Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Refractometer στα Αγγλικά, Κοίτα Εδώ έχει 34 λίρες μου φαίνεται το έχω βρει και φθηνότερα αλλά δεν θυμάμαι που.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό πουέχω πάρει εγώ είναι ακριβός ίδιο με τα από κάτω του.Λες να μην δείχνει σωστά...;Τότε γιατί έχουν βγει;!

Εσείς τι θα πέρνατε πρώτα,μία συσκευή αντίστροφης όσμωσης η ένα Refractometer ;

Αλήθεια το α/ο πως είναι στα αγγλικά.......; :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι θα πέρνατε πρώτα,μία συσκευή αντίστροφης όσμωσης η ένα Refractometer ;

Αλήθεια το α/ο πως είναι στα αγγλικά.......; :welcome:

Και τα δύο.

Reverse osmosis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η ερώτηση μου δεν ήταν σωστά διατιπομένη....

Εάν δεν είχατε την δυνατότητα να αγοράσετε και τα 2 με την μία αλλά το ένα από τα δύο,τι θα πέρνατε; (και τον άλλον μήνα πέρνεις και το δεύτερο...)

Εάν αγοράσω ένα α/ο όχι και τόσο "ακριβό",με λίγα στάδια,δεν θα αξίζει;Είναι καλύτερα να πάρω ένα σχετικά φτηνό αλλά άμεσα η να μαζέψω λεφτά και να πάρω ένα καλό αλλά σε 3-4 μήνες.....;

Έχω χαλάσει ήδη όλα τα λεφτά που είχα για το reef και έχω χρεωθεί κι όλας και μια κάρτα.

Υ.Γ. Δεν έχω μετανοιώσει ούτε 0.01€ που έχω δώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η ερώτηση μου δεν ήταν σωστά διατιπομένη....

Εάν δεν είχατε την δυνατότητα να αγοράσετε και τα 2 με την μία αλλά το ένα από τα δύο,τι θα πέρνατε; (και τον άλλον μήνα πέρνεις και το δεύτερο...)

Εάν αγοράσω ένα α/ο όχι και τόσο "ακριβό",με λίγα στάδια,δεν θα αξίζει;Είναι καλύτερα να πάρω ένα σχετικά φτηνό αλλά άμεσα η να μαζέψω λεφτά και να πάρω ένα καλό αλλά σε 3-4 μήνες.....;

Έχω χαλάσει ήδη όλα τα λεφτά που είχα για το reef και έχω χρεωθεί κι όλας και μια κάρτα.

Υ.Γ. Δεν έχω μετανοιώσει ούτε 0.01€ που έχω δώσει!!!

Τωρα βαζεις πολυ δυσκολα... Και τα δυο ειναι απολυτως αναγκαια! Καλυτερα μια ποιο απλη reverse με ενα DI παρα μια καλυτερη και χωρις ρεφρακτομετρο.. :thumbup:

Οσο για τα λεφτα που λες...Σε καταλαβαινουμε.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο περίμενα μία τέτοια απάντηση......

:welcome:

Καιρός για οικονομίες....!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν το θέτεις έτσι προσωπικά θα συνιστούσα να πάρεις το ρεφρακτόμετρο να ξέρεις τι κάνεις και να μη πηγαίνεις στα τυφλά (είναι και φθηνότερο από τα δύο), εν τω μεταξύ θα γέμιζα τα φίλτρα μου εξαρχής με άνθρακα και αντιφώσφορο, θα έκανα αλλαγές με απιονισμένο από το Super Market (0,60 τα 4 λίτρα) ούτως ή άλλως δεν έχεις πολλά λίτρα ενυδρείο και σε 3-4 μήνες θα έπαιρνα μία καλή 4 σταδίων από RO-MAN που θα σου έρθει φθηνότερα από όσο η δύο σταδίων από Ελλάδα, μαζί με τα μεταφορικά (210 ευρώ περίπου)

Ολα τα παραπάνω τα έχω κάνει προσωπικά με τη διαφορά ότι έχω ήδη παραγγείλει την RO και περιμένω να έρθει.

Πολλοί χρησιμοποιούν νερό βρύσης χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αρα θεωρώ πως μπορείς να αντέξεις με αυτό το setup για 3-4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αντρέα για το ρεφρακτόμετρο σαν πρώτη επιλογή και τον επόμενο μήνα παίρνεις την reverse. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα Reverse osmosis 5 σταδίον και ένα refractometre!!!

