Jump to content

Το καινουριο μου Reef.


maik78

Recommended Posts

Εκτος κι αν η mp20 δουλευει με τον 7095..κατα 99,9% δεν νομίζω να συνεργάζεται..Η mp20 ουτως ή άλλως έρχεται με τον δικό της controller!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν η mp20 δουλευει με τον 7095..κατα 99,9% δεν νομίζω να συνεργάζεται..Η mp20 ουτως ή άλλως έρχεται με τον δικό της controller!

Αυτο ξερω και εγω,αλλα λεω μηπως πωλείτε χωρις τον controller και γινοταν να συνεργαστει. :) Δηλαδη αμα χαλασει η αντλια αγοραζεις μαζι και τον controller? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξερω και εγω,αλλα λεω μηπως πωλείτε χωρις τον controller και γινοταν να συνεργαστει. :) Δηλαδη αμα χαλασει η αντλια αγοραζεις μαζι και τον controller? :thumbup:

h mp 20 δουλεύει αποκλειστικά με το δικό της controller

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε συ!

ειχα κ εγω παρει απο αυτα καποια στιγμη κ δεν εφαγαν ποτε!

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

h mp 20 δουλεύει αποκλειστικά με το δικό της controller

Ευχαριστω. :)

μπραβο ρε συ!

ειχα κ εγω παρει απο αυτα καποια στιγμη κ δεν εφαγαν ποτε!

καλη συνεχεια

Ποσο καιρο τα ειχες κρατησει?Δεν ειχαν φαει απο την τροφη που εριχνες η γενικα.Απο το ενυδρειο διαφορα που βγαζει δεν ειχαν φαει?Ειναι δυσκολο στο φαι οπως το moorish idol?

Link to comment
Share on other sites

Απο την δικια μου εμπηρεια ειναι αρκετα δυσκολα αλλα πανεμορφα ψαρακια τα τουκα... μην περιμενεις να σου ζησουν και τα 5 που πηρες ... συνηθως 2 η 3 το πολυ στα 5.... αν αρχισουν να σου τρωνε ... Πολυ παιρνουν 10, 12, για να τα καταφερουν τελικα τα 5,6... βεβαια μπορει να εισαι απο τους πολυ τυχερους και να χεις 5 στα 5 ... εγω καταφερα 2 στα 6 που τα κρατησα κανα 8μηνο που ξαφνικα αρχισαν να αδιαφορουν για το φαγητο... πιστευω οτι ο λογος ηταν οτι δεν ηταν κοπαδι και ισως αυτο να επαιξε τον ρολο του.... ευχομαι να σου πανε καλα και να μας ενημερωνεις και για την πορεια τους.... :)

Link to comment
Share on other sites

maik δεν εφαγαν απολυτως τιποτα!

μετα απο περιπου 4 εβδομαδες πεθαναν δυστυχως

αφου σου τρωνε εισαι σε πολυ καλο δρομο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια.Σημερα προσθεσα ενα κοραλλακι το οποιο στο μαγαζι που το αγορασα μου ειπε οτι ειναι anthelia με μικρους πολυποδες.Το χρωμα του ειναι μπλε,καφε και ασπρο. :buttrock: Και μια φωτογραφια απο το κοραλλι για να το μοιραστω μαζι σας.Επισης να πω οτι πριν το βαλω μεσα το εκανα ενα dip για 15 λεπτα στο ειδικο υγρο της tropic marin.post-13456-1275588812_thumb.jpgblue anthelia

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη :buttrock:

Eυχαριστω Κωστα.Θα βαλω αυριο μια ακομα φωτογραφια οταν και θα εχει ανοιξει πληρως.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Κωστα.Θα βαλω αυριο μια ακομα φωτογραφια οταν και θα εχει ανοιξει πληρως.

βάλε να "χαζέψουμε" :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

.Θα βαλω αυριο μια ακομα φωτογραφια οταν και θα εχει ανοιξει πληρως.

Λοιπον οπως υποσχεθηκα χτες,βαζω την φωτογραφια με την anthelia.To xρωμα της μωβ,καφε και ασπρο. :D Με την ευκαιρια βαζω και μερικες ακομα απο τα υπολοιπα κοραλια μου.Η anthelia εχει ανοιξει πληρως σημερα. :D

post-13456-1275675867_thumb.jpg

post-13456-1275675933_thumb.jpg

post-13456-1275676020_thumb.jpg

post-13456-1275676051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία όλα !

να τα χαίρεσαι !!

