Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


NAVY

Recommended Posts

Πρώτες μετρήσεις στο νερό του βράχου.

Το Σάββατο Ammonia ( NH3-NH4 ) = 0,01 mg / l Nitrite ( NO2 ) = 0,02 mg / l Nitrate NO3 = ( 1 mg / l ).

Σήμερα ( ΝΗ3 – ΝΗ4 ) = 1,0 mg / l ( NO2 ) = 0,05 mg / l NO3 = 5 mg / l

Καλά πάω,? η να βάλω τσι φωνές :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 390
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτες μετρήσεις στο νερό του βράχου.

Το Σάββατο Ammonia ( NH3-NH4 ) = 0,01 mg / l Nitrite ( NO2 ) = 0,02 mg / l Nitrate NO3 = ( 1 mg / l ).

Σήμερα ( ΝΗ3 – ΝΗ4 ) = 1,0 mg / l ( NO2 ) = 0,05 mg / l NO3 = 5 mg / l

Καλά πάω,? η να βάλω τσι φωνές :thaman:

έννοια σου και α δε μπας ντρέτα θα ακούσεις το χτύπο :thumbup:

όλα καλά !

:rasp:

οι υπόλοιποι μπορούμε να στοιχηματίζουμε :thaman:

ποτέ θα μηδενιστεί η αμμωνία ?

εγώ λέω σε 6 μέρες ;):wootwoot: .. άλλος ??

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Όλα τέλεια Αποστόλη!!!!!

Ψηφίζω μηδενισμό αμμωνίας και νιτρωδών μα ταυτόχρονη αύξηση νιτρικών στα 10ppm περίπου, την δέκατη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα βήμα μπροστά :rasp:

Με την βοήθεια του φίλου Γιάννη Πατούνα ( JDP ), σήμερα ήταν η πρώτη μου επαφή με το αλάτι .

Έφτιαξα / αλάτισα τα πρώτα 200 λίτρα από Α/Ο για να τα χρησιμοποιήσω στην δεξαμενή που θα βάλω τον βράχο για το κουράρισμα.

Το refractometraki μέτρηση στην μέτρηση επήρε φωτιά μέχρι να αλατιστή καλά το νεράκι ( κάτι μου θύμισε από το περισκόπιο του Υ/Β Παπανικολης ). :thaman: Και αφού όλα ήταν έτοιμα έγινε σήμερα και η αγορά του βράχου ( 58 ΚΙΛΑ )

Η επιλογή έγινε από τον φίλο Δημήτρη Λυσικατο ( Husky jim )γιατί εγώ ( ΣΤΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟ ) . Ο βράχος ήταν ολόφρεσκος με έντονα χρώματα και με πολλά ζωντανά πάνω του.

Όταν τον έφτιαχνα βρήκα 2 καβούρια, 1 αστακό 1 κοκκινοσκουλικα , 3 κοχύλια , ( κρίμα δεν φτάνουνε για κακκαβιά ) :thumbup:

Έβαλα μέσα στην δεξαμενή τον βράχο, 5 κυκλοφορητές να ανακατεύουνε (το τσικαλι ), και ένα θερμοστάτη καλού κακού.

Και τώρα περιμένουμε – περιμένουμε –περιμένουμε......................................... το ενυδρείο :thaman::wootwoot:;)

Τη τιμές παίζουν στην Ελλάδα ο βράχος

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες μετρήσεις στο νερό του βράχου.

Το Σάββατο Ammonia ( NH3-NH4 ) = 0,01 mg / l Nitrite ( NO2 ) = 0,02 mg / l Nitrate NO3 = ( 1 mg / l ).

Σήμερα ( ΝΗ3 – ΝΗ4 ) = 1,0 mg / l ( NO2 ) = 0,05 mg / l NO3 = 5 mg / l

Καλά πάω,? η να βάλω τσι φωνές :thaman:

Mε αυτες τις τιμες και ειδικα αφου δεν υπαρχει σκιμμερ, θα ελεγα για περιπου 15-20+ NO3 και αμμωνια στο 0 καπου αναμεσα στο Τασο και το Νικο. Δηλαδη παμε για μεσο ορο 8 ημερες. Εδω θα πεσει το καλο χρημα!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Τη τιμές παίζουν στην Ελλάδα ο βράχος