Τώρα πότε θα μου έρθουνε...Μάλλον από το τέλος της άλλης εβδομάδας.

Σειρά έχει ένα ph controller monitor αλλά αυτό το βλέπω προς πάσχα μεριά...

Link to comment
Share on other sites

έκανες σοφή κίνηση φίλε .. :thumbup:

.. πάρε και ένα ΤDS meter .. φτηνοδουλειά είναι .. αλλά θα σου επιτρέπει να ελέγχεις την λειτουργία την όσμωσης ..

είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις το νερό σου .. έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι βάζεις καθαρό νερό σωστά αλατισμένο..

καλή συνέχεια.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα Reverse osmosis 5 σταδίον και ένα refractometre!!!

Τώρα πότε θα μου έρθουνε...Μάλλον από το τέλος της άλλης εβδομάδας.

Σειρά έχει ένα ph controller monitor αλλά αυτό το βλέπω προς πάσχα μεριά...

Μπραβο!! Πολυ καλες οι επιλογες σου. Θα δεις πως δεν θα το μετανιωσεις και θα μπορεσεις να ελεγξεις πραγματα και με ακριβεια που ουτε το ειχες φανταστει.

Καλοριζικα!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Ανυπομονώ να έρθουνε!!

Μόλις μπήκα σπίτι από την δουλειά.Πάω και κοιτάω το "reef" ενυδρείο μου (το πρώτο πράγα που κάνω πάντα!!) και τα να δώ....Ένα κομματάκι μικρό από τον βράχο μέγεθος σας ένα κουμπί!!Κάπου άσχετα!Αυτό δεν υπήρχε πριν!Πως πορεί να έγινε...;

Υ.Γ. Το ενυδρείο το έχω χωρίς καθόλου φως (ότι πέρνει από το δωμάτιο) εδώ και 5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έχεις ένα reef ενυδρείο και αυτό το polyp που εμφανίστηκε στο βράχο είναι η απόδειξη :welcome: … η εμφάνιση τέτοιων οργανισμών ακόμα και χωρίς φως προβλέπεται..

.. να το χαιρεσε.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ζωντανός οργανισμός..Είναι ένα σπασμένο κομματάκι από το βράχο!!Το οποίο είναι μεγάλο σαν ένα κουμπί από πουκάμισο.

Πως έγινε;!

Επίσεις έχουν βγει και 2 -3 κάτι σαν δεντράκια που πρέπει αυτά να είναι ζωντανά.........!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ζωντανός οργανισμός..Είναι ένα σπασμένο κομματάκι από το βράχο!!Το οποίο είναι μεγάλο σαν ένα κουμπί από πουκάμισο.

Πως έγινε;!

Επίσεις έχουν βγει και 2 -3 κάτι σαν δεντράκια που πρέπει αυτά να είναι ζωντανά.........!! :thumbup:

Κοματακια τον πρωτο καιρο ειναι λογικο να υπαρχουν αφου καποια βραχια δεν εχουν "ακομα δεσει" καλα μεταξυ τους και μπορει να συμβει. Οτι ειναι να συμβει θα συμβει στην αρχη, οποτε μην αγχωνεσε. :welcome:

Τα δεντρακια που λες ειναι πιθανον να ειναι καποια αλγη ασβεστογενης. Συμβαινει αυτο στην αρχη, αφου ο βραχος ειναι πολλη ζωη και ειναι αναλογα το στησημο του ενυδρειου μας τι ακριβως θα αναπτυχθει παντα σε βαρος καποιου αλλου :( , ειναι κατι που συμβαινει και στην φυση παντως. :thumbup: Μπορεις να τα βγαλεις μια φωτογραφια να τα δουμε? Ετσι μπορουμε να σου πουμε ποιο σιγουρα τι ειναι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα το βγάλω φώτο για να μου πείτε και τις γνώμες σας αλλά μόλις βάλω και το καπάκι με τις λάμπες!!!

Άμα για κάποιο (χ) λόγο θέλω ένα κομμάτι βράχου να το αλλάξω για έναν (χ) λόγο πάλι μπόρω ή "δεν κάνει";

Δεν θέλω να το κάνω,απλά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να του αλλάξεις θέση, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αργότερα όταν θα έχεις κοράλλια θα πρέπει να μην δημιουργείς μεγάλη ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Μάλλον αυτό εννοούσε και ο μαγαζάτορας.

