Jump to content

Ενα πρόβλημα...


filoxenos

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το ζήτημα του διαγωνισμού, Συμφωνώ!

Θα ήταν νομίζω αποτρεπτικό, ένα καινούργιο μέλος να χρειάζεται όντως 220 συνολικά δημοσιεύσεις αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερο σε συνδιασμό με το να μπορεί να ψηφίσει σε 32 μέρες το γρηγορότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχε εμφανιστεί και στο παρελθόν. Οι μόνοι που μπορούν να πουν αν όντως γίνεται αυτό είναι οι υπεύθυνοι ελέγχοντας τις ΙΡ. Το ζήτημα όμως δεν είναι αν γίνεται αυτό, αλλά η βλακεία αυτών που το κάνουν. (αν το κάνει κάποιος...)

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχουν περισσότερα από ένα μέλη με την ίδια IP στην συγκεκριμένη ψηφοφορία αλλά φυσικά και δέν υπάρχει η δυνατότητα να δούμε τί ψήφισε το κάθε μέλος.Και άν ακόμα υπήρχε κάτι τέτοιο να είστε σίγουροι ότι δέν θα το κάναμε.

Τεχνικά το μόνο που μπορεί να γίνει και το κάνουμε είναι στο να περιορίσουμε την δυνατότητα ψηφοφορίας σε μέλη με λιγότερα από Χ πόστ.

Να είστε σίγουροι ότι κάνουμε το καλύτερο δυνατό ώστε να περιορίσουμε τέτοια φαινόμενα.

Λυσίκατος Δημήτρης

Aquazone Team

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Νομίζω ότι τα αποτελέσματα του διαγωνισμού δέν αντιπροσωπεύουν την ποιότητα και την προσπάθεια των μελών για καλή φωτογραφία.

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να ψηφίζεται μία (τεχνικά) χάλια φωτογραφία πρώτη.

Μιλάω μόνο για το κομμάτι του γλυκού νερού.

Ευχαριστώ.

--------------------

Ζ.ΧΡΗΣΤΟΣ......................

Αγαπητέ φίλε Χρήστο.

Θα μπορούσα να συμφωνίσω απόλυτα με την άποψή σου αν.....

δικαίωμα ψήφου είχε μια επιτροπή αποτελούμενη απο ειδικούς.......που και αυτό συζητήτε το ποιός είναι και ποιός οχι.

Δεν μπορείς να κατηγορείς για την έλειψη τεχνικών γνώσεων αυτώνπου ψήφισαν ενω η ψηφοφορία είναι ελεύθερη.

Το αν πχ. στην κατηγορία γλυκού νερού η τρίτη σε ψήφους φωτογραφία είχε λιγότερα τεχνικά λάθη από την πρώτη συζητήτε,και εγώ θα πρέπει να τις αναγνωρίζω;Αλλά σε τελική ανάλυση έτσι το είδαν οι ψηφίσαντες έτσι το έκριναν.

Θέλει το aquazone.gr εναν διαγωνισμό ελεύθερο σε συμμετοχές και ψηφοφόρους;

Θέλει έναν διαγωνισμό όπου οι φωτό θα παιρνούν πρώτα απο επιτροπή και μετά στους ψηφοφόρους ή θέλει εναν διαγωνισμό απόλυτα ελεγχόμενο απο μια επιτροπή;

Αν κάποιος δεν συμφωνεί με τους όρους του διαγωνισμού μπορεί να μην λαμβάνει μέρος.Απλά.

Και φυσικά όλοι μας μπορούμε να έχουμε απο μια διαφορετική άποψη.

Φιλικά segusm. :);):angry2::wootwoot::D

--------------------

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να παρακολουθώ τη συγκεκριμένη στιγμή τη "πορεία" του συγκεκριμένου μέλους (μέσω της σελίδας των συνδεδεμένων χρηστών, με συνεχείς ανανεώσεις, αλλά και με συνεχή refresh στη σελίδα του διαγωνισμού), ξέρω τι ψήφισε... (είδα ποιας φωτογραφίας αυξήθηκαν κατά μία οι ψήφοι μετά την επίσκεψή του στη σελίδα).

