Jump to content

Σωστή τοποθέτηση εσωτερικού φίλτρου


Recommended Posts

 

 

Υπάρχουν ψαράκια (μικρά) για το ενυδρείο σου, πολύ πιο όμορφα από τα χρυσόψαρα (γνώμη μου)...

Όμως για χρυσόψαρο δεν κάνει. Δες στο λινκ από πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

 

Οι φυσσαλίδες είναι φυσιολογικές και θα φύγουν όπως και τα αιωρούμενα χαλίκια θα πέσουν. Μην σε ανησυχεί αυτό.

Βασικά δεν βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να αλλαχτεί το φίλτρο. Όπως και στα sunsun έτσι και αυτό έχει φίλτρο καπακιού το οποίο για μένα έχει αρκετά ικανοποιητικό κάδο για βιολογία όπως και για μηχανική φίλτρανση μιας και το σφουγγάρι μπορεί να αντικατασταθεί με ενυδρειακό βαμβάκι. Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα εγώ είναι ότι ο κυκλοφορητής δεν έχει ρυθμιστή ροής και χρειάζονται πατέντες στην περίπτωση του μονομάχου και γενικά ψαριών που θέλουν χαμηλή ροή. Αν μιλάμε για ένα χρυσόψαρο χίλιες φορές στα 40 λίτρα παρά στην γυάλα.

Το σωληνάκι που είναι κουμπωμένο στο φίλτρο βγάζει οξυγόνο στο ενυδρείο. Με καλή ανατάραξη της επιφάνειας πετυχαίνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Τεστ καλό θα είναι να πάρεις υγρά NH3/NH4,N02,NO3.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά πραγματικά όσο διαβάσω.. Τόσο μπερδεύομαι.. 

Με το φίλτρο για την ώρα το πρόβλημα λύθηκε... 

Μπορείτε να μου πείτε για το στρώσιμο τώρα τι κάνω?? 

Στη φώτο βλέπετε πια σκευάσματα χρησιμοποιώ.. Τα έχω ρίξει από χθες το απόγευμα τώρα τι κάνω??? Να αλλάξω νερό? Να βάλω ψάρι? Να περιμένω?? 

Η σκληρότητα είναι στο κόκκινο, πως κατεβαίνει?? 

15599027680776947340421651908854.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη ότι το χρυσόψαρο θα είναι πολύ καλύτερα στο 40εκ. ενυδρείο των 40 λίτρων παρά

στη γυάλα. Κανονικά όμως τα χρυσόψαρα χρειάζονται 80εκ (100-120 λίτρα) ενυδρείο (για ένα ζευγαράκι) και πάνω.

Το δικό σου είναι ιδανικό π.χ. για έναν μονομάχο. Τώρα σχετικά με τη φίλτρανση, μπορεί να μπει βιολογικό υλικό και από

πάνω το σφουγγάρι (ή ενυδρειακό βαμβάκι) αλλά με τη μέθοδο της στάλαξης δεν ξέρω πόσο καλή βιολογική φίλτρανση

θα επιτυγχάνεται (για μηχανική δεν το συζητάω, μια χαρά)...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Καλώς ήρθες.

 

Οι φυσσαλίδες είναι φυσιολογικές και θα φύγουν όπως και τα αιωρούμενα χαλίκια θα πέσουν. Μην σε ανησυχεί αυτό.

Βασικά δεν βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να αλλαχτεί το φίλτρο. Όπως και στα sunsun έτσι και αυτό έχει φίλτρο καπακιού το οποίο για μένα έχει αρκετά ικανοποιητικό κάδο για βιολογία όπως και για μηχανική φίλτρανση μιας και το σφουγγάρι μπορεί να αντικατασταθεί με ενυδρειακό βαμβάκι. Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα εγώ είναι ότι ο κυκλοφορητής δεν έχει ρυθμιστή ροής και χρειάζονται πατέντες στην περίπτωση του μονομάχου και γενικά ψαριών που θέλουν χαμηλή ροή. Αν μιλάμε για ένα χρυσόψαρο χίλιες φορές στα 40 λίτρα παρά στην γυάλα.

Το σωληνάκι που είναι κουμπωμένο στο φίλτρο βγάζει οξυγόνο στο ενυδρείο. Με καλή ανατάραξη της επιφάνειας πετυχαίνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Τεστ καλό θα είναι να πάρεις υγρά NH3/NH4,N02,NO3.

 

Να ρωτήσω κάτι;Έχει το ίδιο σύστημα και ενα καραντίνα που έχω.Δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι πέρα από μια τυπική φίλτρανση. Νομίζω ότι με ένα μικρό εσωτερικό είναι καλύτερα και ποιο ποιοτικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ, αλλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να αλλάξω ενυδρείο.. Οπότε ας επενδύσω σε αυτό ώστε να φτιάξω ένα καλό περίβαλον για ένα χρυσόψαρο... 

 Βλέπω και εγώ ότι το καλαθάκι του φίλτρου μπορεί να χωρέσει βιολογικό υλικό, οπότε πείτε μου τι άλλο να βάλω εκτός το σφουγγάρι που έχει? 

