Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Τάσο @tasso Χρόνια πολλά,τι έγινε με τα κοραλια?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

On 2017-12-19 at 2:58 PM, niknik said:

Τάσο @tasso Χρόνια πολλά,τι έγινε με τα κοραλια?

Χρόνια πολλά Νίκο μου !!!ηθελα να σε γράψω αλλά με πρόλαβες :) τα Κοραλία μια χαρά δηλαδή με το  Συγκεκριμένο που είχα πρόβλημα   Συνήρθε  ,μάλλον η αιτία ήταν το κλαμ ,είχα πρόβλημα προχτές με το σαμπ που έχω το σκημερ είχα διαρροή η σηληκονη δεν κράτησε μετά από τόσο καιρό είναι και πλαστικό και για αυτό κιόλας ,και το έβγαλα τώρα δεν ξέρω τη να κάνω για κάτι προσωρινό μέχρι να με  Μετακομίσω,έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα αλλά δύσκολα να βρεις τζάμα εδώ (στην Ελλάδα βρίσκεις εύκολα  )για να κάνω τα χωρίσματα και το άλλο είναι πρέπει να αδειάσω όλο το ενυδρείο για να μπορέσω να το βάλω  από κάτω  ,και η άλλη λύση είναι να πάρω ξανά ένα πλαστικό κοντέινερ και να το κάνω  Προσωρινό  ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tasso έγραψε:

Χρόνια πολλά Νίκο μου !!!ηθελα να σε γράψω αλλά με πρόλαβες :) τα Κοραλία μια χαρά δηλαδή με το  Συγκεκριμένο που είχα πρόβλημα   Συνήρθε  ,μάλλον η αιτία ήταν το κλαμ ,είχα πρόβλημα προχτές με το σαμπ που έχω το σκημερ είχα διαρροή η σηληκονη δεν κράτησε μετά από τόσο καιρό είναι και πλαστικό και για αυτό κιόλας ,και το έβγαλα τώρα δεν ξέρω τη να κάνω για κάτι προσωρινό μέχρι να με  Μετακομίσω,έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα αλλά δύσκολα να βρεις τζάμα εδώ (στην Ελλάδα βρίσκεις εύκολα  )για να κάνω τα χωρίσματα και το άλλο είναι πρέπει να αδειάσω όλο το ενυδρείο για να μπορέσω να το βάλω  από κάτω  ,και η άλλη λύση είναι να πάρω ξανά ένα πλαστικό κοντέινερ και να το κάνω  Προσωρινό  ....

Κάνε ότι είναι ποιο εύκολο και πρακτικό διότι είναι για λίγο χρονικό διάστημα. Χρόνια πολλά φιλαράκι μου και υγεια πάντα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

On 2017-12-22 at 2:30 PM, niknik said:

Κάνε ότι είναι ποιο εύκολο και πρακτικό διότι είναι για λίγο χρονικό διάστημα. Χρόνια πολλά φιλαράκι μου και υγεια πάντα σε όλους.

Νασαι καλά Νίκο επίσης φίλε μου !!!εκανα ενα μικρό μια χαρά είναι αρκεί που κάνει την δουλειά του !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στην παρέα σήμερα έφτασε η στηγμη που πρέπει να ξεστισω το ενυδρείο ,το ενυδρείο το έχω παρατήσει θα έλεγα ,έχω να κάνω μήνες τώρα αλλαγή νερού,το kh είχε φτάσει στο 6 και πιο κάτω αλλά σηγα σηγα το ανέβασα ....τα ψάρια και όσα Κοραλία έχουν μείνει θα μεταφερθούν σε ενα μικρό ενυδρείο 120λιτρα που είχα φέρει από Ελλάδα και κατά της 20 του μήνα λέω να τα  πάω στην δουλειά μου για καμία εβδομάδα γιατί δεν υπαρχη μερος πουθενά άλλου ευτηχος στην δουλειά μου έχω να κάνω με καλουσ Ανθρώπους και έτσι ο μανακγερ μου με έκανε αυτήν την πρόταση !!!μέχρι να μπω στο καινούργιο μου σπίτι .....δεν ξέρω τώρα αμμα θα έχω Θέμα γιατί δεν θα υπάρχει σκιμμερ για 20 μέρες κάπου εκεί ......:

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2018 at 4:01 ΜΜ, το μέλος tasso έγραψε:

Καλησπερα στην παρέα σήμερα έφτασε η στηγμη που πρέπει να ξεστισω το ενυδρείο ,το ενυδρείο το έχω παρατήσει θα έλεγα ,έχω να κάνω μήνες τώρα αλλαγή νερού,το kh είχε φτάσει στο 6 και πιο κάτω αλλά σηγα σηγα το ανέβασα ....τα ψάρια και όσα Κοραλία έχουν μείνει θα μεταφερθούν σε ενα μικρό ενυδρείο 120λιτρα που είχα φέρει από Ελλάδα και κατά της 20 του μήνα λέω να τα  πάω στην δουλειά μου για καμία εβδομάδα γιατί δεν υπαρχη μερος πουθενά άλλου ευτηχος στην δουλειά μου έχω να κάνω με καλουσ Ανθρώπους και έτσι ο μανακγερ μου με έκανε αυτήν την πρόταση !!!μέχρι να μπω στο καινούργιο μου σπίτι .....δεν ξέρω τώρα αμμα θα έχω Θέμα γιατί δεν θα υπάρχει σκιμμερ για 20 μέρες κάπου εκεί ......:

