Jump to content

Από Γούρνα Σε Λίμνη


Recommended Posts

On 1/4/2013 at 12:23 ΜΜ, το μέλος Aliens έγραψε:

Φέτος ήρθε η ώρα για αναβάθμιση !!! Έτοιμοι για τον τετραπλασιασμό?

Απομακρύνθηκαν ότι είχα βάλει γύρο από την λίμνη. Ακόμα τα κοιτάζω και δεν μπορώ να καταλάβω που κρυβόντουσαν όλα αυτά τα υλικά !!!

image.jpeg.cbecd5754678da8b8247058ea445eac2.jpeg
 

Ο χώρος βρέθηκε και το προσχέδιο φτιάχτηκε.

image.png.3365ffaf5b1c4faa712b16d0ea8bcf79.png

image.jpeg.6dfdac583efa85f3bcae49ce8c1cdea2.jpeg

image.jpeg.62b47c989c8aabd86a819abbf1d7a661.jpeg

image.jpeg.8115e8456968c762bb460ab0f1330a6e.jpeg

Ο όγκος θα είναι 4 φορές μεγαλύτερος από τον παλιό ~3.200lt

Σε 1 εβδομάδα θα μου έρθει το γεωύφασμα και το liner 4μ x 6μ με 40 χρόνια εγγύηση.

Κυκλοφοριτής 6.000 lt/h

Φίλτρο 150lt (να δω πως θα το γεμίσω!!!, βιολογικό υλικό Κ1 δεν έχω βρει ακόμα σε ελληνικό μαγαζί).

Bottom drain δεν βάζω, αλλά σκέφτομαι για DYI skimmer.

Ψάρια θα προσθέσω άλλο ένα ΚΟΙ να φτάσω τα 3 και θα ψάξω για τιλάπια.

 

καλησπέρα! απο που πήρες το liner & πόσο; 40 χρόνια εγγύηση ή 4;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@systemdennis έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε. Λίγο δύσκολο να βρω από που το είχα πάρει. Βέβαια αν δεις το θέμα μου είχα και εγώ κάποια τρύπα. Την ξηλωσα, την μπαλωσα. Μετά έβαλα άμμο και 2 στρώσεις γεωυφασμα. Επί την ευκαιρία την έκανα ποιο τετράγωνη και κέρδισα 1 κυβικό νερό.

 

Έδιναν 40 χρόνια εγγύηση αν την έχεις τοποθετήσει με σωστές προδιαγραφές. Δεν σου λένε τι, πως και γιατί. Για να το δεχτούν νομίζω ότι πρέπει να έρθουν σε σένα να δουν ότι όλα τα έχεις κάνει καλά. Ήθελα να δω αν μπορώ να διεκδικήσω τπτ, αλλά τελικά δεν το κυνήγησα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η φύση έχει πάρει τα πάνω της. Όλα τα λουλούδια έχουν γεμίσει μπουμπούκια. Τα φυτά της προλίμνης κλαδευτικαν, μερικά μπήκαν σε καινούργιες γλάστρες. Απομακρύνθηκαν όλα. Καθάρισε η προ-λίμνη και τοποθετήθηκαν πάλι στην θέση τους. Οι κρίνοι έχουν πάρει τα πάνω τους για τα καλά.

 

IMG_20200416_120710.thumb.jpg.2b5889db5e9ba23523c48ee856a7f0cd.jpg

 

Η κάμερα επιτέλους τοποθετήθηκε. Δυστυχώς στο σημείο που είναι δεν έχω καλό σήμα και η εικόνα σπάει όταν παρακολουθώ. Θα το διορθώσω σύντομα

 

IMG_20200414_131024863.thumb.jpg.aa00f6ec0b08f1ac2f27c5f39b92bcbb.jpg

 

Η καλοκαιρινή τροφή αγοράστηκε σε 10κιλα τσουβάλια. Έπεσε πολύ ψάξιμο μέχρι να βρω καλή τιμή στα ... μεταφορικά. Εκεί ήταν που ο καθένας ζήταγε ότι να είναι λόγο μεγάλου βάρους.

 

IMG_20200307_1346388.thumb.jpg.cf882af2b1c890523b4e8a48062db399.jpg

 

Η θερμοκρασία της λίμνης επιτέλους ανέβηκε και άρχισα δειλά δειλά το τάισμα με την καλοκαιρινή τροφή. Το νερό παραμένει πεντακάθαρο επιτρέποντας μου να δω το παραμικρό μέσα στην λίμνη.

 

IMG_20200416_1319411.thumb.jpg.eb05fb08decc3128ed55b000a6ef0641.jpg

 

IMG_20200416_1320577.thumb.jpg.ad93bb6631de32d65c7e68062f9be964.jpg

 

IMG_20200416_1321033.thumb.jpg.1abe7a5cbc88cbc7409bf3ab19883125.jpg

 

Περιμένω κάτι από το εξωτερικό για να σας δείξω και μια μικρή αναβάθμιση στα φίλτρα.

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ομορφιές.

Τα κρινάκια φανταστικά.

Τι μέγεθος έχουν φτάσει τα θηριάκια σου;

Link to comment
Share on other sites

5 ψάρια είναι σίγουρα πάνω από 50cm το καθένα. Έφτιαξα και μια απόχη για να τα μεταφέρω εκτός λίμνης και να τα βάζω κάπου να τα μετράω. Ακόμα δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Εκεί θα φανεί αν έχω ψάρια πάνω από 60cm :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τον κορονοϊό βρήκα τον χρόνο που χρειαζόμουν για να βελτιώσω την φίλτρανση μου. Όχι, τίποτα σπουδαίο, αλλα σίγουρα κάτι θα κάνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από την κατασκευή του βιολογικού φίλτρου από καπάκια, ετοίμασα ένα καινούργιο βίντεο. Αυτή την φορά εξηγώ την διάταξη των φίλτρων μου. Στην συνέχεια καθαρίζω την μηχανική μου φίλτρανση. Αν και ο καθαρισμούς της μηχανικής μου φίλτρανσης γίνεται ανα 2 εβδομάδες, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ακαθαρσίες μαζεύονται.
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

24 Ιουνίου του 2019 σας είχα πει για τα αποτελέσματα μετά από αγορές που είχα κάνει σε διάφορες κάλτσες (felt vs nylon). Αφού κάθισα και διάβασα διάφορα πράγματα, ξόδεψα χρήμα και χρόνο, έβγαλα κάποια αποτελέσματα. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο, έφτιαξα μια ιδιοκατασκευή για τις νάιλον κάλτσες και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Την προσπάθεια μου μπορείτε να την δείτε στο παρακάτω βίντεο. Το βίντεο είναι μεγάλο. Ελπίζω να μην σας κουράσει.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Aliens
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2020 at 11:24 AM, Aliens said:

24 Ιουνίου του 2019 σας είχα πει για τα αποτελέσματα μετά από αγορές που είχα κάνει σε διάφορες κάλτσες (felt vs nylon). Αφού κάθισα και διάβασα διάφορα πράγματα, ξόδεψα χρήμα και χρόνο, έβγαλα κάποια αποτελέσματα. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο, έφτιαξα μια ιδιοκατασκευή για τις νάιλον κάλτσες και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Την προσπάθεια μου μπορείτε να την δείτε στο παρακάτω βίντεο. Το βίντεο είναι μεγάλο. Ελπίζω να μην σας κουράσει.

 

 

Τελικά πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε σοβαρά την αγορά drum filter

 

???

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα θα είναι να φτιάξω ένα sieve filter το οποίο να είναι και αυτοκαθαριζομενο. Το μεθεπόμενο θα είναι το drum filter ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ψάρια μας καλό είναι αν γεννάνε και να αδειάζει η κοιλιά τους. Αν δεν γίνει αυτό έχουν άλλη μια ευκαιρία να απορροφήσουν το χειμώνα τα αυγά. Αυτό όμως με την πάροδο του χρόνου μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, ακόμα και θάνατο. Έτσι, κάθισα και τους ετοίμασα βούρτσες και πήγαν εκεί και γέννησαν. Επιτέλους έφτιαξα και το βίντεο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ωραία, τις έφτιαξα τις βούρτσες. Τώρα τι? Δούλεψαν? Είχα περισσότερα νεογέννητα από την άλλες φορές? Ήταν μια αποτυχία?

 

Υπήρχαν διάφορες ερωτήσεις που μου έγιναν όλο αυτό το διάστημα από αρκετούς φίλους. Αποφάσισα να φτιάξω ένα καινούργιο βίντεο για να σας δείξω τί έγινε πριν από 4 μήνες. Θα μπορούσα να έφτιαχνα μπόλικα βίντεο με αυτό το θέμα. Υπάρχει και κάποιο υλικό που τελικά δεν το έβαλα, γιατί θέλει τελικά καλύτερα πλάνα και καλύτερη ανάλυση. Πάρτε μια μικρή γεύση των όσων ακολούθησαν αρχές με μέσα καλοκαιριού.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγχαρητήρια @Aliens ?. Καταπληκτικό ολόκληρο το θέμα και χαίρομαι που το διατηρείς ακόμα ενεργό μετά από τόσα χρόνια. Τώρα το ανακάλυψα καθώς είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ (καινούριος ως εγγεγραμμένο μέλος, έμπαινα στα κλεφτά για πληροφορίες από πολύ παλιά). Γράφτηκα λοιπόν για να σου πω ένα μεγάλο μπράβο και συγχαρητήρια. (βέβαια θα μείνω μιας και γράφτηκα) Διάβασα το θέμα ολόκληρο από την αρχή μέσα σε  λίγη ώρα και είναι πολύ όμορφο και ενδιαφέρον το πως εξελίχθηκε η "γούρνα" σου σε αυτή  την υπέροχη λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

 

Ο γιαννοσαββας είχε είχε ξεκινήσει ένα ποστ με την λίμνη του. Αυτός με ενέπνευσε και έφτιαξα και εγώ την δικιά μου. Ελπίζω να έχω εμπνεύσει και εγώ με την σειρά μου άλλους να ξεκινήσουν και να φτιάξουν κάτι ωραίο στον κήπου τους. Σίγουρα έχω βοηθήσει αρκετούς και έχω δει και άλλους που με αντιγράφουν.

 

Κάτσε να δεις πως αυτή η λίμνη θα εξελιχθεί σε μια μεγαλη δεξαμενή μέσα στο 2020.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν αρκετά χρόνια είχα ανεβάσει φωτογραφίες με την προληπτική θεραπεία με το αλάτι που κάνω. Επίσης πριν λίγα χρόνια είχα βγάλει τα φυτά από την λίμνη και τα έβαλα στην προλίμνη. Ένας από τους λόγους ήταν ότι κάθε φορά πλέον που ρίχνω αλάτι σταματάω το νερό να περνάει από τα φυτά και το στέλνω κατευθείαν στην λίμνη χωρίς να μου τα χαλάει. Ήρθε η ώρα όλα αυτά να τα δείξω και σε βίντεο....

 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταιο βιντεο που ανεβαζω με την συγκεκριμένη λιμνη. Είναι ο ευκολος καθαρισμός της βιολογικής μου φίλτρανσης. Αυτή η διαδικασία γίνεται 2 φορές τον χρόνο. Μια πριν υποδεχτούμε τον χειμώνα και άλλη μια πριν μπούμε στην άνοιξη. Ιδικά τώρα καλό είναι να συνδυάζεται μετά την τοποθέτηση αλατιού που είδη έχουμε κάνει. Έτσι θα συνδυάσουμε και τις αλλαγές νερού που χρειάζεται η λίμνη μας.

 
Δείτε αυτό το βίντεο και τασ λέμε στην καινούργια μου λίμνη.
 
 
 
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...