Jump to content

τι σας εχω???? hydrolycus tatauaia!!


antonis t83

Recommended Posts

φιλε αντωνη δν ξερω ποσο εχεις διαβαση για το "διαμαντι" σου παντος απο ξενα (αμερικανικα) φορουμς που εριξα μια ματια ειναι πολυ συχνο φαινομενο να "ριχνει" τα δοντια του το ψαρι...

:wub:

Link to comment
Share on other sites

φιλε αντωνη δν ξερω ποσο εχεις διαβαση για το "διαμαντι" σου παντος απο ξενα (αμερικανικα) φορουμς που εριξα μια ματια ειναι πολυ συχνο φαινομενο να "ριχνει" τα δοντια του το ψαρι...

:wub:

Σταθη ειμαι μελος κ στο monsterfishkeepers κ αν κ τα αγγλικα μου δεν ειναι κ τοσο καλα εχω κανει παρουσιασει το ψαρι μου, οπως επισης εχω διαβασει αρκετα αρθρα κ οχι μονο κ εχω καποιες δημοσιευσεις.

οταν εσπασε την πρωτη φορα τα δοντια του μου ειπαν οτι θα τα αναπληρωσει αμεσα κ ετσι εγινε!!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Σταθη ειμαι μελος κ στο monsterfishkeepers κ αν κ τα αγγλικα μου δεν ειναι κ τοσο καλα εχω κανει παρουσιαση το ψαρι μου, οπως επισης εχω διαβασει αρκετα αρθρα κ οχι μονο κ εχω καποιες δημοσιευσεις.

οταν εσπασε την πρωτη φορα τα δοντια του μου ειπαν οτι θα τα αναπληρωσει αμεσα κ ετσι εγινε!!

τοτε ετσι θα γινετε...

πχ ο τιγρης καρχαριας αλλαζει στην διαρκια της ζωης του 20.000 δοντια αν θυμαμαι καλα.. :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Καταρχήν θα ήθελα να εκφράσω την άποψη μου επί του θέματος και κατά δεύτερον να βάλω τα πράγματα σε τάξη μιάς και βλέπω ότι 'έχουμε' ξεφύγει.

Όπως έχω πεί και στο παρελθόν είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος με το τάισμα των ζωντανών τροφών σε ψάρια- ενυδρείου μιάς και είναι ένα θέαμα το λιγότερο απάνθρωπο που δυστυχώς εκστασιάζει κάποιους στην θέαση του.

Αυτό βέβαια έχει και κάποιες εξαιρέσεις όπως στην περίπτωση του Αντώνη όπου έχει έναν από τους πλέον ανεπτυγμένους κυνηγούς που δυστυχώς για να τραφεί απαιτεί την χρήση ζωντανής τροφής, μιάς και ένα τέτοιο άγριο ψάρι πολύ δύσκολα θα δεχθεί νεκρή τροφή.

Είναι πολύ ευχάριστο που ο Αντώνης επέλεξε να μήν δώσει ψάρια αλλά έντομα και πιστεύω ότι το ψάρι του έχει ένα υγιές διατροφολόγιο.

Ο διαχωρισμός που έγινε σε προηγούμενο πόστ περί ειδών ζωντανής τροφής δέν ισχύει και αυτό αναιρείτε απλά όπως ανεφέρθη π.χ. με τα grindal και αντίστοιχου τύπου ζωντανές τροφές.

Εφ όσον κάποιος επιλέξει την διατήρηση τέτοιων ψαριών θα πρέπει να έχει λάβει υπόψιν και τις ιδιαίτερες διατροφικές τους συνήθειες κάτι που ο Αντώνης πιστεύω ότι γνωρίζει καλά.

Σάν κάτοχος 9 και πλέον διαφορετικών ειδών πιράνια όλα αυτά τα χρόνια έμαθα,διάβασα,άκουσα και έκανα πολλά σε σχέση με την διατροφή τέτοιων ιδιαίτερων ψαριών.

Όπως έχω πεί δημόσια και στο παρελθόν έχω ταίσει ζωντανές τροφές τα πιράνια μου μιάς και ήταν η μόνη λύση στο να αρχίσει να τρώει ένα ταλαιπωρημένο ψάρι που πιάστηκε άγριο από τον Αμαζόνιο και ταλαιπωρημένο και σκελετωμένο έφτανε στην κατοχή μου μετά από πολυήμερα ταξίδια.

Πέρασαν αρκετά χρόνια και αρκετά είδη μέχρι να φτάσω στο επίπεδο να κάνω άγρια ψάρια να τρώνε τροφές εμπορίου.Αδύνατο?ΟΧΙ!Δύσκολο?Απίστευτα και με κίνδυνο να οδηγηθεί ένα ψάρι σε ασιτία....

