Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

1 hour ago, submarine1981 said:

Βάλτο 12 ώρες βραδινές 

γιατί βράδυ? δεν μπορει να ακολουθεί τις ίδιες ωρες με το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορει. Απλα οι περισσότεροι το βάζουμε βράδυ, για να κρατάει και λιγο το ΡΗ που συνήθως το βράδυ πέφτει στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

ο χαετός τι φωτισμό θελει? να φτιαξω ενα σετακι με 2-3 συγκεκριμένα λεντ?? και που πουλάνε χαετό γιατι δεν εχω προσέξει... ειναι σαν τον κερατοφυλο?

Καλησπέρα

Καλύτερα έναν λαμπτηρα  ειδικό για φυτά, θα έχεις καλύτερη ανάπτυξη.

 

https://www.bestprice.gr/search?q=led+αναπτυξης+φυτων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια πολύ πρώτη εικόνα του πλαϊνου sub του νέου ενυδρείου.
Προσπαθώ να καταλήξω στον ογκο και τον αριθμό του κάθε διαμερίσματος για να αρχίσω το μοντάρισμα.
Κανονικά 3 διαμερισματα μου αρκούν, στο αριστερό (οπού γίνεται και η είσοδος του νερού στο sub) να μπει το σκιμμερ και απο κατω του ο αντιφοσφωρος και ο άνθρακας, Στο επόμενο διαμέρισμα ο χαετός και στο 3ο η αντλία επιστροφής (700l/h , θα παιζει και τον ρόλο του ενος κυκλοφορητη όπως μεχρι σήμερα).
Εχετε τυχόν ιδέες? επίσης λετε να βάλω δεύτερο κυκλοφορητή της current usa μαζι με αυτον που ήδη έχω και να βάλω απλά μια αντλία επιστροφής για το sub? και αν ναι ποσα λιτρα να είναι αυτή?

IMG_20191023_181827_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

  μπορεί εύκολα να προστεθεί ακόμη ένα διαμέρισμα αν και δεν βλέπω τον λόγο. Ενημερωτικά το φάρδος του ενυδρείου (δηλαδή το μήκος του sub) είναι 350mm

IMG_20191023_182337_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ στο boyu που ηταν με sump πλάτης κάπως έτσι έπαιζα απλά είχα κρεμαστό σκιμμερ οπότε δεν μου έπιανε χώρο στο σαμπ αλλα την σωλήνα την είχα στο πρώτο διαμέρισμα..καλά μου ακούγονται σαν σκέψη.. τον θερμοστάτη που θα τον βάλεις.. επίσης έχεις stc η όχι??? ρωτάω για τον αισθητήρα πιο πολύ να μην ειναι κοντά στον θερμοστάτη... 

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας μπαίνει οπουδήποτε στο ενυδρειο παραείναι μικρός και ο θερμοστάτης χωράει σίγουρα στο διαμέρισμα με την αντλία επιστροφής .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τότε.. την χαετο θα την έχεις σε κάτι μέσα η χύμα??? πρόσεξε μην φεύγουν κομμάτια και σου κολλήσουν την αντλία μόνο.. 

Link to comment
Share on other sites

μα....... εσεις θα μου πειτε και που θα βρω και πως θα την έχω! Αφού δεν το ειχα ψάξει ποτέ για φύκια!

Link to comment
Share on other sites

work in progress....

IMG_20191028_120414_HDR[1].jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα .... chaeto απο εμενα οσο θες ........... ?

 

καθε 2 βδομαδες βγαζω (σε μεγεθος ειναι 2 με 3 μπουνιες περιπου.......ειναι αρκετή και κανει πολυ καλη δουλεια)  

 

Ο φωτισμος που χριαζετε πρεπει να ειναι σε led grow..... λαμπα η φωτιστικο........εγω στην αρχη εκανα με led ταινια...... 

αλλα μετα βρηκα led φωτιστικα μικρα απο κινα και ειμαι οκ......... ψαξε και θα την βρεις την λυση...... ?

