Jump to content
Aquazone Team

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017

Recommended Posts

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017

Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες.

Στείλτε μας τις φωτογραφίες από τα μονομαχοενυδρεία σας, για να συμμετάσχετε στον φωτογραφικό διαγωνισμό του Aquazone ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017.

Τα ενυδρεία του διαγωνισμού, θα πρέπει να είναι απαραίτητα μεγαλύτερα από 17 λίτρα.

Οι όροι του διαγωνισμού είναι να συμπληρώσετε πλήρως την φόρμα που δίνεται παρακάτω, καθώς και να αποστείλετε τρεις φωτογραφίες από το ενυδρείο σας, ως εξής:

Η πρώτη να είναι μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου που να δίνει μια συνολική εικόνα του στησίματος του.

Η δεύτερη μια φωτογραφία κοντινή <<πορτραίτο>> του μονομάχου, και μια τρίτη φωτογραφία δική σας επιλογής από το ενυδρείο.

Δεν θα γίνουν δεκτές φωτογραφίες που απεικονίζουν ψάρια μέσα σε γυάλα. Επίσης επειδή ο διαγωνισμός θα ήθελε να αναδείξει την φυσική ομορφιά των ενυδρείων μας, καλό θα ήταν να αποφευχθούν φωτογραφίες με ψεύτικα ντεκόρ, δύτες, ναυάγια, θησαυρούς κλπ.

Οι φωτογραφίες θα πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο καθαρές, και να επεξεργαστούν, πριν αποσταλούν, σε ανάλυση 800 Χ 600 pixels (ελάχιστο) .

Η φόρμα που πρέπει να συμπληρωθεί είναι η παρακάτω:

Λίτρα ενυδρείου:

Χρόνος λειτουργίας ενυδρείου:

Φίλτρανση:

Φωτοπερίοδος:

Φυτά:

Συγκάτοικοι:

Επιπλέον παρατηρήσεις (προαιρετικό):

Κάθε χρήστης έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει με παραπάνω από ένα ενυδρείο που φυσικά θα φιλοξενεί μονομάχο και θα θεωρείται ξεχωριστή συμμετοχή.

Στο διαγωνισμό αυτό επίσης θα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή εκτός συναγωνισμού και μέλη της συντονιστικής ομάδας.

Απαραίτητη προϋπόθεση οι φωτογραφίες να μην έχουν δημοσιευθεί ξανά στο παρών φόρουμ, είτε σε αντίστοιχο άλλο, κατά το παρελθόν, αλλά και μέχρι τη λήξη του παρόντος διαγωνισμού.

Δικαίωμα συμμετοχής επίσης έχουν και όλα τα νέα μέλη που θα εγγραφούν στο forum, μέχρι την καταληκτική  ημερομηνία δήλωσης συμμετοχών στο διαγωνισμό.

Οι συμμετέχοντες θα πρέπει αποστείλουν τις φωτογραφίες στην ηλεκτρονική διεύθυνση aquazonecontest@hotmail.com με τίτλο  "Aquazone ενυδρείο μονομάχου 2017"

Οι φωτογραφίες θα πρέπει να βρίσκονται σαν συνημμένα αρχεία μέσα στο μήνυμα.

Έγκυρες συμμετοχές θα θεωρούνται αυτές που έχουν καταχωρηθεί από τις 15/11/2017 έως τα μεσάνυχτα της 25/11/2017.

Περιμένουμε με χαρά τη συμμετοχή  όλων όσων διαθέτουν ενυδρείο με τα πανέμορφα αυτά ψάρια, ή και όσων ανταποκριθούν στην πρόκληση να στήσουν με αφορμή αυτόν τον διαγωνισμό ένα ανάλογα σωστό ενυδρείο, που να πληρεί τις προϋποθέσεις του.

Κριτική επιτροπή διαγωνισμού - ψηφοφορία - ανάδειξη νικητή.

Η κριτική επιτροπή του διαγωνισμού ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017, θα αποτελείται από όλη τη συντονιστική ομάδα των ενυδρείων γλυκού νερού.

