Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

26 βαθμους

1022-1026/1024-1026* η αλατοτιτα

Nh3/Nh4 0

No2 0

No3 0-5*

Ph 8-8,3

Kh 8-9

Mg 1300*

Ca 420*

Καποια τα ξερεις απ το γλυκο, καποια απλα αλλαζουν, θα τα βρεις :)

*για το μελλον και εφοσον εχεις κοραλλια, που απο οτι ειδα εχεις, η τιμες ειναι κατα προσεγκισει, απλα ενας μπουσουλας αν και με διαβασμα θα δεις σε ενα απ τα πολλα θεματα το ευρος αυτων των τιμων, τωρα στις λεω να εχεις μια εικονα :).... Ξεκινα διαβαδμα στην κατηγορια του θαλασσινου και οτι θελεις και εχεις απορια απλα ρωτα, δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

26 βαθμους

1022-1026/1024-1026* η αλατοτιτα

Nh3/Nh4 0

No2 0

No3 0-5*

Ph 8-8,3

Kh 8-9

Mg 1300*

Ca 420*

Καποια τα ξερεις απ το γλυκο, καποια απλα αλλαζουν, θα τα βρεις :)

*για το μελλον και εφοσον εχεις κοραλλια, που απο οτι ειδα εχεις, η τιμες ειναι κατα προσεγκισει, απλα ενας μπουσουλας αν και με διαβασμα θα δεις σε ενα απ τα πολλα θεματα το ευρος αυτων των τιμων, τωρα στις λεω να εχεις μια εικονα :).... Ξεκινα διαβαδμα στην κατηγορια του θαλασσινου και οτι θελεις και εχεις απορια απλα ρωτα, δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις :)

ΟΚ ευχαριστώ. Όταν το φέρω με το καλό θα έχω ακόμα περισσότερα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο μεταφέρθηκε στον χώρο μου. Προσωρινά στο εργαστήριό μου και μετά στο σπίτι γιατί πρώτα πρέπει να δίνουν μερικές εργασίες τόσο στο έπιπλο, αλλά και στο ενυδρείο. Το οποίο τρέχει κανονικά. Να πω πως το ενυδρείο είναι της sera το marin biotop cube 130.

Στο ενυδρείο είχε βγάλει το καπάκι ο προκάτοχος του, είχε βάλει ένα φωτιστικό με 2 λάμπες PL μπλε λευκό 10000κ 11 watt η κάθε μία και έχει αντικαταστήσει το σκίμερ του με ένα κρεμαστό.

Στο σπίτι που θα το πάω θα πρέπει να βάλω το καπάκι του για τα παιδιά ώστε να μην βρίσκω διάφορα πράγματα να κολυμπούν και για να μην γεμίζει το τόπος με αλάτια.

Το καπάκι του έχει δύο λάμπες PL 24 watt μπλε λευκό η κάθε μία. Αυτός ο φωτισμός είναι επαρκής για το ενυδρείο. Επίσης για να βάλω το καπάκι του θα πρέπει να αλλάξω και το σκίμερ για τι με το αυτό που έχει τώρα δεν μπορεί να κλείσει το καπάκι. Η σκέψη είναι να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/190759575896?var=490118266706&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 ή αυτό http://www.ebay.com/itm/321399983320?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 και να μπει μέσα στο εσωτερικό σαμπ. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, μέσα στο σαμπ είχε μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Να βάλω υλικό τύπου ελαφρόπετρα η σιποραξ ή να το αφήσω ως έχει; Μου είπε το παλικάρι που μου το έδωσε πως ο βράχος κάνει όλη την βιολογία και δεν χρειάζεται περισσότερα υλικά.

Μέσα το ενυδρείο φιλοξενεί ένα clownfish (ο νέμο από την ταινία) μια καραβιδούλα και μερικά κοράλλια. 3 zoanthus sociatus 2 pachyclavularia violacea και μερικά σαλιγκάρια

Θα πρέπει να πάρω τροφή για τα κοράλλια και ποια ;

Για το ψαράκι τι τροφή να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα με τη μεταφορα σταματη :thumbsu:

Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος εγω με τα link που πατησα αλλα και τα δυο ειναι τα ιδια skimmer,οποτε οποιο και να παρεις δεν θα εχει διαφορα.

