Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Alternanthera θελει παραπανω φως. Και hygrophila φουλ λιπασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Alternanthera θελει παραπανω φως. Και hygrophila φουλ λιπασμα.

Για την altenanthera δεν με νοιάζει, να μείνει όπως είναι θέλω ;) 

η hygrophila.. να ρίχνω παραπάνω flourish κ κάλιο;; μπορείς να μου πεις σε ml πόσο θα ήταν το ιδανικό; (ρίχνω 2ml την εβδομάδα flourish και 3x 1ml την εβδομάδα κάλιο)

για το λιμνόμπιουμ συμφωνείς ότι μπορεί να φταίει η αλλαγή φωτιστικού; :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

To καλιο εχεις Flourish potassium; Αν ναι, θελεις περιπου 6-7 μλ την εβδομαδα. Καλιο μπορεις να ριξεις ολο και την πρωτη μερα μετα την αλλαγη νερου.

Εχεις μετρησει προσφατα νιτρικα;

Το κανονικο flourish κανε 2 δοσεις.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

To καλιο εχεις Flourish potassium; Αν ναι, θελεις περιπου 6-7 μλ την εβδομαδα. Καλιο μπορεις να ριξεις ολο και την πρωτη μερα μετα την αλλαγη νερου.

Εχεις μετρησει προσφατα νιτρικα;

Το κανονικο flourish κανε 2 δοσεις.

Flourish κ flourish potassium χρησιμοποιώ.. οκ, οπότε αυξάνω τις δόσεις.. νιτρικά έχω καιρό να κάνω μέτρηση, θα τα τσεκάρω πριν την επόμενη αλλαγή νερού ;)  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, gyristroula said:

Για την altenanthera δεν με νοιάζει, να μείνει όπως είναι θέλω ;)

@gyristroula αν μπορείς μετακίνησε ελαφρώς το φωτιστικό ωστε το φως να "την χτυπάει κατακέφαλα". Αν δεν παρατηρείς καμία ανάπτυξη δεν θα μείνει έτσι. Ειναι αργής ανάπτυξης αλλά πρέπει να δώσει σημάδια ότι ζει. Αν δεν πετάει νέα φυλαράκια κλπ δεν είναι καλό.

Το limnobium κατα την ταπεινή μου άποψη δεν "κάηκε" από το φωτιστικό. Πιθανόν να συνηγόρησε και αυτό, δηλ. δυνατότερο φως μεγαλύτερη αναπτυξη φυτών=μεγαλύτερη κατανάλωση θρεπτικών=το limnobium πεινάει.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

@gyristroula αν μπορείς μετακίνησε ελαφρώς το φωτιστικό ωστε το φως να "την χτυπάει κατακέφαλα". Αν δεν παρατηρείς καμία ανάπτυξη δεν θα μείνει έτσι. Ειναι αργής ανάπτυξης αλλά πρέπει να δώσει σημάδια ότι ζει. Αν δεν πετάει νέα φυλαράκια κλπ δεν είναι καλό.

Το limnobium κατα την ταπεινή μου άποψη δεν "κάηκε" από το φωτιστικό. Πιθανόν να συνηγόρησε και αυτό, δηλ. δυνατότερο φως μεγαλύτερη αναπτυξη φυτών=μεγαλύτερη κατανάλωση θρεπτικών=το limnobium πεινάει.

 

Να φέρω πιο μπροστά το φωτιστικό λες ε; θα δοκιμάσω.. 

για το λιμνόμπιουμ.. θα κάνω μια μέτρηση νιτρικών,αύριο ή μεθαύριο, όποτε έχω χρόνο για αλλαγή νερού κ θα δούμε.. αλλά παλιότερα με το άλλο φως πήγαινε φουλ, συνέχεια έβγαζα γιατί γέμιζε... 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού σήμερα,τον βυθό πάλι δεν κατάφερα να τον καθαρίσω

Κλάδεψα την hygrophilia πολύ χαμηλά κοντά στις ρίζες όσα κλαδάκια ήταν πολύ χάλια, και φύτεψα μόνο τις κορυφές που ήταν "καλές"...

Λιμνομπιουμ έχει μείνει ελάχιστο, τρία ή τέσσερα μόνο φυτάκια,και αυτά πολύ χάλια..

