Jump to content

Recommended Posts

Γεία σας σε όλους! Είμαι νέος στο φορουμ και σιγα σιγα αγοράζω τον εξοπλησμό που χρειάζωμε για μια νεροχελόνα. Μαρέσουν πολυ σαν ζώα και σιλέγω όσες πιο πολές πληροφορίες και γνώσεις μπωρώ για να παρέχω στην μελοντική μου χελώνα μια καλή ζωή! Λοίπον, έχω αγορασεί μερικά πράγματα μέχρι τώρα για το ενυδρείο και μαζι με αυτά εχω παρει και θερμοστάτη, Ένας του pet shop μου είπε όμος ότι η χειμερία νάρκη είναι στην φύση της χελώνας και οτι αν της αποτρέπω με το να της έχω πάντα ζεστό περιβαλλον, αυτό θα της κάνει κακό γιατί θα πηγένει κόντρα με τον φυσικό τρόπο ζωής της. Αύτο πρώτη φώρα το ακούω, γιατι όλοι οι άλλοι λένε ότι δεν χρείαζετε να τις εχουμε σε χειμερία νάρκη. Τι να κανω? να τις αφισω κρυο το περιββαλον για την χειμερία νάρκη η να της εχω θερμοστατη και να της το κρατάω ζεστό?

Καλημέρα ,και κάλως ήρθες στο φορουμ :welcome:........ θα συμφωνήσω  με αυτούς που λένε ότι δεν χρειάζεται η χειμερία νάρκη, και σε συμβουλεύω να μην εμπιστεύεσαι πολύ τι λένε οι πετσοπαδες.πλην εξειδικευμένου καταστήματος. Πολύ καλα κάνεις που διαβάζεις και προετοιμάζεσαι για να παρεχεις  οσο το δυνατον καλυτερο περιβαλλον για να ζησει η χελωνα.

Εχω μερικες ερωτησεις αναφορικα με το ειδος και τον εξοπλισμο, αλλα καλυτερα συμπληρωσε την παρακατω φορμα(copy/paste) για να δουμε τι εχεις ως τωρα και αν χρειαζεσαι κατι να παρεις ή να αλλαξεις.

Είδος χελώνας:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):
Στεριά:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):
 λάμπα θερμανσης στεριας:
Φίλτρανση:
Θέρμανση νερού (watt):
Διατροφή:

Υ.Γ  ωραία φωτο/προφιλ..... μου θυμίζει τα νιάτα μου:thumbup:.

• 1 month later...

Καλημέρα! (Και ευχαριστω για την φοτο προφιλ!)
το χελονάκι δεν το εχω πάρει ακόμα, αλλα σήμερα θα κάνω set up το ενυδρείο όστε να το πάρω σήμερα η αυριο.

Οπότε το ειδος θα ειναι η Red ear slider η Yellow bellied turtle
Διαστασεις χελωνιερας, ειναι ενα ενυδρειο 30L 39.5Μ 25.5Π και 43Υ
UVB λαμπα, της trixie με 23w 
λαμπα θερμανσης στεριας, trixie basking spot lamp με 35w (για τις 2 λαμπες, δεν ειχανε πιο χαμιλα watt)

Φιλτρο, με ανθρακα και synthetiv filter wool
Στερια, ενα floating island απο φελο, μαρκας "hobby"

Θερμανση νερου, 25w λεει ο θερμοστατης

Διατροφη, trixie natufutter mix

Εχω π'αρει και σταγονες για ματια και κελιφος και πετρουλα ασβεστιου, επεισης, φοβαμε λιγο να βαλω την basking spot επειδη ειναι μικρο ενυδρειο (σκοπευω να παρω μεγαλητερο) μήπος υπερθερμανθεί.

Αυτα!

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Marina Moschaki
      Γειά σας, πριν ένα μήνα μας έκαναν δώρο ένα νεροχελωνακι μέσα σε μια μεγάλη πλαστική χελωνιερα, μετά από ψάξιμο πήρα ένα θερμοστάτη και έβαλα μέσα το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν ξέρω που ακριβώς να τον τοποθετήσω... Αρχικά τον τοποθέτησα στην μια πλαυρα της χελωνιερα ακριβώς δίπλα στο πλαστικό αλλά το χελωνακι πήγαινε από πανω του και έπεφτε στο κενό που δημιουργόυνταν από τη μέσα πλευρά, τώρα τον έχω βάλει στη μέση της χελωνιερας και περνάει από κάτω του.... Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!!! 
    • By Nikolaos D. Touratzidis
      Καλησπέρα στην ομαδα.
      Διαβάζω εδώ και μέρες το φόρουμ σας αλλά και σήμερα πήρα την απόφαση να κάνω εγγραφή γιατί φαίνεται τα μέλη μας βοηθάνε και να έχουν γνώσεις επί των θεμάτων, κάτι που σίγουρα δεν έχω εγώ. 

