Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


NAVY

Recommended Posts

φτου,φτου,καλοριζικο το ενυδρειο σου αγαπητε φιλε..!!!!

(αν επιτρεπεται μια ερωτησουλα....?)

τις πλαστικες βασεις οπου παταει ο ζ.βραχος που τα βρηκες? η αν μπορεις να φτιαξεις καποια αντιστοιχα με καποιο τροπο......

ευχαριστω,και ρωταω γιατι αν και χροοοονια πολλα στα γλυκα,ετοιμαζομαι να μπουκαρω και εγω με μια μικρουλα γυαλα στην αλμυρα........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 390
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φτου,φτου,καλοριζικο το ενυδρειο σου αγαπητε φιλε..!!!!

(αν επιτρεπεται μια ερωτησουλα....?)

τις πλαστικες βασεις οπου παταει ο ζ.βραχος που τα βρηκες? η αν μπορεις να φτιαξεις καποια αντιστοιχα με καποιο τροπο......

ευχαριστω,και ρωταω γιατι αν και χροοοονια πολλα στα γλυκα,ετοιμαζομαι να μπουκαρω και εγω με μια μικρουλα γυαλα στην αλμυρα........

Φίλε μου ειναι ποδαρακια που βαζουν οι μαραγκοι κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας, και τα ρυθμιζεις σε οποιο υψος θελει.

Κοστος 30 λεπτα το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ειναι ποδαρακια που βαζουν οι αραγκοι κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας, και τα ρυθμιζεις σε οποιο υψος θελει.

Κοστος 30 λεπτα το ενα.

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση...........

αν τωρα και εγω στην πορεια καπου μπορω να σε βοηθησω....μην διστασεις..... :angry2::);)

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΜΟΥ...........

Link to comment
Share on other sites

H αμμος μπορει να εχει φτασει στους 8 ποντους, αλλα να δειτε σε 1 χρονο ή καλυτερα σε 2 χρονια ποσο θα εχει πεσει... Απο τα καλα που εχει ο αραγωνιτης, ειναι οτι σταδιακα λιωνει και προσφερει και αυτος το μεριδιο του στην περαιτερο σταθεροποιηση του ολου συστηματος. Αντε και με το καλο το πρωτο...λεπι!! ;):)

Link to comment
Share on other sites

μου δίνεις λαβή να κανιβαλίσω λίγο :)

.. γιατί μετά από δυο χρόνια λειτουργίας του ενυδρείου μου .. βλέπω ότι το υψος τις άμμου έχει πέσει ..

η αιτία φαντάζομαι είναι ότι ο αραγονίτης <λειώνει> σε ph από 8,2 και κάτω ..

.. στα ενυδρεία μας έχουμε συνήθως λιγότερο ..

.. όσοι λοιπόν εχουν calcium reactor θα πρέπει να κάνουν διαφορετική ρύθμιση αν το ph του ενυδρείου είναι μόνιμα πάνω από 8,2 ? και το υπόστρωμα δεν συμβάλει ..

Link to comment
Share on other sites

αφιερωμένο εξαιρετικά ..

I can remember in the early days of reef-keeping in America, we would hear stories of great German aquarists that would keep their new live rock (for “Berlin” style systems) in the dark for six months or more with good water flow and supplementation (organic and inorganic). The purpose was to dramatically improve the quality of “cured” live rock with greater coralline algae and more life forms before lights and fishes were applied. Few American aquarists had the patience to do this at the time, but I think we must have admired the German stony coral displays so much and remembered the lesson that we apply it now to our refugia and DSBs. Now, with thanks and respect, we remind our European friends of this same patient advice: avoid adding predatory fishes or corals to DSB systems for many months to allow adequate populations of infauna to develop.

You will notice that these two fundamental pieces of advice are different from what most retailers and so-called experts will recommend. Both mistakenly tell you to add “clean up” organisms from the very beginning (note: at least one of those two people profit from this bad advice ). But the addition of predatory snails such as Whelk (Buccinid), Murex (Muricid), Mud (Nassarid) and Tulip (Fasciolariid) can be devastating to the desirable life forms in the sand of an aquarium. The popular Conch species (Strombids) are even worse as most will starve to death not long after they have decimated the infauna of a DSB. Of similar concern is the use of Holothurid “Sea cucumbers” (and Sand-dollars) and all of the sand-sifting gobies. These vigorous sifters destroy a lot of biomass in the substrate. Worst of all perhaps are the alleged “reef-safe” hermit crabs; these crabs are brutally indiscriminate predators on desirable sand bed life forms. The only thing that any of these aforementioned “bad” DSB organisms are actually good for is tilling the sand surface to prevent the buildup of brown diatom algae. But you can use a number of safer organisms to accomplish algae control without destroying DSB biodiversity!