Επίσης το λαστιχάκι του αέρα βλέπω ότι γεμίζει νερό με αποτέλεσμα η έξοδος του αέρα μέσα στο νερό να έχει χαμηλή πίεση.. τι κάνω? 

15599070118801189243353230094427.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Leny Zafeiropoulou έγραψε:

Παιδιά συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά πραγματικά όσο διαβάσω.. Τόσο μπερδεύομαι.. 

Με το φίλτρο για την ώρα το πρόβλημα λύθηκε... 

Μπορείτε να μου πείτε για το στρώσιμο τώρα τι κάνω?? 

Στη φώτο βλέπετε πια σκευάσματα χρησιμοποιώ.. Τα έχω ρίξει από χθες το απόγευμα τώρα τι κάνω??? Να αλλάξω νερό? Να βάλω ψάρι? Να περιμένω?? 

Η σκληρότητα είναι στο κόκκινο, πως κατεβαίνει?? 

Τα σκεύασμα στα αριστερά είναι βακτήρια, στα δεξιά αντιχλώριο. 

Για να μπορείς να βάλεις με ασφάλεια ψάρι πρέπει πρώτα να γίνει ο κύκλος του αζώτου (κοινώς στρώσιμο).

Περισσότερα εδώ και εδώ

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε αλλά ψάρι δυστυχώς δεν μπαίνει ακόμα.

Αν εμπιστευτούμε την μέτρηση 8,4ph που είναι υψηλά τότε είτε περιορίζεσαι σε ψάρια της κλίμακας αυτής ή βρίσκεις τρόπους μείωσης της σκληρότητας πχ Α/Ο (αντίστροφη όσμωση)

 

πριν 1 ώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι;Έχει το ίδιο σύστημα και ενα καραντίνα που έχω.Δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι πέρα από μια τυπική φίλτρανση. Νομίζω ότι με ένα μικρό εσωτερικό είναι καλύτερα και ποιο ποιοτικά αποτελέσματα.

Δεν θέλω να βγούμε εκτός θέματος πόσο μάλλον να μπερδέψουμε κ άλλο την φίλη μας (που το κάναμε) αλλά από χρήση του συγκεκριμένου τρόπου φίλτρανσης εγώ έμεινα ικανοποιημένος. 3 κουτάκια μίνι σιποράξ πήρε το sunsun και είναι και 10 λίτρα πιο κάτω. Τέλος πάντων ότι βολεύει τον καθένα. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Τα σκεύασμα στα αριστερά είναι βακτήρια, στα δεξιά αντιχλώριο. 

Για να μπορείς να βάλεις με ασφάλεια ψάρι πρέπει πρώτα να γίνει ο κύκλος του αζώτου (κοινώς στρώσιμο).

Περισσότερα εδώ και εδώ

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε αλλά ψάρι δυστυχώς δεν μπαίνει ακόμα.

Αν εμπιστευτούμε την μέτρηση 8,4ph που είναι υψηλά τότε είτε περιορίζεσαι σε ψάρια της κλίμακας αυτής ή βρίσκεις τρόπους μείωσης της σκληρότητας πχ Α/Ο (αντίστροφη όσμωση)

 

Δεν θέλω να βγούμε εκτός θέματος πόσο μάλλον να μπερδέψουμε κ άλλο την φίλη μας (που το κάναμε) αλλά από χρήση του συγκεκριμένου τρόπου φίλτρανσης εγώ έμεινα ικανοποιημένος. 3 κουτάκια μίνι σιποράξ πήρε το sunsun και είναι και 10 λίτρα πιο κάτω. Τέλος πάντων ότι βολεύει τον καθένα. 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Φίλε panagiotis ευχαριστώ και πάλι!! Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα με στρώσιμο και κτλ, το έχω κατανοήσει το όλο θέμα.. Περισσότερο ρωτάω για να είμαι σίγουρη για τις κινήσεις μου... 

 

Ισχύει ότι αν βάλω στο ενυδρείο και απιονισμενο ή εμφιαλωμένο νερό εκτός από της βρύσης (που είναι αρκετά σκληρό) μπορώ να μειώσω τη σκληρότητα??? 

Υγρά τεστ για ποίες ακριβώς μέτρησης να ζητήσω?? 

 

Επίσης διάβασα ότι όταν στρώνεις με βακτήρια πρέπει αυτά με κάτι να τραφουν οπότε βάζεις ψάρια τη δεύτερη μέρα?? Αλλού διάβασα ότι αυτό δεν επιτρέπεται, θα κάνει κακό στο ψάρι... 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Leny Zafeiropoulou έγραψε:

Παιδιά ευχαριστώ, αλλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να αλλάξω ενυδρείο.. Οπότε ας επενδύσω σε αυτό ώστε να φτιάξω ένα καλό περίβαλον για ένα χρυσόψαρο... 