Πριν από περίπου 2 εβδομάδες αγόρασα 2 (ιαπωνικά μου είπαν) χελωνάκια. Τα έχω μέσα σε ενυδρείο με ραμπιτσα για ξηρά. Κάτω έχω βάλει χοντρό χαλίκι, φίλτρο για το νερό, θερμοστάτη (που το petshop μου είπε να τον ρυθμίσω στους 24 βαθμούς) και ταιζω 2-3 φορες την ημέρα γαριδάκια αποξηραμένα (ρώτησα για άλλη τροφή κλπ αλλά μου λέει δεν χρειάζεται). Έχω βάλει λάμπα uv (αυτή την άσπρη όχι την κόκκινη) η οποία φέγγει τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα. Το νερό είναι βρύσης, αλλάζω κάθε μέρα σχεδόν 2-3 λίτρα και όταν ρώτησα άμα χρειάζεται τίποτα άλλο μου είπαν πως όχι. Όσων αφορά της βιταμίνες κάθε φορά που αλλάζω νερό προσθέτω. 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Από την ημέρα που της έβαλα μέσα, η μία χελώνα κάθεται μονίμως κάτω από την λάμπα, δεν τρώει και είχε μαλακό καβούκι. Εάν την βάλεις μέσα στο νερό κινείται αλλά γενικά δεν. Σήμερα παρατήρησα ότι ένα πολύ μικρό κομμάτι από το καβούκι της έσπασε. 

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ο petshopας μου λέει πως είναι λόγο εποχής και ότι λογικά θα πάρει τα επάνω της κάτι που δεν το βλέπω να γίνεται και ειναι κρίμα το ζωο. 

• By Dogs N Reptiles
      Γεια σας και χαρηκα που ηρθα στο forum σας..Ειχα απευθυνθει σε εσας πριν απο λιγο καιρο για ενα χελωνακι red belly cooter που επασχε απο shell rot αλλα εχει φτιαξει πλεον τρωει κανονικα αν και ακομα εχει στιγματα τα οποια με το καιρο κλεινουν και ο γιατρος ειπε οτι θα αποβαλλει τα λευκα σημεια μεγαλωνοντας και με περισσοτερες βιταμινες

τωρα για να μπαινουμε στο ψητο σκεφτομαι να φερω στο ενυδρειο της μια χελωνα chelydra serpentina η αλλιως snapping turtle.Ξερω οτι ακουγεται τρελο αλλα πιστεψτε με μαγκες εχω δει τετοια αγριοχελωνα μαζι με κοκκινομαγουλη και ηταν και οι δυο ενηλικες παρολα αυτα δεν ειδα αγρια συμπεριφορα..Στη δικη μου περιπτωση αυτη η χελωνα θα ειναι μωρο στο ιδιο μεγεθος με τη δικια μου και μεγαλωνοντας τα δυο μωρα σκοπευω να τα χωρισω αργοτερα και θα συγκατοικισουν μαζι που ως μωρα εχω δει οτι οι snaoping ειναι πιο ηρεμες και μεγαλωνοντας γινονται τεριτοριαλ με τα αλλα ζωα..Οποτε παιδια να το κανω η οχι ; Μπορουν για τωρα που ειναι και οι δυο μωρα να συγκατοικησουν χωρις θεμα; 
      οριστε το βιντεο