Best bets for DSBs include: Stomatella-type “paper shell” snails, Ceriths (Cerithium and close kin) and most all errantiate polychate worms. Yes… “bristleworms” are very good. They are rate-limited in population by available food, which in turn is rate-limited by good water flow that prevents excessive solid matter from settling and accumulating over time (back to rule #1 above regarding adequate water flow). In time, you may even allow small Asterina-type sea stars to flourish (this is somewhat controversial, but they are generally harmless, if not helpful). For starfish, Ophiuroid species (Brittle or Serpent starfish) are perhaps best of all for being low burden, low maintenance and high utility as scavengers. After a year of establishment, various ornamental shrimps, such as Lysmata, may also be added; their benefit (producing larvae as food for corals) may balance with their burden (preying on DSB fauna). And for fishes, perhaps the best “clean up” group is the bristle-tooth tangs of the genus Ctenochaetus with their specialized mouthparts that comb diatom algae from the soft sand with little burden otherwise on desirable sand fauna. Manual sand stirring by the aquarist, though, is not needed when adequate water flow and livestock are in place. That said, manual stirring can be helpful for feeding some specialized filter feeders or extending the life of the sand bed when water flow is not ideal in support.

.. από τον φίλο μας τον Anthony Calfo .. φρέσκο .. φρέσκο ..

http://www.reeffrontiers.com/forums/showthread.php?t=25625

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η εξέλιξη του ενυδρείου σου! Όλα δείχνουν καλά και μελετημένα.

Να σου ζήσουν οι πρώτοι εκούσιοι κάτοικοι!

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακράν ένα από τα καλύτερα στησίματα βράχου που έχω δει ποτέ.

Εύγε Απόστολε Εύγε…

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου ρε Αποστολη.Και ενα μπραβο σε ολους οσους σε βοηθησαν.

Το αποτελεσμα ειναι απλα εκπληκτικο :);):angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πουλάκι μου!!!!!!!!!!!!

Φτου σου μανάρι μου να σε χαρώ.. :angry2::wootwoot::D

Συγχαρητήρια για τον Ω Κ Ε Α Ν Ο σου :hysterical:

Αλίμονο σε μας με τους κουβάδες που συντηρούμε και λέμε ότι έχουμε ενυδρείο.. :);)

Πάντως Αρχηγέ μου για άλλη μια φορά έκανες τη διαφορά..

Μπράβο και πάλι μπράβο..

Σε φιλώ :hysterical::excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από τοσηηηηηηηηηηηηηηηη υπομονή :hysterical::rasp::rasp: ήρθε η ώρα να μπουν και τα πρώτα ψαράκια. :P:P:thumbup::thumbup: Από το Σάββατο 12 -5 -07 κολυμπούν στο νέο τους σπιτικό,

ένα Lo Vulpinus ( fox face ), 2 Amphiprion Percula, και ένα Gramma Loreto :rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικα και να σου ζήσουν!!!!

Φρόντισε, σύντομα, να ανάψεις τα φώτα σε πλήρη φωτοπερίοδο, γιατί θα δυσκολευτείς να καλύψεις τις διατροφικές ανάγκες του Lo .

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι Απόστολε :hysterical::rasp: ..

.. πάμε και για κοράλλια τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια οι ψαρουκλες!!! Προσεξε μονο μην μπερδευτης καμοια μερα και πας για...ψαροσουπα...! :hysterical:

Δωσε μια φωτοπεριοδο τουλαχιστον για τις μπλε να ειναι κανονικα, για εχουνε την σωστη αισθηση της ημερας. :rasp: Περιμενουμε νεα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΧΡΩΜΑ ΧΡΩΜΑ ΧΡΩΜΑ ΧΡΩΜΑ

Μετά από 3 μήνες περίπου άρχισα και εγώ να απολαμβάνω την ΟΜΟΡΦΙΑ του θαλασσινού ενυδρείου. :thumbup::rasp::rasp:

Με την συμβουλή πάντα του φίλου ΤΑΝ :hysterical::rasp::rasp: μπήκαν τα σωστά ψαράκια :rasp::thumbup::thumbup:

Τώρα αναμονή αναμονή αναμονή για το επόμενο βήμα τα κοράλλια. :P:P:thumbup:

Σημερινές μετρήσεις νερού

KH 8

PH 8,2

PO 4 0

NH3-NH4 <0,25

NO2 0

NO3 0 ( συνέχεια από την αρχή μέχρι χθες ήταν 2 )

MG 1200

CA 400

Alkalinity 2,86

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρακια ειναι ? :hysterical:

Προσοχη στην Αμμωνια σου και καθημερινες μετρησεις γιατι με αγχωνει λιγακι που δεν εχει μηδενιστει ακομα :rasp:

Υπομονη φιλε !!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ. Λίγο προσοχή με την αμμωνία . Με αργά βήματα

θα δεις πως όλα θα πάνε καλά . Καμιά φωτο από τα ψαράκια σου?!?

Καλή συνέχεια φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις φαίνονται καλές αλλά όπως σου είπε και ο Μάνος πρόσεχε λίγο στο ταισμα.

