Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Παιδιά sos!

Θα ερθει ο θείος απο την αμερική και φυσικά και τον αγγάρεψα να μου φέρει φωτιστικό current usa orbit marine μιας και δεν θα παιξει τελωνείο κτλπ....
Το πρόβλημα μου ειναι οτι ισα που προλαβαίνει να το αγοράσει για να το φέρει και μου ειπε να του στείλω το συντομοτερο το λινκ απο amazon ακριβώς το μοντέλο που θέλω (γιατί το αμαζον του τα στέλνει ολα σπίτι δωρεάν την επόμενη μέρα λέει).  
Υπάρχει κάποιος απο εσάς που να ξέρει ποια έκδοση ακριβώς πρέπει να πάρω που να τα εχει ολα (κοντρολλερ κτλπ) και  για να τη συνδυάσω και με wave pump της ιδιας εταιρίας (ειναι αυτό που λένε βρήκαμε παπά ας θάψουμε 5-6)??

Νομιζω είναι αυτο ε? (θέλω την έκδοση 60-80cm 
https://www.amazon.com/Current-Orbit-Marine-Aquarium-36-Inch/dp/B012BKZX12/ref=sr_1_1?crid=2M2KGOHSKNTVZ&keywords=current+usa+orbit+marine+aquarium+led+light%2C+24+to+36-inch&qid=1560892078&s=gateway&sprefix=orbit+marine+led+24%2Caps%2C446&sr=8-1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είχα εγώ, στο μικρότερο μέγεθος. Να ξέρεις έχει βγει και επόμενο μοντέλο. Πάρε το 60-80 όχι το 45-60

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, bbetta said:

Αυτό ακριβώς είχα εγώ, στο μικρότερο μέγεθος. Να ξέρεις έχει βγει και επόμενο μοντέλο. Πάρε το 60-80 όχι το 45-60

νομιζω στο λινκ που εβαλα το 60-80 εχω. Εχεις λινκ απο το καινουριο μοντέλο σε αμαζον μηπως???

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος 100% οτι αυτο που θελουμε για να καλύπτει και sps ειναι αυτό

https://www.amazon.com/dp/B0727YBPL3/ref=psdc_2975458011_t3_B012BKZX12  

 

Δηλαδη την έκδοση LED IC PRO LED 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος 100% οτι αυτο που θελουμε για να καλύπτει και sps ειναι αυτό

https://www.amazon.com/dp/B0727YBPL3/ref=psdc_2975458011_t3_B012BKZX12  

 

Δηλαδη την έκδοση LED IC PRO LED 

 

Αυτό είναι το ίδιο με αυτό που έβαλα εγώ αλλά έχει δύο μπάρες λεντ και ο κοντρολερ του μπορεί να ελέγχει και 3 κυκλοφορητες.  Επίσης βγαίνει μόνο σε 48 ίντσες. Εσύ πόσες μπάρες είχες?  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε τα έχω αυτά τα φωτιστικα. άμα θες να έχει τα πάντα μαζί με το hub για τους wavemakers θες το pro, όπου επίσης έχει δύο πάνελ για φως. Δυστυχώς amazon αποτι βλέπω δεν παίζει το 24/36 που θες μονο εδώ.https://www.saltwateraquarium.com/orbit-marine-24-36-ic-loop-pro-dual-led-system-w-hub-current-usa/

Αμαζον παιζει αυτο https://www.amazon.com/Current-USA-4105-36-Orbit/dp/B01M3SLQPB

Είναι ένα πάνελ με τον controler.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει για wave maker απλά δεν ξέρω αν με καλύπτει η μία μπάρα λεντ ή να πάρω το dual έστω και από άλλη σελίδα. Εσείς τι λέτε? Την γλυτώνω λόγω μικρού ύψους ενυδρείου? 30cm έιναι. Μαλακά έχω κυρίως αλλά ήθελα και κάνα σκληρό 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Δεν με νοιάζει για wave maker απλά δεν ξέρω αν με καλύπτει η μία μπάρα λεντ ή να πάρω το dual έστω και από άλλη σελίδα. Εσείς τι λέτε? Την γλυτώνω λόγω μικρού ύψους ενυδρείου? 30cm έιναι. Μαλακά έχω κυρίως αλλά ήθελα και κάνα σκληρό 

Με 30cm υψος πιστευω εισαι κομπλε και με μια μπαρα για μαλακά, αργοτερα μπορεις να προσθεσης και αλλη μπαρα λεντ τις πουλανε και σκετες. το hub ειναι για μεχρι δυο φωτιστικα. Τωρα για κανα σκληρο καπου ψιλα ψιλα κατι γινεται..

Έγινε επεξεργασία - trelopoulos
λαθος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, bbetta said:

Αυτό ακριβώς είχα εγώ, στο μικρότερο μέγεθος. Να ξέρεις έχει βγει και επόμενο μοντέλο. Πάρε το 60-80 όχι το 45-60

Εσύ ποιο έχεις? Με το ένα πάνελ λεντ ή τα δύο?? 

 

Αργότερα δεν γίνεται να προσθέσω δεύτερο πάνελ γιατί αν το παραγγείλω θα περάσει τελωνείο και θα ακριβύνει πολύ. Μόνο τώρα που θα έρθει ο θείος... 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μοντέλο βγαίνει με ένα πάνελ λεντ. Αν πάρεις και δεύτερο μπορείς να το συνδέσεις στον ίδιο κοντρολερ. Πάρε ένα με διαστάσεις 65-80.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Εσύ ποιο έχεις? Με το ένα πάνελ λεντ ή τα δύο?? 