Οσο για την ΙΡ λογικό είναι να μπει από άλλο υπολογιστή όποιος θέλει να κάνει κάτι τέτοιο (εκτός και αν είναι από την... Ημαθία! :) ). Πρέπει πιστεύω να αυξηθεί δραματικά το όριο των ποστ που πρέπει να έχει κάποιος για να μπορεί να ψηφίσει σε τέτοιους διαγωνισμούς (εάν συνεχιστούν) και μάλιστα αν είναι δυνατόν, να μην λαμβάνονται υπόψιν τα ποστ από τις διάφορες χαιρετούρες ή τα Χρόνια Πολλά... Και τέλος πάντων, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να διασφαλιστεί μια στοιχειώδης δεοντολογία, αν θέλουμε να λέμε ότι γίνεται διαγωνισμός...

Επίσης, θα συμφωνήσω απόλυτα με την άποψη του Ζ.Χ. που εκφράστηκε ΕΔΩ... (το αναφέρω εδώ γιατί εκεί κλειδώθηκε το θέμα). Είναι ενοχλητικό να ψηφίζονται φωτογραφίες φλου και εντελώς αντιαισθητικές από τεχνικής απόψεως. Οπως είναι ενοχλητικό να συμμετέχουν τέτοιες φωτογραφίες. Υποβιβάζουν το επίπεδο ενός Διαγωνισμού Φωτογραφίας. Θα πρέπει να υπάρχει διαλογή εάν θέλουμε να στηρίξουμε σοβαρά τέτοιους διαγωνισμούς, Διαφορετικά να γίνεται τελείως χύμα ώστε να μην έχουμε και απαιτήσεις... Βέβαια, τότε όμως ίσως επηρεαστούν οι πιο σοβαρές συμμετοχές, από τον πιθανό προβληματισμό κάποιων για τη συμμετοχή τους σε κάτι τέτοιο.

Προφανώς όμως και δεν πρόκειται για διαγωνισμό φωτογραφίας με τεχνικά φωτογραφικά κριτήρια, αλλά για άλλο πράγμα... Κάτι που και εμένα με ενοχλεί σαν πρώην επαγγελματία φωτογράφο (συμβαίνει για πολλοστή φορά), γιατί πιστεύω ότι δεν προάγει τη προσπάθεια κάποιων για την παραγωγή καλής ενυδρειακής φωτογραφίας (ΙΜΟ). Είναι εμφανές ότι τα κριτήρια ψήφου των μελών είναι άλλα και όχι καθαρά φωτογραφικά (πως θα μπορούσε άλλωστε, όταν δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες γνώσεις). Προτείνω λοιπόν να μετονομαστεί ο τίτλος του διαγωνισμού και να μην υπάρχει η λέξη "Φωτογραφίας". Θα μπορούσε πχ να γίνει : "Διαγωνισμός ενυδρειακών στιγμών" ή κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να παρακολουθώ τη συγκεκριμένη στιγμή τη "πορεία" του συγκεκριμένου μέλους (μέσω της σελίδας των συνδεδεμένων χρηστών, με συνεχείς ανανεώσεις, αλλά και με συνεχή refresh στη σελίδα του διαγωνισμού), ξέρω τι ψήφισε... (είδα ποιας φωτογραφίας αυξήθηκαν κατά μία οι ψήφοι μετά την επίσκεψή του στη σελίδα).

Οσο για την ΙΡ λογικό είναι να μπει από άλλο υπολογιστή όποιος θέλει να κάνει κάτι τέτοιο (εκτός και αν είναι από την... Ημαθία! :) ). Πρέπει πιστεύω να αυξηθεί δραματικά το όριο των ποστ που πρέπει να έχει κάποιος για να μπορεί να ψηφίσει σε τέτοιους διαγωνισμούς (εάν συνεχιστούν) και μάλιστα αν είναι δυνατόν, να μην λαμβάνονται υπόψιν τα ποστ από τις διάφορες χαιρετούρες ή τα Χρόνια Πολλά... Και τέλος πάντων, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να διασφαλιστεί μια στοιχειώδης δεοντολογία, αν θέλουμε να λέμε ότι γίνεται διαγωνισμός...

