Jump to content

Το Νόμισμα Έχει Πάντα 2 Όψεις !


Recommended Posts

Το κέρδος θα είναι πολύ μεγαλύτερο, που αν με σωστό χειρισμό (όπως είπα) δώσει στον πελάτη να καταλάβει το λάθος που πρόκειται να κάνει.

+1000000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιάνω την εξής φράση σου και απαντώ σε αυτήν : ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΣ. ΕΣΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΒΓΑΊΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΟΥ .

Αν εσύ πάς και αγοράσεις μια Enzo ( Ferrari ) και στην πρώτη κολόνα στουκάρεις . Ο έμπορος θα φταίει μετά ;

Αλλο πραγμα ειναι αυτο.

Θα σου φερω ομως παραδειγμα που συνεβει μπροστα μου.

Στην χρυση 10ετια του Περικλη :D το 2003 πηγα στο μαγαζι που παντα απο αυτον ψωνιζα,και ημουν απο τους καλους πελατες.Μπαινει ενας τυπος,ειχε αραξει την τζιπαρα του επι της Αλεξανδρας,αμεσως μας παραταει το αφεντικο και ο υπαλληλος,λεγοντας μας εσυ εισαι δικος μου,και περιμενε λιγο.Κατεβαινει στην αποθηκη,δερνει ενα μεγαλο ενυδρειο,πλακωνει 1 μεγαλο φιλτρο,γεμιζει καμια 50 αρια ψαρακια σε σακουλες,υα φωρτωνει στην τζιπαραμσκαει 3200 ευρω,και φευγει.Αυτο εγινε παραμονη προτωχρονιας,γιατι ηθελε ο μαγκας να κανει το εφε του.Οταν ρωτησα στο αφεντικο,τα ψαρια τι θα γινουν,μου ειπε ψυχρα σε μια εβδομαδα θα πεθανουν.

Ποιος φταιει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιάνω την εξής φράση σου και απαντώ σε αυτήν : ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΣ. ΕΣΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΒΓΑΊΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΟΥ .

Αν εσύ πάς και αγοράσεις μια Enzo ( Ferrari ) και στην πρώτη κολόνα στουκάρεις . Ο έμπορος θα φταίει μετά ;

Ατυχές παράδειγμα. Εδω δε μιλάμε για λαμαρίνες αλλα για ζωντανά, για ζωές απέναντι στις οποίες έχουμε ευθύνες και υποχρεωσεις, δεν ειναι παιχνίδια Βαγγέλη φίλε μου. Τη Φεράρι, έχεις φράγκα (για να την αγοράσεις) και τη φτιάχνεις. Ποια ακριβώς υπευθυνότητα δείχνει ένας πετσοπάς οταν ξέρει πολλές φορές ότι το ψάρι που φεύγει απο το μαγαζί του θα ζήσει το πολυ ενα μήνα;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα είναι ναι . Προσωπικά αν πάω σε ένα μαγαζί και δώ ότι ο πωλητής ειναι γνώστης και με κατευθύνει σωστά , εννοείται πως θα ξαναπάω .

Αλλά θα πάω όμως διαβασμένος και πίστεψε με όταν πάω σε ένα νέο μαγαζί ( είτε άνοιξε τώρα , είτε εγώ το είδα τώρα ) , η πρώτη κίνηση που κάνω είναι να ρωτήσω τα στοιχειώδη .

Πάω ως παντελώς ανίδεος με ερώτηση του τύπου : Θέλω να φτιάξω ενυδρείο . Από τις απαντήσεις που θα πάρω καταλαβαίνω πολλά και αναλόγως κρίνω .

Η κρίση που ανέφερα πιο πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα ειναι αυτο.

Θα σου φερω ομως παραδειγμα που συνεβει μπροστα μου.

Στην χρυση 10ετια του Περικλη :D το 2003 πηγα στο μαγαζι που παντα απο αυτον ψωνιζα,και ημουν απο τους καλους πελατες.Μπαινει ενας τυπος,ειχε αραξει την τζιπαρα του επι της Αλεξανδρας,αμεσως μας παραταει το αφεντικο και ο υπαλληλος,λεγοντας μας εσυ εισαι δικος μου,και περιμενε λιγο.Κατεβαινει στην αποθηκη,δερνει ενα μεγαλο ενυδρειο,πλακωνει 1 μεγαλο φιλτρο,γεμιζει καμια 50 αρια ψαρακια σε σακουλες,υα φωρτωνει στην τζιπαραμσκαει 3200 ευρω,και φευγει.Αυτο εγινε παραμονη προτωχρονιας,γιατι ηθελε ο μαγκας να κανει το εφε του.Οταν ρωτησα στο αφεντικο,τα ψαρια τι θα γινουν,μου ειπε ψυχρα σε μια εβδομαδα θα πεθανουν.

Ποιος φταιει?

Αν συνέχισες να πηγαίνεις σ αυτόν, "φταις" και εσύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μου φταίει ο μαγαζάτορας σαφώς που το μόνο που τον ένοιαξε ήταν η είσπραξη

Link to comment
Share on other sites

ας μην ξεχνάμε και έναν άλλον παράγοντα...

...το πόσο λανθασμένη άποψη μπορεί να έχει ο πελάτης, όταν ο πωλητής του πει ότι το ΧΧ ψάρι δεν κάνει για το ενυδρείο σου και χρειάζεται μεγαλύτερο λειτουργικό χώρο (άρα νέο ενυδρείο). Αμέσως αμέσως ο πελάτης το πρώτο που θα περάσει από το μυαλό του, είναι ότι θέλουν να του πουλήσουν καινούργιο εξοπλισμό.

Τα πάντα είναι θέμα σωστού χειρισμού και πως θα μεταδόσεις στον πελάτη αυτά που πρέπει να προσέξει.

Στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι, έχω γνωρίσει και καταστηματάρχες που εκτός από την ενημέρωση/ υποστήριξη που δίνουν στους πελάτες τους, έχουν αρνηθεί να πουλήσουν κάποιο ζωντανό όταν έκριναν ότι ήταν ακατάλληλες οι συνθήκες διαβίωσης του.

Ετσι ειναι,αλλα για ποιους,μονο σε πελατες τους,η αν καταλαβουν οτι ξερεις τι θελεις.Αν εισαι αρχαριος και σε κοψουν για πορωμενο,σου φορτωνουν 10 τσαντες αχρηστα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι,αλλα για ποιους,μονο σε πελατες τους,η αν καταλαβουν οτι ξερεις τι θελεις.Αν εισαι αρχαριος και σε κοψουν για πορωμενο,σου φορτωνουν 10 τσαντες αχρηστα πραγματα.

Οπότε ; Μπορεί να υπάρχουν κακοί μαγαζάτορες - πωλητές αλλά υπάρχουν και κακοί πελάτες !

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι,αλλα για ποιους,μονο σε πελατες τους,η αν καταλαβουν οτι ξερεις τι θελεις.Αν εισαι αρχαριος και σε κοψουν για πορωμενο,σου φορτωνουν 10 τσαντες αχρηστα πραγματα.

Για αντιμετώπιση σε νέους και αρχάριους πελάτες εννοώ.... είναι να το έχεις που λένε... "επαγγελματική συνείδηση και ηθική"

Link to comment
Share on other sites

Αν συνέχισες να πηγαίνεις σ αυτόν, "φταις" και εσύ !!!

Οχι δεν παω πλεον σε αυτον,γιατι πληρωσα ακριβα σε αυτον την αγνοια μου

Βασίλη μου φταίει ο μαγαζάτορας σαφώς που το μόνο που τον ένοιαξε ήταν η είσπραξη

Βαγγελη,μην μπερδευεις το ναυτικο με το εμπορειο. :rasp: ξερεις πολλους που θα αρηθουν 3200 ευρωπουλακια?Ειδικα αν εχεις και μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

"επαγγελματική συνείδηση και ηθική" και ξερεις πολλους που θα αρηθουν 3200 ευρωπουλακια?Ειδικα αν εχεις και μαγαζι.

Αυτό που λές Βαγγέλη ίσως και να συνέβαινε προ κρίσης .

Όχι Βασίλη , δεν γνωρίζω κάποιον .

Link to comment
Share on other sites

Για αντιμετώπιση σε νέους και αρχάριους πελάτες εννοώ.... είναι να το έχεις που λένε... "επαγγελματική συνείδηση και ηθική"

Εγω στα τοσα χρονια που ασχολουμε με το χομπι,η πλειοψηφεια, πρωτα την τσεπη μου κοιτανε.Υπαρχουν ,και εχω γνωρισει και δυο,που δεν τους αλλαζω με τιποτα,που ειναι ετσι οπως τα λες.

Αλλα ολα απο εμας εξαρτονται,ποσο πραγματικα ειμαστε ετοιμοι να ασχοληθουμε με ζωντανα,και τοτε κανενας δεν μπορει να σου πουλησει οτι θελει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα όμως . Παντού και πάντα υπήρχαν οι κακοί καθώς και οι καλοί και σε όλους τους τομείς μάλιστα .

Προσωπικά δεν κρίνω ποτέ από μεμονομένα γεγονότα :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μη παρεξηγηθώ, δε ρίχνω το φταίξιμο μονο στους καταστηματάρχες. Φταίει φορές και ο πελάτης αλλα το κύριο βάρος της ευθύνης πέφτει στον πετσοπά γιατι εκείνος (υποτίθεται ότι...) ξέρει, ειναι γνώστης και έχει εμπειρία γύρω απο αυτα τα θέματα, εκείνος πρέπει να δώσει συμβουλές και να κατευθύνει τον πελάτη, να τον διορθώσει. Εδω ρε παιδια έχω αποκτήσει μια μηδαμινή εμπειρία μπροστά σε αυτη που άλλοι εδω μέσα ήδη έχουν και οταν πάω σε πετ σοπ με κοιτάνε σαν επιστήμονα με αυτα που ακούν απο τα χείλη μου σε συζητήσεις. Ο ειδικός (υποτίθεται) δηλαδή, τι ρόλο βαράει, γιατι με κοιτά με το στόμα ανοιχτό και μάλιστα προσπαθεί να με αντικρούσει οταν βρίσκεται μπροστά άλλος πελάτης για να μη φανεί άσχετος. Η εμπειρία μου, όχι στο χόμπι αλλα στις επαφές μου με τους πετσοπάδες, με έχει κάνει πολυ επιφυλακτικό και αυτη ειναι που μου δημιούργησε την άποψη που έχω για εκείνους. Έχω συναναστραφεί βέβαια και με επιχειρηματίες άξιους και σωστούς που τουλάχιστον απο εδω μέσα έχω βαρεθεί να τους ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

"επαγγελματική συνείδηση και ηθική" και ξερεις πολλους που θα αρηθουν 3200 ευρωπουλακια?Ειδικα αν εχεις και μαγαζι.

Αυτό που λές Βαγγέλη ίσως και να συνέβαινε προ κρίσης .

Όχι Βασίλη , δεν γνωρίζω κάποιον .

όχι δεν ξέρω, αλλά ξέρω (ή μάλλον συμπαιρένω) ότι αυτός μπορεί να τσέπωσε τα 3200, αλλά σίγουρα στη πορεία θα χάσει πολλά περισσότερα με αυτήν την τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά θεωρώ ότι κάπου ξεφύγαμε . Ο Αργύρης ανέφερε προσωπική εμπειρία και μείς πήγαμε στο γενικό και αόριστο :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο Αργύρης γενικά μίλησε αλλα ανέφερε και προσωπική εμπειρία. Το "νόμισμα" που ανέφερε δεν ειναι μοναδικό αλλα κυκλοφορεί παντου.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο Αργύρης γενικά μίλησε αλλα ανέφερε και προσωπική εμπειρία. Το "νόμισμα" που ανέφερε δεν ειναι μοναδικό αλλα κυκλοφορεί παντου.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ξέρω, αλλά ξέρω (ή μάλλον συμπαιρένω) ότι αυτός μπορεί να τσέπωσε τα 3200, αλλά σίγουρα στη πορεία θα χάσει πολλά περισσότερα με αυτήν την τακτική.

Ισως να εχεις δικιο,ισως ομως και αδικο,γιατι αυτος που εσκασε ,ετσι απλα 3200 ευρω,παραμονη ,για να κανει τον εφε του,εγω συμπερενω οτι ,ποτε δεν θα ασχοληθει με το χομπι πραγματικα.

Μπηκα στην κουβεντα γιατι ο Παναγιωτης ειπε οτι 99% φταιει το μαγαζι που πουλαει,και οχι εγω ο ανημερωτος βλακας,που δεν σκεφτικα να γουγλαρω την λεξη ΕΝΥΔΡΕΙΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Βασίλη είναι γκουγκλάρω ( google ) το σωστό και όχι γουγλάρω , αλλά οκ , εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς , χαχαχαχαχαχαχαχαχα .

Πλακίτσα .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Βασίλη είναι γκουγκλάρω ( google ) το σωστό και όχι γουγλάρω , αλλά οκ , εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς , χαχαχαχαχαχαχαχαχα .

Πλακίτσα .

:hysterical::hysterical::hysterical::thaman:

Βρε εγω τωρα στα γεραματα εμαθα τι εστι υπολογιστης και τα σεα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...