Jump to content

New Project - Nano Reef


filfilip

Recommended Posts

Ναι!!!! Θα είναι ποιο compact κατάσταση και πιο ελεγχόμενη απο έναν αρχαριο.

Πλημμύρες υπολογισμούς επιστροφής κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι πως δεν το είχα σκεφτεί και φαίνεται πιο βολικό γιατί γλυτώνω από σωληνώσεις και πολλά άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματια στις φωτό του 11 ποστ απο το παλιο μικρό μου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34938

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρον!!!!! Και η αλήθεια είναι πως θα βολευτεί καλύτερα στον χώρο που θέλω να το βάλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανά δυο μήνες που κάναμε ένα τέτοιο με τον Salamader για τον Kika με διαφορετικές διαστάσεις, να σκεφτείς ότι δεν χρειάστηκαν ούτε καν κυκλοφοριτες με ένα spray bar ή ένα flow hydor σε καλύπτει με πολυ λίγα έξοδα και κατανάλωση.

Περιμένω πως και πως την παρουσίαση του.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα χρειαστει να κανω καποιες τροποποιησεις στις διαστασεις, οπως τον χωρο του skimmer. αντε με το καλο να δεις και το δικο μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα φιλε μου και σου ευχομαι καλη αρχη στο καινουργιο σου ξεκινημα!

Εγω παλι σαν αρχαριος και λογω περιορισμενου χρονου επελεξα μια ετοιμη και γρηγορη λυση η οποια ειναι το Αquael Reefmax των 105 λιτρων με sump στην πλατη και κομπλε απο εξοπλισμο!Το μονο εξτρα που αγορασα ηταν ενας κυκλοφορητης της Tunze και ενας καλυτερος θερμοστατης.Οχι οτι αυτος που εδινε μαζι το ενυδρειο ειχε κατι απλα θα αγοραζα εναν για το βαρελι προετοιμασιας οποτε εβαλα εναν καλυτερο στο ενυδρειο και κρατησα τον αλλον για το βαρελι προετοιμασιας.Το ενυδρειο τρεχει εδω και τρεις μηνες περιπου και με σωστη καθογηση και απο τα μελη του ΑΖ αλλα και απο εναν εμπειροτερο συνχομπιστα ολα βαινουν καλως χωρις κανενα σοβαρο προβλημα.

Εαν επιλεξεις τελικα κατι ετοιμο και οχι diy στο συστηνω ανεπιφυλακτα!!

Το θεμα που σου παραπεμπω δεν ειναι η επισημη παρουσιαση του ενυδρειου μου γιατι εχει μελλον ακομα αλλα μπορεις να δεις την μεχρι τωρα εξελιξη του!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81405

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου karaman σε ευχαριστώ πολύ! Το έχω δει το συγκεκριμένο ενυδρείο και φαίνεται άκρως εντυπωσιακό και ιδανικό για ξεκίνημα! Αν δω πως τα βρίσκω σκούρα με την ιδιοκατασκευή θα επιλέξω σίγουρα αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα πολύ πρόχειρο προσχέδιο της γυάλας!

post-52395-0-92672800-1361738868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικά με το main tank έχεις κανει sumpara!!! Αν σε παίρνει σε διαστάσεις προχώρησε το.

Μόνο θετικά θα έχεις απο ένα τέτοιο sump. Αλλα μην ξεχνάς ότι ανεβάζοντας τα λίτρα αυξάνονται και οι απαιτήσεις του skimmer που θα πρέπει να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κοίτα πως από μερικά χρυσόψαρα στο γραφείο,καταλήγεις σε reef!Καλή αρχή φίλε μου σου εύχομαι,ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Για τα λίτρα σου,σκίμερ θα σου έλεγα να πας στο turboflotor 500 από την aquamedic.Το δουλεύω καιρό τώρα και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω!

Από φωτισμό πιστεύω με 1-2 βιδωτές par θα είσαι ααααρχοντας!

