Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Καλημέρα.

Το mg πως μπορώ να το ρίξω....;

Μόνο με αλλαγή νερού από α/ο ;

Ακόμα το περιμένω...!!!Λογικά από βδομάδα......Έπεσα και σε περίοδο με αργίες!!! :D

Δεν χρειαζεται να το ριξεις....θα το αφησεις να πεσει μονο του και απλα μετα θα το κρατησεις σε πιο χαμηλα επιπεδα. Δεν σου κανει καποιο κακο τωρα.... αστο ησυχο :)

Το Nitrite σου βασταει ακομα (το ιδιο ειχα παρατηρησει και στο δικο μου στρωσιμο)... οταν γινει 0 συζηταμε για καποιο ζωντανο... μεχρι τοτε απλα υπομονη !

Μια χαρα τα πας :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας.

Σήμερα έκανα μερικά test και τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

MG: 1.600

CA: 400

NO2: 0,2 με 0,1......

NO3: 0

NH3/NH4: O

Αλλατοτητα: 1.024

Πως τα πηγαίνω....;

Mια χαρα... :D

Ολα θα ελθουν στα ισια τους, ηδη προς τα εκει πανε. :) Ερωτηση. Με ποιο τεστ μετρας το μαγνησιο? Γιατι εαν ειναι σωστο θα φυγω αδιαβαστος. Εχεις βαλει κατι για να το αυξησης? Αν οχι τι αλατι χρησιμοποιησες. Τι να πω, απο τα παραξενα.. Δεν εχεις προβλημα παντως κανενα.

Καλα χριστουγεννα. :D

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές (να'ναι καλά ο ξάδελφός μου) έχω 3 διαφορετικά test για όλα.Οι μάρκες είναι JBL,TETRA & SERA.

Επίσης κάποιος με ρώτησεεάν ρίχνω ζουμιά..Το μόνο που ρίχνω προ στιγμής είναι το Purple-Up:coralline algae accelerator.Ένα καπάκι κάθε κυριακή και έχω ρίξει μόνο μία φορά...

Επίσης έχω πάρει και το Reef Complete της Seachem αλλά μου είπαν όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα μολις ειδα το post σου.

Φιλε Ανδρεα εχεις δοκιμασει να κανεις link απο εκει που αναφερεις προς το Aquazone να δεις τι εμφανιζεται ???????? :D;):P

Ναι! Και το εχω δοκιμασει, και εχω δει τα ****, στο παρελθον.

Τώρα πια δεν υπαρχει τέτοιος περιορισμός.

Αυτο που κανεις το θεωρεις θεμιτο ? Εχεις δει ποτε να γινεται κατι αντιστοιχο απο εκει ή μαλλον αν ειναι καν τεχνικα εφικτο ?

Απόλυτα!

Ειμαι χρήστης Internet - Forums πολλά χρόνια. Απο την γέννηση του/ς.

Ειμαι χρήστης και των δύο fora, τα θεωρω και τα δυο πολυ καλα, με εχουν βοηθησει και τα δυο παρα πολυ! Τοσο πολυ που αν δεν υπήρχαν αυτα , δεν θα είχα ενυδρεία. Οπως επίσης και το μικρο , αλλα καλο και φιλικο goldfish.gr

Ηθελημενα και στα δυο fora , αναφέρω τα ονόματα και των δύο, χωρίς κανένα φόβο και πάθος! :)

Δεν θεωρώ οτι έχουν να χωρίσουν τίποτα, δεν γνωρίζω τίποτα παραπέρα για την διαμάχη τους, και ειλικρινα δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Επειδή λοιπόν ειμαι της άποψης , οτι ΚΑΘΕ forum δεν ειναι κανενός "ιδιοκτήτη" αλλά όλων των μελών που συμμετέχουν, έτσι τα θεωρώ και τα δύο απο λίγο.... δικά μου!

Εχω κάθε δικαίωμα να "διαφημιζω" το άλλο μου forum! :D

Φιλικά Ανδρέας

Υ.γ Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα, πολύ ευχαρίστως, αλλα με pm. Μην χαλάσουμε σε παρακαλώ το thread του φίλου μας.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ οτι έχουν να χωρίσουν τίποτα, δεν γνωρίζω τίποτα παραπέρα για την διαμάχη τους, και ειλικρινα δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Επειδή λοιπόν ειμαι της άποψης , οτι ΚΑΘΕ forum δεν ειναι κανενός "ιδιοκτήτη" αλλά όλων των μελών που συμμετέχουν, έτσι τα θεωρώ και τα δύο απο λίγο.... δικά μου!

Εχω κάθε δικαίωμα να "διαφημιζω" το άλλο μου forum! :)

Υ.γ Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα, πολύ ευχαρίστως, αλλα με pm. Μην χαλάσουμε σε παρακαλώ το thread του φίλου μας.

Συμφωνώ με τις απόψεις σου, όπως και στο ότι αυτή η κουβέντα δεν έχει θέσει στο συγκεκριμένο θέμα του Φίλου μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν μου είπατε η θερμοκρασία πόσο πρέπει να είναι..;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν μου είπατε η θερμοκρασία πόσο πρέπει να είναι..;

Καλημέρα και χρόνια πολλα.Η θερμοκρασία στο ενυδρείο καλό είναι να μην πέφτει κάτω από τους 25c αλλά και να μην υπερβαίνει τους 28c.Προσωπικά την διατηρώ στους 26 βαθμούς Κελσίου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Έγω τόσες μέρες την είχα 27,8 - 28,4 ....Και ο θερμοστάτης ήταν στους 26 βαθμούς..!!