Έγινε επεξεργασία - teo8731
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα το Nano reef δεν ειναι και τόσο nano μιας και έγινε μετακόμιση σε ενα 80αρι (με πλαϊνό sump δικής μου κατασκευής). οι διαστάσεις αυτού 70χ35χ35.
Φυσικά εγινε και δομική ενίσχυση στο ιδιο έπιπλο που πάταγε και το παλιό επάνω....just in case.
Μέσα στον μήνα θα αλλάξει το aquascape μιας και σκοπεύω να συμπληρώσω 1 με 2 κιλά βραχο ακόμη.
Το βασικό ομως είναι οτι πλέον το φώς για να φτάσει στα ίδια σημεία με πρίν θα πρέπει να διαπεράσει επιπλέον 10cm νερού. αύξησα τα λευκά κατα 5% αλλα τα υπόλοιπα χρώματα τα ειχα ήδη τέρμα.  Προσπαθώ επίσης να βρω μια μπάρα orphek UV. περιμένω απάντηση από το γνωστό μαγαζί που τις πουλάει γιατι στο site του εχει μόνο τις λευκές και τις μπλέ.
Περισσότερες φωτογραφίες αύριο που θα έχω φτιάξει και τα καπάκια γιατί τώρα είναι ώρα για βόλτα!
@teo8731 θα ξαναμιλήσουμε από βδομάδα για τον χαετό, για φωτιστικό έλεγα να του φτιάξω εγώ ένα όπως με βολεύει με 2-3 συγκεκριμένα λεντ του 1watt όπως έκανα στο pico corner....

IMG_20191029_181939_HDR.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bbetta said:

Αν είχα το παλιό μου ενυδρείο, μάλλον θα πρόσθετα και εγώ orphek Δημήτρη...

οντως το orbit marine δεν εχει UV και τα χρειαζεται απο οσο λέτε.... αλλά τωρα δεν ξερω αν θα φτανουν και τα μπλε/κοκκινα/πρασινα τοσο βαθια και δεν παιζει να αγοράσω δυο μπάρες orphek. Ασε που ακομη δεν ξέρω αν φερνουν τη UV. Με βλέπω να φτιάχνω μια μπάρα μονος μου με οτι λεντ θελω εγώ να ξεμπερδεύω. ουτε 50αρικο δεν θα μου κοστίσει. Βαριέμαι αλλιώς θα ειχα ξεκινησει ηδη,

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου καντο σίγουρα. Τα CREE λεντ βλέπω ότι τα προτείνουν πολύ από όσο έχω διαβάσει 

Link to comment
Share on other sites

Κάντο χωρίς σκέψη!

Τα καλύτερα υλικά και αν χρησιμοποίησεις θα είσαι κάτω από το 50% κόστους!

Πάντα αν πιάνουν τα χέρια σου !!!

Link to comment
Share on other sites

θα κανω μια γρήγορη δοκιμή με κατι deep red και royal blue bright blue που εχω περίσσευμα να δώ τι γίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

θα κανω μια γρήγορη δοκιμή με κατι deep red και royal blue bright blue που εχω περίσσευμα να δώ τι γίνεται.....

Το κόκκινο τι θα το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, fishbone! said:

Το κόκκινο τι θα το κάνεις?

Τιποτα να δοκιμάσω μονο, μπορεί να χρειαστει για τη συνδεσμολογία μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μα σας ρωτήσω, έχω κάνα κιλό πρώην ζωντανό βράχο πεταμένο στην αυλή εδώ και κάτι μήνες, να τα βράσω αυτά τα κομμάτια και να τα βάλω στο aquascape ή θα επιβαρύνω το σύστημα? Δεν μου είναι πρόβλημα να πάρω πάλι λίγο ζωντανό βράχο από εκείνο το μαγαζί που εμπιστεύομαι αν είναι να δημιουργηθεί θέματακι πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μα σας ρωτήσω, έχω κάνα κιλό πρώην ζωντανό βράχο πεταμένο στην αυλή εδώ και κάτι μήνες, να τα βράσω αυτά τα κομμάτια και να τα βάλω στο aquascape ή θα επιβαρύνω το σύστημα? Δεν μου είναι πρόβλημα να πάρω πάλι λίγο ζωντανό βράχο από εκείνο το μαγαζί που εμπιστεύομαι αν είναι να δημιουργηθεί θέματακι πάντως 

Η προτεινόμενη μέθοδος για να μπει πρώην ζωντανός βράχος ξανά στο ενυδρείο είναι το λεγόμενο "cooking", δηλαδή διατήρηση του βράχου σε νερό με πλήρη συσκότιση, συχνές αλλαγές νερού 100% και σκιμάρισμα. Είναι μια διαδικασία σχετικά χρονοβόρα (προτείνεται τουλάχιστον επί τριμήνου) και μάλλον δεν αξίζει το κόπο να το κάνεις. Το βράσιμο του βράχου δεν θα σου προσφέρει τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dimtsok έγραψε:

Η προτεινόμενη μέθοδος για να μπει πρώην ζωντανός βράχος ξανά στο ενυδρείο είναι το λεγόμενο "cooking", δηλαδή διατήρηση του βράχου σε νερό με πλήρη συσκότιση, συχνές αλλαγές νερού 100% και σκιμάρισμα. Είναι μια διαδικασία σχετικά χρονοβόρα (προτείνεται τουλάχιστον επί τριμήνου) και μάλλον δεν αξίζει το κόπο να το κάνεις. Το βράσιμο του βράχου δεν θα σου προσφέρει τίποτα.

Καλησπέρα και απο εμένα, οπότε ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί? Καλό ξεπλυμα με RO νερό και τοποθέτηση στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μα σας ρωτήσω, έχω κάνα κιλό πρώην ζωντανό βράχο πεταμένο στην αυλή εδώ και κάτι μήνες, να τα βράσω αυτά τα κομμάτια και να τα βάλω στο aquascape ή θα επιβαρύνω το σύστημα? Δεν μου είναι πρόβλημα να πάρω πάλι λίγο ζωντανό βράχο από εκείνο το μαγαζί που εμπιστεύομαι αν είναι να δημιουργηθεί θέματακι πάντως 

Όλα οκ Ναι μεν αλλά να ξέρεις ότι θα ξερασει ο βράχος τα πάντα μέχρι να στρώσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Καλησπέρα και απο εμένα, οπότε ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί? Καλό ξεπλυμα με RO νερό και τοποθέτηση στο ενυδρείο?

Όχι, είναι η διαδικασία που περιέγραψα εν συντομία πιο πάνω. Ψάξε λίγο στο google τον όρο 'cooking dead reef rock' και θα βρεις αρκετά άρθρα να διαβάσεις. Μιας και πιάσαμε αυτή τη κουβέντα,  πληροφοριακά να αναφέρω ότι υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, όπως το "μπάνιο σε βιτριόλι" (muriatic acid bath), μπάνιο σε χλωρίνη, συνδυασμός και των δύο ή και άλλων χημικών ουσιών. Προσωπικά αν ήθελα απλά να προσθέσω λίγα κιλά βράχου επιπλέον  δεν θα έκανα τίποτα από όλα αυτά. Θα τον "έστρωνα" σε ένα κουβά και τέλος. Να επισημάνω και αυτό που σωστά είπε ο Νίκος πιο πάνω περί "ξεράσματος" στο νερό ανεπιθύμητων οργανικών ουσιών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dimtsok έγραψε:

Όχι, είναι η διαδικασία που περιέγραψα εν συντομία πιο πάνω. Ψάξε λίγο στο google τον όρο 'cooking dead reef rock' και θα βρεις αρκετά άρθρα να διαβάσεις. Μιας και πιάσαμε αυτή τη κουβέντα,  πληροφοριακά να αναφέρω ότι υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, όπως το "μπάνιο σε βιτριόλι" (muriatic acid bath), μπάνιο σε χλωρίνη, συνδυασμός και των δύο ή και άλλων χημικών ουσιών. Προσωπικά αν ήθελα απλά να προσθέσω λίγα κιλά βράχου επιπλέον  δεν θα έκανα τίποτα από όλα αυτά. Θα τον "έστρωνα" σε ένα κουβά και τέλος. Να επισημάνω και αυτό που σωστά είπε ο Νίκος πιο πάνω περί "ξεράσματος" στο νερό ανεπιθύμητων οργανικών ουσιών.

 

Μέσα στην εβδομάδα στήνω και εγώ το πρώτο μου θαλασσιο με Fluval evo και θα βάλω νεκρό βράχο. Είχα στο μυαλό μου να βάλω τον βράχο μέσα σε νερό RO μαζί με χλωρίνη 1/10 για 24 ώρες και μετά να τον αφήσω άλλη μία μέρα με RO και κυκλοφοριτη (Τουλάχιστον αυτό διάβασα στο internet). Θα έχω πρόβλημα με αυτό τον τρόπο? Γιατί άμα είναι να το φτιάξω και να χρειαστεί να τον μαγειρέψω με τον κλασικό τρόπο θα πάρει μόνο ο βράχος κανα μήνα μέχρι να ετοιμαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...