Jump to content

Είπα να αναβαθμιστώ και εγώ..


\/ag

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ..

Για τα ψάρια που αναφέρθηκαν από Σεπτέμβρη θα αρχίσω αναζήτηση και βλέπουμε!Προς το παρόν τα labidακια μου και τα demasonακια μου.. :bowdown:

Καλά Rik το ουράνιο τόξο που μας έδειξες είναι απίστευτο..αλλά υπάρχει πουθενά ή μόνο στην Αφρική;

LIVE δεν το εχω δει αλλα απο οτι εχω διαβασει γενικα δεν ειναι και πολυ σπανια!

Σιγουρα θα ρωτουσα εναν σχετικο πετσοπα μηπως και μπορει να σου τα φερει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελικά ως δεύτερο και εξωτερικό φίλτρο αγοράστηκε ένα fluval 405..

Σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή του PRINCE για να είναι καθαρό και διαυγές το νερό..δηλαδή,το εξωτερικό γεμάτο βιολογικό και το εσωτερικό μόνο με σφουγγάρια!Να γίνω λίγο κάφρος και να μην βάλω στο fluval τα σφουγγάρια του και να γεμίσω και εκείνον τον χώρο με βιολογικό;; :) ή έστω να βάλω τα 2 απτα 4 σφουγγάρια του για να κερδίσω χώρο για υλικό..θα χαλάσω το 'στήσιμο' του φίλτρου έτσι;; :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ως δεύτερο και εξωτερικό φίλτρο αγοράστηκε ένα fluval 405..

Σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή του PRINCE για να είναι καθαρό και διαυγές το νερό..δηλαδή,το εξωτερικό γεμάτο βιολογικό και το εσωτερικό μόνο με σφουγγάρια!Να γίνω λίγο κάφρος και να μην βάλω στο fluval τα σφουγγάρια του και να γεμίσω και εκείνον τον χώρο με βιολογικό;; :) ή έστω να βάλω τα 2 απτα 4 σφουγγάρια του για να κερδίσω χώρο για υλικό..θα χαλάσω το 'στήσιμο' του φίλτρου έτσι;; :lmao:

Aυτό το έχω κάνει σε 205, είχα βγάλει τα σφουγγάρια και τα 4, και έβαλα μέσα χύμα βιολογικό και μηχανικό.

Τελικά δεν δούλεψε το φίλτρο.

Μια χαρά είναι ετσι πάντως, και τα σφουγγάρια του κάνουν καλή δουλειά, κρατούν καθαρό το βιολογικό.

ΥΓ. Πολύ όμορφο το ενυδρείο και το στήσιμο!!!

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς 'τελικά δεν δούλεψε το φίλτρο'..;;

Το σκέφτηκα αυτό ως λύση για να κερδίσω λίτρα βιολογικού υλικού..και για να μένει καθαρό βάζω απλά filterwool το πολύ πολύ!

Ευχαριστώ Γιώργο..

Link to comment
Share on other sites

Είχε μειωθεί πολύ σημαντικά η ροή του φίλτρου, και έτσι έβαλα πάλι τα σφουγγάρια και λειτουργούσε κανονικά μετα πάλι..

Ισως αν το βάλεις σε δίχτυ και δεν το παραγεμίσεις μπορεί να δουλέψει, δοκίμασέ το να δεις. Εγώ τότε είχα βάλει μεγάλη ποσότητα υλικών και γι'αυτό μπορεί και να μειώθηκε η ροή τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς 'τελικά δεν δούλεψε το φίλτρο'..;;

Το σκέφτηκα αυτό ως λύση για να κερδίσω λίτρα βιολογικού υλικού..και για να μένει καθαρό βάζω απλά filterwool το πολύ πολύ!

Ευχαριστώ Γιώργο..

Κοίταξε και το παρακάτω :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=33144&hl=

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεις 2 εξωτερικα φυλτρα?

ετσι θα εχεις το 2πλασιο βιολογικο υλικο

αυτο εχω σκεφτει και εγω και εχω παρει ειδη 2 εξωτερικα φυλτρα

αν δεν εχεις χορο για σαμπ ειναι η καλυτερη λυση πιστευω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με μεγάλη μου λύπη πριν λίγο βρήκα ένα demasoni νεκρό στον πάτο!Κατάφερα και το έβγαλα..το ψαράκι μοιάζει να έπαθε bloat αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο.. :thumbup:

Και μάλιστα ήταν το μεγαλύτερο και πιο κυριαρχικό αρσενικό.. :thumbup:

dsc05661g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Βαγγελη :thumbup: και σεμενα ετσι φενετε,ανοιξε την κοιλια του και δες αν ειναι σαν λασπη και μυριζει ασχημα.Ψαξτο στις τροφες που δεινεις.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα την εγχείρηση και έβγαλε ένα παχύρρευστο άσπρο..φυσικά μύριζε άσχημα!!

Οι τροφές μου είναι μόνο για φυτοφάγα..μόνο για την Cichlid Gran δεν ξέρω!Αλλά από αυτή ταίζω μία φορά την βδομάδα και αν... :thumbup:

http://static1.tradoro.pl/2565/cichlid-gran1.jpg

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να οφειλεται στις τροφες.

Μπορει να οφειλεται και σε στρες.

Για περισσοτερες πληροφοριες για το bloat δες κι εδω

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δεν είχε και κανένα σύμπτωμα..το έχασα για 2-3 μέρες αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί είναι και πολλά!Και σήμερα το βρήκα νεκρό..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και μερικές απτα μωρά acei που περιμένω να μεγαλώσουν λίγο και μετά να μπουν στο μεγάλο...

dsc05692h.jpg

dsc05693l.jpg

dsc05695p.jpg

dsc05696o.jpg

dsc05698yz.jpg

dsc05700n.jpg

dsc05702m.jpg

dsc05703li.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο ενυδρείο από όλες τις απόψεις!!! :hysterical::wootwoot:

Τι πατέντα είναι αυτή με το φως στη μέση? (φωτο 2) :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο ενυδρείο από όλες τις απόψεις!!! :hysterical::wootwoot:

Τι πατέντα είναι αυτή με το φως στη μέση? (φωτο 2) :wootwoot:

Σε ευχαριστώ γείτονα Σωτήρη...

Στην 2η φωτό είναι με την λάμπα που ανάβει σαν moonlight όταν σβήσουν τα φώτα!Μία απλή Τ5 των 6W κολλημένη στην μέση...από κοντά το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο όμορφο πραγματικά!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο Βαγγέλη!!! :wub:

Για σένα τις έβαλα τις φωτο ρε Πρίγκηπα..εσύ μου παραπονέθηκες!! :wootwoot: Prince ftw :hysterical:

Ευχαριστώ Στράτο..θέλω να δω και τα δικά σου να συγκρίνω(ποιος τα έχει μεγαλύτερα :wootwoot: )...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βαγγέλη,

πω πω πω ομορφιές

Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλά παιδιά...

Στέλιο αποκλείεται να σου θυμίζουν κάτι γιατί όταν μου τα έδωσες ήταν σαν γυρίνοι(για να μην πω σαν τρίχες)!! :wootwoot:

Ευχαριστώ τον Στελάρα για τα acei...και που έγραψε επιτέλους στην Αφρική και μάλιστα στο post μου :wootwoot::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να αποθανατίσω τον έναν απτους 2 μπόμπιρες που από χθες ξεκίνησαν τις τσάρκες τους στο ενυδρείο μιας και τόσο καιρό κρυβόντουσαν..

dsc05724ip.jpg

dsc05725n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...