Επίσης, θα συμφωνήσω απόλυτα με την άποψη του Ζ.Χ. που εκφράστηκε ΕΔΩ... (το αναφέρω εδώ γιατί εκεί κλειδώθηκε το θέμα). Είναι ενοχλητικό να ψηφίζονται φωτογραφίες φλου και εντελώς αντιαισθητικές από τεχνικής απόψεως. Οπως είναι ενοχλητικό να συμμετέχουν τέτοιες φωτογραφίες. Υποβιβάζουν το επίπεδο ενός Διαγωνισμού Φωτογραφίας. Θα πρέπει να υπάρχει διαλογή εάν θέλουμε να στηρίξουμε σοβαρά τέτοιους διαγωνισμούς, Διαφορετικά να γίνεται τελείως χύμα ώστε να μην έχουμε και απαιτήσεις... Βέβαια, τότε όμως ίσως επηρεαστούν οι πιο σοβαρές συμμετοχές, από τον πιθανό προβληματισμό κάποιων για τη συμμετοχή τους σε κάτι τέτοιο.

Προφανώς όμως και δεν πρόκειται για διαγωνισμό φωτογραφίας με τεχνικά φωτογραφικά κριτήρια, αλλά για άλλο πράγμα... Κάτι που και εμένα με ενοχλεί σαν πρώην επαγγελματία φωτογράφο (συμβαίνει για πολλοστή φορά), γιατί πιστεύω ότι δεν προάγει τη προσπάθεια κάποιων για την παραγωγή καλής ενυδρειακής φωτογραφίας (ΙΜΟ). Είναι εμφανές ότι τα κριτήρια ψήφου των μελών είναι άλλα και όχι καθαρά φωτογραφικά (πως θα μπορούσε άλλωστε, όταν δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες γνώσεις). Προτείνω λοιπόν να μετονομαστεί ο τίτλος του διαγωνισμού και να μην υπάρχει η λέξη "Φωτογραφίας". Θα μπορούσε πχ να γίνει : "Διαγωνισμός ενυδρειακών στιγμών" ή κάτι παρόμοιο...

;)

Στη εταιρεία έχουμε 9 υπολογιστές και δύο στο σπίτι. Δεν νομίζω όμως να είναι λύση. Το φόρουμ το έχουμε για να προσφέρουμε και όχι να ξεγελούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαριζουμε ορισμενα πραγματακια...

Στον διαγωνισμο θεματικης φωτογραφιας δεν υπαρχει καμια επιτροπη! Καθε μελος μπορει να ανεβασει οποια φωτογραφια θελει και τα μελη να ψηφισουν αναλογα... Εδω δεν ημαστε φωτογραφικο forum και τα μελη ψηφιζουν με αλλα κριτηρια τα οποια ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει δικαιωμα να κρινει! Αν η φωτογραφια δεν ειναι τεχνικα καλη αλλα δειχνει ενα ομορφο ψαρι ισως να ψηφιστει αυτη αντι για καποια αλλη...

ΔΕΝ σκοπευουμε να κανουμε διαλογη φωτογραφιων...η φιλοσοφια του συγκεκριμενου διαγωνισμου ειναι διαφορετικη....ειναι ενας χαλαρος διαγωνισμος για να περναμε καλα...:)

Οσο αφορα το θεμα του δικαιωματος ψηφου τεχνικα δεν μπορει να μπει χρονικο οριο εγγραφης...καποια πραγματακια που μπορουν να γινουν θα γινουν...

Link to comment
Share on other sites

...η φιλοσοφια του συγκεκριμενου διαγωνισμου ειναι διαφορετικη....ειναι ενας χαλαρος διαγωνισμος για να περναμε καλα... ;) ...

Δεκτόν!

Πολύ καλά έκανες Μάνο που το ξεκαθάρισες, ώστε να αντιμετωπίζεται και από όλους εμάς ανάλογα και όχι σαν κάτι που δεν είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαριζουμε ορισμενα πραγματακια...