Εχω το ιδιο που καθεται εδω και πολυ καιρο.Να δω μια αν δουλευει ακομα και αν το θες ελα να το παρεις σταματη(επιτελους να μου αδειασει τη γωνια..... :death: )

Ο φωτισμος σου ειναι σιγουρα αρκετος για τα κοραλια τα οποια ειπες οτι εχεις μεσα.

Μη βαλεις τιποτα απο τα υλικα τα οποια ανεφερες,καλ στα ειπε ο φιλος που στο εδωσε.

Απο τροφη οποια και να παρεις θα ειναι μια χαρα.

Πλεον ολες οι τροφες ειναι πολυ καλες.

Παρε μια-δυο σε μορφη flakes και ακομα μια κατεψυγμενη(αρτεμια που ειναι και μικρα,ειναι μια χαρα)

Ετσι για να εχει ποικιλια.

Τωρα απο τροφες για κοραλια δεν θα χρειαστεις εκτος και αν εχεις το απολυτο μδεν σε νιτρικα και φωσφορικα.

Κανε μετρησεις σε αυτα αν εχεις χρονο και το ξαναβλεπουμε το συγκεκριμενο θεμα!

Α και μεγεια τη θαλασσα σταματη!! :jig::jig::jig:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος!!!

Τα σκιμμερ που εβαλες ειναι τα ιδια, φαινετε και απ τα λινκ που ειναι ιδια...

Οπως λεει ο Μιχαλης, μην βαλεις τπτ απ τα υλικα που λες, προτημισε μια τροφη σε φλαικς με σπιρουλινα και γενικα πρασιναδα και μια με "τσιτσι" και να παιζεις εναλαξ, ζωντανη κατεψυγμενη και εγω λεω αρτεμια για μια φορα την βδομαδα!!

Για τα κοραλλια μην παρεις τιποτα, θα επιβαρυνης το νερο σου, γιατι την ωρα δες πως θα παει για κανα μηνα λογο μεταφορας....

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;; Για να δουμε το φωτισμο η ερωτησει :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ.

Άγγελε το ενυδρείο είναι 130 λίτρα, οπότε τι κάνω με φωτησμό;

Τι επιλογές έχω; Τι λάμπες θα χρειαστώ;

Για το σκίμμερ με ενδιαφέρει να μπορεί να μπει μέσα στο σαμπάκι όσο είναι δυνατόν ώστε να μπορεί να κλείσει το καπάκι.

Τώρα έχει το παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Για σκιμμερ δεν ξερω τι να σου προτηνω γιατι δεν ξερω τι κενα αφηνει γυρω γυρω... Αμα υπηρχε σαμπ κανονικο εβαζε οτι ηθελες...

Για φωστισμο, 22βατ(εαν καταλαβα καλα) δεν κανεις τιποτα στα 130 λιτρα, μια λυση ειναι high power led στο καπακι με μετατροπη....

Βαλε καμια φωτο απ το καπακι, οσον το δυνατον καλητερη γινεται, να δουμε τι δε περνει να κανεις, γιατι τα λεντ χρειαζονται και ψυχτρες...

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτιστικό που έχει τώρα είναι στα 22 βατ. Το καπάκι έχει 2Χ 24 βατ σύνολο 48. Αν τα στριμώξω άνετα θα μπορέσει να πάρει άλλη μία PL 24 watt και αν βγάλω και τα μπάλαστ εκτός καπακιού θα μπορέσω να βάλω άλλη μία λάμπα PL 24 watt. Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν να μπεί το καπάκι, αλλά για μα μπει το καπάκι πρέπει να αλλάξει το σκίμμερ. Κενό χώρο αφήνει περιμετρικά 15Χ15 με βάθος 40 και ύψος μεταξύ καπακιού και σαμπ περίπου 6-7 πόντοι. Αυτός είναι και ο χώρος για το ποτήρι του σκίμερ.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη θεωρω πως με τα ζωντανα που εχεις προς το παρων δεν θα χρειαστεις εξτρα φωτισμο η' το πολυ πολυ `βαζεις ακομα pl οπως ειπες.Μην μπαινεις σε τσαμπα εξοδα και κοπο για 3 zoanthus και 2 pachyclavularia.