Στο τέλος της ψηφοφορίας από τη συντονιστική ομάδα που θα γίνει στις 2/12/2017 το ενυδρείο-συμμετοχή που θα έχει λάβει τις περισσότερες ψήφους θα αναδειχθεί σε νικητή. Ο νικητής με το <<ομορφότερο>>  ενυδρείο θα ανακοινωθεί την 3/12/2017.

Τα μέλη μπορούν να δηλώσουν την προτίμηση τους ψηφίζοντας τη συμμετοχή που τους αρέσει, στο νέο θέμα που θα δημιουργηθεί από 26/11/2017, και μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας 30/11/2017 και ώρα 24:00μμ.

Σε περίπτωση που μετά την ψηφοφορία της συντονιστικής ομάδας, ισοψηφήσουν στην πρώτη θέση δύο η περισσότερες συμμετοχές, νικητής θα αναδειχθεί το ενυδρείο που θα έχει λάβει τα περισσότερες ψήφους από τα μέλη.

Νικητής διαγωνισμού - δώρο.

Το δώρο για τον πρώτο νικητή του διαγωνισμού θα είναι ένα εξωτερικό φίλτρο Fluval 106.

Για τους τρεις πρώτους νικητές, θα υπάρχουν αναμνηστικά μπλουζάκια aquazone.

Η επιτυχία του διαγωνισμού εξαρτάται από όλους εμάς, είτε συμμετέχοντας ενεργά ως διαγωνιζόμενοι, είτε ως μέλη που δίνουμε προτίμηση με την ψήφο μας στις πραγματικά καλύτερες συμμετοχές.

Καλή επιτυχία σε όλους.

Συντονιστική ομάδα ενυδρείων γλυκού νερού.

• Like 11
  • Thanks 1

γιατι περιορισμός στα λιτρα μεχρι 60????

τα ελαχιστα το καταλαβαίνω αλλα τα μέγιστα γιατι???

Edited by Irakles

πριν 1 λεπτό, το μέλος Irakles έγραψε:

γιατι περιορισμός στα λιτρα μεχρι 60????

τα ελαχιστα το καταλαβαίνω αλλα τα μέγιστα γιατι???

Πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης μεταξύ των διαγωνιζόμενων ενυδρείων.:)

• Like 1

και εμεις που τους εχουμε σε ποιο μεγαλο???

καλα θα λαβω συμμετοχή εκτος ανταγωνισμού ετσι για την τιμη των όπλων!!!

Edited by Irakles
  • Like 2

Μπράβο παιδιά πολύ καλή ενέργεια άντε και διαγωνισμό βιοτοπικου.

πριν 24 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

και εμεις που τους εχουμε σε ποιο μεγαλο???

καλα θα λαβω συμμετοχή εκτος ανταγωνισμού ετσι για την τιμη των όπλων!!!

Σωστός Ηρακλή. Αυτό έπρεπε να είχε αφαιρεθεί..... Θα το αλλάξουμε..... 

• Thanks 1

Σωστή και αυτονόητη κίνηση! Μια συμμετοχή από εμένα!

• Like 2

θα στειλω και το δικο μου το ασουλουπωτο αλλα θα δω μηπως στησω και κανενα καινουργιο γτ εχω βρει και πολυ ωραια ψαρια και ψηνομαι

μπραβο στην ομαδα και στους συμμετεχοντες εκ των προτερων

• Like 2

Θα στείλω και εγώ αυτή τη φορά.. Αν και το δικό μου είναι 65 lt..έστω και εκτός συμμετοχής...

• Like 2

Μόλις τώρα, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Θα στείλω και εγώ αυτή τη φορά.. Αν και το δικό μου είναι 65 lt..έστω και εκτός συμμετοχής...

ενταξει μπηκαμε κι εμεις οι πιο μεγαλοι εντός διαγωνισμου!!!:thumbsu:

• Like 2

πριν 46 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Είσαι εντός συμμετοχής, μιας και και δεν υπάρχει πλέον ανώτατο όριο.:D

Edited by SOTIRIS

Τα ενυδρεια θα πρεπει να ναι αμιγως μονοναχοενυδρεια?Αν υπαρχουν κ αλλα ψαρακια μεσα?