Στον διαγωνισμο θεματικης φωτογραφιας δεν υπαρχει καμια επιτροπη! Καθε μελος μπορει να ανεβασει οποια φωτογραφια θελει και τα μελη να ψηφισουν αναλογα... Εδω δεν ημαστε φωτογραφικο forum και τα μελη ψηφιζουν με αλλα κριτηρια τα οποια ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει δικαιωμα να κρινει! Αν η φωτογραφια δεν ειναι τεχνικα καλη αλλα δειχνει ενα ομορφο ψαρι ισως να ψηφιστει αυτη αντι για καποια αλλη...

ΔΕΝ σκοπευουμε να κανουμε διαλογη φωτογραφιων...η φιλοσοφια του συγκεκριμενου διαγωνισμου ειναι διαφορετικη....ειναι ενας χαλαρος διαγωνισμος για να περναμε καλα...:D

Οσο αφορα το θεμα του δικαιωματος ψηφου τεχνικα δεν μπορει να μπει χρονικο οριο εγγραφης...καποια πραγματακια που μπορουν να γινουν θα γινουν...

:hysterical::hysterical::excl::);):angry2::wootwoot::excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γράψω κάτι για την τελευταία αναφορά του Νίκου στο διαγωνισμό, όπου έγραψε:

Είναι λογική η παρατήρησή σου, αλλά δυστυχώς είναι μια αδυναμία του forum.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διαγράφουμε τά μέλη με τις ίδιες IP. Αλλά και αυτό έχει τις αδυναμίες του.

Το θέμα όμως, συζητείται, αυτή τη στιγμή, από την ομάδα μας και πιστεύω σύντομα, να βρούμε κάποια λύση.

Κάθομαι και το σκέφτομαι και νομίζω ότι και αυτό δεν είναι σωστή λύση. Γιατί εάν πάρουμε το παράδειγμα να υπάρχει σε ένα σπίτι ένας υπολογιστής, όπου υπάρχουν 2 αδέλφια, τότε στην περίπτωση διαγραφής της ίδιας ΙΡ δεν θα πρέπει να υποχρεώνονται να μπαίνουν με το ίδιο nick? Επίσης το ίδιο μπορεί να συμβαίνει με ένα υπολογιστή σε ένα γραφείο και 2 διαφορετικούς υπαλλήλους/χρήστες... Και αυτό δεν είναι και τόσο σωστό νομίζω.

Μάλλον άλλη λύση πρέπει να βρεθεί... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το βλέπω να τραβάει αρκετά σας ενημερώνω ότι από εδώ και μπρός κάθε ποστ στην κατηγορία των γιορτών δεν θα μετρά στα ποστ σας. Έτσι κάτι τέτοιο δεν θα μπορεί να επαναληφθεί με την συγκεκριμένη κατηγορία. Όχι όμως ότι κάποιος που θέλει να το κάνει δεν μπορεί να το κάνει και με άλλες κατηγορίες. Απλά εκεί θα φανεί πιό εύκολα.

Για τον λόγο αυτό παρακαλώ το θέμα να κλείσει ΕΔΩ.

Ευχαριστώ όλους σας.

Υ.Γ. Για την θεματική φωτογραφία ισχύουν αυτά που έγραψε ο Μάνος και δεν χρειάζεται νομίζω να επαναλάβω αφού ήταν αναλυτικότατος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το βλέπω να τραβάει αρκετά σας ενημερώνω ότι από εδώ και μπρός κάθε ποστ στην κατηγορία των γιορτών δεν θα μετρά στα ποστ σας. Έτσι κάτι τέτοιο δεν θα μπορεί να επαναληφθεί με την συγκεκριμένη κατηγορία.

νισαφη ποια :wootwoot:

πας να δεις νεα θεματα και ολο ευχες ειμαστε.

αντε και του χρονου και χρονια πολλα σε ολους και καλη πρωτομαγια , αγιου πνευματος, αγ χαραλαμπους κλπ :);):angry2:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..

