Jump to content

Recommended Posts

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017

Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες.

Στείλτε μας τις φωτογραφίες από τα μονομαχοενυδρεία σας, για να συμμετάσχετε στον φωτογραφικό διαγωνισμό του Aquazone ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017.

Τα ενυδρεία του διαγωνισμού, θα πρέπει να είναι απαραίτητα μεγαλύτερα από 17 λίτρα.

Οι όροι του διαγωνισμού είναι να συμπληρώσετε πλήρως την φόρμα που δίνεται παρακάτω, καθώς και να αποστείλετε τρεις φωτογραφίες από το ενυδρείο σας, ως εξής:

Η πρώτη να είναι μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου που να δίνει μια συνολική εικόνα του στησίματος του.

Η δεύτερη μια φωτογραφία κοντινή <<πορτραίτο>> του μονομάχου, και μια τρίτη φωτογραφία δική σας επιλογής από το ενυδρείο.

Δεν θα γίνουν δεκτές φωτογραφίες που απεικονίζουν ψάρια μέσα σε γυάλα. Επίσης επειδή ο διαγωνισμός θα ήθελε να αναδείξει την φυσική ομορφιά των ενυδρείων μας, καλό θα ήταν να αποφευχθούν φωτογραφίες με ψεύτικα ντεκόρ, δύτες, ναυάγια, θησαυρούς κλπ.

Οι φωτογραφίες θα πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο καθαρές, και να επεξεργαστούν, πριν αποσταλούν, σε ανάλυση 800 Χ 600 pixels (ελάχιστο) .

Η φόρμα που πρέπει να συμπληρωθεί είναι η παρακάτω:

Λίτρα ενυδρείου:

Χρόνος λειτουργίας ενυδρείου:

Φίλτρανση:

Φωτοπερίοδος:

Φυτά:

Συγκάτοικοι:

Επιπλέον παρατηρήσεις (προαιρετικό):

Κάθε χρήστης έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει με παραπάνω από ένα ενυδρείο που φυσικά θα φιλοξενεί μονομάχο και θα θεωρείται ξεχωριστή συμμετοχή.

Στο διαγωνισμό αυτό επίσης θα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή εκτός συναγωνισμού και μέλη της συντονιστικής ομάδας.

Απαραίτητη προϋπόθεση οι φωτογραφίες να μην έχουν δημοσιευθεί ξανά στο παρών φόρουμ, είτε σε αντίστοιχο άλλο, κατά το παρελθόν, αλλά και μέχρι τη λήξη του παρόντος διαγωνισμού.

Δικαίωμα συμμετοχής επίσης έχουν και όλα τα νέα μέλη που θα εγγραφούν στο forum, μέχρι την καταληκτική  ημερομηνία δήλωσης συμμετοχών στο διαγωνισμό.

Οι συμμετέχοντες θα πρέπει αποστείλουν τις φωτογραφίες στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] με τίτλο  "Aquazone ενυδρείο μονομάχου 2017"

Οι φωτογραφίες θα πρέπει να βρίσκονται σαν συνημμένα αρχεία μέσα στο μήνυμα.

Έγκυρες συμμετοχές θα θεωρούνται αυτές που έχουν καταχωρηθεί από τις 15/11/2017 έως τα μεσάνυχτα της 25/11/2017.

Περιμένουμε με χαρά τη συμμετοχή  όλων όσων διαθέτουν ενυδρείο με τα πανέμορφα αυτά ψάρια, ή και όσων ανταποκριθούν στην πρόκληση να στήσουν με αφορμή αυτόν τον διαγωνισμό ένα ανάλογα σωστό ενυδρείο, που να πληρεί τις προϋποθέσεις του.

Κριτική επιτροπή διαγωνισμού - ψηφοφορία - ανάδειξη νικητή.

Η κριτική επιτροπή του διαγωνισμού ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017, θα αποτελείται από όλη τη συντονιστική ομάδα των ενυδρείων γλυκού νερού.

Στο τέλος της ψηφοφορίας από τη συντονιστική ομάδα που θα γίνει στις 2/12/2017 το ενυδρείο-συμμετοχή που θα έχει λάβει τις περισσότερες ψήφους θα αναδειχθεί σε νικητή. Ο νικητής με το <<ομορφότερο>>  ενυδρείο θα ανακοινωθεί την 3/12/2017.