Ανυπομονώ να μου έρθει το καπάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εχθές έκανα κάποιες μετρήσεις του νερού μου για να δώ τι τιμές έχω...

Τα νουμέρα που έβγαλα δεν μου φαίνονται πολύ καλά......

PH: 8

NO2: 0,2

NO3: 0

CA: 460 (Μου είπαν ότι πρέπει να είναι από 400 - 440)

MG: 1.640 (Μου είπαν ότι πρέπει να είναι από 1.200 -1.600)

.......

Εσείς τι λέτε;

Τι να κάνω....;

Το ενυδρείο λειτουργεί "κανονικά" από τις 2/12/06

Link to comment
Share on other sites

PH: 8

NO2: 0,2

NO3: 0

CA: 460 (Μου είπαν ότι πρέπει να είναι από 400 - 440)

MG: 1.640 (Μου είπαν ότι πρέπει να είναι από 1.200 -1.600)

.......

Εσείς τι λέτε;

Τι να κάνω....;

Το ενυδρείο λειτουργεί "κανονικά" από τις 2/12/06

Τα νιτρώδη δείχνουν ότι το ενυδρείο σου κάνει κύκλο, που δεν έχει ολοκληρωθεί. Απλά περιμένεις.

Το Ca και Mg, δεν μπορώ να καταλάβω πως ανέβηκαν τόσο.

Μήπως ρίχνεις μέσα τίποτα ζουμιά?

Link to comment
Share on other sites

Όχι,απολύτος τίποτα!

Τι να κάνω;

Και κάτι άλλο.Όταν το νερό εξατμίζεται το νέο νερό που θα ρίχνω πρέπει να έχει αλάτι ή όχι;

Υ.Γ. Δεν το έχω κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εχθές έκανα κάποιες μετρήσεις του νερού μου για να δώ τι τιμές έχω...

Τα νουμέρα που έβγαλα δεν μου φαίνονται πολύ καλά......

PH: 8

NO2: 0,2

NO3: 0

CA: 460 (Μου είπαν ότι πρέπει να είναι από 400 - 440)

MG: 1.640 (Μου είπαν ότι πρέπει να είναι από 1.200 -1.600)

.......

Εσείς τι λέτε;

Τι να κάνω....;

Το ενυδρείο λειτουργεί "κανονικά" από τις 2/12/06

Tι αλατοτητα εχεις στο ενυδρειο σου? Κατι τετοιο μου φαινετε μαλλον εαν τα τεστ ειναι ακριβη. Αλλο μαγνησιο θα εχεις με 1025 και αλλο με 1030. Οσο ανεβαινει η αλατοτητα, ανεβαινει και η αναλογια του στα διαφορα αλατα. Ειναι ευκολο να μας αναφερεις με τι μετρας την αλατοτητα σου? :welcome:

Οι ιδανικοτατες τιμες ειναι

CA: 380-440

MG: 1.300-1500

Μπορις να παιξεις και με μικρες αποκλησεις αλλα θελει εμπειρια και δεν ειναι το ιδανικο ακομα και για εμπειρους χομπιστες. Ετσι στις τιμες που ειδες το ευρος τους ειναι καλο για να τις κρατησουμε πολυ ανετα και θα εχουμε τα καλυτερα αποτελεσματα χωρις αγχος για να απολαυσουμε καλυτερα το ενυδρειο μας. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο.Όταν το νερό εξατμίζεται το νέο νερό που θα ρίχνω πρέπει να έχει αλάτι ή όχι;

Υ.Γ. Δεν το έχω κάνει....

το νερό της αναπλήρωσης είναι νερό από αντίστροφη όσμωση χωρίς αλάτι…

.. πως μετράς την αλατότητα ? έχεις refractometer ?

τα υπόλοιπα τεστ .. ποιας εταιρίας είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει λίγες μέρες πριν τα έχω παραγγ. αλλά ακόμα δεν μου έχουν έρθει.

Δεν ξέρω πόσο αλάτι έχω μέσα.....

Τα test είναι της JBL.Τα test θα τα ξανά κάνω ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ όταν πάρω τα πραγματάκια που περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...