απο εχθες που αντιληφθηκα το θεμα που προεκυψε με την φωτο που ψηφιστηκε ως πρωτη του διαγωνισμου γλυκου νερου (τυγχανει να ειναι δικη μου :) ),αποφασισα να κανω ενα και μονο ποστ στο θεμα αυτο,για να πω καποια πραγματα..

α) Θα ξεκινησω με αυτα που ειπωθηκαν σχετικα με μερικες συμμετοχες.

στους φιλους z.x. και filoxenos,εκ των οποιων τον Ντινο θαυμαζω για τις γνωσεις του (τουλαχιστον επειδη των ξερω καλυτερα,και εχουμε ανταλλαξει αποψεις) θελω να πω το εξης..δεν αναφερομαι μονο στη δικη μου συμμετοχη,αλλα σε ολες ειχαν και θα εχουν κοινα ποιοτικα στοιχεια..

δυστυχως,και για εμας που συμμετεχουμε με τετοιες φωτο,αλλα και για ολους στο forum που δεν μπορουν να απολαυσουν μονο πολυ ποιοτικες φωτο,δεν ειμαστε ολοι πρωην φωτογραφοι,ουτε μπορουμε να διαθεσουμε (τουλαχιστον εγω) 1000+€ για την αγορα μια ψηφιακης μηχανης.

προσωπικα,συμμετειχα για πρωτη φορα σε διαγωνισμο,και το εκανα κθαρα και μονο για πλακα..για τη συμμετοχη..πως το λενε??ειχα μια φωτο που εδειχνε τον κοκκινο μονομαχο μου και την εβαλα..απο τη στιγμη που ειναι ελευθερος διαγωνισμος,και η φωτο μου μπορει να μπει στη διαδικασια να την ψηφισουν,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να "κατηγορηθει" καποιος για τους λογους που την ψηφισε..

ολα οσα αναφερω,τα εχουν ηδη πει οι φιλοι segusm, Manogr, JDP, και ζητω συγγνωμη για την επαναληψη,ομως ηθελα απλα να πω καποια πραγματα που με στεναχωρησαν..

β) επισης,συμφωνω με ολους οτι το φαινομενο που περιγραφει ο ντινος πρεπει να αντιμετωπισθει,γιατι οντως ειναι κορο'ι'δια εφοσων γινεται..ειμαι σιγουρος οτι οι υπευθυνοι του forum θα κανουν το καλυτερο δυνατο..

κλεινωντας,θελω να τονισω οτι δεν εχω σκοπο να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν..ο λογος που εγραψα ολα τα παραπανω,ειναι η στεναχωρια που ενιωσα οταν ειδα το θεμα που προεκυψε σχετικα με την φωτο μου..διοτι εκανα κατι γιατι νομιζα οτι με αυτο ολοι περνανε καλα,ομως διαπιστωσα οτι ακομη και αυτο το κατι απλο για μενα,για αλλους ειναι μεγαλη υποθεση..βεβαιως και ολοι εχουμε το δικαιωμα να βλεπουμε με αλλη βαρυτητα ολα τα πραγματα..

δεν ξερω αν η φωτογραφια μου δεν εβγαινε πρωτη,αν θα γινοταν θεμα για ποιοτητα,καθως θεωρω πως και στο παρελθον λογικα θα εχει συμβει κατι τετοιο,χωρις το ξερω ομως,αλλα να ειστε σιγουροι πως τα παραπανω θα τα ελεγα ανεξαρτητως αποτελεσματως και ιδιοκτησιας της φωτογραφιας..

δεν με ενδιεφερε το αποτελεσμα του διαγωνισμου (χαρηκα μεν..) αλλα ειλικρινα θα προτιμουσα να μην ειχα λαβει μερος ωστε να δημιουργηθει τετοιο θεμα,και να χαλασουμε τη διαθεση μας..

αυτα ειχα να πω εγω,με εκτιμηση και σεβασμο προς ολους..

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη πιστεψε με...στο 99% των μελων δεν χαλασε η διαθεση τους! Η οπτικη που εχεις για τον διαγωνισμο ειναι σωστη και γι αυτο ενθαρυνουμε συμμετοχες απο ολα τα μελη χωρις να εχουμε θεσει κανεναν ποιοτικο κανονα! Πραγματικα χαιρομαστε και θελουμε καθε μηνα να κερδιζει και αλλος και βεβαια τα κριτηρια σε ενα ενυδρειακο forum ειναι διαφορετικα απο ενα φωτογραφικο!