• By Kleis Gry
      Η σημεριμενη μου ερωτηση: αληθευουν οσα βλεπω στο youtube σχετικα με no filter no heater no co2 no ferts no no no; ενοοω γινεται να φτιαξω ενα ενυδρειο 16 λιτρα με καλο ενεργο υποστρωμα και απο πανω χαλικι να εχω μονο  πολυ καλο φωτισμο ( απο εξοπλισμο ) παρα πολλα φυτα διακοσμιση  και μεσα να εχω γαριδες;
    • By John Xepap
      ΚΑΛΗΜΈΡΑ  ΚΑΙ ΚΑΛΌ ΠΆΣΧΑ Είμαι  και εγώ καινούριος στο Σαιτ έχω δυο χελωνάκια το ένα είναι 13 πόντους και έχει από κάτω πολλές βούλες το άλλο είναι εννέα πόντους και έχει από κάτω λίγες βούλες .
      Θέλω να μάθω ηλικία και φύλλο στέλνω φωτογραφίες
      Το ενυδρείο είναι 50 πόντους μήκος και 30 πόντους πλάτος 30 πόντους ύψος
      Έχει θερμοστάτη και λάμπα για να στεγνώνουν
      Δεν έχει φίλτρο το καθαρίζω 1 φορά την εβδομάδα και κάθε 15 ήμερες ολικό καθάρισμα
      Εξέδρα έχει άλλα  θα χρειαστεί και άλλη    

Photos (10).zip
    • By Antoonia
      Καλησπέρα, γράφω κι εδώ γιατί έχω ένα ανεξήγητο θέμα με την αμμωνία. Το θέμα το ξεκίνησα εδώ αλλά δεν είδα ανταπόκριση και δεν έχω αρκετή εμπειρία για να το χειριστώ μόνη μου . 
      Εδώ τα περιγράφω όλα. 
      Διάβασα πως βοηθάει το prime της seachem. Να το χρησιμοποιησω; μαζί με το αντιχλωριο που ήδη έχω η χωρις;
    • By Spizk
      Καλησπέρα, έχω μια χελώνα νερού ως κατοικίδιο εδώ και τέσσερα χρόνια, φέτος ανησύχησα αρκετά από την συμπεριφορά της όταν έπεσε σε χειμερία νάρκη, οπότε αποφάσισα να της πάρω έναν θερμοστάτη νερού και μια καινούργια χελωνιερα καθώς έχει μεγαλώσει πολυ, από την στιγμή που έβαλα τον θερμοστάτη δεν έχει ξεκολλήσει από πάνω του, αργότερα έκανε μια προσπάθεια να φάει αλλά συνεχώς "αστοχεί" με αποτέλεσμα να τα παρατάει η να τρώει παρά πολυ λίγο και δεν βγαίνει καθόλου στην ξηρά να στεγνώσει το καβούκι της, κάθεται όλη την ημέρα και την νύχτα στο νερό, είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή;
    • By eirinaki6
      Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω εχω ποβλημα με το νεροχελωνακι μου εχει εδω και τουλαχιστον εναν μηνα κλειστα ματια.Στην αρχη νομιζα οτι επεσε σε χειμερια ναρκη αλλα τελικα δεν ηταν αυτο.Τα ματια του ειναι πρησμενα και κλειστα παρολα αυτα που και  που τρωει και κουνιεται κανονικα.Να σημειωσω επισης οτι του ειχα βαλει και σταγονες που μου προτειναν απο Pet shop και κρεμα ματιων tobrex.Σημερα του εβαλα χαμομηλι με μπατονετα απτο ενα ματι καθοταν μια χαρα και μολις ακουμπησα το αλλο πανικοβληθηκε και εβγαζε ηχους.Υστερα το αφησα αμεσως στο ενυδρειο του και συνεχιζε ανα καποια λεπτα να βγαζει ηχους.Δεν ξερω τι να κανω σκεφτομαι να παω σε κτηνιατρο αλλα φοβαμαι οτι δεν θα με βοηθησει γιατι το εχω ψαξει πολυ ολο το θεμα.Σας παρακαλω οποιος γνωριζει ας μου πει κατι.
    • By Δον Κι-Φώτης
      Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
      Έχω καιρό να γράψω. Θέλω τη βοήθεια σας. Ψάχνω ένα θερμοστάτη (αντίσταση + θερμοστάτη) για δοχείο περίπου 20 λίτρα. Το ειδικό της περίπτωσης είναι ότι θέλω να μπορεί να φτάσει τους 70 βαθμούς κελσίου αλλά να μην έχει μεγάλη κατανάλωση (<120W). 
      Δεν το προοριζω για ενυδρείο!!! 
      Φαντάζομαι ότι θα καταλήξω σε custom λύση αλλά έλεγα μήπως τα ψαχτιρια εδώ μου δώσουν κάποια έτοιμη λύση! 
      Ευχαριστώ πολύ
  • Create New...