Συνεπώς λοιπόν, όχι, δέν είναι ο κανόνας, αλλά σίγουρα δέν μπορεί να απαγορευθεί κάτι τέτοιο μιάς και είναι σχεδόν αναγκαίο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Από την άλλη θεωρώ αρρωστημένο το να ρίχνει κάποιος ψάρια μόνο και μόνο για το θέαμα του διαμελισμού.....Είναι αντιοικολογικό και τελείως απάνθρωπο.....

Σάν συντονιστής (πρώην) του μεγαλύτερου φόρουμ για πιράνια στον κόσμο www.piranhafury.com πιστεύω ότι έχω μεγαλύτερη αντίληψη της συγκεκριμένης κατάστασης.

Όσοι με ξέρουν και από παλιά θα θυμούνται τις ιστορίες με το ατέλειωτο "περίμενε" στο αεροδρόμιο για την παραλαβή μίας και μόνο κούτας, τις προσωπικές εισαγωγές και ψάρια τα οποία για πρώτη φορά έφταναν στην ελλάδα αλλά και κάποια στην ευρώπη, τότε που ακόμα τα μαγαζιά πουλούσαν πακού αντί για πιράνια......

Κλείνοντας λοιπόν θα ήθελα να πώ στο μέλος dnmhx ότι ο τρόπος του ήταν απαράδεκτος όχι γιατί μίλησε άσχημα και έθιξε ένα μέλος και συντονιστή του Aquazone αλλά γιατί τέτοιες συμπεριφορές ΔΕΝ χωράνε και ΔΕΝ επιτρέπονται σε αυτόν τον χώρο που από την αρχή δημιουργίας του έχει σαν στόχο την εξάπλωση του χόμπι στην χώρα μας την καλυτέρευση των συνθηκών διαβίωσης των ψαριών μας αλλά και την ενημέρωση και διάχυση της γνώσης προς όλους τους χομπίστες.

Όλοι μας προσπαθούμε να μάθουμε από τις εμπειρίες των άλλων και τέτοιες κόντρες είναι απαράδεκτες.

Άν Shimek και Bleher αλλά και το ίδιο το Aquazone δεν σε καλύπτουν φίλε(?) dnmhx τότε ίσως δέν θα πρέπει να βρίσκεσαι εδώ.

Προς το παρών έχεις 66% Warning για την απαράδεκτη συμπεριφορά και ελπίζω να ανακαλέσεις έτσι ώστε το θέμα να λήξει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεβω οτι μονο για το θεαμα δεν ειναι σωστο να το κανεις αλλα αν ειναι αναγκεο κ τρεφετε με ζωντανη τρωφη μονο το ζωο που εχουμε δεν μπορεις να κανεις και αλιος :wub:

Πιστεβω πως δεν εχω αδικο και οτι αφτο που λεω ειναι λογικο :ninja:

(πολες κοντρες βλεπω τελευτεα στο forum ) :thumbup:

Πολυ ομορφο το τερατακι σου :P

Link to comment
Share on other sites

ευτυχος που στα ποταμια και τις λιμνες μας δεν εχουμε τετοια τερατα... :thumbup::thumbup::thumbup:

ps το δικο σου οταν με το καλο θα γινει τοσο ποσα κιλα τροφει θα θελει...!? :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μολις βρηκα τον τελειο συγκατοικο για το ψαρακι σου... :wub::P

η αληθεια ειναι οτι ψαχνω να του βρω συγκατοικους!!!

Link to comment
Share on other sites

Και????γιατι λες??? :wub::P

Δίσκους, σκαλάρια, Tetras... Και άλλες πανάκριβες ζωντανές τροφές!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλα ειδη που θα μπορουσαν να συνυπαρξουν αλλα τα π[ιο πολλα γινονται τερατα.

ακουω προτασεις αλλα οχι σαν αυτην του στρουμφερ!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια!!!καιρο το περιμενα αυτο :wub::P:ninja:

Λπν εγω λεω να βαλεις

1. Jardini Arowana, το οποιο θελει ενυδρειο 450λτρ και το μηκος του ειναι στο max 70cm...

ή

2. African Tiger Fish, που ειναι και ο ποιο συνιθισμενος συγκατοικος του λυκου σου :thumbup::thumbup:

αυτα... :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια!!!καιρο το περιμενα αυτο :wub::P:ninja:

Λπν εγω λεω να βαλεις

1. Jardini Arowana, το οποιο θελει ενυδρειο 450λτρ και το μηκος του ειναι στο max 70cm...

ή

2. African Tiger Fish, που ειναι και ο ποιο συνιθισμενος συγκατοικος του λυκου σου :thumbup::thumbup:

αυτα... :thumbup::hysterical:

Για ποταμι και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλα ειδη που θα μπορουσαν να συνυπαρξουν αλλα τα π[ιο πολλα γινονται τερατα.

ακουω προτασεις αλλα οχι σαν αυτην του στρουμφερ!