Οσο αφορα την κριτικη του ΖΧ πιστευω οτι δεν εχει καμια βαση εδω! Δεν υπαρχει καποια επιτροπη που βγαζει το νικητη οποτε δεν μπορει κανεις να κατηγορει το συνολο των μελων γι αυτο που τους αρεσει!!!!

Οσο αφορα το θεμα με τα μελη που κανουν δημοσιευσεις για να ψηφιζουν κανουμε οτι μπορουμε αλλα δεν ειναι παντα ασπρο-μαυρο τα πραγματα! Το μελος που αναφερθηκε γραφτηκε κανονικε με ονοματεπωνυμο και email οποτε... ...

Link to comment
Share on other sites

Δική μου άποψη είναι ότι σκοπός του διαγωνισμού πρέπει να είναι η αξιολόγηση της ομορφιάς του αντικειμένου, και ενδεχομένως η αναγνώριση της δουλειάς και φροντίδας που απαιτεί η συντήρησή του, είτε αυτό είναι ένα δύσκολο φυτό, είτε ένα δύσκολο αλλά πανέμορφο ψάρι, είτε είναι απλά ένα καλό και προσεγμένο στήσιμο.

Πιστεύω ότι η καλή φωτογραφία δεν θα πρέπει να αποτελεί αυτοσκοπό. Άλλωστε επιτελεί το έργο της από μόνη της όπου υπάρχει, αναδεικνύοντας ακόμη περισσότερο το θέμα, αλλά δεν θα πρέπει και να χαντακώνει την προσπάθεια κάποιου μή καταρτισμένου σχετικά.

Όσο για το θέμα της παρακολούθησης μοναδικών χρηστών-ψήφων, ως προγραμματιστής πρέπει να πώ ότι υπάρχουνε πολλές προσεγγίσεις, οι οποίες όμως δεν λειτουργούνε ποτέ 100% αποτελεσματικά και δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθούμε τόσο πολύ. Είναι βέβαια αδικία ....

Όποιος κάνει κάτι τέτοιο εδώ μέσα είναι τουλάχιστον απαράδεκτος...

Αυτό που θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον θα ήτανε μια ονομαστική ψηφοφορία. Έτσι όποιος και να πάρει τους περισσότερους ψήφους, ένα "μπράβο" από τα πιο "καταξιωμένα" μέλη θα μετράει περισσότερο σαν αναγνώριση της προσπάθειας, όποιο και να είναι το τελικό ποσοτικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σίγουρα η άποψή μου για το θέμα(και όχι κριτική) δέν έγινε για να βλάψω κανέναν προσωπικά.

Διαβάζοντας τους όρους νόμιζα ότι είχα να κάνω με ένα σοβαρό διαγωνισμό που ο σκοπός του είναι να αναδεικνύει,μέσω των μελών της,την καλή προσπάθεια δηλαδή την φωτογραφία.

Σίγουρα ένιωσα μεγάλη έκπληξη όταν ξεκαθαρίσατε ότι ο διαγωνισμός θεματικής φωτογραφίας γίνεται για να σπάτε πλάκα.

Μία κακή φωτογραφία δέν μπορεί να αναδείξει το ωραίο,όπως και να το κάνουμε.

Επίσης δέν νομίζω ότι πρέπει να είσαι επαγγελματίας η μέλος κάποιού φωτογραφικoύ forum για να ξεχωρίσεις αν μία φωτογραφία είναι θολή η καθαρή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε filoxenos, με όλο το σεβασμό κοιτώ τις φωτογραφίες του διαγωνισμού και ειλικρινά δεν βλέπω τεράστιες διαφορές στην ποιότητα των δικών σου φωτογραφιών σε σχέση με αυτή που κέρδισε (τουλάχιστον σε θέμα ανάλυσης).

