Jump to content

Από Γούρνα Σε Λίμνη


Recommended Posts

Βρώμικα πράγματα :P

Να σε ρωτήσω, τι κάμερα χρησιμοποιείς, GoPro? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

gopro 3 silver :P

παίζει το βιντεο και σε 1080p ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε που το μοιραστεικες μαζι μας!

Ειμαι σιγουρος με τον Γιαννη κανατε καλη δουλεια!

Τωρα ηρθε η ωρα να καλοπισεις και λιγο το εξωτερικο για να δειχνει ακομη πιο ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκάψει περιμετρικά της λίμνης και έχω φυτέψει σπόρους από τρίφυλλη. Τώρα περιμένω πως και πως να φυτρώσει και να μεγαλώσει. (Κανονικά αυτό έπρεπε να το είχα κάνει από πέρσι). Τουλάχιστον το μέρος που είναι ο καταρράκτης και τα φίλτρα έχει διάφορα φυτά αλλά και αυτά μπήκαν πριν κάποιες μέρες/εβδομάδες και δεν έχουν προλάβει ακόμα να ριζώσουν και να εξαπλωθούν.


Η παλιά μου λιμνούλα/γούρνα με το τρίφυλλη είχε δέσει πολύ καλά. Ελπίζω σύντομα να γίνει το ίδιο και με αυτή την λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Στο βίντεο που καθάριζα τα φίλτρα φαίνονται κάποια φυτά που είχα βάλει στα Alpha Block. Πέρασε το καλοκαίρι και έγιναν όλα θηρία. Βοήθησε αρκετά το αυτόματο σύστημα ποτίσματος που τους είχα. Πλέον νιώθω ότι είναι μια ζούγκλα και δεν μπορώ να ξέρω τι κρύβετε εκεί μέσα. Από τα 3 φυτά που είχα στον καταρράκτη, το 1 πήρε τα πάνω του. Έφτασε σε σημείο να μεγαλώσει τόσο πολύ που να αναγκάζει το νερό να πέφτει εκτός λίμνη. Ευτυχώς το πήρα γρήγορα είδηση και διόρθωσα την ζημία. Κάθε τρις και λίγο το κλαδεύω για να μην εξαπλώνετε στην επιφάνεια τις λίμνης και να μπορώ να βλέπω τα ΚΟΙ. Κάπου εκεί μέσα είναι και ένας βασιλικός που έχει μεγαλώσει εκπληκτικά. Κανονικά θα έπρεπε να έπαιρνα την φωτογραφία πριν αρχίσουν να μαραίνονται τα λουλούδια και όταν είχαν πολλά περισσότερα άνθη. Μην ξεχνάμε ότι έχει φτάσει μέσα Οκτώβρη και τα έχει πάρει η κάτω βόλτα.

 

5ae36432c1597_8820160428_170306_zpsrrvnxkkx.jpg.4665c3699b4a16942b4bae2b1bdc2e69.jpg

 

Το τριφύλλι έχει αναπτυχθεί για τα καλά δημιουργώντας ένα κατά πράσινο τοπίο.

 

7520141010_185356_zps4ba75fd3.jpg.cddd56399279855124ad6e444225d5d6.jpg

 

Η θερμοκρασία του νερού είναι ακόμα στους 18C και τα φυτά της λίμνης έχουν αρχίσει να μαραίνονται. Τα νούφαρα έμειναν με 1-2 φυλλαράκια και τα απομάκρυνα για να έχουν περισσότερο χώρο τα ψάρια να κολυμπούν. Το επόμενο βήμα είναι να ρίξω μπόλικο αλάτι για να προετοιμάσω τα ψάρια μου για τον χειμώνα.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει να χειμωνιάζει και οι θερμοκρασίες να πέφτουν. Καιρός να ρίξουμε λίγο αλάτι στην λίμνη.

 

 

 

 

Το αλάτι εκτός του ότι είναι πολύ χρήσιμο για το στρες, τις αρρώστιες και την τοποθέτηση καινούργιων ΚΟΙ στην λίμνη, μπορεί να διαλύσει τα βλαβερά παράσιτα και τα βακτήρια. Παρόλο αυτά δεν πρέπει να αφήνουμε το αλάτι για μεγάλο διάστημα στην λίμνη. Εκτός από τα παράσιτα, το αλάτι, καταστρέφει και τα φυτά.

 

 

 

 

 

Από ότι μου είπαν (και από ότι διάβασα) καλό είναι πριν ξεκινήσει ο χειμώνας να ρίξουμε 6% (μη ιωδιούχο / τυροκομικό) αλάτι στην λίμνη. Αφαίρεσα όλα τα φυτά / γλάστρες από την λίμνη. Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα το δοκιμάσω, τοποθέτησα μόνο 3%. Δηλαδή 9 κιλά αλάτι για 3 κυβικά λίμνη.

 

 

 

 

 

7720141019_131628_zps8ab9bb30.jpg.a6c8f38f2f92965de0cba6997c5f73d2.jpg

 

 

 

 

 

Τα 9 κιλά τοποθετήθηκαν σε διάστημα 4 ημερών (φοβόμουν και ήθελα να παρατηρήσω τις αντιδράσεις των ψαριών). Το τοποθετούσαν λίγο λίγο για να μην μαζευτεί σαν βουναλάκια μέσα στην λίμνη και να διαλυθεί όσο ποιο καλά γίνεται. Σε ~10 μέρες θα αφαιρεθεί το 40% του νερού και πλέον η λίμνη μου και τα ψαράκια μου θα είναι έτοιμα να υποδεχθούν τον χειμώνα.

 

 

 

 

 

76%2020141019_131449-MOTION_zpsxmn48srw.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό χειμώνα να έχετε ! Πολύ όμορφη η λίμνη σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κούκλα η λίμνη σου!

Αυτό για το αλάτι δεν το ήξερα...

Καλό λιμνο-χειμώνα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολλα μπραβο φιλε.Δουλεια με μερακι για το χομπι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια πραματα!!!!!!Αυτο με το αλατι δεν γνωριζα!!!Για ενυδρεια το ηξερα αλλα για λιμνες!!!!!Να σου κανω μια ερωτηση?Η λιμνη η δικια μου ειναι με φυσικη ροη(τρεχουμενο νερο)δεν εχω φιλτρα και τετοια,θα κρατηση το αλατι???Αααα και κατι αλλο αυτο το νουφαρο που εχεις απο που το εχεις παρει?Αντεχει χειμωνα??Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τέτοιο σύστημα που περιγράφεις δεν θα κρατήσει το αλάτι. Η φυσική ροή που έχεις θα το απομακρύνει κατευθείαν. Άσε που το αλάτι έχει την ιδιότητα να καταστρέφει την χλωρίδα. Απέφυγε το. Πάντως θα μπορούσες να βάλεις και πέστροφες :P


Το ένα νούφαρο είναι από το φυτώριο στην Κηφισιά "ΚΕΝΤΡΟ ΚΗΠΟΥ ΜΟΥΝΤΑΝΟΥ" και άλλα 2 από την ανθοκομική έκθεση Κηφισίας. Κάποιο γνωστοί μου έχουν πάρει από εδώ http://www.valentine.gr/bulbs30.php . Από το ebay μόνο σπόρους μπορείς να τους βρεις σε πάρα πολύ καλή τιμή.


Τα 2 νούφαρα που είχα στην λίμνη εδώ και κάνα μήνα έχουν χάσει ΟΛΑ τα φύλλα τους. Την άνοιξη θα ξαναβγάλουν. Έχω άλλο ένα νούφαρο σε ένα βαρέλι με μπόλικο χώμα (+10λιτρα χώμα) που ακόμα έχει κάτι λίγα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω!!!!!Αυτο ηθελα να μαθω δηλαδη απο φυτορια μονο!!!!Γιατι εχω γυρισει σε πολλα πετ!!Γεια πεστροφες δεν ξερω αλλα μαζι με τα κοϊ και τα κουνουποψαρα σκεφτομουν για γριβαδια!!!Αλλα φοβαμαι γιατι ειναι πολυ ατιμα ψαρια και πιστευω θα τσακισουν τα παντα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πρόλαβα να πάρω μια φώτο πριν λιώσουν τα χιόνια.

 

78IMG_20150211_115413_zps70c5c1dd.thumb.jpg.1f82761ae5e78eda524b551a1433fadb.jpg

 

 

Τα φυτά στον καταρράκτη ίσα που υπάρχουν. Το εντυπωσιακό είναι που πριν λίγο καιρό πήγα και καθάρισα τα φίλτρα. Ήταν πεντακάθαρα !!! Το χειμώνα οι ρύποι των ψαριών είναι πολύ λίγοι. Απλώς πρέπει να μαζεύω τα φύλλα από το skimmer που λόγο του πολύ αέρα πέφτουν στην λίμνη.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη εικονα!!

Τι θερμοκρασια εχει η λιμνη?

Και επειδη το εχω απορια αρκετο καιρο , γιατι στις

λιμνες χρησιμοποιειτε skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :)


Τις προάλλες που η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 3C, η θερμοκρασία επιφάνειας ήταν 6C. Μπορεί η εξωτερική θερμοκρασία να έχει μεγάλες διακυμάνσεις, αλλά η θερμοκρασία του νερού έχει μικρές. Τον τελευταίο μήνα συνήθως είναι 6-8C η θερμοκρασία επιφάνειας. Η θερμοκρασία πυθμένα φαντάζομαι μεγαλύτερη. Με τέτοιες θερμοκρασίες σταματάω την τροφή στα ψάρια. Τότε τα ΚΟΙ τα βλέπω μαζεμένα στο βαθύτερο σημείο της λίμνης σχεδόν ακούνητα.


Αν δεν έχεις skimmer τότε όλα τα φύλλα που θα πέσουν στην λίμνη και θα παραμείνουν διάσπαρτα δεξιά αριστερά. Είναι ταλαιπωρία με μια απόχη να γυροφέρνεις την λίμνη για να τα μαζέψεις. Αν παραμείνουν μεγάλο χρονικό διάστημα τότε θα βυθιστούν. Είναι ακόμα ποιο δύσκολο να τα μαζέψεις από τον πυθμένα. Αν παραμείνουν στον πυθμένα σαπίζουν και σου ανεβάζουν την αμμωνία. Σε μια μικρή λίμνη είναι εύκολη η συντήρησή της χωρίς skimmer. Στις μεγαλύτερες είναι πρόβλημα.

Το skimmer μαζεύει το νερό από την επιφάνεια και διάφορες ακαθαρσίες (σκόνη, έντομα, φύλλα κτλ). Έτσι έχεις μια "κρυστάλλινη" διαύγεια στην επιφάνεια της λίμνης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πέρασαν 10 μήνες από την στιγμή που ο Γιάννης μου έδωσε 3 Ιαπωνικά ΚΟΙ. Ήρθε η ώρα να τα παρουσιάσω καλύτερα. Για να παρουσιάσω τα πρώτα μου KOI χρειάζομαι μεγαλύτερη απόχη και μεγαλύτερη λεκάνη.

 

Beniki Kukuriu - Δερματώδες με μια λωρίδα λέπια.

Μήκος : ~16cm

Το μαύρο που είχε στην πλάτη ήταν ενιαίο. Τώρα είναι διακεκομμένο. Το κόκκινο που είχε στο κεφάλι, σχεδόν εξαφανίστηκε.

 

001%2020150322_144641_zpsavbyqehn.jpg

 

Shiro Bekko - Δερματώδες

Μήκος : ~18cm

Το μαύρο που είχε στην ουρά χάθηκε εντελώς. Οι μαύρες κουκκίδες ελαττώθηκαν κατά 50% !!

 

001%2020150322_145505_zpshzrwdvct.jpg

 

Mizuho Orange - Λέπια.

Μήκος : ~18cm

Από εκεί που ήταν ένα μονόχρωμο πορτοκαλί KOI, τώρα μεταλλάχθηκε. Να που πήγε το μαύρο που που έχασαν τα άλλα 2. Στο πάνω μέρος του συγκεκριμένου. Πλέον μετατράπηκε σε άλλο είδος ΚΟΙ. 

 

001%2020150322_150148_zpst2q026yp.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απέκτησα άλλο ένα υπέροχο Ιαπωνικό κατοικίδιο :) Ένα αρσενικό magoi KOI γύρω στα 27-28 εκατοστά. Ευχαριστώ και δημόσια τον GIANNHS KOI για αυτό το πανέμορφο αλλά και ποιοτικό ψάρι που μου έδωσε.

 

Την δεύτερη μέρα που το είχα... το έψαχνα στην λίμνη και δεν το έβρισκα. Νόμιζα ότι μου το βούτηξε καμία γάτα. Τελικά ανακάλυψα ότι όταν είναι κοντά στην αεραντλία λόγο του μαύρου χρώματος δεν μπορείς να το δεις με τπτ. Αν όμως το πετυχαίνει ο ήλιος νομίζεις ότι βλέπεις άλλο ΚΟΙ !!!

 

003%2020150510_141536_zpsb0bjczbr.jpg

 

005%2020150510_154327_zpsrj8ptxqo.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

απλα φοβερα ψαρια απο φοβερο χομπιστα!   μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφο, να το χαίρεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άκρως εντυπωσιακή μετάλλαξη της λίμνης, όλα σου τα κοι απίστευτα όμορφα όπως και τα υποβρύχια βίντεο, το magoi KOI όμως είναι για μένα το πιο ώραιο, ο τσαμπουκάς της λίμνης.

Περιμένω και μελλοντικές φωτογραφίες, το λευκό ήταν στο στόμα έτσι από όταν το πήρες ή στην πορεία;

Τα φίλτρα απίστευτα(γιατί στο δεύτερο όχι 100% 1 απο τα 2 υλικά ;),

Γιατί προτίμησες να δώσεις βάθος περισσότερο απο την μία μεριά της λίμνης;

Ακόμη μπορείς να βάλεις ξυλινο γεφυράκι στη μέση.

και τέλος ετοίμασε θερμοκήπιο πίσω από τη λίμνη με λαχανόκηπο,νερό έχεις να ποτίζεις.

δες και αυτό ,μακάρι να είχα και εγώ αυλή:

 

https://www.youtube.com/watch?v=f_3o9EbtvX8

 

είδα και αυτό και μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά μόνο για λίμνη:

 

https://www.youtube.com/watch?v=sRK3uGc3CSE

 

γενικά πάντως από την αρχή που βλέπω το κάνεις όλο και πιο όμορφο, σε θαυμάζω για το μεράκι και την αγάπη σου, μπράβο!!!

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...