Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


NAVY

Recommended Posts

Ψάρια αλλά δεν μπαίνουν βαφτιστιρη.Για μεγάλο χρονικό διάστημα το τάισμα με τσιγκουνια.Μανο η αμμωνία είναι μηδενική ο Αποστόλης βασίζεται στο πρώτο αριθμό του test της tropic marine. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 390
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι το καταλαβα οτι η αμμωνια εχει μηδενιστει και απλα ειναι η βαθμιδα του τεστ...αυτο ειναι ευχαριστο ! :hysterical: Ενας πονοκεφαλος λιγοτερο...

...τωρα πολυ προσοχη !

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Αποστολε τι σου λενε?? :hysterical: Αλλα εχουν δικιο. Εβαλες πολυ ψαρι και θελει πολυ.......μα πολυ.....προσοχη!! Αυτο που σε εχει σωσει ειναι το εξαιρετικο κουραρισμα στο βραχο σου και το καλο και δυνατο σκιμμερ που εχεις. Εαν οποιοδηποτε απο τα 2 δεν υπηρχε θα ειχες τεραστια προβληματα εως τωρα! :rasp:

Οποτε δεν βαζεις αλλο ψαρι για τον επομενο χρονο τουλαχιστον, περιμενουμε να σιγουρευτουμε οτι οι τιμες σου θα μεινουν καλα και για το επομενο χρονικο διαστημα γιατι τα υψηλα νιτρικα ερχονται πολυ ποιο ευκολα απο οτι περιμενεις, ενω ενα ακομα απο τα καλα πλεονεκτηματα του σχεδιασμου του συστηματος σου ειναι οι 2 200λιτρες βαρελες που εχεις στο απο πανω πατωμα...Αυτα ειναι καλα νεα αλλα μην το φορτωσεις αλλο γιατι θα χασουμε την μπαλα!!

Αλλα πως μπορεις να του πεις κατι, οταν ειναι τοσα χρονια θαλλασολυκος?? Θελει το ματι του να βλεπει...ψαρι!! :rasp:

Υπομονη λοιπον για να πανε ολα καλα στα σιγουρα. :P

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω έχω αναφέρει ότι το κομμάτι ΨΑΡΙΑ ΕΚΛΕΙΣΕ και πάω στο επόμενο βήμα τα κοράλλια.

Και η αρνητική κριτική πάντα καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν αρνητικη κριτικη.Νομιζω οτι ειναι ενδιαφερον.

Εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι ότι ήμαστε μια οικογένεια.

Έχεις ένα εκπληκτικό ενυδρείο.

Πάντα Φιλικά Περικλής.

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου και βάλε καμιά φώτο όταν ευκαιρήσεις για να τα χαρούμε και εμείς.

Το ξέρεις ότι δεν είναι αρνητική κριτική ίσως ούτε καν κριτική γιατί είναι κάτι το οποίο το γνωρίζεις και εσύ ο ίδιος άσχετα εαν το ήθελες και προχώρησες και το έκανες. Αλλωστε εσύ σαν Κρητικός ξέρεις από κριτική :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μιλάμε για καλοπροαίρετη κριτική και εντελώς φιλική. Άρα δεν υπάρχει λόγος, έστω και για ελάχιστη παρεξήγηση.

Έτυχε, εχτές, να δω από κοντά το ενυδρείο του Φίλου μας και πραγματικά έμεινα έκπληκτος.

Το ενυδρείο δείχνει πολύ πιο ώριμο, από το πραγματικό του ηλικιακό στάδιο. Δεν αναφέρομαι, βέβαια, στην όλη ποιότητα κατασκευής και στησίματος του εξοπλισμού, όπου η προσωπική εργασία του Απόστολου, βαθμολογείται με "Άριστα".

Τα ψάρια δείχνουν πολύ ήρεμα και τέλεια προσαρμοσμένα, σαν να είναι παλαιοί κάτοικοι. Δεν υπάρχουν έριδες και βόσκουν ανέμελα.

Η αμμωνία είναι μηδενική και το ενδιαφέρον είναι ότι μηδενίστηκαν και τα νιτρικά.

Το πρόγραμμα ταΐσματος είναι πολύ προσεκτικό και τηρείται αυστηρά.

Το παράδειγμα του Φίλου μας, οπωσδήποτε, δεν πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση, από κανένα, γιατί αποτελεί την εξαίρεση του κανόνα,

Μη μας διαφεύγει, ότι το στρώσιμο, του αρίστης ποιότητας, βράχου, έγινε με τον καλύτερο δυνατό και ταυτόχρονα σχολαστικό τρόπο. Κατόπιν ακολούθησε το όλο στήσιμο βράχου, άμμου και κυκλοφορητών, πάλι ακολουθώντας κατά γράμμα και με ευλάβεια τους κανόνες.

Δεν υπήρξε καμία έκπτωση ή παράλειψη.

Η ένστασή μου, είναι ότι έβαλε ορισμένα ψάρια, αφενός εκτός κλίμακας, αφετέρου, παρεμφερή, με αποτέλεσμα αργότερα να μην μπορεί να βάλει κάποιο εντυπωσιακό ψάρι, που θα βλέπει στα μαγαζιά και θα στεναχωριέται.

Η συμβουλή μου ήταν να απομακρύνει δύο από το σύνολο των ψαριών του, για να δημιουργήσει χώρο για κάποια καλύτερα ψάρια, με καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Πιστεύω, ότι το άμεσο μέλλον, θα δείξει αν οι κινήσεις του, ήταν πράγματι βιαστικές ή αποτελούν την εξαίρεση, που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Φίλε Απόστολε, εύχομαι καλή συνέχεια στο εκπληκτικό σύστημά σου, με την καλύτερη εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εικόνες του ενυδρείου μου.

ΥΓ. Το LO VULPINUS δεν είναι πλέον κάτοικος ( άλλαξε σπίτι )

post-867-1181050511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες το λόγο της μετακόμισης?? Δεν του άρεσε ας πούμε η διακόσμηση ή τα έπιπλα :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες το λόγο της μετακόμισης?? Δεν του άρεσε ας πούμε η διακόσμηση ή τα έπιπλα :thumbdown::)

Αντρέα ο τύπος δεν πλήρωνε τα ενοίκια :););)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ομορφο το ενυδρειο σου !! :thumbdown:

Προσωπικα δεν θα εδιωχνα ποτε τον LO αλλα αυτα ειναι γουστα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Αποστόλη, τέτοιο κούκλα σπίτι του είχε και δεν πλήρωνε Καλά του έκανε!!!

Γενικώς δεν είμαι υπερ του είδους, μεγαλώνουν αρκετά και τρώνε χώρο από άλλα πιο αγαπημένα είδη. (από χρώμα καλά πάνε αλλά μου τη σπάει το στενόμακρο σώμα τους :thumbdown: )

Link to comment
Share on other sites

Αυτός έκανε την εμφάνιση του τώρα , δεν ξέρω αν ήταν στον βράχο, η στην άμμο.

post-867-1181052588_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ομορφο το ενυδρειο σου !! :thumbdown:

Προσωπικα δεν θα εδιωχνα ποτε τον LO αλλα αυτα ειναι γουστα :)

Σ’ ευχαριστώ ΜΑΝΟ

Σε περιμένω να το δεις από κοντά ( να πιούμε και μια ρακή ) :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εδιωχνα ποτε τον LO αλλα αυτα ειναι γουστα :thumbdown:

θα συμφωνήσω με τον Μάνο ο LO είναι ένα ψάρι που δεν το εκτιμούμε πολύ αλλά είναι χρήσιμο καταναλώνει πολύ άλγη και ιδιαίτερα αυτήν που δεν εκτιμούν τα Tang! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...