Αν στην πορεια βαλεις πιο απαιτητικα ζωντανα τοτε οι λυσεις που λεει ο αγγελος ειναι πολυ καλες :thumbsu:

Αν μπορεσεις βαλε μια φωτο με το καπακι πανω και τα φωτα ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών παράγγειλα αυτήν την λάμπα http://www.fishpetsreptiles.co.uk/products/detail.php?prodcat=1&prodtype=1&prodid=81 και σκέπτομαι να προσαρμόσω στο καπάκι και τις 2 υπάρχων από το φωτιστικό που έχει τώρα. Στο σύνολο τα βατ θα φτάσουν τα 70.

Η σκέψη μου είναι να μπουν ακόμα 2 με τρία ψαράκια ακόμα μιας και το ενυδρείο είναι μικρό. Επίσης θα προσθέσω και μερικά εύκολα κοράλλια να δω πως θα πάει.

post-32655-0-29181200-1401861891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο καπάκι η λευκή είναι 840 και θα αντικατασταθεί και στο μικρό φωτιστικό μια λευκή και μία μπλε που θα προσαρμοστούν στο καπάκι

post-32655-0-02310200-1401862098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σταμάτη το γύρισες στο θαλασσινό;

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σταμάτη το γύρισες στο θαλασσινό;

Όχι ρε συ. Έπεσε στα χέρια μου το ενυδρειάκι και είπα να δοκιμάσω. Αρέσει και στην γυναίκα μου και έτσι θα μπει άλλο ένα ενυδρείο στο σπίτι. Πάντος για να πω την αμαρτία μου και εμένα με εντυπωσιάζουν τα θαλασσινά. Το μόνο κακό, ότι έχω τρελαθεί στο διάβασμα. Φτου και πάλι από την αρχή. Στο τέλος θα τα κάνω κουβάρι και θα ρίχνω λιπάσματα στο θαλασσινό η θα προσπαθώ να δέσω την μος στον ζωντανό βράχο. :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω ακόμα λίγο βράχο στο ενυδρείο. Μία σκέψη που έκανα είναι να πάρω απευθείας από την θάλασσα και να τον βάλω. Όμως διαβάζοντας κατάλαβα ότι μπορεί να είναι και επικίνδυνο λόγο αυτών που κουβαλάει. Αν πάρω από την θάλασσα, τον αφήσω να στεγνώσει και έπειτα αφού τον καθαρίσω καλά να τον βράσω, θα μπορεί να μπεί στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τον Μιχάλη (Mad 23) για το σκιμμεράκι που μου έδωσε μα περισσότερο που μου έδωσε την ευκαιρία να τον γνωρίσω. Το παλικάρι δεν παίζεται !!!!!!!

Με τον βράχο τελικά θα πάρω από κατάστημα γιατί από ότι κατάλαβα ο βράχος από την θάλασσα λόγο της μικρής πορώδης μορφής του, μόνο <<μπούγιο>> προσφέρει στο ενυδρείο.

Προχωρώ ολοταχώς. Εχτές έβαλα τα ανεμιστηράκια , 4 των 6 cm το καθένα όπου θα ελέγχονται από έναν STC 1000 Ήρθε και η λάμπα και θα την βάλω το απόγευμα.

