Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

1 hour ago, dano23 said:

η μοντιπορα σου δεν είναι ευχαριστημένη σίγουρα με την στήλη του νερού... τα lps τα βλέπω μια χαρά... ο βράχος πάλι απ ότι διακρίνω έχει άλγη πάνω ή είναι ιδέα μου??? 

Καταρχήν ποια ειναι η μοντιπόρα γιατι εγώ νόμιζα οτι δεν εχω τέτοια.... (μήπως λες τη ρικορντια?)
ο βράχος δεν εχει αλγη, και εχει αρχίσει να πιανει και κοραλλίνη απο την ανοιξη που αρχισα να συμπληρώνω λιγο μαγνήσιο και ιδιως τωρα που αλλαξα και το φωτιστικό. τα τζάμια ιδίως εχουν γεμίσει (ευτυχώς οχι μπροστά για κάποιο λόγο)

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2019 at 5:18 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

IMG_20190916_165859_HDR.jpg

 

αυτό είναι μοντιπόρα κλαδί αν δεν κάνω λάθος... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό ούτε που θυμάμαι ότι το έχω, μου το χάρισαν δοκιμαστικά δεν έχω τα φόντα να το κρατήσω ούτε από φως ούτε από νερά φαντάζομαι. Απλά περιμένω να μαραθει. Θεωρείται δυσκολότερο από τα υπόλοιπα ε? Τι λες να του λείπει? 

Link to comment
Share on other sites

Με τη ρικορντια έχουμε καμία ιδέα? Αυτή θα ήθελα να τη  σώσω την ταΐζω 2 φορές την εβδομάδα και Φ δείχνει να τρώει αλλά δεν βελτιώνεται 

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζω λυσεις επιπλέον βελτίωσης του φωτισμου. Η πιο λογική ειναι η προσθήκη μιας μπάρας Orphek OR2.  Εγώ δεν λέω οχι και αντι της Orphek μια Τ5 blue plus. Πάντα μαζί με το orbit marine.  Φυσικά οι δυο λυσεις απέχουν οικονομικά μεταξύ τους αφου το Orphek κανει 180 και η Τ5 μηδέν (εχω ηδη). 
Τριτη επιλογή που ψιλοβαριέμαι ομως να κανω ειναι να φτιάξω μια μπάρα με τα led που λειπουν απο το orbit marine και να ξεμπερδέυω. κοστος 50 περιπου αλλά αρκετή εργασία.
Σχολιάστε αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την τ5 που δεν έχεις τώρα, θα απλώσει το φως καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

@salamander


Το προτεινεις γιατι οντως οι Τ5 απλώνουν περισσότερο απο τα λεντ,  γιατί ειναι τραγικά οικονομικότερη λύση απο οτιδηποτε ή γιατί θα κάνει την ίδια δουλειά με τη μπάρα της orphek?
Σκέφτομαι αν το orphek ειναι πολύ ανώτερο να το κάνω το έξοδο τα Χριστούγεννα αλλά αν ειναι λιγο ανώτερο απο τη blue plus να μη ξοδευτώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Βάλε την τ5 που δεν έχεις τώρα, θα απλώσει το φως καλύτερα. 

Εφόσον έχεις λεντ η Τ5 είναι λύση, διότι έχεις διάχυση πολύ καλύτερη και γίνεσε, και υβριδικός. Θα συμφωνήσω με τον @salamander.

Τώρα επειδή έχω την μπάρα είναι πολύ όμορφη και τρομερό αποτέλεσμα. Εσυ θα κρίνεις τα οικονομικά σου και θα πράξεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

@salamander


Το προτεινεις γιατι οντως οι Τ5 απλώνουν περισσότερο απο τα λεντ,  γιατί ειναι τραγικά οικονομικότερη λύση απο οτιδηποτε ή γιατί θα κάνει την ίδια δουλειά με τη μπάρα της orphek?
Σκέφτομαι αν το orphek ειναι πολύ ανώτερο να το κάνω το έξοδο τα Χριστούγεννα αλλά αν ειναι λιγο ανώτερο απο τη blue plus να μη ξοδευτώ.

Και για τα 3 που γράφεις. Κράτα τα λεφτά από την μπάρα και ανανέωσε τον εξοπλισμό σου κάπου αλλού η ξόδεψε τα σε ζωντανά. 

Link to comment
Share on other sites

@salamander@niknik Τα είπατε πολύ ωραία. Έβαλα εχτές μια Τ5 blue plus και οπτικά ήταν καλούτσικο. Ήθελα λίγο μπλε παραπάνω όμως. Coral plus δεν βάζω δεν μου άρεσε καθόλου ασπρίζει πολύ. Δύο επίσης δεν βάζω για τα watt .