Καλησπέρα σας,

σίγουρα η άποψή μου για το θέμα(και όχι κριτική) δέν έγινε για να βλάψω κανέναν προσωπικά.

Διαβάζοντας τους όρους νόμιζα ότι είχα να κάνω με ένα σοβαρό διαγωνισμό που ο σκοπός του είναι να αναδεικνύει,μέσω των μελών της,την καλή προσπάθεια δηλαδή την φωτογραφία.

Σίγουρα ένιωσα μεγάλη έκπληξη όταν ξεκαθαρίσατε ότι ο διαγωνισμός θεματικής φωτογραφίας γίνεται για να σπάτε πλάκα.

Ευχαριστώ.

Τώρα όσον αφορά το εάν είναι ενοχλητικό το να λαμβάνουν μέρος σε κάποιον διαγωνισμό κακές ‘τεχνικά φωτογραφίες’, εγώ θεωρώ περισσότερο ενοχλητικό να πρέπει να ντρεπόμαστε να ποστάρουμε φωτογραφίες σε ένα ενυδρειακό forum εάν πρώτα δεν έχουμε βγάλει σχετική σχολή ή δεν έχουμε ξοδέψει σε απαιτούμενο φωτογραφικό εξοπλισμό.

Και σίγουρα η προσωπική άποψη μπορεί να παρεξηγηθεί και ως κακόβουλη κριτική ειδικά όταν αναφέρεσαι σε έναν διαγωνισμό στον οποίο έχεις πάρει μέρος και ήρθες δεύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ζ.Χ. μήπως έχεις μπερδέψει τον διαγωνισμό του ενυδρείου του Aquazone με αυτόν της Θεματικής Φωτογραφίας?

Είναι 2 τελείως διαφορετικοί διαγωνισμοί με διαφορετικό σκοπό ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Γιάννη δέν τα μπερδεύω,καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ των δύο.

Αλλωστε,έχω συμμετάσχει και στους δύο.

Σίγουρα τα κριτήρια είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια στο συνχομπιστα μας Giannis-malawi για τον εξαιρετικο μονομαχο του .

Ηταν πραγματι εκπληκτικος ... να σου ζησει να το χερεσε φιλε μου ... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σίγουρα η άποψή μου για το θέμα(και όχι κριτική) δέν έγινε για να βλάψω κανέναν προσωπικά.

Διαβάζοντας τους όρους νόμιζα ότι είχα να κάνω με ένα σοβαρό διαγωνισμό που ο σκοπός του είναι να αναδεικνύει,μέσω των μελών της,την καλή προσπάθεια δηλαδή την φωτογραφία.

Σίγουρα ένιωσα μεγάλη έκπληξη όταν ξεκαθαρίσατε ότι ο διαγωνισμός θεματικής φωτογραφίας γίνεται για να σπάτε πλάκα.

Μία κακή φωτογραφία δέν μπορεί να αναδείξει το ωραίο,όπως και να το κάνουμε.

Επίσης δέν νομίζω ότι πρέπει να είσαι επαγγελματίας η μέλος κάποιού φωτογραφικoύ forum για να ξεχωρίσεις αν μία φωτογραφία είναι θολή η καθαρή.

Ευχαριστώ.

Κάτι το οποίο δεν πρόσεξα και είναι τελείως ΦΑΟΥΛ.

Χρήστο κανένας διαγωνισμός δεν γίνετε για να σπάμε πλάκα. Εδώ είσαι λάθος. Κάθε ένας έχει σαν στόχο να αναδείξει τις ομορφιές που έχει το χόμπι μας. Αλλά όχι και για πλάκα. Για αυτό σε παρακαλώ ή διόρθωσέ το ή τουλάχιστον καταλαβετο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Σίγουρα δεν γίνετε για πλάκα

Για να ξεκαθαριζουμε ορισμενα πραγματακια...

ΔΕΝ σκοπευουμε να κανουμε διαλογη φωτογραφιων...η φιλοσοφια του συγκεκριμενου διαγωνισμου ειναι διαφορετικη....ειναι ενας χαλαρος διαγωνισμος για να περναμε καλα...:)

Ισως να μην το ερμήνευσα σωστά.

