνεται από την ροή ή να ''παλεύει'' πολύ, πρέπει να την μειώσεις. Αυτό γίνεται με spray bar αν είχε το φίλτρο σου, με το να στραφεί η έξοδος του ενυδρείου προς το τζάμι για να σπάει η ροή, με το να μπουκώσεις το φίλτρο με υλικά όπως υαλοβάμβακας κλπ...
  • Ό,τι διακοσμητικό χρησιμοποιείς φρόντισε να είναι φυσικό υλικό, όχι καραβάκια, πυθάρια, πλαστικά φυτά κλπ... Καποια ζωντανά φυτά τύπου Anubias ή Java Moss και Ceratophyllum που είναι πολύ εύκολα θα ανεβάσουν επίπεδο στο ενυδρείο σου.
  • Υποθέτω πως δεν γνωρίζεις για τον κύκλο του αζώτου, κάνω λάθος;

 

Παρουσίασε μας το ψαράκι σου στο σχετικό θέμα https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/56565-παρουσιάσεις-μονομάχων/?page=23 αλλα και εδώ, με μια εικόνα του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, δεν το εχω βγαλει ακομα καποια φωτογραφια. Θα φροντισω να μειωσω την ροη αμεσα! Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Με οτι σου ειπε ο @bbetta θα συμφωνήσω. Πιο συγκεκριμένα εαν μπορεις να βρεις αυτον https://www.google.gr/search?q=aquasyncro&oq=aquasyncro&aqs=chrome..69i57j0l3.6141j0j4&client=ms-android-om-lge&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=N331fl22nW4D2M: καλυπτει μεχρι τα 40 λιτρα, δεν πιανει χωρο, ειναι οικονομικος και αυτοματος. Εαν μπορεις βγαλε μια φωτογραφια του φιλτρου σου και ανεβασε την εδω, το φιλτρο μπορει να χαμηλωσει ροη αρκει να εχουμε μια εικονα. Παλι θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα σχετικα με τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο του ενυδρειου που θα φιλοξενησει το ψαρακι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η συσκευη μου δεν εχει καλη αναλυση και το ενυδρειο ειναι μαυρο δεν θα φαινεται καλα σε φωτογραφια, το προσπαθησα. Ωστοσο θα συναψω φωτογραφια του φιλτρου μου απο το ιντερνετ. Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις οσον αφορα τον θερμοστατη! Επισης, το προβλημα με την ροη λυθηκε γιατι τελικα ο κυκλοφορητης ηταν ρυθμιζομενος (κατι που δεν ειχα προσεξει) :P τον μειωσα στο χαμηλοτερο και τωρα ο μονομαχος δεν εχει κανενα προβλημα! 

IMG_3178.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια φωτο όταν το δωματιο είναι τελείως σκοτεινό, εκτός του φωτισμού του ενυδρείου. Θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και στο στήσιμο έτσι, δεν πειραζει να μην φαίνεται καλά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος HappyPsycho έγραψε:

Επειδη η συσκευη μου δεν εχει καλη αναλυση και το ενυδρειο ειναι μπλε* δεν θα φαινεται καλα σε φωτογραφια, το προσπαθησα. Ωστοσο θα συναψω φωτογραφια του φιλτρου μου απο το ιντερνετ. Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις οσον αφορα τον θερμοστατη! Επισης, το προβλημα με την ροη λυθηκε γιατι τελικα ο κυκλοφορητης ηταν ρυθμιζομενος (κατι που δεν ειχα προσεξει) :P τον μειωσα στο χαμηλοτερο και τωρα ο μονομαχος δεν εχει κανενα προβλημα! 

 

 

Έγινε επεξεργασία - HappyPsycho
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HappyPsycho said:

Οριστε το ενυδρειο μου! 

IMG_3185.JPG

Απο αποψη διακοσμησης, εγω προσωπικα θα αφαιρούσα το μπλε χαλικι και θα εβαζα μαυρο τωρα που εισαι στο στησιμο. Θα προσθετα καποιο ενυδρειακο ξυλο με ριζες, καποια ευκολα φυτα οπως Anubia, καμμια Vallisneria, Κερατοφυλλο και Java moss η Java fern. Πετρα λαβας που ειναι και ουδετερη και δεν επηρεάζει το PH, γενικα θα το εκανα να μοιαζει, οσο το δυνατον, φυσικο απο αποψη στησιματος και θα απεφευγα ψευτικα διακοσμητικα, για να ειναι και το ψαρι μου ανετα και αισθητικα αρμονικο. Ναι μεν εχει χωρο για να κολυμπαει αλλα ειναι πολυ κενο σαν στησιμο και λογικο γιατι εισαι ακομα στην αρχη. Παρε και ιδεες απο φωτογραφιες αλλων μονομαχο-ενυδρειων, για να χτισεις σιγα σιγα κατι ομορφο. Γενικα τα ψαρια αυτα προτιμουν να μπλεκονται αναμεσα στα φυλλα ζωντανων φυτων, και τα νερα να ειναι σχεδον στασιμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο μονομαχος! ^_^ να σου ζησει!

