Jump to content

Recommended Posts

(edited)

Αγαπητοί φίλοι σας παρουσιάζω τον σπόγγο malawispongia echinoides ,ενα σφουγγάρι γλυκού νερού που ενδημεί στη λίμνη malawi, http://www.malawi-dream.info/Malawispongia_echinoides.htm .Στο επόμενο λινκ που παραθέτω υπάρχει και βίντεο http://malawicarsten.dk/malawilex/viewarti...=180〈=eng ,
και αφού μιλάμε για ασπόνδυλα σας παραθέτω και ενα λίνκ με όλο τον κατάλογο των ασπόνδυλων της λίμνης
http://malawicichlids.com/mw12000.htm .

Καλό διάβασμα :)post-1410-1245454302_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argy1

Οι γνώσεις είναι το πιο σημαντικό και καλό θα είναι να φτιάξουμε όλοι μια προσωπική ''βιβλιοθήκη''.¨Αλλωστε δυστυχώς με τα καθημερινά οικολογικά εγκλήματα σε όλο τον κόσμο τέτοιες εικόνες θα τις βλέπουμε απο μόνο απο φώτο....

Να και κάποιες φώτο ακόμα εδώhttp://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.malawicarsten.dk/img/upload/svampe(3).JPG&imgrefurl=http://malawicarsten.dk/malawilex/viewartikel.asp%3Fid%3D180%26lang%3Deng&usg=__yIlyfzLgL3Yf2NWtHj4jN-7p9NA=&h=384&w=511&sz=21&hl=el&start=3&tbnid=oH3YtBCYjnHnIM:&tbnh=98&tbnw=131&prev=/images%3Fq%3DMalawispongia%2BEchinoides%26gbv%3D2%26hl%3Del%26sa%3DG

Το link δεν λειτουργεί,οπότε δείτε τις εικόνες

Δείτε και αυτό...Σωκράτη τι μας έκανες πάλι.. :P

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από VforVictory
      Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο που θα ακολουθήσει.

Προχτές μου έκαναν δώρο χρυσόψαρο σε ένα 5λιτρο "δοχείο" (γιατί ενυδρείο δε το λες). Στο petshop (επισκέφτηκα το ίδιο απ' όπου αγοράστηκε) η ταμπέλα έλεγε "Χρυσόψαρο lemon". Από λίγο που το έψαξα αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον μιλάμε για common. Πήγα να ζητήσω επιστροφή του 5λιτρου για να αγοράσω μεγαλύτερο αλλά δε δέχτηκαν. Τελικά, μετά από λίγο διάβασμα, παρήγγειλα ένα 60λιτρο το οποίο θα παραλάβω την Παρασκευή. Είχα σκοπό να βάλω στο 60λιτρο το χρυσόψαρο που μου πήρανε, ένα φυτό και ένα ακόμη χρυσόψαρο μετά από 15 μέρες (σύμφωνα με τις οδηγίες του πετσοπά) γιατί διάβασα ότι είναι κοινωνικά ψάρια και στεναχωριέμαι να το βλέπω μόνο του.  Διαβάζοντας όμως εδώ στο φόρουμ διάφορες συζητήσεις και άρθρα έχω απελπιστεί. Ούτε τον χώρο ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω για ένα ενυδρείο 100-120 λίτρων αλλά δε θέλω να βασανίζεται και το χρυσόψαρο μου. Θέλω τις συμβουλές σας.. Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω? Βοηθήστε την απελπισμένη :/

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να είναι χιλιοσυζητημένο το θέμα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Παραπέμψτε με σε αρχεία αν πιστεύετε ότι θα καλυφθώ.
    • Από aka68
      Διάσωση πολλών χρυσόψαρων από μικρή λίμνη