Θα στείλω και εγώ συμμετοχή!

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Τα ενυδρεια θα πρεπει να ναι αμιγως μονοναχοενυδρεια?Αν υπαρχουν κ αλλα ψαρακια μεσα?

Δεν νομίζω, απλά θα πρέπει να είναι ο πρωταγωνιστής!

Εννοείται θα συμμετάσχουμε και εμείς!!

Καλη επιτυχια σε ολους. Μην χασομερατε, ξεκινατε να στηνετε!

Για πάμε, μια εβδομάδα σχεδόν έμεινε από την έναρξη του διαγωνισμού.

Ελπίζω να έχετε αρχίσει να τραβάτε τις φωτογραφίες σας.:D

Edited by SOTIRIS
  • Like 2

ΓΙα πάμε !

Πρώτη μερα υποβολής συμμετοχών σήμερα και οι πρώτες κατεφθασαν ήδη !!!

Για πάμε . . .

• Like 1

Το δικό μου θα το δείτε προς το τέλος... μη μου το ματιάσετε!!! 

(Υ.Γ. Περιμένω κάτι φυτά για να ολοκληρωθεί.....)

• Like 2

Λίγες μέρες μείνανε!

ναι, τα εστειλα κ εγω τα δικα μου, το ασουλουπωτο και το γκαντεμικο! μπορει τα ψαρια να μην εχουν ονομα αλλα τα ενυδρεια τα ξεχωριζω... καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες :) 

• Like 1

Τρεις και σήμερα.

Πάμε και οι τελευταίοι.

Μη ξεχνιόμαστε.:D

Μια ερωτηση παιδια. Αυτο που λεει με την επεξεργασια φωτογραφιας, εμενα που ειναι 6000x4000 εχω θεμα, η πρεπει το ελαχιστο που λεει να ειναι 800x600 οπωτε ειναι ενταξει?

Να μην ειναι κατω απο 800x600 ....

Η δικια σου ειναι απλα τεραστια :hehe 

• Thanks 1

Μόλις τώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Να μην ειναι κατω απο 800x600 ....

Η δικια σου ειναι απλα τεραστια :hehe 

A oκ:D. Ειναι απο φωτογραφικη :angel:

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Panagiotis Dms-Xgs
      Ξεκινάω εδώ το θέμα που θα συζητήσουμε για την διαδικασία που θα ακολουθηθεί για το ζευγάρωμα των μονομάχων μου.
      Έχουμε και λέμε:
      1) Για γεννήστρα έχω σκεφτεί ένα πλαστικό δοχείο περί των 67 λίτρων. Επειδή πρόκειται για ψάρια που δεν τα βρίσκεις εύκολα θέλω να δώσω άπλετο χώρο στο θυληκό μιας και θα δεχθεί αρκετό στρες από τον αρσενικό γιατί δεν είμαστε τώρα για απώλειες.... Το δοχείο όμως αυτό θα φτάσει για να φιλοξενήσει αργότερα και τα μικρά? 
      2) Φίλτρο εσωτερικό να φανταστώ με όση λιγότερη ροή γίνεται? πχ Fluval U3?  Έχω αρκετή βιολογία για να μπολιαστεί άμεσα. 
      3) Διακόσμηση σκέφτομαι να το γεμίσω κερατόφυλλο και να βάλω ένα ξύλο με πολλά παρακλάδια για κρυψώνα.
      4) Για φωτισμό μπορώ να βάλω μία λάμπα γραφείου? 
      5) Η διαδικασία εισαγωγής των ψαριών έχει ότι μπαίνει πρώτα ο αρσενικός και μετά το θυληκό? Το θυληκό στην συνέχεια πρέπει να μπει σε κάποιου είδους γεννήστρα ή υπάρχει κάτι άλλο για να προφυλαχθεί?
      6) Τι άλλο πρέπει να προσέξω? 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και καλή μας επιτυχία!!! 