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Φίλε μου εγώ τον πλήρωσα 13 ευρώ το κιλό αλλά μάλλον μου χρεώσανε και τα ζωντανά που είχε μέσα ( ΑΣΤΑΚΟ – ΚΑΒΟΥΡΙΑ – ΚΟΧΥΛΙΑ – ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ) :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ο Βράχος είναι ολοζώντανος. Παρατηρώντας τον εχτές το βράδυ με φακό είδαμε διάφορα καλούδια όπως σαλιγκάρια, ανεμώνες, euphylia μέχρι και acropora επάνω στα βράχια. Όμως καβούρια, σκουλήκια και η καραβίδα του κυρίου NAVY άφαντη. Πρέπει να βρεθούν οι 3 δράστες σίγουρα πριν μπουν στο ενυδρείο γιατί μετά βράσε ρύζι και ..........

Το νερό μέσα στην δεξαμενή ήταν πεντακάθαρο παρά την μεγάλη κυκλοφορία που είχε. Καλό θα ήταν όπως αναφέρθηκε να μπει και το σκίμερ σε αυτή την φάση πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

ακούγεται πραγματικά εξαιρετικός βράχος ;) .. τα κοράλλια θα γλυτώσουν από το σκοτάδι του κουραρίσματος ? :wootwoot:

βάζεις μέσα ένα χταποδάκι και σου κάνει το βράχο κούπα .. δεν θα αφήσει τίποτα … θα σου μαζέψει και τα άδεια κελύφη σε μια γωνία .. μετά το επιστέφεις στη θάλασσα … και δεν το παραγουλιάζεις :thaman:

για τα ΝΟ3 και εγώ τα βλέπω να ανεβαίνουν ψηλά .. όσο πρόλαβε να πει ο Discos :thumbup::thaman:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ τον πλήρωσα 13 ευρώ το κιλό αλλά μάλλον μου χρεώσανε και τα ζωντανά που είχε μέσα ( ΑΣΤΑΚΟ – ΚΑΒΟΥΡΙΑ – ΚΟΧΥΛΙΑ – ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ) :thaman::thaman::wootwoot:

Εδώ στην Κύπρο αγοράζουμε 260 ευρώ το κιβώτιο κλειστό τον 20 κιλών .

Κάτι σαν λαχείο.

Αν θέλεις να επιλέξεις τον βράχο που θα αγοράσεις τότε η τιμή αναβαίνει στα 20-25 εύρο το κιλό.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το νυχτέρινο ψάρεμα πήγε καλά.

Δέστε φρέσκα φρούτα που είχε η αγορά.

Ο χοχλιός κάνει πράμα η να τον βάλω στό τηγάνι με τους αλλους μπουμπουριστούς.

post-867-1174496553_thumb.jpg

post-867-1174496568_thumb.jpg

post-867-1174496609_thumb.jpg

post-867-1174496707_thumb.jpg

post-867-1174496725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ.. ίσος να πρέπει να τα βάλεις πίσω στο ενυδρείο ..

.. ο αστερίας έχει ενδιαφέρον .. νομίζω ότι είναι reef safe ..

.. με το συμπάθιο κουμπάρε αλλά μόνο αργοκίνητα πλάσματα εντόπισες . :thaman: .

.. τα καβούρια είναι ο στόχος σου στις νυχτερινές περιπολίες :thaman: ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντοπίσει ένα σκουλήκι με πράσινες γραμμές σαν αυτά των πεύκων, αλλά μόλις του πλησίασης τραβιέται μέσα και κρύβετε, απόψε θανε η τελευταία του βραδιά νομίζω. :thaman:

Ένα καβούρι βρέθηκε πεθαμένο, και από τ ‘ άλλα δεν έχω δει τίποτα. :wootwoot:

Άντε πάω να κάνω μια βουτιά :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε τα όλα πίσω. Πρόκειται για χρήσιμους λαθρεπιβάτες.

Ειδικά ο αστερίας είναι πολύ καλός και πολύ ανθεκτικός, αν δεν πρόλαβες να τον ξεπαστρέψεις.

Το λέω αυτό γιατί στους αστερίες δεν πρέπει ποτέ να αφυδατώνεται το στόμα τους.