Φιλαρακι θα μεινεις στο χωρο της δουλεια σου ως φιλοξενουμενος μεχρι να πας στο δικο σου?Πολυ απογοητευση φιλε μου εισπρατω.Μη σκας για το ενυδρειο αυτο θα το ξανακανουμε καλυτερο απο πριν ,κοιτα να παρεις βαθια ανασα και να αφησεις τα σχημα -στραβα πραγματα πισω.Ειναι απο τις στιγμες που πρεπει να δωσουμε μπουνια στο μαχαιρι.Περιμενω νεα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 2018-04-21 at 4:06 PM, niknik said:

@tasso φιλαρακι όλα καλα;

Καλησπερα Νίκο όλα καλά φίλε μου!σε ευχαριστώ !!!μετά από τόσα επιτέλους μπήκα στο καινούργιο σπίτι μου !!το ενυδρείο όπως είχα πει το κράτησα στην δουλειά μου παραπάνω από μια εβδομάδα 3 θα έλεγα ,εγώ είχα μηνη για λίγο σε έναν χωριανο μου που έχει χρόνια στον Καναδά ναναι καλά ο άνθρωπος!! ,και περασμένη εβδομάδα πήρα την απόφαση  αφού πρώτα πήρα τα ψάρια τα έβαλα σε έναν Κούβα και τα πήγα σπίτι μετρατεψα το ενυδρείο που είχα από έλλαδα σε σαμπ !!και πηστευω μέσα στην εβδομάδα να κάνω σταρτ το ενυδρείο πρην χάσω και τα υποληπα τα ψάρια ,τα Κοραλία τα έχασα όλα :( 

AF91A646-0068-42CA-9DD9-D836751EFE42.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσουν και άλλες φωτό στην πορεία !! Χαίρομαι που μπωρο μετά από τέτοιες κατάστασης να ξανά ξεκινήσω το χόμπι που αγαπώ !!! Δουλεύω σε  Εταιρεία  Με λάστιχα διάφορων ειδών και αμμα χρειαστώ κατη για το ενυδρείο είμαι καλημενος πάλη καλά :) 

A8DECEE2-E813-4A70-9E54-12E52A7E5496.jpeg

E7BFD44B-FCCC-4EC2-8EB2-C2B2CB5967B7.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάσο. Επειδη έχω διαβάσει το θέμα σου σχετικά με τα άσχημα που πέρασες, το μπράβο είναι λίγο. Περιμένω να μας τρελάνεις γιατι σε βλέπω πολυ ορεξάτο!!!! Καλη συνέχεια με την ενυδρειάρα σου!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλή επάνοδο... το scape μ΄αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

@tasso πολύ χαίρομαι που είσαι καλά.Λιγος χρόνος θα πάρει για να συνηθίσεις την.καινουργια σου αρχή.

Όσο για το scape άστο έτσι και πρόσθεσε ένα στη μέση.Κατα προτίμηση ζωντανο ειδικά εάν ο άλλος είναι νεκρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
On 8/26/2018 at 12:39 PM, niknik said:

@tassoφιλε μου πως είσαι?Όλα Οκ?

Καλησπερα φίλε μου καλά είμαι προχτες έβαλα σε εκκίνηση το ενυδρείο αλλά είχα πρόβλημα με το σκιμμερ μου ,γιατί έφτιαχνε θόρυβο και ανακγαστηκα το άνοιξα και αντίκρισα αυτό :.......εύχομαι να βρω ανταλλακτικό ....

971C835E-DDDE-4ACE-B073-CCECBF5BF389.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tasso έγραψε:

Εύχομαι να βρω ...

BE71B95E-5F12-49CB-9BA7-27D215FCC5E0.jpeg

Τάσο θεωρώ πως θα βρεις στη χειρότερη αλλάζεις την αντλία με μια jebao. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 8:55 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Τάσο θεωρώ πως θα βρεις στη χειρότερη αλλάζεις την αντλία με μια jebao. 

Νίκο έχω το bubble magus curve 9 κοίταξα τώρα στο Ίντερνετ και μου δείχνει αυτά.  Τώρα έχω μπερδευτεί.  Ποιο από αυτά είναι για το δικό μου το sp1000-2000 η το 4000322B5419-029C-440B-BB79-435A7EB660A0.thumb.png.ff43820ae94d9176189705cf870f8a56.png

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση το ενυδρείο «τρέχει» 8 μέρες τώρα έχω πρόσθεση από την aquaforest το bio s και life bio fil υπάρχει περίπτωση να βάλω κανα clown για αρχή και να έχω θέμα ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tasso έγραψε:

Ερώτηση το ενυδρείο «τρέχει» 8 μέρες τώρα έχω πρόσθεση από την aquaforest το bio s και life bio fil υπάρχει περίπτωση να βάλω κανα clown για αρχή και να έχω θέμα ??

Τιμές αμμωνίας και νιτρώδη πείρες Τάσο? 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, niknik said:

Τιμές αμμωνίας και νιτρώδη πείρες Τάσο? 

Όχι Νίκο δεν πήρα, βασικά δεν έχω τεστ ....και ο δικός μου εδώ με είπε μπωρο να βάλω αλλά όχι tang για αρχή !και είπα να ρωτήσω εδώ στο φόρουμ για πιο σίγουρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Τάσο, ο τύπος σου είπε να βάλεις ψάρι χωρίς να κάνεις μετρήσεις?

 

Δηλαδή αν έχει αμμωνία δεν τον νοιάζει το ψάρι?

 

Βρες τεστ αμμωνία και νιτροδων και αφού μηδενισουν οι τιμές μετά βάλε ζωντανό. 

 

Τελικά αυτά δεν γίνονται μόνο στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...