Τώρα τον έβαλα στους 25 για να δω πόσο θα πέσει η θερμοκρασία μου.

Link to comment
Share on other sites

είσαι πιο σίγουρος αν ελέγχεις τη θερμοκρασία με θερμόμετρο από το να εμπιστευθείς τη κλίμακα του θερμοστάτη..

πρόσεξε και τη διακύμανση της θερμοκρασίας από το άνοιξε-κλείσε να μην είναι πολύ μεγάλη. :) .

Link to comment
Share on other sites

Ένας ηλεκτρονικός θερμοστάτης, με ρύθμιση της διακύμανσης στο 0,2 του βαθμού, είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το λόγο έχω το ηλεκτρονικό θερμόμετρο και έχω αφήσει και τι κλασσικό θερμομετράκι των ενυδρείων..!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το λόγο έχω το ηλεκτρονικό θερμόμετρο και έχω αφήσει και τι κλασσικό θερμομετράκι των ενυδρείων..!!

:)

Δεν αναφέρθηκα σε ηλεκτρονικό θερμόμετρο αλλά σε ηλεκτρονικό θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το ξέρω.Δεν "απάντησα" σε αυτό που είπες.

Ελπίζω να μην "ακούγετε" κάπως...απλά δεν ξέρω πως να το γραψω.

Ίσως το πάρω κι αυτό φίλε μου νίκο αργότερα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί....Έβαλα τα πρώτα μου ψαράκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι 2 πανέμορφα clown!!Επίσης μπήκε κι ένα πολύποδο (έτσι νομίζω μου το είπανε.....)!!!!!

Φώτος σε λίγο!!!!!!!!!!!!!!!!

:D

:D

:P

:)

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω :D

Αλλα τι να κάνω!

Νομίζω πως οι clown σου είναι ocellaris.

μακρυά από αρρώστιες και να σου ζήσουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί....Έβαλα τα πρώτα μου ψαράκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι 2 πανέμορφα clown!!Επίσης μπήκε κι ένα πολύποδο (έτσι νομίζω μου το είπανε.....)!!!!!

Φώτος σε λίγο!!!!!!!!!!!!!!!!

Οντως τα clown σου ειναι οι occelaris. Κουκλια και να σου ζησουνε. Οι πολυποδες σου φαινονται υγιεστατοι, απλα να προσεξεις να εχουν επαρκη ροη, οχι υπερβολικη αλλα επαρκη για να μπορεσουν να αναπτυχθουν σωστα σε βαθος χρονου. Αντε καλη αρχη!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειοι οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου σου!!!!

Καλή διαμονή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

:D

Το μόνο που θα κάνω από αύριο (αλλά και σήμερα....) θα είναι να τα χαζεύω για ώρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το καλύτερο δώρο χριστουγέννων που έχω κάνει στον εαυτό μου....!!!!! :D:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

:D

Το μόνο που θα κάνω από αύριο (αλλά και σήμερα....) θα είναι να τα χαζεύω για ώρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το καλύτερο δώρο χριστουγέννων που έχω κάνει στον εαυτό μου....!!!!! :D:)

Αχχχ!!!

Μου θυμίζεις τα νιάτα μου.

Και εγώ Χριστούγεννα έστησα το βράχο και επί ένα μήνα, χάζευα ατέλειωτες ώρες το ενυδρείο και μάλιστα χωρίς φώτα, με τη μόνη βοήθεια ενός φακού.

Link to comment
Share on other sites

Τι νομίζεις ότι κάνω από τις 10 που έκλεισα τα φώτα....Κι εγώ με ένα φακουδάκι διαφημιστικό χαζεύω το ενυδρείο

μου!!!!!!!!!!!! :P;):D:D

Αλήθεια πόσες ώρες πρέπει να τα φωτίζω τώρα;Όπως και στο γλυκό δλδ περίπου 12 ώρες;Επίσης η μπλε πρέπει να μένει ανοιχτεί όλες τις ώρες κανονικά;

Αν και δεν βλέπω να κοιμάμαι.................Καληνύχτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα ψαράκια και το κοραλλάκι. Button Polyps δεν είναι? Πολύ όμορφα και φαίνεται να έχει ανοίξει κατευθείαν τους πολύποδες.

Προσοχή όμως γιατί κάπου διάβαζα ότι εάν περάσει η τοξίνη Palythoa Toxin στο αίμα από ανοικτή πληγή μπορεί να φτάσει έως και θάνατο. Αληθεύει ή υπερβάλουν οι Αμερικάνοι?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πόσες ώρες πρέπει να τα φωτίζω τώρα;Όπως και στο γλυκό δλδ περίπου 12 ώρες;Επίσης η μπλε πρέπει να μένει ανοιχτεί όλες τις ώρες κανονικά;

Η κανονική φωτοπερίοδος είναι 12 ώρες και οι ακτινικές πρέπει να μένουν συνέχεια αναμένες, όλο το 12ωρο.

Η φωτοπερίοδος ξεκινά με τις ακτινικές και καταλήγει στις ακτινικές.

Ενδιάμεσα, μπορείς να παίξεις με τις λευκές, οι οποίες κορυφώνονται τις μεσημεριανές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

2 μέρα και τα ψαράκια τρώνε κανονικότατα!!!

Η τροφοί που τους ρίχνω είναι JBL MARIS with krill flakes.Είναι καλή..;Εσείς τι τα ταίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...