Jump to content

Νεροχελώνα και χειμερία νάρκη, χρειαζωμαί βοήθεια!


Recommended Posts

Γεία σας σε όλους! Είμαι νέος στο φορουμ και σιγα σιγα αγοράζω τον εξοπλησμό που χρειάζωμε για μια νεροχελόνα. Μαρέσουν πολυ σαν ζώα και σιλέγω όσες πιο πολές πληροφορίες και γνώσεις μπωρώ για να παρέχω στην μελοντική μου χελώνα μια καλή ζωή! Λοίπον, έχω αγορασεί μερικά πράγματα μέχρι τώρα για το ενυδρείο και μαζι με αυτά εχω παρει και θερμοστάτη, Ένας του pet shop μου είπε όμος ότι η χειμερία νάρκη είναι στην φύση της χελώνας και οτι αν της αποτρέπω με το να της έχω πάντα ζεστό περιβαλλον, αυτό θα της κάνει κακό γιατί θα πηγένει κόντρα με τον φυσικό τρόπο ζωής της. Αύτο πρώτη φώρα το ακούω, γιατι όλοι οι άλλοι λένε ότι δεν χρείαζετε να τις εχουμε σε χειμερία νάρκη. Τι να κανω? να τις αφισω κρυο το περιββαλον για την χειμερία νάρκη η να της εχω θερμοστατη και να της το κρατάω ζεστό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,και κάλως ήρθες στο φορουμ :welcome:........ θα συμφωνήσω  με αυτούς που λένε ότι δεν χρειάζεται η χειμερία νάρκη, και σε συμβουλεύω να μην εμπιστεύεσαι πολύ τι λένε οι πετσοπαδες.πλην εξειδικευμένου καταστήματος. Πολύ καλα κάνεις που διαβάζεις και προετοιμάζεσαι για να παρεχεις  οσο το δυνατον καλυτερο περιβαλλον για να ζησει η χελωνα.

Εχω μερικες ερωτησεις αναφορικα με το ειδος και τον εξοπλισμο, αλλα καλυτερα συμπληρωσε την παρακατω φορμα(copy/paste) για να δουμε τι εχεις ως τωρα και αν χρειαζεσαι κατι να παρεις ή να αλλαξεις.

Είδος χελώνας:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):
Στεριά:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):
 λάμπα θερμανσης στεριας:
Φίλτρανση:
Θέρμανση νερού (watt):
Διατροφή:

 

Υ.Γ  ωραία φωτο/προφιλ..... μου θυμίζει τα νιάτα μου:thumbup:.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! (Και ευχαριστω για την φοτο προφιλ!)
το χελονάκι δεν το εχω πάρει ακόμα, αλλα σήμερα θα κάνω set up το ενυδρείο όστε να το πάρω σήμερα η αυριο.

Οπότε το ειδος θα ειναι η Red ear slider η Yellow bellied turtle
Διαστασεις χελωνιερας, ειναι ενα ενυδρειο 30L 39.5Μ 25.5Π και 43Υ
UVB λαμπα, της trixie με 23w 
λαμπα θερμανσης στεριας, trixie basking spot lamp με 35w (για τις 2 λαμπες, δεν ειχανε πιο χαμιλα watt)

Φιλτρο, με ανθρακα και synthetiv filter wool
Στερια, ενα floating island απο φελο, μαρκας "hobby"

Θερμανση νερου, 25w λεει ο θερμοστατης

Διατροφη, trixie natufutter mix

Εχω π'αρει και σταγονες για ματια και κελιφος και πετρουλα ασβεστιου, επεισης, φοβαμε λιγο να βαλω την basking spot επειδη ειναι μικρο ενυδρειο (σκοπευω να παρω μεγαλητερο) μήπος υπερθερμανθεί.

 

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...