Επειδή θα γίνει ανακατασκευή στο έπιπλο της βάσης και θα μου δώσει ένα χώρο περίπου 40Χ48 μα ύψος 80 σκέπτομαι να ξηλώσω το σαμπ της πλάτης και να φτιάξω ένα αποκάτω. Αυτό που με προβληματίζει είναι η υπερχείλιση. Να τρυπήσω το ενυδρείο ή να φτιάξω μια με ανάποδο U Δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει ποτέ σαμπ στο παρελθόν και δεν έχω την εμπειρία της λειτουργικότητάς του.

post-32655-0-14210900-1402471580_thumb.jpg

post-32655-0-47086200-1402471590_thumb.jpg

post-32655-0-41194600-1402471610_thumb.jpg

post-32655-0-23661200-1402471624_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χαρηκα που σε γνωρισα τυπαρα :thumbsu:

Οσο για το skimmer να μη το σκεφτεσαι καθολου,εγω σε ευχαριστω που αδεισε ο χωρος στην αποθηκη!

Ωραια δουλιτσα εκανες με τ'ανεμιστηρακια.

Καλυτερα βραχος απο αυτον που εχουν τα καταστηματα και ας ειναι και νεκρος σταματη.

Ωραια δουλιτσα εκανες με τ'ανεμιστηρακια.Ολα σπρωχνουν τον αερα προς την ιδια κατευθυνση?

Αν μπορεσεις να βαλεις sump καντο :jig:

Αν πας σε sump θα προτιμουσα εξωτερικη υπερχειληση αφου το ενυδρειο ειναι ηδη γεματο και δουλευει.

Μηδενικο ρισκο σε σχεση με το να τρυπησεις.

Εκτος και αν βρεις καποιον με εμπειρια σε αυτο το κομματι να σε βοηθησει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με εξωτερικη υπερχειληση απο pvc δεν εχω θεμα εδω και 3 μηνες περιπου.... Ευκολη κατασκευη και τοποθετηση, πιανει λιγο χωρο και τωρα εχει πιαση αλγη με κοραλινη και σιγα σιγα εξαφανιζεται....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χαρηκα που σε γνωρισα τυπαρα :thumbsu:

Οσο για το skimmer να μη το σκεφτεσαι καθολου,εγω σε ευχαριστω που αδεισε ο χωρος στην αποθηκη!

Ωραια δουλιτσα εκανες με τ'ανεμιστηρακια.

Καλυτερα βραχος απο αυτον που εχουν τα καταστηματα και ας ειναι και νεκρος σταματη.

Ωραια δουλιτσα εκανες με τ'ανεμιστηρακια.Ολα σπρωχνουν τον αερα προς την ιδια κατευθυνση?

Αν μπορεσεις να βαλεις sump καντο :jig:

Αν πας σε sump θα προτιμουσα εξωτερικη υπερχειληση αφου το ενυδρειο ειναι ηδη γεματο και δουλευει.

Μηδενικο ρισκο σε σχεση με το να τρυπησεις.

Εκτος και αν βρεις καποιον με εμπειρια σε αυτο το κομματι να σε βοηθησει :thumbsu:

Μιχάλη έχω σκοπό να ξανά μεταφέρω όλα τα ζωντανά σε μια γυάλα 130 λίτρα ώστε να ελευθερωθεί αυτή για μερικές ημέρες. Μέσα θα βάλω και 2 εσωτερικά φίλτρα. Το ένα με αντιφώσφορο και το άλλο με άνθρακα συν τα σκιμεράκια. Είναι ευκαιρία τώρα μιας και δεν έχει ούτε πολλά κοράλλια ούτε πολλά ψάρια. Επίσης θα αφαιρέσω και το σαμπ από την πλάτη για να κερδίσω λίγο χώρο ακόμα

Εγω με εξωτερικη υπερχειληση απο pvc δεν εχω θεμα εδω και 3 μηνες περιπου.... Ευκολη κατασκευη και τοποθετηση, πιανει λιγο χωρο και τωρα εχει πιαση αλγη με κοραλινη και σιγα σιγα εξαφανιζεται....