Τα μέλη μπορούν να δηλώσουν την προτίμηση τους ψηφίζοντας τη συμμετοχή που τους αρέσει, στο νέο θέμα που θα δημιουργηθεί από 26/11/2017, και μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας 30/11/2017 και ώρα 24:00μμ.

Σε περίπτωση που μετά την ψηφοφορία της συντονιστικής ομάδας, ισοψηφήσουν στην πρώτη θέση δύο η περισσότερες συμμετοχές, νικητής θα αναδειχθεί το ενυδρείο που θα έχει λάβει τα περισσότερες ψήφους από τα μέλη.

Νικητής διαγωνισμού - δώρο.

Το δώρο για τον πρώτο νικητή του διαγωνισμού θα είναι ένα εξωτερικό φίλτρο Fluval 106.

Για τους τρεις πρώτους νικητές, θα υπάρχουν αναμνηστικά μπλουζάκια aquazone.

Η επιτυχία του διαγωνισμού εξαρτάται από όλους εμάς, είτε συμμετέχοντας ενεργά ως διαγωνιζόμενοι, είτε ως μέλη που δίνουμε προτίμηση με την ψήφο μας στις πραγματικά καλύτερες συμμετοχές.

Καλή επιτυχία σε όλους.

Συντονιστική ομάδα ενυδρείων γλυκού νερού.

• Like 11
  • Thanks 1

(edited)

γιατι περιορισμός στα λιτρα μεχρι 60????

τα ελαχιστα το καταλαβαίνω αλλα τα μέγιστα γιατι???

Έγινε επεξεργασία - Irakles

πριν 1 λεπτό, το μέλος Irakles έγραψε:

γιατι περιορισμός στα λιτρα μεχρι 60????

τα ελαχιστα το καταλαβαίνω αλλα τα μέγιστα γιατι???

Πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης μεταξύ των διαγωνιζόμενων ενυδρείων.:)

• Like 1

(edited)

και εμεις που τους εχουμε σε ποιο μεγαλο???

καλα θα λαβω συμμετοχή εκτος ανταγωνισμού ετσι για την τιμη των όπλων!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 2

Μπράβο παιδιά πολύ καλή ενέργεια άντε και διαγωνισμό βιοτοπικου.

πριν 24 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

και εμεις που τους εχουμε σε ποιο μεγαλο???

καλα θα λαβω συμμετοχή εκτος ανταγωνισμού ετσι για την τιμη των όπλων!!!

Σωστός Ηρακλή. Αυτό έπρεπε να είχε αφαιρεθεί..... Θα το αλλάξουμε..... 

• Thanks 1

Σωστή και αυτονόητη κίνηση! Μια συμμετοχή από εμένα!

• Like 2

θα στειλω και το δικο μου το ασουλουπωτο αλλα θα δω μηπως στησω και κανενα καινουργιο γτ εχω βρει και πολυ ωραια ψαρια και ψηνομαι

μπραβο στην ομαδα και στους συμμετεχοντες εκ των προτερων

• Like 2

Θα στείλω και εγώ αυτή τη φορά.. Αν και το δικό μου είναι 65 lt..έστω και εκτός συμμετοχής...

• Like 2

Μόλις τώρα, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Θα στείλω και εγώ αυτή τη φορά.. Αν και το δικό μου είναι 65 lt..έστω και εκτός συμμετοχής...

ενταξει μπηκαμε κι εμεις οι πιο μεγαλοι εντός διαγωνισμου!!!:thumbsu:

• Like 2

(edited)
πριν 46 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Είσαι εντός συμμετοχής, μιας και και δεν υπάρχει πλέον ανώτατο όριο.:D

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS

Τα ενυδρεια θα πρεπει να ναι αμιγως μονοναχοενυδρεια?Αν υπαρχουν κ αλλα ψαρακια μεσα?

Θα στείλω και εγώ συμμετοχή!

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Τα ενυδρεια θα πρεπει να ναι αμιγως μονοναχοενυδρεια?Αν υπαρχουν κ αλλα ψαρακια μεσα?