• By Babis04
      Καλησπερα σας..ειμαι καινουργιος στο forum και γραφτηκα για τον λογο οτι απλα πριν απο μερικες μερες απεκτησα εναν μονομαχο και τον εχω σε μια μικρη γυαλα και ηθελα να μαθω πως θα μπορω να το συντηρω οσο το δυνατον καλυτερα(πχ απο ποσα λιτρα χρειαζεται να ειναι η γυαλα η το ενυδρειο τι τρωει ,ιδανικες θερμοκρασιες κτλπ)επισης να σας ενημερωσω οτι γενικος ειμαι καινουργιος με το χομπι περι ψαριων και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με μερικα tips
    • By Husky_Jim
      Οι συμμετοχές άνοιξαν για φέτος!!!!

Για να βλέπουμε ελληνικά ενυδρείο!!!

http://biotope-aquarium.info/badc-2019/

Και η κριτική επιτροπή....

• By bbetta
      Μπορεί να χρειάστηκε να αποχωριστώ τον ύφαλό μου αλλά και σχεδόν όλους τους εξοπλισμούς και ενυδρεία που είχα μαζέψει πάνω από μια δεκαετία που ασχολούμαι, το μικρόβιο όμως δεν φεύγει...
      Οι υποχρεώσεις, οι σπουδές και η συχνή απουσία από το σπίτι επέβαλαν ... επιστροφή στις ρίζες. 
      Ο κατάλληλος μονομάχος βρέθηκε (αναλυτικές πληροφορίες παρακάτω), το σύστημα στήθηκε με τέτοιο τρόπο που να έχει εντυπωσιακά χαμηλό κόστος και απαιτήσεις συντήρησης μηδενικές (γεγονός που μου δίνει την δυνατότητα να κρατάω το νερό σε απίστευτη καθαρότητα, περισσότερο από οποιοδήποτε σύστημα που είχα ποτέ). 

Μετά από χρόνια ενασχόλησης ομολογώ πως ήταν ευπρόσδεκτο αυτό το διάλειμμα από την πίεση που ασκεί ένα πολύπλοκο σύστημα, κάτι που μου δίνει την δυνατότητα να χαρώ το χόμπι ακόμα περισσότερο και να επιστρέψω εν καιρώ ακόμα πιο δυναμικά. 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 25 * 24 * 27
      Συνολικά Λίτρα: 16.2 (15 καθαρά)

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias Nana, Java Moss, Ceratophyllum Demersum, Cladophora Aegagropila
      Ψάρια: Μονομάχος
      Άλλα είδη: 1 Red Cherry, 1 Clea Helena

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Χαρτόνι Ματ 
      Ξύλα: Mopani 
      Βυθός: 0.7-1.2 mm Βασάλτης και Eheim Substrat Pro 
      Διακοσμητικά: Catappa Leaves και Alder Cones προστίθενται και αλλάζουν συχνά για να δώσουν ένα πιο βιοτοπικό λουκ και τις απαραίτητες τανίνες. Για μένα δεν νοείται μονομαχοενυδρείο χωρίς φύλλο Catappa. 

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού: e27 5w 4000K 600lm
      Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: Aquael Fan Mini
      Θέρμανση: Dophin 25W
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -

Διατροφή: Ποικιλία Τροφών που αλλάζουν συχνά. Μερικά παραδείγματα:
      Ξηρές: Tropica Betta Granulat, Ocean Nutrition Prime Reef Flakes, Ocean Nutrition Formula One Pellets S, Sera Vipan
      Κατεψυγμένες: Mysis, Artemia, Bloodworms
      Ζωντανές: Grindal, Marine Amphipods

Παράμετροι
      pH: 6.9
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3-4
      Νιτρικά (ΝΟ3): <5
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 27.5°C

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο. Αλλάζει τουλάχιστον το 20% κάθε βδομάδα. Συχνά εκτελούνται μικρές αλλαγές της τάξεως του 5-10%. 
      Προετοιμασία νερού: Σχεδόν αποκλειστικά Α/Ο

Φωτογραφίες:

Προφίλ Μονομάχου “Jäger”
      Επιστημονική ονομασία: Betta Splendens (Domesticated Morph)
      Τύπος Ουράς: Halfmoon Plakat (HMPK)
      Χρωματισμός: Super/Solid Red
      Φύλο: Αρσενικό
      Χώρα Εκτροφής: Ελβετία 🇨🇭(Züri Betta) 
      Ημ. Γέννησης: 20/05/18
      Ημ. Απόκτησης: 12/10/18
      Γονείς:
      Αρσενικό: Super Orange HMPK από Tawinfarm, Thailand 🇹🇭 
      Θηλυκό: Super Red Double Tail Plakat (DTPK) από Pichet Plaisanguan/Siamplakad Farm, Thailand

Σημείωση:  Διατηρώ bettas για μια δεκαετία και ειδικές συνθήκες με οδήγησαν στο να περιοριστώ τόσο σε χώρο. Δεν προτείνω σε κανέναν αρχάριο ή σε οποιονδήποτε που δεν έχει ήδη ενυδρείο και θα προβεί σε αγορά νέου, να χρησιμοποιήσει γυάλα μικρότερη των 20-25 λίτρων. Συμφωνώ με την γραμμή του φόρουμ και το υπάρχον προφίλ, εφόσον τηρούνται ορισμένες προϋποθέσεις. 

Το παρόν θέμα έχει σκοπό να δώσει ένα παράδειγμα απλοϊκου scape αλλά πολύ περισσότερο να ακολουθήσει την πορεία αυτού του ψαριού για το οποίο όπως παρατηρείτε έχουμε πάρα πολλά δεδομένα για να δούμε την εξέλιξή του, αλλά και των απογόνων του. Εξαιρετικά σπάνια έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις την ακριβής ημερομηνία γέννησης και αναλυτικά τα χαρακτηριστικά των γονιών ενός μονομάχου. 
      Θα ανεβάσω μελλοντικά προγενέστερες φωτό για να δούμε ποσό έχει αλλάξει από τότε που ήρθε στην κατοχή μου.  