Κάνω τίποτα με μια blue ή να πάρω τη μπάρα αν είναι?? 

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω μπλε θα το δώσεις από τα λεντ που έχεις . Είτε ανεβάζοντας τα μπλε σου είτε χαμηλωνοντας τα λευκά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τις 8 του προηγούμενου έχω παραγγείλει το ενυδρείο και ακόμα κανένα νέο... Αν δεν το είχα εξοφλήσει από την αρχή σίγουρα θα το είχαν έτοιμο μέχρι τώρα! 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημήτρη, δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Πώς την πάτησες έτσι; Βασικός κανόνας: Ποτέ μα ποτέ δεν εξοφλούμε

οτιδήποτε, γιατί μετά μας έχουν γραμμένους. Αντί να σε παρακαλούν, τους παρακαλάς. Αφού τσέπωσαν όλο το

ποσό, γιατί να βιαστούν;

Link to comment
Share on other sites

κλασσικη περιπτωση.περνουν τα λεφτα κ μετα με το πασο τους!!!!για αυτο θελει προκαταβολη

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο και το ήξερα ότι μπορεί να πάει έτσι αλλά ήθελα να το βάλω στη πιστωτική μαζί με άλλα πράγματα και αναγκαστικά τα πλήρωσα όλα μαζί σε 2 άτοκες.η αλήθεια είναι ότι δεν το βιάζομαι κιόλας αλλά θα τα ακούσουν καλά όταν με πάρουν τηλ να παραλάβω. Γιατί παραείναι μεγάλο μαγαζί στον χώρο για να χρειάζεται 1 μήνα για 80 λίτρα ενυδρείο όταν φτιάχνει πόσα τη βδομάδα.... Το αφήνω έτσι γιατί είμαι περίεργος να δω πόσο θα το τραβήξουν 

Link to comment
Share on other sites

Ιδου ο αντικαταστάτης!
τώρα πρέπει να φτιάξω το sub (στο πλαϊ, μην μου πείτε για πλάτης δεν γίνεται)..... και όχι, η δοσομετρική δεν είναι για εδώ θα μπει στο φυτεμένο για τα λιπάσματα!
Να σημειωθεί το 8αρι γυαλί και οι κόντρες στο πάτο για μόλις 80 λίτρα... με κάνει να νιώθω άβολα με το rio 125 μου που δεν έχει ούτε κόντρες (εντάξει εχει τα πλαίσια) ούτε 8αρι τζάμι!
και οι αρμοί σωστοί και η τιμή καλή, μπράβο στο μαγαζί.

Ερωτήσεις.... με βολεύει το νερό να περνάει πρώτα απο το σκιμμερ και μετά απο ανθρακα/αντιφοσφωρο....δεν έχουμε στάνταρ σειρά σε αυτο ε? Επίσης μένει λιιγος χώρος και για χαετό ή οτι άλλο είναι αυτή η πρασινάδα που βλέπω στους υπόλοιπους. Να βάλω? εχω λιγα νιτρικά παραπάνω.

71873620_10220389900168515_5321528049554948096_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο!

Σίγουρα είναι ωραίο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

 

Εγω θα έβαζα χαετο σίγουρα. Με την σειρά που περιγράφεις εγώ δεν βρίσκω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Θα αργήσει λίγο γιατί έχει δουλειά και στο σαμπ και το έπιπλο θα ενισχυθεί κτλπ

Link to comment
Share on other sites

ο χαετός τι φωτισμό θελει? να φτιαξω ενα σετακι με 2-3 συγκεκριμένα λεντ?? και που πουλάνε χαετό γιατι δεν εχω προσέξει... ειναι σαν τον κερατοφυλο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω λάμπα από leroy 6500k 11watt led και έχω θάμνο!!!

Από μαγαζιά παραγγελία!

Ή από χομπιστα που ξέρεις ότι δεν έχει παράσιτα!

 

Link to comment
Share on other sites

καλα εσεις εχετε μεγάλα σαμπ εγώ μια χουφτα χαετό θα εχω ειναι μικρό το διαμέρισμα... λεω να ριξω το φως στα μισά watt για οικονομια. ποσες ωρες την ημέρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

καλα εσεις εχετε μεγάλα σαμπ εγώ μια χουφτα χαετό θα εχω ειναι μικρό το διαμέρισμα... λεω να ριξω το φως στα μισά watt για οικονομια. ποσες ωρες την ημέρα?

Διάλεξε Γενικά από 6500κ έως 4500κ.

Τα βαττ τα ξέρεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...