 Βλέπω και εγώ ότι το καλαθάκι του φίλτρου μπορεί να χωρέσει βιολογικό υλικό, οπότε πείτε μου τι άλλο να βάλω εκτός το σφουγγάρι που έχει? 

Επίσης το λαστιχάκι του αέρα βλέπω ότι γεμίζει νερό με αποτέλεσμα η έξοδος του αέρα μέσα στο νερό να έχει χαμηλή πίεση.. τι κάνω? 

Αν είναι το ίδιο όπως στο δικό μου τότε κάτω από το σφουγγάρι υπάρχει κάποιο διαχωριστικό μεταξύ βιολογικού υλικού και σφουγγαριού σωστά? Μπορείς να βάλεις μίνι σιποράξ  σαν υλικό. 

2086070078_.jpg.29ac266a055febf7aa970ec928b4ca96.jpg

 

Το σωληνάκι στην άκρη έχει κάποιο ρυθμιστή. Δοκίμασες να το γυρίσεις για να δεις αν μένει το ίδιο ή αν βγάζει περισσότερο? 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικές μετρήσεις είναι η αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2), νιτρικά (ΝΟ3). 

Σχετικά με απιονισμένο νερό και σκληρότητες δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω. 

 

Σωστά διάβασες για την τροφή των βακτηρίων γι αυτό και σου σημείωσα το άρθρο περί στρωσίματος με τροφή και όχι με ψάρι ;)

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Leny Zafeiropoulou έγραψε:

Φίλε panagiotis ευχαριστώ και πάλι!! Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα με στρώσιμο και κτλ, το έχω κατανοήσει το όλο θέμα.. Περισσότερο ρωτάω για να είμαι σίγουρη για τις κινήσεις μου... 

 

Ισχύει ότι αν βάλω στο ενυδρείο και απιονισμενο ή εμφιαλωμένο νερό εκτός από της βρύσης (που είναι αρκετά σκληρό) μπορώ να μειώσω τη σκληρότητα???

Υγρά τεστ για ποίες ακριβώς μέτρησης να ζητήσω?? 

 

Επίσης διάβασα ότι όταν στρώνεις με βακτήρια πρέπει αυτά με κάτι να τραφουν οπότε βάζεις ψάρια τη δεύτερη μέρα?? Αλλού διάβασα ότι αυτό δεν επιτρέπεται, θα κάνει κακό στο ψάρι... 

Ακλουθα τις οδηγίες δοσολογίας (για νέα ενυδρεία) που αναφέρει η συσκευασία βακτηριδίων και πάρε  υγρά τεστ νερού για NH4/NH3 NO2, NO3 και κάνε μετρήσεις ανα 2 ημέρες.Το στρώσιμο του ενυδρείου μας ολοκληρώνεται όταν οι τιμές μας δίξουν ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 και μετρήσιμα ΝΟ3 >0

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι panagioti!! Θα πάω το απόγευμα να δω τι θα βρω και το βράδυ θα μου πεις τη γνώμη σου για τη σειρά... 

 

Με βοήθησε το δεύτερο άρθρο ✌️

 

Το φίλτρο τώρα δε βλέπω να έχει πουθενά ρυθμιστή.. Βγάζει αέρα στο νερό αλλά λίγο.. Γιατί έχει νερό το σωληνάκι όμως? Κάποιες φορές που έβγαλα και ξανά έβαλα το φίλτρο δεν είχε και έδινε με πολύ δύναμη αέρα στο νερό 

Link to comment
Share on other sites

για το ph μπορεις επισης να πας δειγμα του νερου  στο πετ σοπ να στο μετρησουν με υγρο τεστ, για να μην αγοραζεις και αυτο, τα αλλα ειναι απαραιτητα,

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Leny Zafeiropoulou έγραψε:

Φίλε Corto maltese για τη σκληρότητα τι προτείνεις? 

Φιλτρο αντιστροφης οσμωσης (Α/Ο) πχ αυτο https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Εμφιαλωμένο νερό πολλες φορες ειναι αρκετα σκληρο πχ Ζagori.... και δεν θα σου κατεβαζει τ σκληροτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Leny Zafeiropoulou έγραψε:

Φίλε Corto maltese για τη σκληρότητα τι προτείνεις? 

Συμφωνω με @natateo και  οτι σου πει κρατα το ευαγγέλιο. Στο συγκεκριμενο θεμα εγώ λόγο αφρικανικων κιχλιδων παιζω σε ψηλό ph, μακαρι να ειχα νερο βρυσης 8.4 οπως εσυ(αν αληθευει το τεστ) παρτυ θα εκανα που λενε. Αλλα επειδη ειπες οτι μετρησες με στικ και αυτα δεν ειναι αξιοπιστα κανε αυτο που σου ειπα με το δειγμα στο πετ σοπ ή παρε και τεστ ph, δεν ειναι ακριβο οπως τα αλλα. Στο λεω γιατι αν δεν ειναι 8,4 που λες και ειναι πιο κατω, για τα χρυσοψαρα ιδανικά ειναι  πανω κατω το 7,5 οπως λενε τα αρθρα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...