Jump to content

Genesis II


Aiolos

Recommended Posts

Μια σκέψη που έχω και είναι η πιο πρακτική, (δοκιμασμένη), είναι να τοποθετήσω το sump στο δωμάτιο που βρίσκεται ακριβώς πίσω από το ενυδρείο και είναι χωρισμένο με γυψοσανίδα.
Έτσι τα είχα άλλωστε και με το προηγούμενο ενυδρείο και ήταν όντως πολύ πρακτικό.
Γιατί δεν θα έχω υγρασία μέσα στο ντουλάπι, όποτε θα υπάρχει χώρος για άλλα πράγματα, δεν θα έχω περιορισμό στις διαστάσεις του, θα είναι πολύ εύκολα προσβάσιμο.
Επίσης υπάρχουν όλες οι τρύπες στη γυψοσανίδα για να περάσουν οι σωληνώσεις, καθώς και όλη η υποδομή τόσο για όσμωση, όσο και για αποχέτευση από το δοχείο συλλογής του skimmer.
Άλλωστε δεν θα χρειαστεί να κατασκευαστεί και έπιπλο/βάση γιατί ήδη υπάρχει στη θέση που θα τοποθετηθεί το ενυδρείο, ίσως χρειαστεί λίγο ενίσχυση. 
Με αυτόν τον τρόπο το sump θα αλλάξει σχεδιασμό από αυτό που είχα σκεφτεί αρχικά, θα μπορέσει να γίνει μεγαλύτερο αυξάνοντας έτσι τον όγκο του νερού.
Συνολικά θα έχει 5 διαμερίσματα, δυο από τα οποία θα είναι αυτόνομα, ένα για την αναπλήρωση και το άλλο για την παρασκευή νερού αλλαγής. Έτσι δεν θα έχω ούτε βαρελάκια και κουβάδες, ούτε και λάστιχα.

Η αλλαγή θα γίνεται με μόνιμες εγκαταστάσεις σωληνώσεων, βανών και αντλιών, κάτι που είχα κάνει στο στο προηγούμενο ενυδρείο.
Αν είδατε τα βίντεο στο θέμα "Κατά Αιόλου Γένεσις" φαίνεται εκεί όλος ο τρόπος λειτουργίας. 

Link to comment
Share on other sites

Άντε άντε να μεγαλώνουμε σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτηκα τώρα που το sump θα είναι μεγαλύτερο να κάνω μέσα σε αυτό, στο διαμέρισμα της επιστροφής δηλαδή, ένα χώρο για refugium, και να μεταφέρω την χαέτο χειροκίνητα στο κυρίως ενυδρείο και αυτό γιατί τα κοπίποδα δεν δραστηριοποιούνται συνήθως στη στήλη του νερού, οπότε μέσω της αντλίας ή ακόμη καλύτερα μέσω της υπερχείλισης τα αποτελέσματα μεταφοράς τους δεν θα είναι αποτελεσματικα. 
Καλύτερα με το χέρι το food delivery....
Μια ή δυο φορές την εβδομάδα να μεταφέρω την χαέτο το βράδυ στο ενυδρείο και να την αφήνω εκεί μέχρι το πρωί.


 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/12/2018 at 1:39 ΜΜ, το μέλος salamander έγραψε:

Άντε άντε να μεγαλώνουμε σιγά σιγά. 

Ορέστη δεν το βλέπω να μεγαλώνουμε, αλλά να μικραίνουμε....
Λίγο η δικιά μου οικονομική κατάσταση, λίγο η γενική και λίγο η όρεξη να αποκτήσω και πάλι ενυδρείο, με κάνουν να πέσω στα χαμηλά.... ή πιο σωστά στα λίγα.
Συγκεκριμένα έχω ένα μικρό ενυδρείο με όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό και μέχρι πρόσφατα το είχα γλυκού νερού.
Ευκαιρία είναι να εξελιχθεί σε pico θαλασσινό χωρίς καθόλου έξοδα... να λίγος αραγωνίτης, ένα κεντρικό βραχάκι/κλαδί 8 λίτρα νερό και είναι έτοιμο.
Από ζωντανά μερικά ζωάνθους και 2-3 pico ψαράκια.
Η λύση είναι προσωρινή φυσικά μέχρι να μπορέσω να αποκτήσω όλον αυτόν τον εξοπλισμό που είχα εξ αρχής στο μυαλό μου για να υλοποιήσω το Genesis II.
Αυτό ας το ονομάσω συμβολικά Genesis 1,5
Είναι γνωστό ότι τόσα λίγα λίτρα και ειδικά στο θαλασσινό είναι πρόβλημα λόγω των μεταβολών που θα είναι άμεσοι, όπως αλατότητα, θερμοκρασία κλπ κλπ... αλλά δεν μου είναι κάτι προτώγνωρο, το έξω ξανακάνει με επιτυχία.
Θα θυμούνται οι παλιοί το project που είχαμε κάνει πριν 8 χρόνια εγώ, ο salamander και ο Andreas Kika. 
Οπότε μια επανάληψη θα είναι ευκαιρία να ταράξω τα νερά, έστω και αν είναι λίγα !!! 

 

pico.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ενυδρείο το μόνο που θα χρειαστεί είναι να "πειράξω" λίγο τον φωτισμό, αυτός που έχει είναι πολύ χαμηλός.
Θα παίξω με λευκή και με μπλε λεντοταινία... για αρχή και για αυτά που θα έχει μέσα θα είναι μια χαρά.
Για αναπλήρωση ειδικά τους καλοκαιρινους μήνες θα κατασκευαστεί η πολύ πετυχημένη ιδέα που τότε μας δούλεψε πολύ καλά.