Άγγελε και εγώ έτσι λέω να την φτιάξω ώστε να γλυτώσω το τρύπημα. Το μόνο κακό είναι πως είναι ολόκληρη κουμούτσα και μέχρι να πιάσει άλγη είναι κάπως.

Δεν ξέρω ακόμα, όταν το αδειάσω θα δω τι θα κάνω.

Ρε παιδιά με πόσο διάμετρο σωλήνας να φτιάξω την υπερχείλιση, με 25 ή 32;

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να μην παω μακρυα για υλικα την εκανα με φ32 και κοστισε 15€ περιπου, την αντλια επιστροφης μου την εδωσε ο ΚωσταςΚαππα...

Ολα συνηθεια ειναι παντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια, για να βρώ σωλήνα pvc 25 mm γύρισα όλο τον Πειραιά και όλοι μου είπαν στου Σταματίου στον Κηφισό. Τελικά κατά τύχη βρήκα σε ένα ηλεκτρολογείο πολύ κοντά μου. Σήμερα θα τελειώσω το καπάκι και θα βάλω και τα υπόλοιπα φώτα και θα πάει στην θέση του. Αύριο με το καλό θα δω τι τζάμια έχω και θα ξεκινήσω το σαμπ.

Για αντλία επιστροφής τι να βάλω; Πόσα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Σταματη μου αρεσει η ιδεα να εχεις sump αλλα και να μεγαλωσει το ενυδρειο (αφου θ'αφαιρεσεις το χωρισμα),αλλα

προσωπικα,να σου πω την αληθεια,δεν θα το εκανα.

Θα κραταγα αυτο ως εχει μεχρι να το βαρεθω και αφου πιανουν τα χερια σου θα κολλαγα το sump και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο σιγα σιγα.

Οπως και να το δεις ειναι μια κουραστικη διαδικασια και ενα σχετικο ρισκο για τα ζωντανα σου.

Η' φτιαξε το sump που θες και τρυπα το 130αρι(αν τρυπιεται) που προκειται να φιλοξενησεις τα κοραλια(σε περιτωση που μεταμορφωσεις το μικρο).

Για σωληνες φιλε,εχει πιο κατω απο το σταματιου μια εταιρια με υλικα για πισινες(εκει παιρνω εγω για τη δικη μου :usd: ) που εχει πολυ καλυτερες τιμες αλλα και ποικιλια :thumbsu:

Ειναι πισω απο τη jaguar(εκει κανω service στο αμαξι :usd: )

Δεν θυμαμαι ονομα τωρα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Κυριο με την jaguar και την πισινα.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical:

Βασιλη ευτυχως πιο κατω ειναι και η θαλασσα και ριχνω μια βουτια αφου παιρνω τα pvc κτλ,και ξυπναω! ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συν 1 στον Μιχαλη....

Αλλα απ την αλλη ειναι σαν να ξεκινας απ την αρχη εαν πας στο 130ρι τωρα...

Με μια eheim compact 1000 πιστευω θα εισαι κομπλε!! Απλα διαλεξε μια που να ρυθμιζεις την ροη....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια και ο κύβος 130 λίτρα είναι. Αγόρασα και την λάμπα έβαλα και τα παλιά φωτιστικά μέσα στο καπάκι έβαλα και τους ανεμιστήρες. Έχω κόψει και τα ξύλα για το έπιπλο και το σημαντικότερο υπάρχει και ο κατάλληλος χώρος στο σαλόνι. Αν φτιάξω την άλλη γυάλα πάω πάλι από την αρχή καπάκια φώτα βάση κτλ. Σιν ότι δεν έχω χώρο για να το βάλω γιατί είναι μακρύτερο.

Αν βάλω αντλία με μεγαλύτερη κυκλοφορία θα έχω πρόβλημα. Έχω μια HAILEA HX 8820 1900l/h και κάθεται και έλεγα να βάλω αυτή. Άντε να χρειαστεί ένα by pass στην κατάθλιψη για να μειώσω την κυκλοφορία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...