Jump to content

Καλησπέρα Στη Παρέα!


panagiof

Recommended Posts

Έχεις δίκιο για το Boyu 128λτ... είναι μια φούλ κομπλε λύση που περιέχει τα πάντα. Βέβαια έλεγα να αποφύγω τα κινέζικα γιατί απ ότι διάβαζα πολλοί έιχαν κι έχουν θέμα αξιοπιστίας με διάφορα υλικά τους. Από κει και πέρα...

Πάντως την αγγελία δε τη βρήκα...

Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τη διαφορά κεντ και σερα ??? Έχουν ακριβώς την ίδια τιμή και απ ότι κατάλαβα τα ίδια μηχανήματα.... και διαφοροποιούνται στα λίτρα. Πως και προτείνετε κατά ομοφωνία να προτιμήσω το κεντ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά η σέρα είναι για τα μπάζα. Αν πάρεις σέρα πάρτο βάψτο μπλέ και πέτα το στο ποτάμι. Το ενυδρείο τόσο και τόσο, αλλά απο εξοπλισμό άστο καλύτερα.

Η κεντ έχει μπει καλύτερα απο την σερα στον χώρο του ενυδρείου. Αν και μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα πράγματα να πάρεις.

Πχ μπορείς να πάρεις απο γερμανία απο aquaristic. Εγγυημένο site με πολύ καλές τιμές.

Πχ παίρνεις κάτι έτοιμο ας πούμε:

http://fish.aquaristic.net/Juwel-Lido-120-High-Lite-black.html

Ή παίρνεις κατι τέτοιο:

http://fish.aquaristic.net/en/Aquarium-Lighting/Aquarium/Fish-tank/Rechteckaquarien-aq-4.html

Και παίρνεις και μια βαση για ριο 125 που είναι ίδια στις διαστασεις και είσαι κομπλέ:

http://fish.aquaristic.net/Aquarium-cabinet/

Και σου μένουν και κάμποσα χρήματα για να βρεις εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη οι συμβουλές σου με έχουν σώσει απο πολλές απόψεις και σ ευχαριστώ πολύ.!!!

Οπότε τη σέρα τη βγάζουμε απο το παιχνίδι κι απ΄οτι κατάλαβα και τι Boyu. Με λίγα λόγια το μόνο που αξίζει είναι το κεντ.

Για το ακουαριστικ διάβαζα απο δώ τα καλύτερα και όντως το χα στα αγαπημένα ωστε αν πάρω juwel (όπως είχα γράψει ή το lido120 ή το ριο 125) να το πάρω απο κει. Απλά τα μεταφορικά είναι άγνωστα καθώς και αυτοί δεν μου απάντησαν σε αντίστοιχη επερώτηση... Επίσης στη περίπρωση Juwel θα χρειαστώ εξτρα σκιμμερ και circulation pump και ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι που το κεντ τα χει πάνω. Σωστά? Άρα θα μου βγει τουλάχιστον 100 ευρά παραπάνω.

Όσο για τη λύση παίρνω γυάλα και βάζω πράμα μόνος μου δε θα ξεφύγω πάνω απο τη 300αρα? εκεί στα 120 λτ πχ...

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο τα μεταφορικά απο Γερμανία στοιχίζουν όσο το ενυδρείο ίσως και παραπάνω...Γιατί φίλε μου γιατρέ της μπύρας δεν ρίχνεις μια ματιά στις αγγελίες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αλέξη....

Γι αυτό εξ αρχης μιλούσα για το κεντ γιατί το χει στο αγγλικό αμαζον το οποίο δεν έχει απ οτι ξέρω μεταφορικά για ελλάδα!

Απο κει και πέρα κοιτάω καθημερινά τις αγγελίες και έχω βρει 3 ενδιαφέρουσες και ειδικά τη λυση του kostakappa me to juwel του +eheim filter και σκιμμερ....μονο φωτιστικο, ανεμιστηρακια κ ισως κυκλοφορητη να χρειαστώ. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο το μηχάνημα ειναι μεταχειρισμένο και αξίζει την αγορά του οταν βρίσκεται σε αγγελία.

Αλλά αν βγαινουν πανω κάτω στα ίδια χρήματα με το κεντ<που θα βγαίνουν περισσοτερα λογικά, γτ να μη προτιμησω το καινουριο που τα χει ολα?

Link to comment
Share on other sites

Το amazon φίλε μου είναι πολύ κολλημένο και δεν στέλνει τέτοια είδη Ελλάδα.Ακόμα και να στέλνει θα σου βγει πάρα πολύ ακριβά...μπορείς να πάρεις και τιμές απο καταστήματα που κατασκευάζουν ενυδρεία και να φτιάξεις ακριβώς αυτό που έχεις στο μυαλό σου...

Τα 120-150 λίτρα είναι ότι πρέπει για να πάρεις μια γερή δόση αλμύρας και θα σου εξασφαλίσουν μια σιγουριά,άνεση και θα έχεις τον χρόνο σου να το μάθεις και να το ευχαριστηθείς. Ένα ενυδρείο κάτω από τα 100 λίτρα δεν συγχωρεί λάθη που πιθανώς να κάνεις σε κρίσιμο σημείο..

Τα μικρά ενυδρεία είναι πιο δύσκολα...είναι μια οφθαλμαπάτη το μικρό μέγεθος και θέλουν αφοσίωση και πολύ μελέτη.

Πολλά μηχανήματα στις αγγελίες είναι σχεδόν καινούργια που απλά δεν κάλυπταν τον χομπίστα και τα πουλάει...φυσικά είναι και λίγο λότο όπως πάντα αλλά μπορείς να συνεννοηθείς με τον πωλητή και να το ελέγξεις.Να μην πάρεις γουρούνι στο σακί..ειδικά στο θέμα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Αλέξη όντως είναι *&^%@*&^ στο άμαζον... Λένε πως έχει super saver delivery... λένε πως για ελλάδα πάνω απο 50 ευρώ είναι τζάμπα, προχωράς στην αγορά και σου βγαίνει στα 440 με μεταφορικά....απαράδεκτοι!

Και γω για κάτι τέτοιο που λες σκέφτομαι...να είναι μεγάλο αλλά να μου χωράει και να κρατήσει για καιρό απο θέμα υλικών και μη μου βγει εν καιρώ ο κουκος αηδόνι.

Ρώτησα σε κατάστημα στη φιλαδέλφεια για κατασκευή εξ αρχής κ μου πε κάτι παλαβές τιμές!!! Οπότε μάλλον κατευθύνομαι να το φτιάξω μόνος μου εξ αρχής...να αγοράσω γυάλα και τα υλικά απο την αρχή... Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις, θα ήμουν ευγνώμων! Έστω και σε πμ...

Μάλλον θα σκεφτώ τη λύση του Kostakappa και θα χρειαστεί να πάρω κάποια εξτρά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Αλέξη όντως είναι *&^%@*&^ στο άμαζον... Λένε πως έχει super saver delivery... λένε πως για ελλάδα πάνω απο 50 ευρώ είναι τζάμπα, προχωράς στην αγορά και σου βγαίνει στα 440 με μεταφορικά....απαράδεκτοι!

Και γω για κάτι τέτοιο που λες σκέφτομαι...να είναι μεγάλο αλλά να μου χωράει και να κρατήσει για καιρό απο θέμα υλικών και μη μου βγει εν καιρώ ο κουκος αηδόνι.

Ρώτησα σε κατάστημα στη φιλαδέλφεια για κατασκευή εξ αρχής κ μου πε κάτι παλαβές τιμές!!! Οπότε μάλλον κατευθύνομαι να το φτιάξω μόνος μου εξ αρχής...να αγοράσω γυάλα και τα υλικά απο την αρχή... Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις, θα ήμουν ευγνώμων! Έστω και σε πμ...

Μάλλον θα σκεφτώ τη λύση του Kostakappa και θα χρειαστεί να πάρω κάποια εξτρά...

Αυτή είναι η καλύτερη λύση φίλε μου!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πανο,μεχρι ποσα χρηματα εχεις να διαθεσεις για τα παντα,ενυδρειο,φωτιστικο,φιλτρα κτλπ κτλπ?ρωταω γιατι αν ειναι κοντα στη τιμη που αγορασα εγω τα δικα μου να κανω μια ερωτηση και για εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...