• Από aka68
      Στην Ν.Ζηλανδια ένας μάζεψε φυτά από λίμνη για το ενυδρείο του αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά !
      Έχω… εξωγήινη εισβολή! Τι να κάνω; Ξέρετε αν είναι επικίνδυνο; Δεν έχω ψάρια στη δεξαμενή μόνο πέντε σαλιγκάρια».
      Περίπου 500 άνθρωποι απάντησαν, ωστόσο κανείς δεν μπορούσε να καταλάβει τι ήταν.
      Τελικά, την απάντηση προσπάθησε να τη δώσει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του ενυδρείου:
      «Πρέπει να είναι Caddisflies, ένα είδος εντόμου που ζει στο νερό και έχουν παρατηρηθεί σχεδόν 14.500 διαφορετικά είδη. Χρησιμοποιούν ένα φυτό ως καμουφλάζ».
    • Από Ευη738
      Καλησπέρα.. Τι κάνετε? Ελπίζω ολοι καλα.. Ειμαι καινούργια στο top και θα ηθελα να κάνω την εξης ερωτηση:
      Επειδή αγορασα ενα ενυδρείο (20 l) δεν ξερω ποια ειναι η κατάληλη διακοσμηση του.. Δηλ φυσική η '' ψευτικη''? Τα διακοσμητικα με polyresin και πολύαστέρα βγαζουν καποιου ειδος χημικα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    • Από Husky_Jim
      Μιά πολύ ενδιαφέρον μελέτη για την εξέλιξη των υπερτροφικών χειλιών σε κιχλίδες της λίμνης Malawi!

https://bmcevolbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12862-018-1296-9?fbclid=IwAR3HR634Nblhf2mNgFP-KhILVNeQcsUHAyncWBfvN3OCDxCFzm27CoAMIi4#Abs1

Καί σε PDF:
      Malawi.pdf
    • Από John Chef
      Καλησπερα σας παιδια σαν νεος χομπιστας στο θεμα των ενυδρειων γλυκου νερου ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις απο τους πιο εμπειρους του θεματος των ενυδρειων γλυκου νερου. Λοιπον αγορασα ενα καινουριο ενυδρειο 80 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο και θερμοστατη και αρχισα την διαδικασια στρωσιματος του ενυδρειου ( κανονικα με αντιχλωριο) αλλα το προβλημα μου ειναι εχουν περασει 7 μερες εως τωρα αλλα εχω πολλες φυσαλιδες μεσα στο νερο και στα τζαμια επεισης στο θερμοστατη και στο φιλτρο απ'εξω μου ειπαν οτι μετα τις 2 3 μερες θα εξαφανιστουν αλλα αυτο δεν εγινε βεβαια δεν ξερω τι ειναι και φοβαμε να βαλω ψαρακια μεσα μετα, οταν κλεινω το φιλτρο οι φυσαλιδες εξαφανιζωνται.. thanks
    • Από George Nikas
      Σκέφτομαι να βάλω 2-3 θυληκές μονομάχους μαζί σε ένα ενυδρείο με 3-4 εύκολα φυτά. Ποιες οι ελάχιστες διαστάσεις του; Εάν προσθέσω στο μέλλον και ένα αρσενικό (χαρέμι) τι πρέπει να προσέξω από τώρα;
    • Από Kakaos21
      Καλησπερα εχω παρει δωρο custom ενυδρειο 283 λιτρα περιπου και θελω καθοδηγηση πως να το στησω τι καπακι να βαλω απο πανω,τι υποστρωμα να βαλω,φυτα κτλ κτλ, τι φιλτρο,πως να βαλω το CO2 κτλ κτλ.ξεκιναω απο το μηδεν παιδια δεν χρειαζομαι την ενυδριακη σας παιδεια ευχαριστω
    • Από Anna Dragoumanou
      Άρχισα να ψάχνω για ενυδρείο πριν περίπου ένα χρόνο. Κατέληξα σε ένα 65λίτρο της Hailea, με λάμπα φθορίου 24 W. Δεν ξέρω πλέον αν ήταν για το καλύτερο, αλλά ήθελα να φτιάξω μόνη μου το ντεκόρ. Για αυτό και αποφάσισα να το κατασκευάσω με φενιζόλ, τσιμέντο και πολλή σιλικόνη.
      Έφτιαξα το προσχέδιο και μετά από πολλές αλλαγές κατέληξα στο τελικό. Το φίλτρο είναι κρυφό και τοποθετείται πίσω από τον κορμό του δέντρου.