 

 

 

d8129476bea0a10404c96f635824c3de.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι απέμεινε από το λιμνομπιουμ.. Μετά τις γιορτές θα πάω να βρω λάμπα να ξαναβάλω το παλιό φωτιστικό, δεν πάει άλλο.. 

20191224_170340.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

:)Χρόνια Πολλά @gyristroula!

Η εικόνα είναι αποκαρδιωτική... :(για να καταλήξουμε κάπου γιατί εγώ τουλάχιστον έχω μπερδευτεί...

Μπορείς να δεις πόσα watt, lumen κλπ είναι η παλιά λαμπα και πόσα το νέο φωτιστικό;

Υποτίθεται το νεο μπήκε για καλό και αρχικά έδειχνε ότι είχε καλή επίδραση στην roza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Χρόνια Πολλά @gyristroula!

Η εικόνα είναι αποκαρδιωτική... :(για να καταλήξουμε κάπου γιατί εγώ τουλάχιστον έχω μπερδευτεί...

Μπορείς να δεις πόσα watt, lumen κλπ είναι η παλιά λαμπα και πόσα το νέο φωτιστικό;

Υποτίθεται το νεο μπήκε για καλό και αρχικά έδειχνε ότι είχε καλή επίδραση στην roza.

Καλημέρα και χρόνια πολλά :) 

κοίτα παλιότερη φωτό με απλή λάμπα philips, 13w, 1500lm

θα βρω κ τα στοιχεία της καινούριας ;) 

 

20190429_210430.thumb.jpg.1ad5868a32c7b381c2c47609b46be04e.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το καινούριο φωτιστικό το μόνο που βρίσκω είναι ότι είναι 15w.. https://www.bluefishaquariums.gr/φωτισμος-ενυδρειου/led-lighting/φωτιστικό-led-fishguard-50cmd.html

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ειδα, μονο λευκα και μπλε λεντ εχει και καθολου κοκκινα. Δεν γραφει οτι κανει για φυτεμενο.Μαλλον μονο για ψαρια.

Δες κατω, οταν αναβεις, εχει και μπλε ή μονο ασπρα λεντακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απ΄οτι ειδα, μονο λευκα και μπλε λεντ εχει και καθολου κοκκινα. Δεν γραφει οτι κανει για φυτεμενο.Μαλλον μονο για ψαρια.

Δες κατω, οταν αναβεις, εχει και μπλε ή μονο ασπρα λεντακια.

Έχει λευκά και μπλε.. 

εν τω μεταξύ ψάχνω τη μικρή από το πρωί και δεν την βρίσκω.. ή έχει κρυφτεί τόσο καλά ή κάτι έγινε.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχει λευκά και μπλε.. 

εν τω μεταξύ ψάχνω τη μικρή από το πρωί και δεν την βρίσκω.. ή έχει κρυφτεί τόσο καλά ή κάτι έγινε.. 

Θα βγει.

Βαλε το παλιο φωτιστικο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@natateo προέκυψαν άλλα προβλήματα.. Αποφάσισα να ψάξω την ψαρινα, έβγαλα τον Ψαρή σε πλαστικό κουτί, έβγαλα το μεγάλο ξύλο με την ανουμπια, κυριολεκτικά χτενισα όλο το ενυδρείο η ψαρινα πουθενά

Και σαν να μην έφτανε αυτό, έβγαλα φίλτρο κ θερμαντήρα, έκανα έναν καθαρισμό, τα ξαναβάζω μέσα και.. το φίλτρο δεν δουλεύει 

Και εννοείται πως όταν πάει ένα πράγμα στραβά θα πάνε κ άλλα, έμεινα από ίντερνετ, και αναγκαστικά μπαίνω από κινητό και γι αυτό γράφω έτσι.. 

  • Confused 1
  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

@natateo προέκυψαν άλλα προβλήματα.. Αποφάσισα να ψάξω την ψαρινα, έβγαλα τον Ψαρή σε πλαστικό κουτί, έβγαλα το μεγάλο ξύλο με την ανουμπια, κυριολεκτικά χτενισα όλο το ενυδρείο η ψαρινα πουθενά

Και σαν να μην έφτανε αυτό, έβγαλα φίλτρο κ θερμαντήρα, έκανα έναν καθαρισμό, τα ξαναβάζω μέσα και.. το φίλτρο δεν δουλεύει 

Και εννοείται πως όταν πάει ένα πράγμα στραβά θα πάνε κ άλλα, έμεινα από ίντερνετ, και αναγκαστικά μπαίνω από κινητό και γι αυτό γράφω έτσι.. 