αλλο ενα hydrolicous αυτη τη φορα armatus ...τι καλυτερο!!!!!!????? αυτο παντως το ειδος που βλεπω να συμβιωνει με το ψαρι σου σε αρκετα ενυδρεια ειναι καποιο σαλαχι...δες αυτο και αυτο

Link to comment
Share on other sites

με σαλαχια δεν θελω να μπλεξω!

σε βιντεακια που βλεπω στο youtube βλεπω να συνυπαρχουν με παρα πολλα ψαρια, αλλα δεν ξερω ποσο ειρηνικη ειναι η συνυπαρξη αυτη.

εκτος αυτου τα πιο πολλα γινονται τερατα οπως κ το armatus.

το ιδανικο θα ηταν να εβρισκα 1-2 tats ακομα αλλα κ σε ιδιο μεγεθος για να μην εχω προβληματα..

το βρισκω λιγο δυσκολο ομως γιατι τα ψαρια αυτα ειναι εξαιρετικα σπανια.

για arowana επισης το αποκλειω. δεν κανει για ενυδρειο.

εγω για αρχη σκεφτομαι κατι τετοιο

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=783

αν κ μεγαλωνει πολυ, εχει αργη αναπτυξη κ ειναι γενικοτερα αργο στις κινησεις του.

μαλλον θα ταιριαζε αρκετα...

οπως επισης

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=572

Link to comment
Share on other sites

με σαλαχια δεν θελω να μπλεξω!

σε βιντεακια που βλεπω στο youtube βλεπω να συνυπαρχουν με παρα πολλα ψαρια, αλλα δεν ξερω ποσο ειρηνικη ειναι η συνυπαρξη αυτη.

εκτος αυτου τα πιο πολλα γινονται τερατα οπως κ το armatus.

το ιδανικο θα ηταν να εβρισκα 1-2 tats ακομα αλλα κ σε ιδιο μεγεθος για να μην εχω προβληματα..

το βρισκω λιγο δυσκολο ομως γιατι τα ψαρια αυτα ειναι εξαιρετικα σπανια.

για arowana επισης το αποκλειω. δεν κανει για ενυδρειο.

εγω για αρχη σκεφτομαι κατι τετοιο

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=783

αν κ μεγαλωνει πολυ, εχει αργη αναπτυξη κ ειναι γενικοτερα αργο στις κινησεις του.

μαλλον θα ταιριαζε αρκετα...

οπως επισης

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=572

για το μαχαιροψαρο ειδα ενα τελειο στο μεγεθος του υδρολικου σου στο aquaclubdesign sta 100 euro για το πλεκο εχει στο waterinn...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε αντωνη δν μου πολυ ακουγετε καλο αυτο π σκεφτεσαι...δλδ να βαλεις ενα πολυ επιθετικο ψαρι με "ηρεμα" ψαρια...ισως ειναι στρεσαρισμενα και ισως τους επιτεθει...

εγω πιστευω οτι το Tiger ειναι το καλυτερο..εξαλου το 80% των βιντεο που ειδα με tiger το ειχαν...

η αποφαση βεβαια ειναι δικη σου... :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε αντωνη δν μου πολυ ακουγετε καλο αυτο π σκεφτεσαι...δλδ να βαλεις ενα πολυ επιθετικο ψαρι με "ηρεμα" ψαρια...ισως ειναι στρεσαρισμενα και ισως τους επιτεθει...

εγω πιστευω οτι το Tiger ειναι το καλυτερο..εξαλου το 80% των βιντεο που ειδα με tiger το ειχαν...

η αποφαση βεβαια ειναι δικη σου... :ninja::thumbup:

ο hydrolicous απο οσο ξερω επιτιθεται μονο σε οτι χωραει στο στομα του, δεν ειναι σαν τα πιρανια που οτι βαλεις μαζι τους οσο μεγαλο και εαν ειναι προσπαθουν να του κοψουν κομματι...αλλωστε και η κατασκευη των δοντιων διαφερει τελειως ενω τα επιβλητικα δοντια του υδρολικου ειναι για να παγιδευουν το θηραμα και μετα να το καταπινει ολοκληρο, τα σαγονια των πιρανια ειναι φτιαγμενα για να σκιζουν σαρκες...δυο εντυπωσιακοι κυνηγοι με τελειως διαφορετικες μεθοδους συλληψης της λειας τους...αχ να χωραγε το σπιτι ενα 4ο ενυδρειο!!!!! :wub::P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παμε για ψαρεμα

αντε ποτε θα παμε????? φαντασου να κυνηγας υδρολικους με ψαροντουφεκο!!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αντε ποτε θα παμε????? φαντασου να κυνηγας υδρολικους με ψαροντουφεκο!!!! :bowdown::bowdown:

ή ακομα καλυτερα αυτοι να κυνηγουν εσενα!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...