Υ.Γ. Για την θεματική φωτογραφία ισχύουν αυτά που έγραψε ο Μάνος και δεν χρειάζεται νομίζω να επαναλάβω αφού ήταν αναλυτικότατος.

Ισως όμως να μήν είναι τελικά αυτή η θέση σας.

Βέβαια πρέπει να συμμετέχουν όλοι,ο σκοπός όμως πρέπει να είναι το καλό οπτικό αποτέλεσμα.

Πρέπει να ανεβάσετε τον πήχη,για να δώσετε το δικαίωμα στο μέλος την επόμενη φορά να προσπαθήσει περισσότερο.

Νομίζετε οτί γεννήθηκε κανείς με μία canon στο χέρι?

Η οτι με την αγορά μιάς ακριβής φωτογραφικής αυτόματα γίνεσαι και φωτογράφος?

Οχι βέβαια,θέλει διάβασμα και κόπο για να βγεί ένα καλό αποτέλεσμα,και πάνω απο όλα θέλει ερεθίσματα που μπορεί να σου δώσει ένα σωστός διαγωνισμός.

Ομορφαίνει το χόμπι μας η καλή φωτογραφία όπως και να το κάνουμε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω πως και αυτό το θέμα μακρηγόρησε. Εντάξει, όπως βλέπω, όλοι έχουν δίκαιο. και αυτοί που απαιτούν δίκαιη νίκη με άριστης ποιότητας φωτογραφία, αλλά και οι αρχάριοι (στην φωτο) που δεν ξέρουν καλά καλά να χειριστούν το ζουμ. Όλοι νομίζω είναι σωστοί!!! :)

Εγώ προσωπικά έβαλα δύο φώτο και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία σε αυτό, γιατί νομίζω πρώτο λόγο έχουν τα ζωντανά που είναι πάνω σε αυτή και μετά έρχεται ο επαγγελματισμός μας.

Δεν είναι μέλημα μου να κερδίσω ποτέ, απλά παρουσιάζω τα καμάρια μου και τους κόπους μου. Μήπως θέλω περισσότερη επιβράβευση από το αποτέλεσμα που έχω τώρα?

Πιστεύω όμως ότι όντως βρίσκω δίκαιο σε όλους και δεν ξεμπερδεύεις εύκολα με αυτό. Έπεσα αρχικά και εγώ στην παγίδα της επαγγελματικής ποιοτικής φωτογραφίας!!! ;) Μετά έπιασα το νόημα! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω πως και αυτό το θέμα μακρηγόρησε. Εντάξει, όπως βλέπω, όλοι έχουν δίκαιο. και αυτοί που απαιτούν δίκαιη νίκη με άριστης ποιότητας φωτογραφία, αλλά και οι αρχάριοι (στην φωτο) που δεν ξέρουν καλά καλά να χειριστούν το ζουμ. Όλοι νομίζω είναι σωστοί!!! ;)

Εγώ προσωπικά έβαλα δύο φώτο και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία σε αυτό, γιατί νομίζω πρώτο λόγο έχουν τα ζωντανά που είναι πάνω σε αυτή και μετά έρχεται ο επαγγελματισμός μας.

Δεν είναι μέλημα μου να κερδίσω ποτέ, απλά παρουσιάζω τα καμάρια μου και τους κόπους μου. Μήπως θέλω περισσότερη επιβράβευση από το αποτέλεσμα που έχω τώρα?

Πιστεύω όμως ότι όντως βρίσκω δίκαιο σε όλους και δεν ξεμπερδεύεις εύκολα με αυτό. Έπεσα αρχικά και εγώ στην παγίδα της επαγγελματικής ποιοτικής φωτογραφίας!!! :angry2: Μετά έπιασα το νόημα! :wootwoot:

Α! Ξέχασα το πιο βασικό!

Συγχαρητήρια στη φίλη RAIN και στον φίλο Γιάννη για την τόσο όμορφη παρουσίαση ενυδρείου betta που έφτιαξε, αν και αρχάριος στο χόμπυ. Μπράβο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...