 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό υπάρχει ένας θερμοστάτης της Aqual 25 watt, αντλία EHEIM 300L/h, και εσωτερικό φίλτρο ΕΗΕΙΜ με 300L/h και αυτό, όπου μέσα θα τοποθετήσω τα υλικά.
Όλος αυτός ο εξοπλισμός θα τοποθετηθεί σε ένα υποτυπώδες sump που έχει το ενυδρείο στη πλάτη, αφήνοντας "καθαρό" και ελεύθερο τον κυρίως χώρο του ενυδρείου, και ευτυχώς που χωράνε εκεί δηλαδή γιατί τόσο μικρός που είναι ο χώρος δεν θα βόλευε οπτικά τουλάχιστον να είναι μπροστά.

filter.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Παλιές καλές εποχές... Θυμάμαι όταν είχα ξεστησει το παλιό ενυδρείο που από τα 700λιτρα πήγα σε αυτά... Μου κράτησε το ενδιαφέρον τόσο ψηλά που δεν το περίμενα. 

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ένας ολόκληρος κόσμος σε μια χούφτα νερό....
Να δες το ενυδρείο από το παλιό project, αν δεν γνωρίζεις τις διαστάσεις λες "πωωωω τι ενυδρείο είναι αυτό" και είναι μόνο 35 εκατοστά μήκος....9 λίτρα όλο και όλο !!!!

PicoreefAiolos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο!!!!

Βαγγέλη έχεις βάλει και εσύ το χεράκι σου .....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Απίστευτο!!!!

Βαγγέλη έχεις βάλει και εσύ το χεράκι σου .....

αυτό ήταν το δικό μου project, 

είχε κάνει έναν κύβο ο salamander και έναν ο Andreas Kika

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Aiolos έγραψε:

αυτό ήταν το δικό μου project, 

είχε κάνει έναν κύβο ο salamander και έναν ο Andreas Kika

Το ξέρω... άλλο εννοούσα!

Αυτήν είναι επαγγελματική λήψη και πιθανόν επεξεργασία !

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ...πάντως δεν είναι πειραγμένα τα χρώματα

Link to comment
Share on other sites

να φανταστείς.. η καθαρή πρόσοψη του ενυδρείου είναι όσο μια κόλα Α4... 30Χ20 δηλαδή !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Μα είναι ένας ολόκληρος κόσμος σε μια χούφτα νερό....
Να δες το ενυδρείο από το παλιό project, αν δεν γνωρίζεις τις διαστάσεις λες "πωωωω τι ενυδρείο είναι αυτό" και είναι μόνο 35 εκατοστά μήκος....9 λίτρα όλο και όλο !!!!

PicoreefAiolos.jpg

Μία ωραία λήψη αλλάζει την εικόνα, μια εικόνα 1000 λέξεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....και επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο, ή αλλιώς όπως λένε στο χωριό μου.... kalio pente kai sto xeri para deka kai karteri, το έχω ετοιμάσει ώστε να βάλω αραγωνίτη και βράχο,..... Ορέστη νερόοοοοοοο

DSC_0001.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

....και επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο, ή αλλιώς όπως λένε στο χωριό μου.... kalio pente kai sto xeri para deka kai karteri, το έχω ετοιμάσει ώστε να βάλω αραγωνίτη και βράχο,..... Ορέστη νερόοοοοοοο

DSC_0001.JPG

 

 

Φορεσες την ολόσωμη φόρμα σου και μας κανεις παρουσίαση:hehe:hehe:hehe ????

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είχε από την "μαμά" μια λεντοταινία RGB των 5 watt, δίνοντας έτσι ένα "πολύχρωμο" αλλά λευκό φωτισμό (Νο 1 στη φωτο)
Προστέθηκε και ένα ακόμη πάνελ από λεντ λευκού ψυχρού φωτισμού πολύ πιο δυνατό από τον εργοστασιακό (Νο 2)
Επίσης θα τοποθετηθεί και μια λεντοταινία μπλε φωτισμού (Νο 3) 
Άλλωστε οι οργανισμοί που θα τοποθετηθούν δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στον φωτισμό.
Με δύο χρονοδιακόπτες πρίζας ανάβουν πρώτα και σβήνουν τελευταία με διαφορά μιας ώρας τα 1 και 3, και με τον άλλον χρονοδιακόπτη ανάβει το 2, επιτυγχάνοντας έτσι κάτι σαν ανατολή δύση.... (λέμε τώρα)
Επίσης θα υπάρχει και ένα μπλε λεντ μόνιμα αναμμένο ως φως φεγγαριού. (είχαμε αναφερθεί παλιότερα σε αυτήν την ιδιοκατασκευή)

 

led.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε αυτή η "υποβάθμιση" στη κατασκευή να αναρτηθεί στη θεματολογία των pico ενυδρείων, αλλά λόγω ότι γίνεται για ξεχαρμάνιασμα μέχρι να γίνει αυτό που είχα αρχικά στο μυαλό μου, ας φιλοξενηθεί εδώ... άλλωστε προσωρινό είναι !!! 

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέπεσα έτσι στα λίτρα, αλλά καλομελέτα και έρχεται, ας ελπίσω ότι η νέα χρονιά να μου είναι πιο άνετη οικονομικα....
Τα κινέζικα fortune cookie μου λένε μάλλον αισιόδοξα πράγματα... για να δούμε.

DSC_000p1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά το Pico ενυδρείο η συζήτηση θα συνεχιστεί εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...