πραγματικα εχεις χωρο να του κανεις ενα μικρο παραδεισο. κοιτα μηπως σου αρεσει καποιο ευκολο φυτακι κ ενα ξυλο πχ μοπανι που θα σου κανει κ το νερο τσαγακι. δε θες πολλα. κ προσωπικα ουτε εγω θα εβαζα μπλε χαλικι, δεν ξερω τι ουσιες περιεχουν αυτα τα τεχνητα χρωματα. καλυτερα κατι φυσικο

Έγινε επεξεργασία - fwtini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας! Ομως που μπορω να αγορασω ζωντανα φυτα; και χρειαζομαι καποιο ειδικο προιον για να τα διατηρω; πχ καποιο φαρμακο; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε όποιο κατάστημα με ενυδρειακά θα βρεις. Ακόμα καλύτερα άνοιξε μια αγγελία για φυτά μήπως κάποιος συγχομπίστας πουλάει ή ακόμα καλύτερα χαρίζει. Βάλε έυκολα φυτάκια, τα οποία δεν θέλουν ιδιαίτερα πράγματα. Θα συμφωνήσω και εγώ με τη @fwtini και τον @Constantinos_S σχετικά με το χαλίκι. Ένα μαύρο χαλικάκι θα δείξει καλύτερα και θα κάνει και ωραία αντίθεση με τα φυτά που θα βάλεις και τα χρώματα του ψαριού σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, HappyPsycho said:

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας! Ομως που μπορω να αγορασω ζωντανα φυτα; και χρειαζομαι καποιο ειδικο προιον για να τα διατηρω; πχ καποιο φαρμακο; 

αν εισαι κοντα μπορω να σου δωσω κλαδεματα. ριξε μια ματια στις αγγελιες κ πιστευω θα βρεις. για φυτα δεν ειμαι ειδικη. ενα γενικο λιπασμα ριχνω εγω κ τα υπολοιπα τα κανουν τα ψαρια μου! αν πας σε ευκολα φυτα θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, HappyPsycho said:

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας! Ομως που μπορω να αγορασω ζωντανα φυτα; και χρειαζομαι καποιο ειδικο προιον για να τα διατηρω; πχ καποιο φαρμακο; 

Πιο πολυ για το χαλικακι στο ειπα γιατι ενας ανοιχτόχρωμος βυθός συνήθως στρεσαρει καποια ψάρια περα απο το γεγονος οτι με τον καιρο δεν ξερεις τι χημικες ουσιες βγαινουν απο ενα βαμμένο χαλίκι. Φυτακια θελεις ευκολα, ειτε απο αγγελίες απο εδω, την @fwtini που προσφέρθηκε πιο πανω, γενικο λίπασμα, κανα ξυλο, ισως καποιες πετρες λαβας. Χρησιμοποίησε την φαντασια σου και καντου εναν μικρο παραδεισο. Κατι αλλο τωρα...το φιλτρο σου ειναι στρωμενο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HappyPsycho said:

 στρωμενο

Στο συγκεκριμένο θέμα θα μάθεις όλα τα απαραίτητα, που κάθε κάτοχος ενυδρείου πρέπει να ξέρει για να πετύχει.

 

Συγκεκριμενα για το στρώσιμο, να ανατρέξεις στα ανάλογα άρθρα από το παραπάνω θέμα και σε αυτά που έχουν να κάνουν με τον κύκλο του αζώτου.

 

Καποια από τα ευκολότερα φυτα είναι οι anubias και το κερατοφυλλο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αρθο με βοηθησε παρα πολυ αλλα εχω μια απορια σχετικα με την αλλαγη νερου που ειναι συγκεκριμενη. Καθε ποτε θα πρεπει να αλλαζω το νερο του; και σε τι ποσοστο; 40%;; Επισης, θα πρεπει να καθαριζω και τα απεκκριματα του ψαριου απο τον πατο, αλλα πως θα το κανω αυτο χωρις να δημιουργηθει ενας χαμος στο νερο και χωρις να βγαλω το ψαρι απο το ενυδρειο; 

Link to comment
Share on other sites

30 με 40 % είσαι καλά ανά 10 μέρες. Αν μπορείς και μια φορά τη βδομάδα το συγκεκριμένο ποσοστό, ακόμα καλύτερα. Για να μην γίνει χαμός, μία σκούπα βυθού είναι ότι πρέπει. Θα τραβάει τα απεκκρίματα του ψαριού σου και ότι άλλο έχει μείνει στον βυθό, χωρίς να αιωρείται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

για σκουπα βυθου ξερω οτι μπορεις να φτιαξεις κ μονη σου. κανε μια αναζητηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ! Θα προσπαθησω να βρω ο,τι μπορω, αν προκυψει καποιο αλλο θεμα θα ποσταρω ξανα. Ευχαριστω και παλι! :) 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η Φωτεινη ανεφερε οτι χρειαζεται καποιο λιπασμα για τα φυτα και επειδη προκειται να αγορασω, θα ηθελα να ξερω αν το AlguMin Plus της Tetra ειναι καταλληλο ή αν εχετε να μου προτεινετε ενα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένη προϊόν δεν είναι λίπασμα, αλλά ουσίες για την καταπολέμηση της αλγης.

Τι φυτα έχεις/θελεις ;

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω anubias και vallisneria americana, και απο οτι λεει στο σαιτ αυτα δεν χρειαζονται λιπασμα ουτε CO2. Να υποθεσω οτι απλα τα τοποθετω στο ενυδρειο και δεν θελουν καποια φροντιδα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...