Αφού έβαλε το χεράκι του ο ΤΑΝ τότε όλα είναι οκ με τα ψαράκια!!!

Περιμένουμε foto

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους

Σχετικά με τις μετρήσεις, από την αρχή έκανα με τεστ και των τριών εταιριών salifert - tropic marin - sera , αλλά διαπίστωσα όπως και εσείς νομίζω , διαφορές μεταξύ τους.

Τώρα μετρώ μόνο με salifert και η μικρότερη τιμή που έχει στην αμμωνία NH3- NH4 είναι < 0,25 .

Με sera έχω 0 , και με tropic marin έχει μια απόχρωση κοντά στο < 0,01 που όμως δεν ταυτίζεται με κανέναν ενδεικτη

Την εξέλιξη του ενυδρείου παρακολουθούν στενά και οι φίλοι ΝΙΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ που εκτός την τηλεφωνική επικοινωνία κάνει και ΕΦΟΔΙΕΣ, και ο ΜΑΡΙΟΣ ( DISCOS ) :hysterical::rasp::rasp:

Με τέτοιους καθηγητές :P πως να μη πηγαίνει σταθερά / καλά το ενυδρείο. :P

Τα ψάρια που έχουν μπει σταδιακά είναι

LO VOLPINUS

AMPHIPRION PERCULA ( 2 )

GRAMMA LORETO

ACANTHURUS TENNETI

# LEUCOSTERNON

NASO LITURATUS

GRYPTOCENTRUS CINCTUS

CENTROPYGE BICOLOR

# EIBLI

# MULTIPINNIS

PSEUDOCHEILINUS XEXATAENI

SALARIAS

Link to comment
Share on other sites

LO VOLPINUS

AMPHIPRION PERCULA ( 2 )

GRAMMA LORETO

ACANTHURUS TENNETI

# LEUCOSTERNON

NASO LITURATUS

GRYPTOCENTRUS CINCTUS

CENTROPYGE BICOLOR

# EIBLI

# MULTIPINNIS

PSEUDOCHEILINUS XEXATAENI

SALARIAS

Αγαπητε Navy επετρεψε μου να σου πω οτι εδω μιλαμε για την προσωποποιηση της υπερβολης :hysterical::rasp:

Ειμαι σιγουρος οτι και ο Νικος Ψαλτης και ο Μαριος δεν σε συμβουλεψαν να βαλεις τοσα πολλα ψαρια σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα και σε τοσο καινουργιο ενυδρειο ! Μιλαμε και για μεγαλα ψαρια (ο Naso φτανει το μισο μετρο...) και για ψαρια με τεραστια αναγκη σε αλγη που δεν ξερω αν ο βραχος σου μπορει να τους τη δωσει (για να τσιμπανε αναμεσα στα ταισματα) οπως οι Ακανθουροι σου! Η παραπανω λιστα θα μου φαινοταν μεγαλη ακομα και σε ενυδρειο ενος χρονου...

Οι παραπανω συμβουλες ισχυουν...ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ μετρησεις, προσοχη στο ταισμα και συστηματικες αλλαγες νερου μιας και το ενυδρειο σου πρεπει να μπορεσει να ανταπεξελθει στο βιολογικο φορτιο που εχει!

Καλη συνεχεια φιλε και ελπιζω ολα να πανε καλα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ΜΑΝΟ, έκανα βιαστική τοποθέτηση των ψαριών, και δεν υπήρξε συμφωνία από τον ΝΙΚΟ και ΜΑΡΙΟ για την επιλογή μου, ( έχω πάρει την πρώτη κόκκινη κάρτα )

Από το στάδιο του αρχάριου περνάμε όλοι και ξέρουμε την επιθυμία στο να βάλουμε ψάρια

Μετρήσεις κάνω καθημερινά και είναι σταθερές.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως με τον Μάνο ..

ελπίζω να πάνε όλα καλά ..

φίλε Απόστολε .. μη βιάζεσαι γιατί καθυστερείς

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ΜΑΝΟ, έκανα βιαστική τοποθέτηση των ψαριών, και δεν υπήρξε συμφωνία από τον ΝΙΚΟ και ΜΑΡΙΟ για την επιλογή μου, ( έχω πάρει την πρώτη κόκκινη κάρτα )

Από το στάδιο του αρχάριου περνάμε όλοι και ξέρουμε την επιθυμία στο να βάλουμε ψάρια

Μετρήσεις κάνω καθημερινά και είναι σταθερές.

Δεν ειναι κοκκινη η καρτα...κιτρινη προς το παρον :hysterical:

Δεν σε κατηγορησε κανεις απλα πρεπει να τα αναφερουμε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες. Το αρχικό στάδιο έχει πολλούς πειρασμούς που δύσκολα αποφεύγεις. Σίγουρα όμως έβαλες πολλά ψαριά και συμφωνώ και με αυτά που σου είπε ο Μανος.

Καλή συνεχεία και εύχομαι όλα να πάνε καλά και να καμαρώνεις τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...