Βασίλης
    • By stormtrooper
      Εδώ και αρκετούς μήνες έχω σε ένα ενυδρείο φουλ φυτεμένο 75 λίτρων (μεικτά) έναν μονομάχο, ένα ενήλικο Ancistrus cf. cirrhosus και 3 ανήλικα, καθώς και πολλά σαλιγκάρια. Μία εικόνα αυτό του ενυδρείου μπορείτε να πάρετε από ΕΔΩ. Όπως γράφω και στο θέμα του link, Οι αλλαγές που γίνονται σε αυτό το ενυδρείο είναι μηδαμινές.
      Πριν από μία 7-8 περίπου αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο την συμπεριφορά του μονομάχου μου βάζοντάς του 2 θηλυκές. Κατ'αρχήν να πω πως ο μονομάχος που φαίνεται στο παραπάνω Link δεν υφίσταται πλέον καθότι μία ωραία μέρα αποφάσισε να κάνει βουτιά θανάτου εκτός ενυδρείου. Ο μονομάχος που επρόκειτο να δοκιμαστεί είναι άλλος, τον οποίο ποτέ δεν τον είδα να κάνει φυσαλίδες.
      Βάζω λοιπόν τις θηλυκές και η συμπεριφορά και του αρσενικού αλλά και των θηλυκών ήταν περίεργη για μονομάχους... Ο αρσενικός δεν έδινε σημασία στις θηλυκές (πέρναγε από δίπλα τους σαν να μη τρέχει τίποτα) και οι θηλυκές αγνοούσαν πλήρως τον αρσενικό. Παρ'όλα αυτά οι θηλυκές μεταξύ τους είχαν έντονες διαμάχες. Συγκεκριμένα η μία κυνήγαγε συνεχώς την άλλη. Πρώτη φορά είδα θηλυκιά να κάνει flaring σαν αρσενικός και να ρίχνει τέτοιο μανιακό κυνήγι.
      Ο αρσενικός από την άλλη πασάς στον θρόνο του! Δεν του καιγόταν καρφί. Αυτή η ιστορία συγκατοίκησης κράτησε περίπου 5 μέρες. Αποφασίζω λοιπόν να πάρω άλλον αρσενικό να δω τι θα γίνει. Μετακίνησα φυσικά τον παλιό αρσενικό σε άλλο ενυδρείο και μπήκε ο νέος. Ο νέος έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του... Συνεχές flaring και ατελείωτο κυνήγι κάθε φορά που συναντούσε θηλυκιά στον δρόμο του. Παρ'όλα αυτά δεν είδα να κινδυνεύουν οι θηλυκές καθότι είναι πολύ πιο γρήγορες κι ευκίνητες.
      Σήμερα λοιπόν και μετά από 3 μέρες (αν δεν κάνω λάθος) που ο νέος αρσενικός είναι μέσα στο ενυδρείο, βρήκα φυσαλίδες με αυγά το δύστυχες είναι πως δεν ήμουν παρόν κατά την διαδικασία Δεν θα χαρακτήριζα τον αρσενικό ιδιαίτερα προσεχτικό πατέρα, καθότι δεν είναι λίγες οι φορές που απομακρύνεται και φέρει βόλτα όλο το ενυδρείο, για να επανέλθει, όμως, τελικά στην φωλιά του.
      Αυτά τα ολίγα για την ώρα... Θεωρητικά σε 48 ώρες θα έχουμε μωράκια. Οι θηλυκές θα απομακρυνθούν αύριο και θα ενημερώνω για τις εξελίξεις. Σε άλλο θέμα έχω υποσχεθεί βιντεάκια και φωτογραφίες. Δυστυχώς υπάρχει θέμα χρόνου και δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να το κάνω, πάντως επιφυλάσσομαι
    • By Husky_Jim
      Πρίν από λίγες μέρες έφτασαν αυτά τα καταπληκτικά ψάρια στα χέρια μου με την βοήθεια φίλων μου στο εξωτερικό.
      Έμειναν μαζί αλλά χωρισμένα για να εξοικειωθούν μεταξύ τους, και πρίν λίγα λεπτά έβαλα την θηλύκια με τον αρσενικό...όλα δείχνουν προς το παρόν πολύ καλά.... Άν τα βρούν θα χαμηλώσω στάθμη και θα προστεθούν catappa και adler cones!

• By Eftihis AstoXoC
      Καλημέρα σας είμαι καινούργιος γενικά σε φόρουμς και ψάχνω πληροφορίες έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα και σκέφτομαι να βάλω 1 μονομάχο 5 kuhli loaches και περίπου 30 κοπαδόψαρα (Green neon tetra ή neon tetra ή ember tetra ή harlequin rasbora ή glowlight tetra) δεν ξέρω πόσα να βάλω ώστε να έχουν και χώρο να μετακινούνται άνετα (από το site aqadvisor με έναν τέτοιο συνδυασμό μου λέει ότι βρίσκομαι από 65% εως 75% ανάλογα με το ψάρι που επιλέγω) επίσης θα ήθελα και μια γνώμη εμπειρική ή γενική για ποιο κοπαδόψαρο να διαλέξω για την συμβίωση και οπτική ευχαρίστηση με τον μονομάχο (το ενυδρείο είναι στα 100 λίτρα με μια μεγάλη ρίζα {Dark Iron Wood} και αρκετές πέτρες σε ποταμίσια άμμο και θα το κάνω σε blackwater θέμα με φύλλα αμυγδαλιάς κτλπ. Η λάμπα θα είναι LED color για φυτά γιατί σκέφτομαι να βάλω: anubias, Java fern, Java moss και ίσως και κανένα φυτό επιφανείας) Ευχαριστώ για ότι συμβουλή και να μου δώσετε είμαι ανοιχτός σε όλες τις απόψεις. 
    • By xrhstostsa
      Πόσο εφικτή θα ήταν η αναπαραγωγή μονομάχων σε πλαστικό δοχείο μαζί με όλα τα σχετικά μέσα φίλτρο, θερμοστάτη  (30λτ.)