Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Καλημέρα.

2 μέρα και τα ψαράκια τρώνε κανονικότατα!!!

Η τροφοί που τους ρίχνω είναι JBL MARIS with krill flakes.Είναι καλή..;Εσείς τι τα ταίζεται;

Α, μπραβο. Ολα καλα λοιπον! Εμεις ειμαστε του club της OCEAN NUTRICION :) αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν και αλλες καλες-κορυφαιες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ταίζω 2 φορές την ημέρα (μία πρωί πρωί πριν φύγω για την δουλεια και μία όταν γυρνάω).

Πιστεύω ή μάλλον θέλω να πιστεύω πως δεν θα τα ταίζω πολύ μιας και έχω πάρα πολύ εμπειρία (1 ολόκληρο χρόνο σε γλυκό νερό!!!!!!!!!!!).............. :)

Πλάκα κάνω. :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα....και τωρα υπομονη και μην βιαστεις για αλλους κατοικους!

Καλη Αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα μία την αλλατότητά μου τώρα (είναι 1.025) και τι βλέπω κολλημένο στο πίσω τζάμι να κουνιέται...Ένα πραγματάκι σαν σαλιγκάρι και αντί για καβούκι είχε κάτι σαν τρίχες!!!Φαινόταν το χρώμα του αλλά και η ηφή του

σαν το πολύποδο!!

Το έβγαλα βίντεο αλλά δεν φαίνεται καλά....

Τι είναι;;;!!!!!! :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα μία την αλλατότητά μου τώρα (είναι 1.025) και τι βλέπω κολλημένο στο πίσω τζάμι να κουνιέται...Ένα πραγματάκι σαν σαλιγκάρι και αντί για καβούκι είχε κάτι σαν τρίχες!!!Φαινόταν το χρώμα του αλλά και η ηφή του

σαν το πολύποδο!!

Το έβγαλα βίντεο αλλά δεν φαίνεται καλά....

Τι είναι;;;!!!!!! :D:D:P

Λογικα ενας μικρος "λαθρεπιβατης" του βραχου. Μια φωτο θα μας βοηθουσε σιγουρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να το βγάλω φώτο αλλά δεν φαίνεται καλά (σχεδόν καθόλου...).Κάθεται πάντα ψηλά στο ενυδρείο,κοντά στην επιφάνεια.

Τι να πω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά!!!

Όταν με το καλό θελήσω να βάλω κάτι ακόμα τι μου προτείνετε....;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μία την γνώμη σας για τα παρακάτω ψαράκια.......:

1)Centropyge argi

2)Nemateleotris magnifica

3)Chaetoderma pencilligera

4)Synchiropus splendidus

:)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μία την γνώμη σας για τα παρακάτω ψαράκια.......:

1)Centropyge argi

2)Nemateleotris magnifica

3)Chaetoderma pencilligera

4)Synchiropus splendidus

:)

Ο μανδαρίνος δυστυχώς θέλει κοπήποδα να φάει και σε μικρό ενυδρείο δεν υπάρχουν τόσα πολλά και πεθαίνει :D Ηθελα και εγώ να βάλω ένα αλλά.....

Ο Chaetodermis pencilligerus θέλει γαρίδες για φαί οπότε ξέχασε τις εαν τον βάλεις. Είναι φάτσα μεγάλη όμως!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον μανδαρίνο δεν υπάρχει κάποια έτοιμη τροφή........;Γιατί ένας φίλος μου μην ξέροντας μου τον έκανε δώρο!!!!!!!!! :rasp:

Δλδ είναι 100% σίγουροοτί θα πεθάνει..........; :):D:D:P;)^_^:thumbup::rasp::rasp::blink::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τον Chaetodermis pencilligerus ο Χρήστος μου είπε ότι είναι 50-50 να μου τις τρώει.Εάν δεν έχει μάθει

να τις τρώει δεν θα τις πειράζει...Τώρα εγώ δεν ξέρω....

Υ.Γ. Η καφέ άλγη (μάλλον άλγη....) τι δηλώνει...........;

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Η καφέ άλγη (μάλλον άλγη....) τι δηλώνει...........;

πολύ συχνά δηλώνει νέο ενυδρείο..

.. αν δεν είναι αυτός ο λόγος ξεκινάμε το ψάξιμο από τη συσκευή αντίστροφης όσμωσης.. αν αφήνει silicates στο νερό είναι η αιτία διατομικής άλγης ..

Link to comment
Share on other sites

Για τον μανδαρίνο δεν υπάρχει κάποια έτοιμη τροφή........;Γιατί ένας φίλος μου μην ξέροντας μου τον έκανε δώρο!!!!!!!!! :)

Εαν έτρωγε κατεψυγμένα pods στο κατάστημα τότε θα την βγάλει καθαρή αλλιώς ..... Θέλει είτε τουλάχιστον 250 λίτρα ενυδρείο είτε refugium οπού τα καλλιεργείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ακόμα δεν μου έχει έρθει η α/ο και βάζω ακόμανερόαπό την βρύση......... :)

Λες να πάω να αγοράσω την τροφή που μου είπες για να δω άμα την τρώει;Μακάρι να πετύχει.............