Μετά από 2 μήνες (Σεπτέμβρης - Δεκέμβρης 17) και πάρα πολλές αλλαγές νερού κατάφερα να στρώσω το Ph και πήρα τα πρώτα φυτά: Lilaeopsis brasilliensis (το έφαγαν αργότερα τα κοι ), Ludwigia repens, Anubia Barteri, Aponogeton madagascariensis (το αγαπημένο μου), Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Undulata 'Broad Leaves', ένα μίνι νούφαρο και το φυτό που μεγαλώνει πάνω στο ξύλο, το οποίο δεν μπορώ να βρω ποιο είναι. Το είχα παραγγείλει σαν σπόρο από το ίντερνετ. 

Λειτούργησε για ένα μήνα μόνο με τα φυτά και στη συνέχεια απέκτησα δύο Κόι (μου τα πούλησαν για χρυσόψαρα) και ένα μικροσκοπικό γλυφτη- που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Πλέον τα κόι έχουν μετακομίσει, σε ενυδρείο πολύ μεγαλύτερο και καταλληλότερο από το δικό μου και στη θέση τους υπάρχουν 5 γκάπι, 3 αρσενικά και δύο θυληκά από γέννα φίλου μου, μαζί και ένα apple snail και δύο κοινά plec. Σήμερα, έχει 6 μήνες λειτουργίας και πέντε με ψάρια. Όλα καλά προς το παρόν!

Αναμένεται να υπάρξουν έξτρα συγκάτοικοι , ένα κοπαδάκι Endlers και ολοκληρωθήκαμε σαν οικογένεια!

• Από fishbone!
      Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!
      Ελπίζω το 2015 να μας φέρει ευτυχία σε εμάς και τις οικογένειες μας και πάνω απ όλα υγεία!
      Αφού έκλεισα περίπου 2 χρόνια στη θάλασσα και όπως ολοι ξέρουμε το μικρόβιο δεν φεύγει είπα να περάσω στο επόμενο στάδιο και
      εγώ!
      Λίγο πριν κλείσει η χρονιά το παλιό αυτοσχέδιο ενυδρείο των 250λτ έκλεισε τον κύκλο του μετά απο 7 περίπου χρόνια χαράς,
      δημιουργίας και πειραματισμου !!!
      Τη θέση του πήρε μια γυάλα διαστάσεων 150-45-60 περίπου 400λτ!
      Το ενυδρείο κωλύθηκε στο σπίτι μου απο επαγγελματία γνωστού ενυδρειακου μαγαζιού (οι περισσότεροι θα καταλαβεται από ποιο)!

Ο λόγος που δεν το έφτιαξα μόνος μου ειναι οτι η ταλαιπωρία και το οπτικό αποτέλεσμα ηταν δυσανάλογα του κόστους!
      Η μετακόμιση ξεκίνησε πριν κανα μήνα κάνοντας μπάχαλο το σπίτι παραληλα με αλλες οικοδομικές εργασίες!

Το περίεργο ειναι οτι η γυναίκα μου δεν με χώρισε ακόμα (βλέπεται Άγιες Μέρες )
      Η θέση του είναι η ιδια με το παλιό (εντοιχισμένο με πρόσβαση μονο απο την μια πλευρά)

και απο πίσω!

Η παρουσίαση θα γίνεται σταδιακά ώστε να γίνονται παρατηρήσεις και διορθώσεις!
      Άντε καλή μας αρχή !
      Φιλικά
      Διονύσης

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης