Jump to content

Είπα να αναβαθμιστώ και εγώ..


\/ag

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους..

Αφού μου το επέτρεψαν αρκετοί παράγοντες αποφάσισα να ανέβω λίγο κατηγορία και να 'παίξω' σε πιο πολλά λίτρα..έτσι πήρα ένα 400αρι anubias!Σκοπός μου είναι να συνεχίσω με τα υπάρχων ψαράκια που έχω στο 230αρι(labido-demasoni) βάζοντας άλλο ένα χαρέμι που ακόμα δεν έχω κλείσει σε κάποιο!(Πρίγκιπα μην μου πεις για haps :) )

To ενυδρείο για αρχή δουλεύει με ένα εσωτερικό juwel 1000l/h και έναν κυκλοφορητή 3000l/h! Λίαν συντόμως θα μπει και ένα fluval 305... :bowdown:

Παραθέτω φωτο για παρατηρήσεις!!....μήπως το παρα-έκανα με τις anubies;; :thumbup:

dsc05262e.jpg

dsc05329f.jpg

dsc05330b.jpg

dsc05331r.jpg

dsc05333k.jpg

dsc05334n.jpg

dsc05335am.jpg

dsc05336f.jpg

dsc05337m.jpg

Στις 3 τελευταίες άναψε το φλας γιαυτό φαίνονται έτσι...και στην 3η απτο τέλος φαίνεται μία τσαπατσουλιά του βαψίματος... :wootwoot::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

κουκλι πραγματικά!! να το χαίρεσαι φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί! Θα έπαιζα με Led φωτισμό.Μια μπάρα RGB πίσω για να κάνει σκιές και μια ψυχρή λευκή μπροστά και είσαι αστέρι. :bowdown: Έχεις σκεφτεί να βάλεις Haps? :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα φιλε Βαγγέλη στα είπα και χθές απο κοντά! :thumbup:

Όσο για τα haps επιμένω....εσυ δεν ακους...τι να κάνουμε :)

Ευχομαι με το καλό να ερθει και το φίλτρο, να μπούν τα ψαράκια και να το χαρείς!

Οι ανούμπιες μια χαρα μου φαίνονται, είναι υπερβολή αλλα λογο χρώματος του πάνε! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Φώτη από φωτισμό ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω..σκέφτομαι να βάλω μία Τ8 30W να είναι ψιλό-σκοτεινό!Προς το παρόν του ανάβω το ένα απτα 2 μαμίσια φωτιστικά!Εσύ στο δικό σου RGB δεν έχεις βάλει;δεν έχω δει ποτέ πως δείχνει από κοντά για να ξέρω.. :thumbup:

Κώστα κάνε μου αντιπρόταση με κάποιο είδος haps..!

Συνδυασμός με τα δικά μου;; :):bowdown:

Ή ακόμα και για Tanganyika...αλλά θέλω χρώμα!!ή κάτι επιβλητικό... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παίζω με το συνδυασμό που σου έγραψα.Ζημιά μεγάλη... :bowdown:

Όταν γυρίσω από διακοπές να έρθεις για καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Παίζω με το συνδυασμό που σου έγραψα.Ζημιά μεγάλη... :)

Όταν γυρίσω από διακοπές να έρθεις για καφέ.

Θα έρθω να το δω γιατί με έψησες... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Φώτη από φωτισμό ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω..σκέφτομαι να βάλω μία Τ8 30W να είναι ψιλό-σκοτεινό!Προς το παρόν του ανάβω το ένα απτα 2 μαμίσια φωτιστικά!Εσύ στο δικό σου RGB δεν έχεις βάλει;δεν έχω δει ποτέ πως δείχνει από κοντά για να ξέρω.. :D

Κώστα κάνε μου αντιπρόταση με κάποιο είδος haps..!

Συνδυασμός με τα δικά μου;; :thumbup::bowdown:

1 είδος mbuna χαρέμι (τα labido βολευουν γιατι είναι παμφάγα)

1 είδος aulonocara χαρέμι(θεωρω πιο όμορφο το jacobfreibergi eureka red και ας είναι επιλεκτική αναπαραγωγή)

1 είδος Οtopharynx χαρέμι (προτιμώ το lithobates )

Ή ακόμα και για Tanganyika...αλλά θέλω χρώμα!!ή κάτι επιβλητικό... :thumbup:

Όσο για αυτό....ενα ψάρι μου έρχεται στο μυαλό μόνο....

Petrochromis red Bulu Point

Αλλά θές μια περιουσία για να τα πάρεις..... :)

Δεν φταίω εγώ ήθελες να είναι και επιβλητικό και με χρώμα :D

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Βαγγελη.

Ωραίες πέτρες….

Με την πρώτη ευκαιρία βγάλε το εσωτερικό φίλτρο χάνεις χώρο….. και εσθιτικό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Βαγγελη.

Ωραίες πέτρες….

Με την πρώτη ευκαιρία βγάλε το εσωτερικό φίλτρο χάνεις χώρο….. και εσθιτικό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια

Βάγγο σε ευχαριστώ...

Ξέρω γιατί το λες αυτό για τις πέτρες :) ...νιώθεις περήφανος που με 'έφτιαξες' ε;; :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Βαγγελη.

Ωραίες πέτρες….

Με την πρώτη ευκαιρία βγάλε το εσωτερικό φίλτρο χάνεις χώρο….. και εσθιτικό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια

Θα σε μαλωσει ο πριγκηψ... :)

Και εγω στο δικο εχω ξηλωσει το εσωτερικο παντως.

Ωραιο στησιμο,σκεψου και την εναλλακτικη στον γωτισμο που σου προτεινε ο Φωτης. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Κώστα γιατί μου το έκανες αυτό ρε φίλε..;εγώ ζήτησα ή χρώμα ή επιβλητικότητα...και εσύ μου τα συνδύασες και τα 2;;;Απίστευτο το red Bulu αλλά....

Πάντως μου άρεσαν πολύ και το aulonocara jacobfreibergi eureka red και το Otopharynx lithobates..αυτά μπορούμε να τα βρούμε;και να κρατήσουμε την περιουσία μας όμως...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα γιατί μου το έκανες αυτό ρε φίλε..;εγώ ζήτησα ή χρώμα ή επιβλητικότητα...και εσύ μου τα συνδύασες και τα 2;;;Απίστευτο το red Bulu αλλά....

Πάντως μου άρεσαν πολύ και το aulonocara jacobfreibergi eureka red και το Otopharynx lithobates..αυτά μπορούμε να τα βρούμε;και να κρατήσουμε την περιουσία μας όμως...

Τα πρωτα πιθανως,τα δευτερα δυσκολο....Απο Σεπτεμβρη βεβαια,το καλοκαιρι ειναι ''στεγνο'' απο ψαρια.Μην ξεχνας και την δυαντοτητα για παραγγελια με συνεννοηση απο καποιο καταστημα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα γιατί μου το έκανες αυτό ρε φίλε..;εγώ ζήτησα ή χρώμα ή επιβλητικότητα...και εσύ μου τα συνδύασες και τα 2;;;Απίστευτο το red Bulu αλλά.... ξερω ξερω...

Πάντως μου άρεσαν πολύ και το aulonocara jacobfreibergi eureka red και το Otopharynx lithobates..αυτά μπορούμε να τα βρούμε;και να κρατήσουμε την περιουσία μας όμως...

Θεωρώ πως τον ίδιο βαθμό δυσκολίας έχουν και τα δυο στην ευρεση τους και δεν είναι μεγάλος!

Προσωπικά τα εχω δεί σε καταστηματα και τα δυο είδη....

Τα πρωτα πιθανως,τα δευτερα δυσκολο....Απο Σεπτεμβρη βεβαια,το καλοκαιρι ειναι ''στεγνο'' απο ψαρια.Μην ξεχνας και την δυαντοτητα για παραγγελια με συνεννοηση απο καποιο καταστημα. :bowdown:

Εχε σοβαρά υπόψην όμως και αυτό που σου λέει ο φίλος Δημήτριος :)

Link to comment
Share on other sites

Και στα aulonocara jacobfreibergi και στα Otopharynx lithobates ο διαχωρισμός φύλου είναι εύκολος;τα θηλυκά είναι 'άχρωμα';; :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Και στα aulonocara jacobfreibergi και στα Otopharynx lithobates ο διαχωρισμός φύλου είναι εύκολος;τα θηλυκά είναι 'άχρωμα';; :bowdown:

Σχεδον όλα τα haps τα θηλυκά δεν έχουν χρώμα :)

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Άντε,

το 'φερες από δω, το 'φερες από κει

τελικά τα κατάφερες!

Ωραίο το άγριο στήσιμο!

Άμα βρεις και τα ψάρια θα είσαι άρχοντας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο τοολο συνολο φιλε, ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα!

Τα Labido caureulus σιγουρα θα κανουν φοβερο κοντραστ στο χρωματισμο του ενυδρειου σου!

Οσο για χρωμα εχω εντοπισει κατι πολυ ομορφα ψαρακια αλλα απο Victoria Lake τα οποια λεγονται Xystichromis post-16909-1311897632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ..

Για τα ψάρια που αναφέρθηκαν από Σεπτέμβρη θα αρχίσω αναζήτηση και βλέπουμε!Προς το παρόν τα labidακια μου και τα demasonακια μου.. :bowdown:

Καλά Rik το ουράνιο τόξο που μας έδειξες είναι απίστευτο..αλλά υπάρχει πουθενά ή μόνο στην Αφρική;

Link to comment
Share on other sites

Για τα θυληκα αυλονακαρα που ρωτησες πριν,να σου πω πως εκτος απο αχρωμα,ειναι και πιο ασχημα κι απ'το χρεος :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Για τα θυληκα αυλονακαρα που ρωτησες πριν,να σου πω πως εκτος απο αχρωμα,ειναι και πιο ασχημα κι απ'το χρεος :bowdown::)

:thumbup::thumbup:

Ξενέρωσε με να μην το ψάξω καν το θέμα και να μείνω με τα mbuna...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...