Eυχαριστω salTasos.Eυχαριστω και ολους για τις κατα καιρους απαντησεις στις ερωτησεις μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κοραλλια σου ειναι πολυ ομορφα...

Μπραβο σου..... :D

Link to comment
Share on other sites

update.To update αφορα σε εξοπλισμο.Τοποθετηθηκε το multicontroler της Tunze με δυο turbelle nanostream 6055 που λειτουργουν σε pulsing.Eπισης αγοραστηκε και αντιστροφη οσμωση που αυτην την στιγμη δουλευει για 1 ωρα με το καθαρο νερο να πεταγεται μαζι με το βρωμικο. :bowdown: Αγοραστηκε απο την waterwaves 5 σταδιων και ειναι αυτη.Waterwaves :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και μια ερωτηση.Επειδη δεν εχω παρει ακομα tds meter πως μπορω να καταλαβω αν το νερο ειναι καταλληλο;Κανω καμια μετρηση ph η τιποτα αλλο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη !

μιλάς για το νερό που βγάζει η α/ο ?

έχει στάδιο di ?

πέταξες τα πρώτα λίτρα ?

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη !Καλημερα και ευχαριστω.

μιλάς για το νερό που βγάζει η α/ο ?Ναι για το καθαρο μεχρι να παρω tds.

έχει στάδιο di ?Ναι.

πέταξες τα πρώτα λίτρα ?Την αφησα να δουλεψει για περιπου 1 ωρα πεταγοντας το νερο στην αποχετευση.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω τα πρωτα λιτρα που πεταχτηκαν να μην περασαν απο το DI πρωτα γιατι μπορει να την χαλασαν και να θελει αλλαγη τωρα ήτουλαχιστον συντομα.Οταν θα εχεις στα χερια σου το TDS meter θα το διαπιστωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω τα πρωτα λιτρα που πεταχτηκαν να μην περασαν απο το DI πρωτα γιατι μπορει να την χαλασαν και να θελει αλλαγη τωρα ήτουλαχιστον συντομα.Οταν θα εχεις στα χερια σου το TDS meter θα το διαπιστωσεις.

 ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ Α.Ο

Εκκινήστε την παροχή νερού της βρύσης προς την Α.Ο με πλήρη πίεση δικτύου (ο διακόπτης του Συνδέσμου σε οριζόντια θέση και ο τυχόν οικιακός διακόπτης της σωλήνωσης πλήρως ανοικτός ). Ελέγχετε για τυχόν διαρροές.Αν διαπιστωθεί διαρροή, εντοπίστε το ακριβές σημείο που συμβαίνει και σφίξτε αναλόγως (αν διαπιστωθεί διαρροή απο τις θήκες των προφίλτρων, χρησιμοποιήστε το παρεχόμενο κλειδί σύσφιξης)

Είναι σημαντικό, στην πρώτη λειτουργία, να αφήσουμε την Α/Ο να λειτουργήσει για 30 λεπτά, χωρίς να χρησιμοποιήσουμε το παραγόμενο νερό.Επιπρόσθετα , ίσως απαιτηθούν κάποιες ώρες λειτουργίας πριν το σύστημα αποδώσει την ποιότητα και ποσότητα καθαρού νερού για την οποία είναι σχεδιασμένο Oι οδηγιες ειναι απο την waterwaves.Δεν αναφερει καπου χωρις την di. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

 ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ Α.Ο

Εκκινήστε την παροχή νερού της βρύσης προς την Α.Ο με πλήρη πίεση δικτύου (ο διακόπτης του Συνδέσμου σε οριζόντια θέση και ο τυχόν οικιακός διακόπτης της σωλήνωσης πλήρως ανοικτός ). Ελέγχετε για τυχόν διαρροές.Αν διαπιστωθεί διαρροή, εντοπίστε το ακριβές σημείο που συμβαίνει και σφίξτε αναλόγως (αν διαπιστωθεί διαρροή απο τις θήκες των προφίλτρων, χρησιμοποιήστε το παρεχόμενο κλειδί σύσφιξης)

Είναι σημαντικό, στην πρώτη λειτουργία, να αφήσουμε την Α/Ο να λειτουργήσει για 30 λεπτά, χωρίς να χρησιμοποιήσουμε το παραγόμενο νερό.Επιπρόσθετα , ίσως απαιτηθούν κάποιες ώρες λειτουργίας πριν το σύστημα αποδώσει την ποιότητα και ποσότητα καθαρού νερού για την οποία είναι σχεδιασμένο Oι οδηγιες ειναι απο την waterwaves.Δεν αναφερει καπου χωρις την di. :ninja:

Τελικα εκανα πατατα; :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...