Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


NAVY

Recommended Posts

αυτο ειναι αληθεια στο αλατι!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 390
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτός γρήγορα στη απομόνωση …

.. ίσος υπάρχει θέση στο γκουαντάναμο

οι αντλίες απού πήρες θα φέρνουνε γυροβολιά σάμε 30 φορές την ώρα το νερό σου ..

.. να τσι ρυθμίσεις να ξαμώνουνε καλά .. όχι από δα .. οντέ θα βάλεις κοράλλια ..

.. εδά ξάνει μη σου σηκώνουνε τη άμμο και άλλο πράμα ..

aquamania …

.. πιστεύω ότι μπορείς να έχεις θαλασσινό σε 250-350 λίτρα με πολύ ελεγχόμενα έξοδα απόκτησης και πολύ χαμηλά έξοδα συντήρησης .. :thaman:

ψάξε το λίγο και θα δεις ότι θα συμφωνήσουμε :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά πας Αποστόλη.

Μην στεναχωριέσαι για την καθυστέρηση του ενυδρείου. Ο βράχος δεν παθαίνει τίποτα αν παραμείνει παραπάνω στη δεξαμενή. Αντίθετα, μόνο καλό θα του κάνει.

Βγάζε, καβούρια, σκουλήκια, αστακούς, καλαμάρια και άλλα παρόμοια ζωίφια, βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά πας Αποστόλη.

Μην στεναχωριέσαι για την καθυστέρηση του ενυδρείου. Ο βράχος δεν παθαίνει τίποτα αν παραμείνει παραπάνω στη δεξαμενή. Αντίθετα, μόνο καλό θα του κάνει. Πολυ σωστο :wootwoot: .

Βγάζε, καβούρια, σκουλήκια, αστακούς, καλαμάρια και άλλα παρόμοια ζωίφια, βρίσκεις.

Εγω για καλαμαρικια και τηγανητα τα περνω... :thaman:

Ωραιες οι αγορες σου. Αντε να ελθει το ενυδρειο να κανονισουμε το σχεδιασμο και το στησιιμο σε συνδιασμο με...την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ τσικουδια. Κατι μου λεει πως θα ειναι πολυ σπεσιαλ.. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ελθει το ενυδρειο να κανονισουμε το σχεδιασμο και το στησιιμο σε συνδιασμο με...την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ τσικουδια.

Τα παϊδάκια μη ξεχάσετε.

Εγώ δεν πίνω τσικουδιά, γιατί έχω χοληστερίνη. Μόνο παϊδάκια τρώω.

Link to comment
Share on other sites

Τα παϊδάκια μη ξεχάσετε.

Εγώ δεν πίνω τσικουδιά, γιατί έχω χοληστερίνη. Μόνο παϊδάκια τρώω.

κε Νικο με το πολυ καλο χιουμορ σας, θα σας χρεωσω ενα laptop!

οταν το διαβασα επινα cola δεν σας λεω τι εγινε!! ακομη μαζευω βρεγμενα χαρτια!!

η καλυτερη ατακα που εχω ακουσει εδω και χρονια!!!

ευχαριστω πολυ για τις στιγμες γελιου ! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εγω για καλαμαρικια και τηγανητα τα περνω... :thaman:

Ωραιες οι αγορες σου. Αντε να ελθει το ενυδρειο να κανονισουμε το σχεδιασμο και το στησιιμο σε συνδιασμο με...την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ τσικουδια. Κατι μου λεει πως θα ειναι πολυ σπεσιαλ.. :thaman:

Μαριε με την σκαλωσιά να κάτσει ο βράχος ήντα θα κάνουμε ? Περιμένω εντολές.

Όσο για ρακί κανένα πρόβλημα, ένα ποταμό έχω στην αποθήκη.

Ελάτε εσείς να μετρήσουμε τα γράδα σας.

Νίκο τα παϊδάκια τα θέλεις στα κάρβουνα μου είπες, όχι στο τηγάνι με λάδι γιατί νηστεύεις Ο.Κ μην το ξεχάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε με την σκαλωσιά να κάτσει ο βράχος ήντα θα κάνουμε ? Περιμένω εντολές.

Όσο για ρακί κανένα πρόβλημα, ένα ποταμό έχω στην αποθήκη.

Ελάτε εσείς να μετρήσουμε τα γράδα σας.

Νίκο τα παϊδάκια τα θέλεις στα κάρβουνα μου είπες, όχι στο τηγάνι με λάδι γιατί νηστεύεις Ο.Κ μην το ξεχάσω.

Αφου εχεις τσικουδια καλη τοτε....κατι θα κανουμε. ;) Αστον τον αλλο στα παιδακια, ποσα θα φαει? Εμεις θα εχουμε το μελογουρουνο με τις σφακιανες πιττες (με μελι/χωρις, δεν θα τα χαλασουμε..... :wootwoot: ). :thaman:

Την βαση θα την δουμε οταν ελθει το ενυδρειο και μπει στη βαση του. Με σκοπο να παρουμε το καλυτερο αποτελεσμα αφου αποφασισουμε πως θα τον τοποθετησουμε. Βλεπεις, εχουμε καποιες ενδιαφερουσες ιδεες σχετικα με το βραχο σου... Τι να κανουμε. Πληρωνεις καλα!! :thaman::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να δούμε πότε θα <τσακίσει> και τα ΝΟ3 :thaman:

Aυτο θα ειναι και το ποιο ενδιαφερων πειραμα. Αν και θελει καπως παραπανω χρονο για να δειξει. Αργει το..ενυδρειο ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα ειναι και το ποιο ενδιαφερων πειραμα. Αν και θελει καπως παραπανω χρονο για να δειξει. Αργει το..ενυδρειο ειπαμε?

πιστεύω ότι θα εκπλαγούμε …

.. ρισκάρω πρόβλεψη … σε 4 μέρες τα ΝΟ3 κοντά στο 5

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Skimmer είσαι Αποστόλη?

Δηλαδή φαντάσου και να είχες βάλει skimmer!! Μήπως να τον αφήσω και εγώ το βράχο skimmerless βαριέμαι να αναπληρώνω νερά από την εξάτμιση κάθε μέρα.....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να τον αφήσω και εγώ το βράχο skimmerless βαριέμαι να αναπληρώνω νερά από την εξάτμιση κάθε μέρα.....

να προσέξουμε να μην φύγουμε από το θέμα του φίλου μας NAVY :thaman: ..

Αντρέα άνοιξε ένα νέο θέμα να το συζητήσουμε .. έχει ενδιαφέρον :thaman: ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μα δε θέλω να ανοίξω καινούργιο θέμα θέλω να εκμεταλευτώ τις μετρήσεις που κάνει ο Αποστόλης στο δικό του. Εαν πέσει η αμμωνία και ο νιτρίτης σε 10-15 ημέρες και σε πόσες τα νιτρικά χωρίς skimmer τότε με τον ίδιο βράχο που πήρα και εγώ θα έχω αντίστοιχους χρόνους χωρίς skimmer :thaman:

Link to comment
Share on other sites

τι σε ενδιαφέρει ακριβός… το χωρίς skimmer κουράρισμα ? γιατί αυτό κάνει ο Αποστόλης

η αν μπορείς να λειτουργήσεις το ενυδρείο σου χωρίς skimmer ?

στη δεύτερη περίπτωση … ανοίγεις νέο θέμα .. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

αχ.... αυτα τα νιτρικά :thaman:

να δω εγώ πότε θα προκόψω!

Link to comment
Share on other sites

τι σε ενδιαφέρει ακριβός… το χωρίς skimmer κουράρισμα ? γιατί αυτό κάνει ο Αποστόλης

η αν μπορείς να λειτουργήσεις το ενυδρείο σου χωρίς skimmer ?

στη δεύτερη περίπτωση … ανοίγεις νέο θέμα .. :thaman:

Οχι βρε Τάσο πως σου ήρθε αυτό να λειτουργήσω το ενυδρείο χωρίς Skimmer, μακριά από μένα :thaman:

Απλά έχω πάρει και εγώ 21 κιλά βράχο και τα κουράρω σε βαρέλι με κυκλοφορητές και θερμοστάτη. Από τον ίδιο βράχο που πήρε και ο Αποστόλης, μάλιστα ο δικός μου κουραρίστηκε και μία βδομάδα στο μαγαζί ενώ του Αποστόλη ήταν φρεσκότατος. Μου έχει δανείσει ο Στάθης ένα θηρίο 1000αρι skimmer και σκέφτομαι να το βάλω ή όχι.

Οπωσδήποτε με το skimmer θα είναι καλύτερα και πιο γρήγορα όμως επειδή δεν βιάζομαι και έχω κανα μήνα μπροστά μου λέω να το πάω χαλαρά και εγώ χωρίς Skimmer λόγω των μετρήσεων που βλέπω στον Αποστόλη. Ετσι θα γλυτώσω και άλγη γιατί χωρίς σκέπασμα θα το βαράει ο Ηλιος στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε Τάσο πως σου ήρθε αυτό να λειτουργήσω το ενυδρείο χωρίς Skimmer, μακριά από μένα :thaman:

Απλά έχω πάρει και εγώ 21 κιλά βράχο και τα κουράρω σε βαρέλι με κυκλοφορητές και θερμοστάτη. Από τον ίδιο βράχο που πήρε και ο Αποστόλης, μάλιστα ο δικός μου κουραρίστηκε και μία βδομάδα στο μαγαζί ενώ του Αποστόλη ήταν φρεσκότατος. Μου έχει δανείσει ο Στάθης ένα θηρίο 1000αρι skimmer και σκέφτομαι να το βάλω ή όχι.

Οπωσδήποτε με το skimmer θα είναι καλύτερα και πιο γρήγορα όμως επειδή δεν βιάζομαι και έχω κανα μήνα μπροστά μου λέω να το πάω χαλαρά και εγώ χωρίς Skimmer λόγω των μετρήσεων που βλέπω στον Αποστόλη. Ετσι θα γλυτώσω και άλγη γιατί χωρίς σκέπασμα θα το βαράει ο Ηλιος στο μπαλκόνι.

Με το σκιμμερ σωστα παντα ρυθμισμενο οι τιμες νιτρικων θα ηταν μαξιμουμ 5. Εχω πειραματιστει στο παρελθον και καπου εκει θα ειναι. Ηλιος οπως γνωριζεις ΜΑΚΡΥΑ!! Οποτε οπως το ειπες αντι απλα για προσθεση νερου, ειναι προτιμοτερο να κανεις σκουπα στο βυθο με αλλαγες νερου ανα 10 ημερες περιπου 30-50%. Με νερο βρυσης. Δεν εχεις προβλημα. Για κουρα πας και δεν θα μεινει κει για παντα. Για 1 με 2 μηνες το μεγιστο.

Τασο, στο θεμα νιτρικων και αμμωνιας νομιζω πως το στοιχημα το κερδισα .... :wootwoot:

Τωρα για τα νιτρικα ποτε θα πεσουν,. Δεν μπορω να σου πω κατι αντιστοιχα εγκυρο. Αλλα υποθετω πως μετα τις 15 ημερες θα αρχισει μαι πτωση αργα και σταθερα. Θα δουμε παντως. Εχω πολυ ενδιαφερων για αυτη τη μετρηση. Ειπαμε, ακομα μαθαινουμε ολοι.... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την φάση που είναι οι μετρήσεις μου , πρέπει να κάνω κάτι (συμπλήρωση νερού – σκούπα - αλλαγή ½ νερού ) η συνεχίζω έτσι ?

Αντρέα είμαι χωρίς skimmer, στην βαρέλα μέσα έχω 5 αντλίες , μια 5000 λ/ω, μια 1000 λ/ω και 3 των 300 λ/ω.

Α... .......ξέχασα και με πολλά ζωντανά , ένα αστερία - ένα μεγάλο χοχλιό - 4 καβούρια – 2 chiton, και ένα αστακό που δεν μπορώ να τον πιάσω. :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την φάση που είναι οι μετρήσεις μου , πρέπει να κάνω κάτι (συμπλήρωση νερού – σκούπα - αλλαγή ½ νερού ) η συνεχίζω έτσι ?

Νερό συμπληρώνεις με α/ο, ώστε να διατηρείται σταθερή η αλατότητα.

Αυτή τη στιγμή, δεν χρειάζεται αλλαγή νερού, Αυτή θα την κάνεις σε ποσοστό 40-50%, όταν θα μηδενιστούν η αμμωνία και τα νιτρώδη, για να κατεβάσεις τα νιτρικά.

Σκούπα και να θέλεις δεν μπορείς να κάνεις, γιατί θα διαταράξεις την ισορροπία του βράχου. Όπως είπαμε ο βράχος δε πρέπει να ανακατεύεται κατά τη διάρκεια της θεραπείας του. Στο τέλος που θα μεταφέρεις το βράχο στο ενυδρείο σου, θα πετάξεις όλο το ίζημα.

Link to comment
Share on other sites

Τασο, στο θεμα νιτρικων και αμμωνιας νομιζω πως το στοιχημα το κερδισα .... :thaman:

θα μας πει ο Αποστόλης …

.. αλλά έχω την εντύπωση ότι και οι τρεις εννοούσαμε την ίδια μέρα +-1

εγώ είπα σε 6 μέρες από την ημέρα που έγραψα το μήνυμα . δηλ 9 μέρες συνολικά ..

ο Νίκος είπε σε 10 μέρες συνολικά .. και εσύ σε 8 μέρες αφαιρωντας τις μέρες που είχαν περάσει?

πιστεύω ότι θα πέσουν τα νιτρικά ΝΟ3 χωρίς αλλαγή νερού στο βαρέλι ..

.. μπορείς Απόστολε να μετρήσεις φωσφορικά? αν δεν έχεις τεστ .. να βρεις κάποιο ( salifert , tropic marine ) που να μπορεί να μετρήσει από 0,01 είναι σημαντικό

..

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε ο βράχος δε πρέπει να ανακατεύεται κατά τη διάρκεια της θεραπείας του. Στο τέλος που θα μεταφέρεις το βράχο στο ενυδρείο σου, θα πετάξεις όλο το ίζημα.

Στα υπολοιπα συμφωνω. Εδω θα διαφωνησω αν μου επιτρεπετε. Απο εμπειρια, το ηζημα που καθετε σιγα σιγα εμποδιζει το βραχο που ειναι στη μεση και κατω να αναπνευσει σωστα. Και οταν τελειωσει η κουρα τα κατω κοματια δεν εχουν καθαρισει καλα. Ειναι εμφανες.

Ενω ο βραχος κατα την διαρκεια της θεραπειας δεν εχει κανενα προβλημα να τον μετακηνησεις, διοτι δεν εχει κατσει στο ενυδρειο σε συγκεκριμενο σημειο για να πρεπει να μεινει.

Γνωμη μου παντα. Αποστολε, θα τρελαθεις οταν δεις τι "μουργα" υπαρχει στο πατο της βαρελας σου.... :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...