Jump to content

400 λίτρα με Red Bellies


Moutralewn

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντώνη, έχει διπλασιαστεί το μέγεθός τους μέσα σε 1 μήνα.

Πρακτικά, σε πόσο καιρό και σε τί μέγεθος θα σταματήσει η γρήγορη ανάπτυξή τους;

...επειδή έχω διαβάσει διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

η γρηγορη αναπτυξη επιρρεαζεται απο το φαγητο.

δεν υπαρχει καποιος κανονας ή θεωρια.

πρακτικα κ με τον καιρο κ οσο τα ψαρια μεγαλωνουν μειωνουμε το φαγητο γιατι ουτως ή αλλως χανουν τη μεγαλη ορεξη τους, ειδικα απο τη στιγμη που θα τρωνε πιο δυσκολοχωνευτες τροφες.

για παραδειγμα τροφες οπως κατεψυγμενα ψαρια (με λεπια κ κοκαλα) οσο θρεπτικα ειναι, τοσο δυσκολοχωνευτα ειναι κ δεν εχουν καμια σχεση με το ψαχνο φιλετακι. ή ακομα κ οι γαριδες μαζι με το κελυφος κ τις πολυτιμες βιταμινες που αυτο περιεχει, ειναι σαν τροφη πολυ διαφορετικη απο την καθαρισμενη γαριδουλα που ριχνουμε σε μικρα πιρανχα.

εξαλλου η επιθετικοτητα μειωνεται οσο μεγαλωνουν κ μαθαινουν να προστατευουν τους εαυτους τους πολυ καλυτερα σε τυχων επιθεσεις.

η μειωση του φαγητου θα γινει σταδιακα κ απο προσωπικη εμπειρια εφτασα να ταϊζω 1 φορα στις 3 μερες χωρις ποτε κανενα προβλημα. κ ετσι θα σταματησει κ η γρηγορη αναπτυξη.

αυτη τη στιγμη τα μικρα που εχω (2-3 cm) ταϊζονται μονο μια φορα την ημερα κ ενω τα βλεπω πολυ λιγο δεν εχω παρατηρησει ουτε ενα φαγωμενο πτερυγιο.

αν καποιος ειχε pacu τοτε θα ειδε τη γρηγορη αναπτυξη προσοποποιημενη. σε 3 μηνες ειχαν παρει 20 cm τα δικα μου!!

Υ.Γ. τα λιτρα ειναι παντα ενας σημαντικος παραγοντας για την αναπτυξη κ για την επιθετικοτητα. κακα τα ψεματα τα κοπαδιαστα ενηλικα πιρανχα σε ομαδες των 5+ ατομων χρειαζονται ενα ενυδρειο τουλαχιστον 300 λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι με update μετά απο περίπου 2 μήνες:

p1130017.jpg p1130018.jpg p1130019.jpg p1130020.jpg p1130021.jpg

...και ένα

. :thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεάκι..!!

-----------------------------

Όταν έβγαλα τις φωτό είχα βάλει "χέρι" μέσα στο ενυδρείο να ξεμπλέξω κάτι....κοτσίδες κερατόφυλλο στα αριστερά και τρόμαξαν οπότε έμειναν κρυμμένα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ .................ΠΙΡΑΝΧΑ POWER............NA to xairesai τελειο...

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup: απλά υποκλείνομαι :hysterical::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

...φωτογραφικό update με την ματιά του φακού του Gianni-Malawi.

Γιάννο, ξανά - ευχαριστώ φίλε!!

IMG_8768.jpg

IMG_8769.jpg

IMG_8770.jpg

IMG_8772.jpg

IMG_8773.jpg

IMG_8789.jpg

IMG_8782.jpg

IMG_8790.jpg

...οι τελευταίες φωτό μιας και το εν λόγω setup δεν υπάρχει πλέον

Link to comment
Share on other sites

θελει πολυ ψυχη για να αποφασισεις να χαλασεις τετοιο ενυδρειο!