Δεν νομίζω, απλά θα πρέπει να είναι ο πρωταγωνιστής!

Εννοείται θα συμμετάσχουμε και εμείς!!

Καλη επιτυχια σε ολους. Μην χασομερατε, ξεκινατε να στηνετε!

(edited)

Για πάμε, μια εβδομάδα σχεδόν έμεινε από την έναρξη του διαγωνισμού.

Ελπίζω να έχετε αρχίσει να τραβάτε τις φωτογραφίες σας.:D

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 2

ΓΙα πάμε !

Πρώτη μερα υποβολής συμμετοχών σήμερα και οι πρώτες κατεφθασαν ήδη !!!

Για πάμε . . .

• Like 1

Το δικό μου θα το δείτε προς το τέλος... μη μου το ματιάσετε!!! 

(Υ.Γ. Περιμένω κάτι φυτά για να ολοκληρωθεί.....)

• Like 2

Λίγες μέρες μείνανε!

ναι, τα εστειλα κ εγω τα δικα μου, το ασουλουπωτο και το γκαντεμικο! μπορει τα ψαρια να μην εχουν ονομα αλλα τα ενυδρεια τα ξεχωριζω... καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες :) 

• Like 1

Τρεις και σήμερα.

Πάμε και οι τελευταίοι.

Μη ξεχνιόμαστε.:D

Μια ερωτηση παιδια. Αυτο που λεει με την επεξεργασια φωτογραφιας, εμενα που ειναι 6000x4000 εχω θεμα, η πρεπει το ελαχιστο που λεει να ειναι 800x600 οπωτε ειναι ενταξει?

Να μην ειναι κατω απο 800x600 ....

Η δικια σου ειναι απλα τεραστια :hehe 

• Thanks 1

Μόλις τώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Να μην ειναι κατω απο 800x600 ....

Η δικια σου ειναι απλα τεραστια :hehe 

A oκ:D. Ειναι απο φωτογραφικη :angel:

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από billaus
      Ελα παιδια τεταρτη σημερα και δεν βλεπω κινηση.
      Αυτο το σαββατο θα γινει και κληρωση και θα μοιραστουν δωρα στα μελοι του aquazone.

Πλακα κανω αλλα μονο ετσι μαζευοσαστε.

Για να δω συμμετοχες.
    • Από Husky_Jim
      Γνωρίζοντας (δυστυχώς με άσχημο τρόπο) πόσο πολύτιμη είναι μία φιάλη αίμα  (και όντας τα τελευταία χρόνια εθελοντής αιμοδότης) σκέφτηκα να οργανώσουμε μια εθελοντική αιμοδοσία σάν Aquazone.

Για όσους δέν γνωρίζουν θα πρέπει να πώ ότι είναι κάτι πολύ απλό, διαρκεί 15 λεπτά, δέν πονάει καθόλου και στο τέλος παίρνεις και τζάμπα χυμό και μπισκοτάκια!

Πώς σας φαίνεται σάν ιδέα?

Ποιοι από εσάς δίνετε εθελοντικά αίμα?

Έτσι όπως το σκέφτομαι, μπορούμε να το κάνουμε αρχές/μέσα Σεπτέμβρη και άν μαζευτούμε έστω και 5 άτομα θα ξεκινήσω τις διαδικασίες άμεσα!

Τί λέτε συμφορουμίστες?

Όπως λέει και το σλόγκαν...με 15 λεπτά από τον χρόνο σου μπορεί να σώσεις μιά ζωή!!!

• Από Aquazone Team
      Το Aquazone στο Facebook!!!

Μετά από πολύ σκέψη και αρκετές συζητήσεις, και αφού αφουγκραστήκαμε πολλά από τα μέλη μας,
      αποφασίσαμε και δημιουργήσαμε, εκτός από την ήδη υπάρχουσα σελίδα μας:

https://www.facebook.com/aquazone.gr/

και δύο ομάδες συζητήσεων (μία βασική και μία για μικρές αγγελίες), για να τα λέμε και από εκεί με την αμεσότητα που μας δίνει το Φατσοβιβλίο.
      Όπως έχουμε γράψει και σε θέματα εδώ στο φόρουμ, ο σκοπός μας παραμένει στο να διαδώσουμε το χόμπι μας, να βοηθήσουμε τους νέους που ξεκινούν αλλά και να το πάμε ένα βήμα παρακάτω κάνοντας  δράσεις και πράγματα πάνω σε αυτό.