ψαξε στο πατωμα......:(

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

ψαξε στο πατωμα......:(

Δεν είναι πουθενά έχω φρικάρει 

Και δεν δουλεύει και το φίλτρο 

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula όταν έθεσες σε λειτουργία το φίλτρο, παρατήρησες αν ακούστηκε ο χαρακτηριστικός βόμβος; (κοινώς παίρνει ρεύμα;) Αν ναι, άνοιξε το φιλτρο σου και δες την "φτερωτή" (εσύ θα βλέπεις το πράσινο πάνω τμήμα που δεν είναι απαραίτητα πράσινο) κούνησε την λίγο με μια οδοντογλυφίδα γιατι μάλλον έχει πιάσει "μακα" και δεν γυρνάει.

Ξαναδοκίμασε να θέσεις σε λειτουργία το φίλτρο και θα είσαι ΟΚ.

Αν δεν παίρνει ρεύμα αλλάζει το θέμα αλλά νομίζω η φτερωτή είναι το πρόβλημα.

 

large_20181017220120_propela_rotoras_antlias_nerou_sicce_micron_impeller.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν είναι πουθενά έχω φρικάρει 

Και δεν δουλεύει και το φίλτρο 

 Κοίταξε πίσω από το φίλτρο και ανάμεσα στις βεντούζες (παθών). 

Αν έχεις γάτα στο σπίτι είναι πιθανό να πήδηξε και να φαγώθηκε. 

Για το φίλτρο τώρα το σημείο της φτερωτής που γράφει η @gixxer το έχεις καθαρίσει? Εγώ θα έλεγα βγάλτην όλη όπως είναι και με μια μπατονέτα καθάρισε ανάμεσα στα "φτερά". Πρώτα βεβαιώσου όμως ότι το φίλτρο παίρνει ρεύμα.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gixxer @panagiotis_dms ευχαριστώ παιδιά, τα έχω κάνει αυτά με τη φτερωτή, αν και ήταν σχετικά καθαρή, και ο μαγνήτης μέσα, όταν το πριζώνω ακούγεται ο ήχος από το μοτεράκι αλλά δεν δουλεύει.. μέχρι τα ξημερώματα παιδευόμουν.. τελικά έβαλα να δουλεύει το παλιό φίλτρο μ'εσα αν και είναι έτοιμο να σκορπίσει.. παράγγειλα και ένα καινούριο μικρό, φτηνό, αλλά δεν ξέρω πότε θα'ρθει, πάντα γιορτές και αργίες μου τυχαίνουν όλα.. 

Link to comment
Share on other sites

Η ψαρίνα πάει.. (γάτα δεν έχω)

λάμπα βρήκα και πήρα ακριβώς ίδια, θα μπει σε λειτουργία.. 

αυτά... 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Γκαντεμια... Καινούργιο φίλτρο τι έπαθε; Τεσπα συμβαίνουν αυτά, βάλε την λάμπα να ξαναβρούν τα φυτακια την φόρμα τους και προχωράς με τον κούκλο Ψαρή. Και το έλεγες @gyristroula από την αρχή ότι είναι ο φωτισμός, μου φαινόταν απίθανο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gixxer έγραψε:

Γκαντεμια... Καινούργιο φίλτρο τι έπαθε; Τεσπα συμβαίνουν αυτά, βάλε την λάμπα να ξαναβρούν τα φυτακια την φόρμα τους και προχωράς με τον κούκλο Ψαρή. Και το έλεγες @gyristroula από την αρχή ότι είναι ο φωτισμός, μου φαινόταν απίθανο...

Δεν ξέρω ρε γμτ.. θα το ξαναλύσω πάλι σήμερα, με ηρεμία, να δω μήπως μπορώ να κάνω κάτι..

τα φυτάκια ελπίζω να πάρουν τα πάνω τους, αλλιώς θα παραγγείλω πάλι.. 

(η γκαντεμιά σ'όλο της το μεγαλείο φέτος)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτακια θα επανέλθουν, κρίμα την ταλαιπωρία σου και την αγορά του φίλτρου και του φωτισμού. Η μικρή μπορεί να μην την πάλευε γενικά. Είχε το θέμα με την ανάπτυξη μπορεί να ήταν ασθενικό το μικρακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...