Οπότε αν την έβγαλε καθαρή, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να τον μεταφέρεις, φρόντισε να είναι πάντα μέσα σε ένα λεκανάκι με νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα επιασες ειναι χρησιμοτατα :thaman:

Ελπιζω ο αστεριας να τα καταφερει...ισως ακομα και αν δεν αφυδατωθηκε το στομα του να εχει προβλημα αν "πηρε" αερα...γι αυτο ΠΑΝΤΑ τους αστεριες δεν τους φερνουμε σε επαφη με τον αερα...και το μαθαινουμε αυτο και στα παιδακια που τα βγαζουν απο τη θαλασσα για να τους δειξουν στη μαμα τους :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Στο χθεσινό ψάρεμα δεν βρήκα τίποτα το ζωντανό. :thaman:

Το σαλιγκάρι από ότι είδα στο ( ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ) μοιάζει με το stombus alatus , το δε καβούκι της πεταλίδας έχει σχήμα καρίνας .

Τον αστερία όπως και όλα τα άλλα τα είχα σε ένα πλαστικό τάπερ, όπου είχα ανοίξει αρκετές τρύπες , και ήταν συνεχώς μέσα στο νερό.

Βγήκαν μόνο για να ποζάρουν στον φωτογράφο, και δεν πρόλαβαν καθόλου να στεγνώσουν.

Tώρα τα άφησα ελεύθερα όπως μου λέτε αφού δεν πειράζουν.

Ο αστακός με τα καβούρια την έχουν κάνει για πιο βαθεία νερά, και κρύβονται καλά γιατί ξέρουν την μοίρα τους. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πεταλίδα βρεεεεεε "Chiton" λέγετε το κακόμοιρο και είναι αρκετά σπάνιο. Reef Safe φυσικά και τρέφετε με άλγη.

Το σκουλήκι έμοιαζε με ΑΥΤΟ ?

Link to comment
Share on other sites

NAIΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Μπράβο ΓΙΑΝΝΗ

Σωστά, αυτά είναι καί τα δύο :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινές μετρήσεις NH3-NH4 0,5 mg/l

NO2 0,1 mg/l

NO3 10 mg/l

Σημερινές μετρήσεις NH3-NH4 0,2 mg/l

NO2 0,2mg/l

NO3 20mg/l

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινές μετρήσεις NH3-NH4 0,5 mg/l

NO2 0,1 mg/l

NO3 10 mg/l

Σημερινές μετρήσεις NH3-NH4 0,2 mg/l

NO2 0,2mg/l

NO3 20mg/l

Βρε βρε....Πανικος γινεται. Σκιμμερ δεν πρεπει να εχεις βαλει.. Θα ησουν αρκετα ποιο κατω. Αυτο να το βλεπουν ολοι οσοι λενε πως ο βραχος ειναι παντα κουραρισμενος απο πριν. Οσο καλη κουρα να εχει κανει το μαγαζι. Ο βραχος θελει πανω απο 2 μηνες κανονικα για σωστο κουραρισμα. Και αυτο ειναι και σχετικο. Ισως να ειναι και παραπανω. Παντα πρεπει εμεις να κανουμε το τελικο φινιρισμα και τις μετρησεις. :thaman:

Δωσε data στο λαο!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σιγα σιγα γινεστε ολοι αλμυροι και θα με κανετε να παρω κανα δανειο!!!!!!!καλη συνεχεια!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία NAVY ..

..

να πούμε τώρα τι θα γίνει με τα ΝΟ3 ..

..

έριξα τα χαρτιά .. είδα το φλιτζάνι . :thaman: .

και μου είπαν ότι σε τέσσερις μέρες θα πέσουν περίπου στα 5 mg/l

aquamania …. δεν χρειάζεται να πας στη τράπεζα .. ο κουμπαράς φτάνει .. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Kουμπάρε ήντα λες καλά πάνε τα πράματα ? :wootwoot:

Το ενυδρείο δε θωρώ να ρχεται και ήντα διάολο θα κάνω, θα έχει ετοιμαστεί ο βράχος και το ενυδρείο πράμα. :thaman:

Επήγα χθες και πουσούνισα πάλι κάτι λίγα ( και δώσε ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ) :thaman:

Πήρα 2 NANO STREAM 6045 είχα και μια την 6025, υπάρχει και η αντλία επιστροφής 5000 λ/ω , ήντα καταλαβαίνεις φτάνουνε να κουνούνε το νερό ? ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σιγα σιγα γινεστε ολοι αλμυροι και θα με κανετε να παρω κανα δανειο!!!!!!!καλη συνεχεια!!!! ;)

[/quote

Μόνο ΕΝΑ δάνειο, νομίζω δεν θα κάνεις και πολλά. :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...