Κάντε λοιπόν κλίκ και μπείτε στις ομάδες μας!

Η βασική μας ομάδα:
      https://www.facebook.com/groups/aquazone/

και η ομάδα των αγγελιών:
      https://www.facebook.com/groups/AquazoneBuyAndSell

Οι κανόνες που ισχύουν και εκεί είναι οι ίδιοι με αυτή της κοινότητας μας, οπότε σεβασμός στους συνομιλητές μας και πάμε να περάσουμε καλά και εκεί!

Κοινοποιήστε τις ομάδες, στείλτε στους φίλους σας και πάμε να κάνουμε τις ομάδες όπως έχουμε κάνει τόσα χρόνια την κοινότητα μας!

• Από Ειρήνη Σκλαβούνου
      συγνωμη για το σεντονι.Αυτος στις φωτογραφιες ειναι ο Νευτωνας.Δεν εχω εμπειρια απο ενυδρεια, το Νευτωνακο τον πηρα τυχαια επειδη τον λυπηθηκα, τον ειδα με αυτη την ουρα σε ενα ποτηρακι των 5 ml με βρωμικο νερο και επειδη ηξερα οτι θα πεθανει τον πηρα.Αρχικα τον εβαλα σε ενυδρειο χωρις φιλτρο και αρχισα θεραπεια με omnipur για μαι εβδομαδα με αλλαγες, δεν ειχε διαφορα,το ψαρακι ενω ηταν πιο ζωηρο με τις μερες και ετρωγε κανονικα δεν υπηρχε βελτωση στην ουρα.Μετα αρχισα θεραπεια με ενυδρειακο αλατι της API με αλλαγες μερα παρα μερα σχεδον για 15 μερες περιπου,οταν ειδα οτι αρχιζει να βγαινει η ουρα και υπηρχε νεος ιστος(ασπρο) σταματησα.εβαλα στο ενυδρειο 4 γαριδες ρεντ τσερι,μια ενυδρειακη ριζα monpani και μια moss. το φιλτρο που εβαλα ειναι το εικονιζομενο με μπολι απο αλλο ενυδρειο(ελαφροπετρα) και σφουγγαρι το οποιο ειχα.το ενυδρειακη αυτο το ειχα τυχαια απο τη χελωνιτσα μου το ιδιο και το φιλτρο.εκανα αλλαγη 1/3 του ενυδρειου ανα μια εβδομαδα σχεδον.ο μονομαχος ετρωγε κανονικα και ηταν ενεργητικος.σημερα αποφασισα να του βαλω υποστρωμα και τα φυτα που βλεπετε πισω, αλλα λογικα δεν ξεπλυνα καλα το χαλικι.το εβαλα σε μια πλαστικη λεκανη γεμιζοντας τη νερο και ριχνωντας το νερο για 2 φορες ως που στο τελος μ φανηκε αρκετα διαυγες.αρχιζα να το βαζω σιγα σιγα στο βυθο με ενα πλαστικο ποτηρακικαι στη συνεχεια προσθετα λιγο πανω απο τις ριζες των φυτων.(δεν αδειασα τον εβγαλα απο το ενυδρειο για να μην τον στρεσαρω και δε μπορουσα και να πιασω τις γαριδες,αφου ισα ισα τις εβλεπα)αφου τελειωσα τη κηπουρικη :ρ θολωσε το νερο και αποφασισα να κανω μια αλλαγη γυρω στο 1/3 παλι.(αλλαγες προετοιμαζω ενα μπολ μεταλικο βαζω το νερο μτραω θερμοκρασια βαζω χλωριο και περιμενω να γινει ιδια η θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου.αφου τελειωνω την προσπθηκη νερου (ο μονομαχος μεχρι τοτε καλα)βαζω το φιλτρο σε λειτουργια και ετσι οπως κανω να το σπρωξω προς τα κατω νιωθω σα να με χτυπαει ρευμα,ο φιλος μου που ηταν διπλα δεν ενιωσε κατι τετοιο και εβαλε αυτος το φιλτρο κανονικα προς τα κατω.Στη συνεχεια επειδη καποια φυλλαρακια επεπλεαν παιρνω το σουρωτηρι (με αυτο "επιανα τα χαλικακια που επεπλεαν οταν αδειαζα τη λεκανη που τα επλενα,το οποιο το ειχα στο νεροχυτη) και μαζευω αυτα που ειναι πανω πανω με μια κινηση και μετα συνειδητοποιω οτι ειχε πεσει σαπουνι γιατι καποιος ειχε πλυνει τα χερια του πανω απο το σουρωτηρι.βλεπω τον μονομαχο λυθαργικο και να πηγαινει να χωνεται διπλα στο φιλτρο και να επιπλεει.πανικοβαλομαι και βαζω τον μονομαχο σε ενα γυαλινο με αντιχλωριο με το χερι.παιρνω τα πανω πανω του νερου με ενα πλαστικο σε περιπτωση π ειχε πεσει σαπουνι ελεγχω ξανα το νερο γιατι ειχα βγαλει απο λειτουργια το φιλτρο και δεν ενιωθα ρευμα.οι γαριδες ολα καλα εν το μεταξυ, παω για μαθημα για κανενα 2ωρο και βρισκω τον μονομαχο στον πατο , και υστερα στην επιφανεια ακινητο, πανικοβαλομαι για αλλη μια φορα , νομιζοντας οτι οτνως ειχε πεσει σαπουνι γιατι το φιλτρο δε το ειχα βαλει ολο καω απο τ νερο και εκανε σα σαπουναδα στα τοιχωματα οπως στη φωτογραφια.καθαριζω το ενυδρειο αφου σβησω το φιλτρο παιρνωντας τα πανω πανω με ενα πλαστικο ποτηρι και αφου ειχα αδειασει γυρω στο μισο ενυδρειο το ξαναγεμιζω με τη διαδικασια της αλλαγης.ο μονμαχος δειχνει παρολα αυτα να ειναι στα τελευταια του..δε μπορω να κατααβω αν ειναι απο το στρες,αν οντως επεσε σαπουνι η αν τον χτυπησε τευμα..τι μπορω να κανω τωρα για να τον βοηθησω?τον ξαναεβαλα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη .η ουρα του επισης τις 3 τελευταιες μερες ισως και λιγοτερο εβγαλε 2 κοκκινα "μπαλακια" που δε ειχα παρατηρισει ενω τον ταιζω και τον βλεπω καθε μερα.εχει καποια σχεση αυτο?Ευχαριστω οποιον το διαβασε βαζω φωτογραφιες.ξερω οτι επρεπε να κανω μετρησεις,ξεχασα να παρω τεστ τλευταια φορα που πηγα πετ και γενικα ο χρονος ειναι πειρορισμενος λογω πανελληνιων..Το φιλτρο ειναι το F-800 της dophin, εχει μεγαλη ροη και το εχω γυρισει να χτυπαει στο ενυδρειο για να κοβει μεχρι να μπορεσω να παρω καινουριο.Ευχαριστω ειλικρινα οποιον το διαβασε..εχω ενα θρεμοστατη στα 200w να τον βαλω μπας και σωσω τιποτα?αν τα καταφερει μεχρι αυριο να συνεχισ τη θεραπεια?με αλατι παλι?(θα επιρεασει τα φυτα και τις γαριδες?