και εις αλλα με υγεια..... :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μεινει @#^&*$^*ακας με τις φωτο ... απιστευτες .

Μπραβο !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό :lmao:!!!Συγχαρητήρια :P

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::P:lmao:

Μου ειχε κολησει η εικονα του αγριου ξερου τοπιου, με τα πιρανχας.

Εσυ εχεις στησει ενα παραδεισο, με ψαρια απο την κολαση :lmao:;)

Μπορει να λειτουργησει ετσι στημενο ενα πιρανχοενυδρειο για καιρο?

ή ειναι οπως με τα φυτεμενα δισκοενυδρεια, μια ταλαιπωρια ή προβληματα με τα φυτα ή τα ψαρια κλπ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, ήθελα να στήσω έναν διαφορετικό βιότοπο απο το άγριο ξερό τοπίο που συνηθίζεται για τα εν λόγω ψάρια.

Μπορώ να πω ότι το εγχείρημα πέτυχε και θα μπορούσε να λειτουργήσει για πολύ καιρό έτσι.

Προσωπικά δεν είχα καμία εμπειρία απο φυτά. Απολύτως καμία όμως. Πιστός στην βιοτοπικότητα έβαλα λευκή άμμο και φυτά απο Αμαζόνιο (2-3 είδη εχινόδορου και saggitaria). Μόλις το έστησα έβαλα ταμπλέτες στις ρίζες των φυτών σαν λίπασμα (για να πάρουν τα πάνω τους στην αρχή) και αυτό ήταν. Δεν έκανα τίποτα άλλο. Ούτε κλαδέματα, ούτε τίποτα. Δεν το πείραξα καθόλου. Σκέφτηκα ότι στην φύση δεν υπάρχει κανείς να τα κλαδεύει οπότε εμπιστεύτηκα την φύση η οποία δεν με έχει προδώσει ποτέ σε κάνενα απο τα ενυδρεία μου.

Η ρουτίνα δεν διέφερε καθόλου απο οποιουδήποτε άλλου στησίματος. Άλγη ανύπαρκτη (μόνο λίγο στα τζάμια που την καθάριζα) και αυτό ήταν.

Τα ψάρια "την έβρισκαν" πολύ. Έκαναν τις βόλτες τους και παράλληλα έχοντας πολλά μέρη να "αποσυρθούν" ήταν πιο άνετα και λιγότερο νευρικά. Κολυμπούσαν άνετα ανάμεσα στα φυτά και είδα το πόσο ευέλικτα είναι σαν ψάρια, κάτι που δεν το περίμενα. Δεν είχα βέβαια συνέχεια αυτή την κοπαδιαστή συμπεριφορά που βλέπουμε συνήθως αλλά και την συνεχή κίνηση πέρα-δώθε. Είδα μια διαφορετική πλευρά της συμπεριφοράς τους. Να τονίσω επίσης ότι τα πήρα νεογέννητα (δεν ήταν πάνω απο 2-3 πόντους) και όταν τα έδωσα ήταν 20εκ.

Με αυτό το στήσιμο έμαθα πολλά για το εν λόγω είδος που δεν ήξερα και πράγματα που δεν τα βλέπεις γιατί συνήθως τα ενυδρεία που τα συναντάμε είναι ξερά και άγρια.

Επίσης, τα ψάρια αυτά θεωρώ ότι είναι παρεξηγημένα. Δεν είναι τόσο "κολασμένα". Γενικότερα είναι ήρεμοι χαρακτήρες αρκεί να μην τους εξιτάρεις τα δολοφονικά τους ένστικτα. Δες πρέπει ποτέ να ξεχνάς την καταγωγή τους.

Οπότε, αφού κάποιος σαν και εμένα, που τονίζω ότι δεν έχω καμία εμπειρία απο φυτά, τα κατάφερε, πόσο μάλλον κάποιος που ξέρει και ασχολείται με τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...