Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο - Αρχάριος


petros88

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

 

Είμαι αρχάριος στο χόμπυ και θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Εχω εδώ και περίπου ένα χρόνο εχω ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20lt, χωρίς να έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα στο αντικείμενο.

Είναι φυτεμένο με Hygrophila, Lobelia και Marsilea. 

 

Πλέον, θέλω να αλλάξω πίστα παίρνοντας ένα μεγαλύτερης χωρητικότητας. Σκέφτομαι το AQUA 80 71lt, κυρίως λόγω των διαστάσεων του.

 

Σταδιακά, θα ήθελα να δοκιμάσω να τοποθετήσω αρκετά είδη τόσο φυτών, όσο και ψαριών.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή, για το στήσιμο του συγκεκριμένου ενυδρείου, από το υπόστρωμα/χαλίκι που πρέπει να βάλω, εως και το αν θεωρείτε ότι χρειάζεται επιπλέον φωτισμό για να έχω περισσότερες επιλογές φυτών.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ...καλώς σας βρήκα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος petros88 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

 

Είμαι αρχάριος στο χόμπυ και θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Εχω εδώ και περίπου ένα χρόνο εχω ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20lt, χωρίς να έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα στο αντικείμενο.

Είναι φυτεμένο με Hygrophila, Lobelia και Marsilea. 

 

Πλέον, θέλω να αλλάξω πίστα παίρνοντας ένα μεγαλύτερης χωρητικότητας. Σκέφτομαι το AQUA 80 71lt, κυρίως λόγω των διαστάσεων του.

 

Σταδιακά, θα ήθελα να δοκιμάσω να τοποθετήσω αρκετά είδη τόσο φυτών, όσο και ψαριών.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή, για το στήσιμο του συγκεκριμένου ενυδρείου, από το υπόστρωμα/χαλίκι που πρέπει να βάλω, εως και το αν θεωρείτε ότι χρειάζεται επιπλέον φωτισμό για να έχω περισσότερες επιλογές φυτών.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ...καλώς σας βρήκα!!! :)

καλημερα πρωτα θα πρεπει να αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις και αν θες ευκολα φυτα η οχι τα ευκολα φυτα νομιζω δεν θελουν υποστρωμα με ενα ψιλο χαλικι εισαι οκ co2 θα βαλεις? με τα φυτα ειναι ολα μια αλυσιδα φωτισμος λιπασματα αν θα εχεις co2

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Co2 είχα και στο μικρό, οπότε θα το κρατήσω.

Από φυτά επίσης θα κρατήσω για αρχή τα 3 που είχα και πριν (Hygrophila, Lobelia και Marsilea), αλλά θέλω να προσθέσω σταδιακά κι άλλα.

 

Από ψάρια, θα αρχίσω μάλλον με guppy, corydoras και red cheery, αλλά επίσης θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πέτρο.Κάτι άλλο που θα πρέπει να δείς ανάλογα με τα φυτά που θα βάλεις, είναι το φώς.Μιά ςκαι αυτό που έχει το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι 8w.Δέν θυμάμαι άν παίρνει και 2ο

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το τσάκαρα στο σαιτ της ciano και δέχεται και 2ο φώς.Μιά χαρά!

 

https://ciano.pt/en/produto/aqua-80/

 

Extra LED

CLA60 or CLA60 Plants. (Optional)

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2024 at 1:08 ΠΜ, το μέλος petros88 έγραψε:

Σταδιακά, θα ήθελα να δοκιμάσω να τοποθετήσω αρκετά είδη τόσο φυτών, όσο και ψαριών.

Καλησπέρα και από εμένα. Πολλά είδη φυτών ναι αλλά αν βάλεις πολλά φυτά δεν θα μείνουν πολλά καθαρά λίτρα για τα ψαράκια οπότε θα πρέπει να περιορίσεις τις επιλογές σε ψάρια. Περισσότερα από τα παιδιά που είναι ειδικοί στα φυτεμένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2024 at 1:55 ΜΜ, το μέλος petros88 έγραψε:

Από φυτά επίσης θα κρατήσω για αρχή τα 3 που είχα και πριν (Hygrophila, Lobelia και Marsilea), αλλά θέλω να προσθέσω σταδιακά κι άλλα.

Πες ακριβως τι φυτα θελεις να βαλεις, για να σου πουμε τι και πως.

1-Με μια μόνο λαμπα σε παιρνει μόνο για ανουμπιας και άλλα φυτα, που δεν χρειαζονται πολυ φως. Με 2 λαμπες, πιστευω,  μετριας δυσκολιας φυτα θα μπορεσεις να κρατησεις.

2-Για μενα ενα ενεργο υποστρωμα , ειναι must have. Ριξε μια ματιά για ADA soil, Tropica soil.

3-H αντλια του φιλτρου δεν ειναι αρκετα δυνατη για να κρατας πικνοφυτεμενο ενυδρειο. Θα χρειαστεις μια με 500 λ/ωρα τουλαχιστον.

 

Link to comment
Share on other sites

mod edit  -  το θεμα μεταφερεται στh καταλληλη ενοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...