Κυκλοφορία νερού υπολόγιζε περίπου 20x τα λίτρα σου.

Αυτόματη αναπλήρωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και καθάρισες.

Ψαράκια βάλε 2 κλόουν,άντε και κανένα wrasse και προσπάθησε να έχεις λίγα ζωντανά για να διατηρείς το νερό σου πένα με χαμηλό βιοφορτίο! (ποιος μιλάει ε;)

Κοράλλια αμέτρητα στα λίτρα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί μου καλημέρα!!!!!

Λοιπόν... μετά από προτροπή του Νίκο (ebenos) και με την ευκαιρία που μετακόμισε το ριφάκι του σε νέο, προχωράω στα 60lt μικτό!

Για την ακρίβεια 30lt κύβος και 30lt sump!!!!

Οι λόγοι που πάω σε μικρότερο πολλοί!!

Καταρχήν δεν βρήκα προσφορά για ενυδρείο - sump 125lt κάτω από 450-500€ (χωρίς το έπιπλο), οπότε όπως θα καταλαβαίνεται μαζί με τον υπόλοιπο εξοπλισμό θα ξέφευγα κατά πολύ από το διαθέσιμο budget!

Δεύτερος λόγος (και πιστεύω βασικότερος) η εμπιστοσύνη που έχω στον Νίκο για τις ενυδρειακές συμβουλές του!

Οπότε από μεθαύριο που πιθανόν παραλαμβάνω τον εξοπλισμό τα λέμε και από εδώ στην θάλασσα πλέον! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ρωτάς και καπιον χομπιστα στην περιοχή σου να σε βοηθήσει να κωλλησετε ένα πιο μεγάλο.

Τι να σε κάνω που είναι μακριά.

Ο χώρος των 30λιτ είναι για μόνο για σαλιγκάρια και κανένα watchman goby με sexy shrimp

Link to comment
Share on other sites

filfilip γιατι δεν ριχνεις μια ματια στις αγγελιες?πηρε το ματι μου 2-3 καλες ευκαιριες σε 120 all in one..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Καταρχήν ευχαριστω για το ενδιαφέρον!!!! Η γυαλα και το sump πιστεύω πως ειναι τα λιγότερο για να ανεβάσουν το budget! Θα μπορούσα να αγοράσω και ξεχωριστά τα τζάμια και να τα κολλησω εγω χωρίς να δυσκολευτω καθόλου. Αυτο που με προβλημάτισε όμως ειναι ο τεχνολογικός εξοπλισμός για να υποστήριξη σωστά ενα τέτοιο οικοσύστημα. Για αρχή λοιπόν πάω σε αυτο και σίγουρα θα υπάρχει και συνέχεια!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ούτως η άλλος να ξέρεις ότι αν υπολογίζεις το χ budget υπολόγιζε το χ2 μην σου πω χ3 για να πέσεις μέσα. Όχι μόνο σε πολλά λίτρα αλλά και σε πιο λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ούτως η άλλος να ξέρεις ότι αν υπολογίζεις το χ budget υπολόγιζε το χ2 μην σου πω χ3 για να πέσεις μέσα. Όχι μόνο σε πολλά λίτρα αλλά και σε πιο λίγα.

Γι αυτό ακριβώς πήγα στα 60 μικτά :)

Link to comment
Share on other sites

Να και πολύ ταλαντούχο παιδί ο φίλιππος και μας το έχει αποδείξει περίτρανα με την προσπάθεια του στο γλυκό νερό, δεν παύει να είναι ένας νέος χομπιστας με μόλις μερικούς μήνες στο ενεργητικό του!

Από την στιγμή που υπάρχει διαθέσιμο αυτό το μικρό σετακι ας ξεκινήσει για αρχή να πάρει μια γεύση από θάλασσα και να δει αν τελικά του ταιριάζει αυτή η εμπειρία που σίγουρα θα είναι ένα σχολείο για αυτόν (κρίνω και από τον εαυτό μου) και αργότερα υπάρχουν επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!!!!

Είναι να μην γίνει η αρχή! Φαντάζομαι στους περισσότερους από εσάς θα έχει πάει κάπως έτσι το θέμα! ;)

Ξεκινάμε με το μικρό και όταν πιστεύω πως θα μπορώ να διατηρήσω σωστά ένα μεγαλύτερο οικοσύστημα τότε θα προχωρήσω σε περισσότερο λίτρα! Εξάλλου είμαι ήδη στην αρχή! Όπως είπε ο Νίκος... η εμπειρία μου είναι 2 μηνών!!!!!

Είμαι 100% σίγουρος πως αν πήγαινα σε κάτι μεγαλύτερο (αν τελικά έβρισκα τα χρήματα να κάνω κάτι μεγαλύτερο) αργά ή γρήγορα θα το μετάνιωνα λόγω της έλλειψης εμπειρίας που έχω.

Ξέρω πως τα μικρά είναι δυσκολότερα στο να διατηρηθούν αλλά άλλο να σκέφτεσαι πως έχεις δώσει Χ ποσό για να μάθεις και άλλο να σκέφτεσαι πως έχεις δώσει ΧΧΧ ποσό για να μάθεις!

Στο θέμα μας όμως γιατί η γυάλα πλέον είναι έτοιμη και περιμένει να έρθει από μέρα σε μέρα και να γεμίσει!!! :bigemo_harabe_net-64:

Συνεχίζω λοιπόν με τις απορίες μου... και πάμε στα ζωντανά!!!! Για να μην με πιάσουν κορόιδο και μου πλασάρουν ότι να ναι... ποια κοράλλια θεωρείτε ιδανικά για αυτά τα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!το τι κοράλλια θα βάλεις εξαρτάται καθαρά από το που θες να φτάσεις!Αν θες ένα εύκολο setup,βάλε zoanthous,ricordeas,mushrooms και καθάρισες!Αν θες να το δυσκολέψεις μπορείς να βάλεις χίλια δυο κοράλλια!Τα μόνα που δεν θα σου πρότεινα σε αυτά τα λίτρα και πρέπει να μείνεις μακριά τους,είναι τα σαρκόφυτα και οι σινουλάριες!Όλα τα άλλα μπαίνουν κανονικά!Απλά για αρχή παίξε με εύκολα και όταν έχεις αποκτήσει λίγο εμπειρία,βάζεις ότι θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

το ενυδρείο ήρθε και είναι έτοιμο για γέμισμα! :D

IMG_1368_zps19e53500.jpg

Τελικά ο Νίκος (ebenos) έδωσε ρεσιτάλ στην κατασκευή του επίπλου! Άκρως επαγγελματική κατασκευή και όλα σε τάξη και στην εντέλεια!!! Το μικρό ριφάκι μου βρήκε την δικιά του γωνία στο σαλόνι!

Προς το παρόν αναμένουμε να γεμίσει το βαρέλι νερό όσμωσης για να σπάσουμε το αλάτι!

Link to comment
Share on other sites

καλογέμιστο...μία παρατήρηση..ο κυκλοφοριτής είναι μεγάλοσ για τέτοιες διαστάσεις..και εγώ έχω στο δικό μου και κάνει σκιά...καλύτερη επιλογή είνια η koralia..(ήδη έχω παραγγείλει μια για τον αλλάξω)..και αν θές νομίζω ενοχλεί περισσότερο αν την κολλήσεις απο πίσω...σε κάποια γωνία...

Το έπιπλο δε...τα σπάει...αυτό όμως δεν σπάει....

Link to comment
Share on other sites

Με τις διαστάσεις του επίπλου μπορεί άνετα να μπει αργότερα κύβος διαστάσεων 50x50x50 για να ανέβουν τα λίτρα (125lt main tank)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...