• Από PanosTetra
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Φυτεμένο Μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 38x26x36
      Συνολικά Λίτρα: 35
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: anubia, hygrophila polysperma, stayrogyne repens, κερατόφυλλο, hygrophilla difformis
      Ψάρια: 1 betta combtail
      Άλλα είδη: 2 zebra snails

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: -
      Πέτρες: - 
      Ξύλα: mopani wood
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Fluval Stratum
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 10w led 6500k , 850 lumen
      Διάρκεια φωτισμού: 7:30 - 3:30

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  μαμίσιο φίλτρο καπακιού συνοδευόμενο με αντλία hqj500g 350l/h
      Θέρμανση/ Ψύξη: Marina 50w
      Λίπανση: 
      Παροχή CO2: 2 κιλη προς το παρόν 1φ/2δλ
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Λόγω δυνατής ροής το ένα ξύλο έχει μπει σχεδόν μπροστά στην έξοδο της αντλίας.
      Διατροφή: Betta bio gold (pellets), αποξηραμένα bloodworms

Παράμετροι
      pH: 7
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 10
      Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: κάθε σάββατο 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασία με prime σε κουβά με κυκλοφορητή και θερμοστάτη. Προσθήκη 3 ml Catappa X μετά από κάθε αλλαγή. 
      Όποτε το βλέπω να ζουγκλεύει ρίχνω και ένα κλάδεμα.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κάθε δύο εβδομάδες αλλαγή του filterwool. 1 φορά τον μήνα επιφανειακή σκούπα. 

Φωτογραφίες (συγγνώμη για την ποιότητα αλλά είναι από κινητό) Οποιαδήποτε παρατήρηση/συμβουλή καλοδεχούμενη!!!

• Από GVC
      Καλημέρα κόσμε.
      Παιδιά θέλω να πάρω για το νέο ενυδρείο έναν μονομάχο. Μιας και το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο και έχω άπλετο καιρό μπροστά μου είπα να ψαχτώ λίγο για να βρώ κανένα περίεργο μονομάχο και εις γνώση μου να ανεβάσω και το budget (ακόμα απορώ αν το να έχει παιδιά είναι τελικά ευλογία, μάλλον αν συμφέρει..... ). Στην Αθήνα/Πειραιά βρήκα κλασσικά σχέδια και χρώματα. Για να βρεις μονομάχο περίεργο θα πρέπει να τον έχει φέρει κάποιος και αν τον προλάβεις, τον πρόλαβες (με την προηπόθεση ότι τον πήρες γραμμή ότι υπάρχει σε μαγαζι) ή ριψοκινδυνέυεις να τον φέρεις απ'εξω και αν ζει έχει καλώς; 
      Έχει δοκιμάσει να φέρει κανείς μονομάχο από εξωτερικό; Καμία πρόταση;
      Έχει δοκιμάσει κανείς να παραγγείλει κάποιον μονομάχο σε petshop και να του τον έχουν φέρει; Καμία πρόταση;
      Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να φέρνει περίεργα "μοντέλα" μονομάχων;
    • Από bill15
      ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 1,5 ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ.ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΝΗΤΟΣ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΩΛΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΦΥΣΣΑΛΙΔΕΣ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΕΣ ΦΩΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

• Από Husky_Jim
      Στα πλαίσια του Catfish Study Group Convention που γίνετε κάθε χρόνο στην Αγγλία, είχα την τύχη να βρεθώ ίσως στο καλύτερο ενυδρειακό κατάστημα του κόσμου.
      Και λέω καλύτερο όχι από τεχνικής άποψης αλλά καθαρά από χομπίστικη αίσθηση/στήσιμο/λειτουργία.

Όλα τα ψάρια ήταν άψογα, τα ενυδρεία όλα με διάκοσμο για να είναι ποιό φυσικά και πολλά ψάρια ιδιαίτερα μόνα τους σε ενυδρεία.

Όλο το προσωπικό και ο Neil (ιδιοκτήτης) είναι απίστευτοι γνώστες και χομπίστες που δέν έχουν κανένα πρόβλημα να σου ξεχωρίσουν π.χ. ζευγάρι τέτρα μέσα από ενυδρείο με 300 ψάρια...

Ήταν μιά απίστευτη εμπειρία και σίγουρα θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία.Τα ψάρια που πήρα από εκεί έφτασαν όλα σώα χάρης την εκπληκτική συσκευασία (ειδικά στα κορυντόρας την οποία θα την αναλύσω σε επόμενο άρθρο).

Οι φωτό και το βίντεο που ακολουθούν δέν είναι και τα καλύτερα (μιάς και δέν είχα πάρει την DSRL) αλλά σίγουρα θα πάθετε overdose ψαριών....

(Δείτε το σε HD)

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης