Jump to content

New Project - Nano Reef


filfilip

Recommended Posts

Αγαπητοί καλημέρα!!!

Για άλλη μία φορά θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας!

Μετά το χρυσοψαράδικο που ολοκλήρωσα σκέφτομαι να στραφώ προς τον κρυφό μου πόθο... την θάλασσα! :bigemo_harabe_net-66:

Για αρχή σκέφτομαι για ένα nano reef και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας....

  • Πρώτο δίλημμα... έτοιμο setup (όπως το aquael και το dennerle) ή κατασκευή από το μηδέν;
  • Δεύτερον, ποια θα ήταν τα ιδανικά λίτρα; Αν στραφώ σε ιδιοκατασκευή τι θα μου προτείνατε;
  • ... ακόμα και σε έτοιμο να στραφώ σκέφτομαι για κατασκευή sump αλλά δεν βρίσκω πληροφορίες, όπως τι πρέπει να έχει, διαστάσεις κλπ
  • Συνολικά ο εξοπλισμός που θα χρησιμοποιηθεί

γενικά ξέρω πως πρέπει να ρίξω διάβασμα αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω όλες τις πληροφορίες συγκεντρωμένες και τι θα χρειαστώ

Σε αυτό το θέμα θα ανεβάζω και θα μοιραζόμαστε από το μηδέν την δημιουργία του πρώτου μου θαλασσινού ενυδρείου!

Σας ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πας για μικρο DIY δες εδώ να πάρεις ιδέες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη αρχη ευχομαι.

εγω θα σου προτεινα να πας στα ανωτερα λιτρα ενος νανο ρεεφ,στα 100 λιτρα παρα σε λιγοτερα μιας και εκει ο βαθμος δυσκολιας ανεβαινει.

τωρα τα ετοιμα setup ειναι plug n play με το αναλογο κοστος αν και νομιζω πως με τη βοηθεια απο εδω μπορεις να πας ανετα σε ενα ενυδρειο που θα το στησεις μονο σου σε συδυασμο με ερευνα αγορας και στις αγγελειες.μπορεις να φτιαξεις εναν ομορφο κυβο σε αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη αρχη ευχομαι.

εγω θα σου προτεινα να πας στα ανωτερα λιτρα ενος νανο ρεεφ,στα 100 λιτρα παρα σε λιγοτερα μιας και εκει ο βαθμος δυσκολιας ανεβαινει.

τωρα τα ετοιμα setup ειναι plug n play με το αναλογο κοστος αν και νομιζω πως με τη βοηθεια απο εδω μπορεις να πας ανετα σε ενα ενυδρειο που θα το στησεις μονο σου σε συδυασμο με ερευνα αγορας και στις αγγελειες.μπορεις να φτιαξεις εναν ομορφο κυβο σε αυτα τα λιτρα.

:bigemo_harabe_net-122: θα συμφωνησω κ εγω ετσι ξεκινησα για νανο κ τελικα με τημ βοηθεια κ συμβουλες καποιων παιδιων πηγα σε κυβο τα ετοιμα ειναι λιγο πιο ακριβα με τα ιδια λεφτα με λιγο ψαξιμο κ υπομονη μπορει να εχεισ καλυτερο αποτελεσμα

απλα πηγαινε σιγα σιγα κ ρωτα τουσ πιο εμπειρουσ για να μην μετανιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έστω ότι ο κύβος έχει διαστάσεις 50x50x50 για να έχουμε 100 λίτρα... το sump τι διαστάσεις πρέπει να έχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλός αριθμός τα 125 λίτρα για νάνο και ωραίες διαστάσεις...ένα μικρό σάμπ να καλύψει το σκίμμερ σου και 30-50 λίτρα σου φτάνουν για να κρύψεις τον εξοπλισμό σου και να κάνεις 2-3 πατέντες...όπως αναπλήρωση νερού,κάποιον ριάκτορα κτλ...

και μια μικρή συμβουλή:σάμπ θα σχεδιάσεις βάση του σκίμμερ που θα πάρεις...να είναι στο κατάλληλο βάθος και να μπορείς να το καθαρίζεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλός αριθμός τα 125 λίτρα για νάνο και ωραίες διαστάσεις...ένα μικρό σάμπ να καλύψει το σκίμμερ σου και 30-50 λίτρα σου φτάνουν για να κρύψεις τον εξοπλισμό σου και να κάνεις 2-3 πατέντες...όπως αναπλήρωση νερού,κάποιον ριάκτορα κτλ...

και μια μικρή συμβουλή:σάμπ θα σχεδιάσεις βάση του σκίμμερ που θα πάρεις...να είναι στο κατάλληλο βάθος και να μπορείς να το καθαρίζεις άνετα.

+1000

Το λάθος που έκανα εγώ και πήρα skimmer βάσει του sump και όχι το αντίστροφο!!

Link to comment
Share on other sites

Αχά!!! Να γιατί έπρεπε να ανοίξω το θέμα!!! :D

Πραγματικά θα έκανα και εγώ το αντίθετο!!!!

Πάμε στο επόμενο ερώτημα τώρα... ποιο skimmer?????

Με τόσες επιλογές πραγματικά έχω μπερδευτεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλύτερο σηκώνει η τσέπη σου...

Εγώ προτίμησα ένα Salt Water Connection 120(SWC).Αναγκαστικά το έφερα από Αμερική....αλλά σηκώνει 600-700 λίτρα αέρα την ώρα και απο απόδοση σκίζει και με ελάχιστο θόρυβο/κατανάλωση.

Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα.Απλά προτίμησε κάτι κωνικό...κάπου πήρε το μάτι μου ένα Bubble Magus curve 5 που γι αυτά τα λίτρα είναι πιπίλα...

Αλλιώς η άλλη σειρά της BM Nac3,5 σου κάνει και αυτή.

Επίσης Tunze...νάνο-καινούργιο μοντέλο με λίγα παραπάνω απο 100ευρώπουλα κάνεις την δουλειά σου..ιδιαίτερα μικρό και έχω ακούσει τα καλύτερα απο φίλο χομπίστα που το αγόρασε.

Η δοκιμασμένη συμβατική λύση της Deltec αλλά γιατί να κάνεις σάμπ αν πάρεις κρεμαστό σκίμερ...

ATB...άλλη μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση...

Και φυσικά Bubble King της Royal Exclusiv χειροποίητα...για όσους ξέρουν απο σκίμμερ τα καλύτερα με γυάλινο/ακρυλικό σώμα και αντλία Red Dragon...με μόλις 8watt αντλία σηκώνει μέχρι 600λίτρα ενυδρείο...αλλά με κάτι λιγότερο βέβαια απο 1000USD.

Είναι άπειρες οι επιλογές όπως βλέπεις...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πάρεις κάποιο να ειναι κ κρεμαστο άλλο κ για το σαμπ έτσι ώστε να ξεκινήσεις με κρεμαστο για να στρωνετΑι κ το ενυδρειο σιγα σιγα κ μετα να το ολοκληρωσεις τα σχέδια...παρόλα αυτα εγω επιμένω κοιτα τι ψαρια σου αρέσουν γιατι θα σε περιορίσει σε κάποια είδη που μπορει να σου αρέσουν κ ακομα να μην το ξέρεις.....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως θέλω clown fish αλλα δεν ξέρω αν κάνει για τα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσα λίτρα μπαίνουν άνετα 2 μικρά κλοουνόψαρα...

Το σάμπ θα σου δώσει ανάσες και σταθερότητα που δεν θα βρεις με κανένα κρεμαστό τσουμπλέκι...μέρα με την νύχτα αν με καταλαβαίνεις.

Καλύτερα όπως έχουν καταλάβει όλα τα παιδιά εδώ στο ΑΖ αργά ή γρήγορα να κάνεις μερικές προσεκτικές καλές αγορές στην αρχή και στο τέλος θα δείς οτι θα σου βγει πολύ πιο φτηνά απο τον να πάρεις φτηνό εξοπλισμό και να τον αλλάζεις με καλύτερο στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να πας εξ αρχης σε σαμπ οποτε να φροντισεις να εχει τρυπες η να κανεις τρυπες στο ενυδρειο σου να βαλεις μια σωστη υπερχειληση για να μην μπλεξεις με εξωτερικη υπερχειλιση,να κρυψεις εκει εξοπλισμο και μην κοιτας για κρεμεστο.κοιτα απο τις επιλογες του Αλεξ το πιο καλο in sub κωνικο σκιμμερ που αντεχεις οικονομικα.θα τα βγαλει τα λεφτα του στο ακεραιο.

ειναι καλυτερα να στο σχεδιασει(ενυδρειο,τρυπες,σαμπ) και να στο φτιαξει καποιος αξιοπιστος του χωρου για να μην εχεις θεματα μετα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το MCX300 της Deltec? Από ότι είδα το συγκεκριμένο δεν είναι κρεμαστό

http://www.deltec-aquaristik.com/english/products/internal_skimmer/mc_serie/42.html

Έγινε επεξεργασία - filfilip
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.... από μία πρόχειρη αναζήτηση σε ένα e-shop!

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε καλώς όρισες και στα αλάτια!

Η δικια μου πρόταση θα είναι λίγο διαφορετική από αυτή που (σωστά) σου προτείνουν τα παιδιά!


Εμένα η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με ένα μικρό, έτοιμο ενυδρείο των 30λιτρων ώστε να γίνει η αφετηρία να αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία! Η εμπειρία καλώς η κακώς σημαίνει και λάθη και ίσιος και λίγα παραπάνω δαπανημένα χρήματα αλλά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα σίγουρα ένα μικρό έτοιμο ενυδρείο όπως πχ το aquael θα είναι μια καλή αφετηρία σε αυτή την καινούργια σου προσπάθεια! Μπορεί να ακουστεί περίεργο αυτό που προτείνω αλλά καλύτερα να ξεκινήσεις σταδιακά και να δεις και τελικά αν σου ταιριάζει μια τέτοια ενασχόληση με το θαλασσινό ενυδρείο και αργότερα πας σε κάτι μεγαλύτερο!





Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα!!!! Σε ευχαριστώ για την παρέμβαση!!! :)

Η αλήθεια είναι πως είναι πολλές οι πληροφορίες και από ότι βλέπω τα χρήματα πάνε περίπου τα ίδια (μάλλον η ιδιοκατασκευή θα στοιχίσει περισσότερο!)

Περιμένω προσφορές για την κατασκευή ενυδρείου - sump και βλέπουμε....

εδώ είμαι και το φτιάχνουμε παρέα πάντως σε ότι και αν καταλήξω!

Alexpsycho το skimmer που προτείνεις φαίνεται πολύ προσιτό σε τιμή!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το δοκίμασε ο Κίκα πρόσφατα...

Όλα καλά είναι...και τα κινεζάκια της BM είναι πυροβόλα... φυσικά ότι άλλο ψάχνεις εδώ είμαστε να συζητήσουμε για λεπτομέρειες...δεν χρειάζεται να ψάχνεις αλλού το ΑΖ τα έχει όλα είπαμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το δοκίμασε ο Κίκα πρόσφατα...

Όλα καλά είναι...και τα κινεζάκια της BM είναι πυροβόλα... φυσικά ότι άλλο ψάχνεις εδώ είμαστε να συζητήσουμε για λεπτομέρειες...δεν χρειάζεται να ψάχνεις αλλού το ΑΖ τα έχει όλα είπαμε...

Δεν νομίζω να του πέρασε κάτι τέτοια από το μυαλό….

Θα τον αποκληρώσω…. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXA φυσικά και δεν μου πέρασε κάτι τέτοιο από το μυαλό!!!!! γι αυτό σας πρήζω συνέχεια!!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... μόλις είδα ένα TMC 600 σε προσφορά στις αγγελίες... αξίζει λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκατασκευη μπορει όπως λες να σου βγει ποιο ακριβή αλλα θα είναι ποιο λειτουργική.

Εκει που είπες για προσφορά ρώτησε αν θα μπορούσε να σου κανει sump&reef όλο μαζι δλδ ενα σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκατασκευη μπορει όπως λες να σου βγει ποιο ακριβή αλλα θα είναι ποιο λειτουργική.

Εκει που είπες για προσφορά ρώτησε αν θα μπορούσε να σου κανει sump&reef όλο μαζι δλδ ενα σώμα.

εννοείς το sump πίσω από το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...