 

Αργότερα δεν γίνεται να προσθέσω δεύτερο πάνελ γιατί αν το παραγγείλω θα περάσει τελωνείο και θα ακριβύνει πολύ. Μόνο τώρα που θα έρθει ο θείος... 

Αν και δεν ρωτησες εμενα, εγω εχω και τα δυο μοντελα... σε δυο διαφορετικα ενυδρεια. στο μεγαλο ενυδρειο εχω το pro με δυο 36/48 πανελ,και στο μικρο ενυδρειο ενα 24/36 ic loop και ενα το παλιο μοντελο που εβγαινε ενα πανελ που ειχα παρει στην αρχη.. ελπιζω να μην σε μπερδεψα. α,α μπορεις να παρεις με δυο πανελ παρτα.

Έγινε επεξεργασία - trelopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι, παίρνεις αυτό που έβαλες στο πρώτο ποστ. Εγώ είχα το μικρότερο μεγεθος σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο, πιστεύω θα είσαι καλά με αυτό που πρότεινες. 

Αν ανέβουν οι απαιτήσεις σου, κανεις ότι σου πρότειναν οι υπόλοιποι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ. Επειδή είναι μικρό το ύψος του ενυδρείου και επειδή ο bbetta είχε τρομερό ενυδρείο ιδίως συγκριτικά με το δικό μου κατέληξα πως το ένα πάνελ 24 36 θα μου φτάνει. Πήρα λοιπόν την έκδοση loop και Με τα υπόλοιπα λεφτά πήρα και ένα wave maker και θα τα συνδέσω όλα μαζί να κάνουν κυματισμούς .

Το πακέτο βγήκε 200 ευρώ είμαι σίγουρος ότι εδώ δεν έβρισκα κάτι αντίστοιχο σε αυτό το ποσό. 

Τώρα με τι ζόρι κρατιέμαι και δεν λέω Να μου φέρουν και το υπέροχο σύστημα οπίσθιου φωτισμού που βγάζει η εταιρεία.... Το έχετε δει? 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ. Επειδή είναι μικρό το ύψος του ενυδρείου και επειδή ο bbetta είχε τρομερό ενυδρείο ιδίως συγκριτικά με το δικό μου κατέληξα πως το ένα πάνελ 24 36 θα μου φτάνει. Πήρα λοιπόν την έκδοση loop και Με τα υπόλοιπα λεφτά πήρα και ένα wave maker και θα τα συνδέσω όλα μαζί να κάνουν κυματισμούς .

Το πακέτο βγήκε 200 ευρώ είμαι σίγουρος ότι εδώ δεν έβρισκα κάτι αντίστοιχο σε αυτό το ποσό. 

Τώρα με τι ζόρι κρατιέμαι και δεν λέω Να μου φέρουν και το υπέροχο σύστημα οπίσθιου φωτισμού που βγάζει η εταιρεία.... Το έχετε δει? 

Η έκδοση με το ένα πάνελ δεν έχει το hub για να συνδέσεις τον wavemaker τσεκαρε το ...εχει μόνο το hub για τα φωτα ... Εκτός άμα το πήρες ξεχωριστα ,η pro έκδοση έχει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, trelopoulos said:

Η έκδοση με το ένα πάνελ δεν έχει το hub για να συνδέσεις τον wavemaker τσεκαρε το ...εχει μόνο το hub για τα φωτα ... Εκτός άμα το πήρες ξεχωριστα ,η pro έκδοση έχει σιγουρα.

Το έγραφε ότι έχει τον loop controller με αυτή τη δυνατότητα, ελπίζω να λένε αλήθεια. Καλού κακού παράγγειλα τον wave maker μαζί με τον δικό του controller για να μην τη πατήσω. Είχε μόνο 15 δολάρια παραπάνω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αυτό ακριβώς πηρα,

https://www.saltwateraquarium.com/orbit-marine-24-36-ic-loop-led-current-usa/

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Το κουτί με το φωτιστικό δεν έχει το μπλε hub που είναι για να συνδέεις wavemaker και αντλίες. Το δείχνει και στο βίντεο. Ελπίζω να το πήρες ξεχωριστα.

https://www.saltwateraquarium.com/orbit-marine-led-adjustable-tank-mount-bracket-current-usa/

Και αυτό θα σε βολευε δεν ξέρω που θα το βάλεις.

Έγινε επεξεργασία - trelopoulos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η άβολη στιγμή που κανονικά πρέπει να χαίρεσαι αλλά αντί αυτού αγχώνεσαι που πλέον δεν θα έχεις καμιά δικαιολογία... 

IMG_20190707_230334_HDR.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αφήστε τα καλορίζικα και ετοιμαστείτε να μου πείτε πως να το ρυθμίσω! (μη βιαζεστε θα κάνω καμια 10αρια μερες να το τοποθετήσω γιατι πρέπει να καταργήσω το καπάκι και να βάλω δίχτυ κτλπ....και προηγείται το φυτεμενο που εχω αφήσει ακλάδευτο 2 εβδομάδες ήδη, λίγο ακόμη και θα παει και εκει κάνας εμπρηστής να βαλει φωτιά!)

Link to comment
Share on other sites

όταν προσπαθείς να ταϊσεις τα κοράλλια αλλά το μωρό σου βουτάει το μπιμπερό από το χέρι....
 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:DΤέλειο το γαριδόνι!

Πού το πας το φηγητό?

Φαγάνας πεινάει!!

Link to comment
Share on other sites

προτασεις για καποιου ειδους σιτας για σκεπασμα του ενυδρειου? το καπάκι θα φυγει

 

Link to comment
Share on other sites

Loading...... 

IMG_20190714_045637_HDR.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...