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αδυνατο να εκπαιδευτει να τρωει ο Μανδαρινος αν και πραγματικα δεν θα επρεπε να μπει σε τοσο μικρο και νεο ενυδρειο...

Αν θες ριξε μια ματια σε ενα σχετικο αρθρο για το πως μπορει να μαθει να τρωει εδω: http://www.melevsreef.com/mandarin_diner.html

Καλη τυχη και προσπαθησε οσο μπορεις γιατι ειναι κριμα να πεθανει...

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα το άρθρο.Οι τροφές που αναφέρει (formula one & two marine pellet της Οcean Νutrition) μπορώ να τις βρω εδώ.....σωστά;

:):D:D

Εγώ πες ότι κάνω κάτι τέτοιο....Θα έχω πρόβλημα με τα clown μιας και είναι πολύ μικρά και θα χωράνε πολύ άνετα στο βαζάκι και μόλις δουν ή μυρίσουν φαγητό τρελλένοντε.............!!

Link to comment
Share on other sites

Τις τροφες μπορεις να τις βρεις εδω...

Απο εκει και περα αυτο που ειδες ειναι μονο μια στρατηγικη... μπορεις να δοκιμασεις πολλα πραγματα και να παρατηρεις.... ταισες με κατεψυγμενα ? δοκιμασε μικρη Mysis ή artemia να δουμε πως αντιδραει ? Γενικα τι κανει οταν ταισεις ?

Το βασικο θεμα ομως εδω τωρα ειναι να φροντισεις να μην ξανασυμβει κατι τετοιο ποτε...δηλαδη να μην αγορασεις (η να μην παρεις δωρο) ψαρι για το οποιο δεν γνωριζεις απο πριν τι χρειαζεται ακριβως! Πριν παρεις κατι διαβασε και ρωτα....και ενημερωσε φιλους και συγγενεις να μην σου κανουν δωρα ζωντανα για το ενυδρειο σου!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μία μετο παιδί που μου το πήρε και μου είπε οτι τον είχαν σε ένα σκέτο ενυδρείο χωρίς καθόλου βράχο κτλ.

Άρα θα τρώει έτοιμη τροφοί μάλλον......Είναι πάντακρυμένος στα βράχια από την πίσω πλευρά του βράχου και δεν ξέρω πως θα αντιδράσει..Επίσης οι τροφοί που ρίχνω είναι flakes και δεν νομίζω να δώσει σημασία....Ο Chaetoderma pencilligera τρώει flakes;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο Chaetoderma pencilligera τρώει flakes;;;

Ναι θα φαει και flake αρκετα ευκολα. :)

Διαβασε εδω το προφιλ του. :D

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=144

Link to comment
Share on other sites

madlef δεν ειναι οτι καλυτερο να ταιζεις μονο flakes... πρεπει να ξανασκεφτεις το τι ταιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Φίλε manogr εσύ τι τροφές θα μου πρότεινες;

Για να πάω να πάρω κι άλλες τροφές και να ζήσουν όσο γίνετε περισσότερο και καλύτερα γι αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλες τροφες...

Προσωπικα ταιζω τα ψαρια με 4 διαφορετικα ειδη flakes και 3 κατεψυγμενα προς το παρoν (artemia, mysis και Prime reef ocean nutrition)...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μία μετο παιδί που μου το πήρε και μου είπε οτι τον είχαν σε ένα σκέτο ενυδρείο χωρίς καθόλου βράχο κτλ.

Άρα θα τρώει έτοιμη τροφοί μάλλον......Είναι πάντακρυμένος στα βράχια από την πίσω πλευρά του βράχου και δεν ξέρω πως θα αντιδράσει..Επίσης οι τροφοί που ρίχνω είναι flakes και δεν νομίζω να δώσει σημασία....

Δεν ειναι απαραιτητο να ετρωγε εκει που ηταν, δυστηχως πολυς κοσμος μπερδευεται με αυτα τα αξιοαγαπητα ψαρακια και νομιζει οτι τρωει ενω απλα φυτοζωη. Μπορει και να ετρωγε αλλα δεν το βλεπω πιθανο.

Υπαρχουν πολλες τροφες...

Προσωπικα ταιζω τα ψαρια με 4 διαφορετικα ειδη flakes και 3 κατεψυγμενα προς το παρoν (artemia, mysis και Prime reef ocean nutrition)...

Μια παρομοια διατροφη κανουμε και εμεις, η συνεχεις αναλαγη τροφων ειναι οτι καλυτερο. Που και που προσθετουμε και καμοια βιταμινη, κανα σκορδακι ετσι για την ποιο καλη λειτουργεια του ανοσοποιητικου. Εως τωρα εχει αποδειχθει ο καλυτερος τροπος για υγιες και εντονα σε χρωματα ψαρακια. :) Απλα οι τροφες να ειναι καλες και ειδικες για θαλασσινα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...